Teraz jest piątek, 20 kwietnia 2018, 12:46

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 filtry - wazne pytania :) 
Autor Wiadomość
Post filtry - wazne pytania :)
Hej,
jestem poczatkujacym fotografem i ucze sie ciagle.
Czy mozecie mi polecic jakies filtry, ktore warto kupic na poczatek? Czy warto kupowac filrt polaryzujacy?

dzieki za odpowiedz,
pozdrawiam,
a.

środa, 31 grudnia 2003, 14:26
zapomnialam dodac: mam canona eos 300d :)

środa, 31 grudnia 2003, 14:34
Moderator

To zależy, czy go wykorzystasz... :) Jesteś "początkująca" i masz taki "zaawansowany" aparat :) ... Nieźle :)

Filtr polaryzujący (inaczej filtr PL) jest dość przydatnym filtrem (powinnaś poczytać coś o fitrach na necie). Zwiększa on zdecydowanie kontrast na zdjęciu i sprawia, że kolory stają się znacznie żywsze. Bardzo dobry, gdy fotografujemy krajobrazy (i nie tylko) z częściowo zachmurzonym/szarawym niebiem - sprawi on, iż niebo stanie się dość ładne i niebieskie.

piątek, 2 stycznia 2004, 23:14
Piszesz, że masz Minoltę Z1 - ja też myślę o jej kupnie. Tylko jakiej średnicy filtr pasuje na jej obiektyw (powinno być w instrukcji) ? Potrzebuję już teraz kupić filtr i nasadkę szerokokątną do kamery, ale boję się,żeby potem nie okazały się za małe do kupionego aparatu cyfrowego!

2-gie pytanie: czy pierścienie redukcyjne do filtrów nadają się też do nasadek szerokokątnych?

Przy okazji: jakie wady ma wg Ciebie Minolta Z1?

A opinie na temat różnych filtrów możecie znaleźć na forum serwisu EFIX - wejdźcie na http://www.efix.pl/forumefix/search.php
i wyszukajcie posty ze słowem "filtr". Np. w dziale "Dyskusje o sprzęcie" jest wątek "Filtry" z moimi pytaniami (jako Teenez)

Pozdrawiam!
Marteenez
marteenez@poczta.onet.pl

piątek, 16 stycznia 2004, 21:56
Post Moje pytania juz nieaktualne!
Sorry, moje pytania juz sa nieaktualne - znalazlem odp. na forum i innych stronach!
Srednica filtra do Minolty Z1 to 45mm, wiele filtrow ma srednice 52mm, ale są dostępne redukcje 45-52mm i do mojej kamery tez (37-52mm).
O wadach Minolty Z1 tez juz pisano.

sobota, 17 stycznia 2004, 01:53
Moderator

Nie!!! Średnica filtrów do Z1, to nie 45mm!! TO jest średnica tulejki jaką musisz nakręcić najpierw i później na nią dopiero filtr 52 mm - wszystko dostępne na stronie http://www.xxxxxx.pl.

piątek, 23 stycznia 2004, 20:21

Wstrzymaj się raczej z zakupem filtra polaryzującego! Jest on faktycznie bardzo przydatny, jednakże 300D ma małą wadę pod względem zastosowań filtrów. Podczas ustawiania ostrości, kręci się przednia część obiektywu (ta na którą zakłada się filtry). Działanie filtra polaryzacyjnego zależy właśnie od kąta jego obrotu, dlatego możesz się trochę namęczyć stosując ten filtr na obracającym się co chwila obiektywie. Stosowanie filtra polar. z 300D nie jest wylkuczone, ale utrudnione.

niedziela, 1 lutego 2004, 15:37

Post akcesoria do minolty Z-1
Vendeur ma rację, do niej przychodzą filtry 52 mm. Ja akcesoria do takiej wlasnie kupuje w sklepie wysyłkowym niezbyt drogim a solidnym w Krakowie. Wszystko japonskie -oryginał. na allegro znajdziesz. Sklep na ulicy Nad Potokiem - solidni. Pozdrawiam

poniedziałek, 16 lutego 2004, 13:37

Post obiektyw
obiektyw w Z-1 nie obraca sie podczas nastawiania ostrosci , tak ze problemu nie ma.

poniedziałek, 16 lutego 2004, 13:40
Moderator

Chodzi Ci o sklep xxxxxx? Pisaliśmy o nim tu kilkakrotnie. W sumie to on jedyny chyba oferuje takie rzeczy :)

poniedziałek, 16 lutego 2004, 15:52

Post Foto Tip
Tak. Tak właśnie, ten sklep wysyłkowy na mysli miałem. Cztery razy korzystałem już z ich usług i nigdy sie nie zawiodłem. Pozdrawiam wszystkich.

sobota, 18 września 2004, 20:00

Podepnę się pod temat filtrów, bo o filtr własnie chcialem zapytać. Czy da mi coś zakup i używanie filtra polaryzacyjnego (do A95) ? Według pism typu Chip czy PC Format) może on wspomóc mnie w walce z moim "odwiecznym" wrogiem ;) - wypalonym niebem na fotce (na przykład z jakimś budynkiem). Tymczasem mój kolega twierdzi,że ten filtr i tak mi za bardzo nie pomoze (takiego kontrastu nie zwalczę). No chyba,że się odpowiednio ustawię. A na wycieczce, gdzie nie ma wiele czasu na postoje (choć czas na fotki przewodnik zwykle daje), czasem trudno wybrać inne miejsce.

Pozdrawiam

Lord Rayden

>>nie zamierzam zostać, fotografem, chcę po prostu robić zdjęcia<<

czwartek, 30 września 2004, 00:29

Post riwer
Kupuj śmiało polara z tuleją>masz piękne niebieskie niebo,chronisz obiektyw,cieplejsze zdjęcia i ogólnie ładniejsze>Aberracją jak by mniejsza i łatwiejsza do usunięcia polecam :D

czwartek, 30 września 2004, 01:31

Post polar
Lord,kupuj smiało zestaw Uv+polar,to nie jest duży wydatek a będziesz zadowolony.Zestaw również likwiduje zbyd duży kontrast a niebo bedziesz miał boskie :D

czwartek, 30 września 2004, 01:34

W walce z wypalonym niebem pomoże, ale raczej tylko przy ujęciach z dłuższą ogniskową. Przy krótkiej uzyskasz zwykle niebo w postaci biało-niebieskiego gradientu, co wygląda jeszcze gorzej.
Co do 300D - można mieć obiektyw nie-IF (czyli z obracającą się przednią soczewką) i korzystać z filtra polaryzacyjnego. Jest to faktycznie trudniejsze, ale nie niemożliwe (sam to praktykuję - nie mam obiektywów IF, choć jak będę zmieniał, to tylko na IF).
IF = Internal Focusing = wewnętrzne ostrzenie

czwartek, 30 września 2004, 18:12
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona