Teraz jest sobota, 22 września 2018, 00:35

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Statywy! Co polecacie? Który z przezentowanych wybrać? 
Autor Wiadomość
Moderator

Post Statywy! Co polecacie? Który z przezentowanych wybrać?
Witam. Chciałbym do mojej Z1 dokupić jakiś odpowiedni statyw, ponieważ mam jakiś stary, rozklekotany, używany jeszcze za czasów MINOLTY SRT101T (albo jakoś tak) i 505 si. Ale on się nie nadaje i jest po prostu kiepski. Szukałem na Allegro i wybrałem sobie coś. Zaznaczam, że nie chcę wydawać zbyt dużo. Maksymalna kwota to około 150 zł, ale wolę raczej 100 zł.

Oto moi kandydaci :) :

1: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=19268281

Zwykły prosty, tani, a przede wszystkim lekki i łatwy w transporcie - cena 85 zł. Jego lekkość może być też wadą...

2: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=19690887

W sumie nic ciekawgo w porównaniu z nr 3., ale ma wysuwane kolce, choć nie wiem, czy one są potrzebne... Najlepsze to chyba takie, jak w nr 4.

3. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=19648023

Obrazek

Wydaje mi się, że to jest najlepszy wybór w tej cenie!!! Dość stabilny i ciężki, wysoki etc, etc. Mimo, iż mało widać na zdjęciach, sądzę, iż to dobry model. Podobny troszkę, do tego z nr 4...

4. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=19324264

No ten jest chyba dla mnie za drogi i zbyt profesjonalny. Bardzo ładny kolorystycznie i ma też zdecydowanie lepsze końcówki nóżek - ruchome, ustawiane pod kątem.

OK, który polecacie? Ja jestem za tańszym HAMA, czyli nr 3 :)

poniedziałek, 5 stycznia 2004, 15:51
Moderator

OK! Znalazłem statywy HAMA (oba) taniej w sklepie internetowym o 7 zł, czyli ich koszt się jeszcze zmniejsza.

poniedziałek, 5 stycznia 2004, 15:55

Z1 to lekki aparat z mało wysuniętym środkiem ciężkości, więc statyw na pewno nie musi być jakiś super. Niestety ciężko jest wybrać statyw patrząc na zdjęcia. Ta HAMA nr 3 nie jest ani rewelacyjna, ani straszna... Ta z nr. 4 wygląda solidniej, niepokoją mnie jednak trochę te nóżki - obawiałbym się małej stabilności. Statywy HAMY są często dostępne od ręki w sklepach fotograficznych - warto się przejść, obejrzeć, dotknąć i... kupić taniej w internecie (choć nie zawsze taniej - czasem statywy w sklepach są tańsze niż w internecie, gdy np. trzymają w sklepie jakiś model już rok i chcieliby go w końcu opchnąć). Ogólnie jednak do lekkiego aparatu jakim jest Z1 chyba wariant 3 wystarczy. Ale nic nie obiecuję - nad statywem zawsze trzeba się trochę poznęcać przed kupnem.

poniedziałek, 5 stycznia 2004, 21:57

miałem statyw hama i połamały się zatrzaski, kumpel ma statyw podobnej klasy nie jestem pewien firmy i zatrzaski nie trzymają. moja rada jest taka jeżeli chcesz mieć statyw na parę lat i nie mieć problemu z naświetlaniem przy długich czasach(zwłaszcza przy lekkim apaaracie) to nie patrz na środek ciężkości bo ma to znaczenie wyłącznie w odniesieniu do jakości głowicy-czy głowica trzyma nastawy. rada jest prosta ale sprawdzona : julbo lub manfrotto.ja używam manfrotto(mam 3 statywy-mini.390 i 055 + dwie głowice wymienne) przez cztery lata nic się nie zepsuło regulacje śrubami pozwalają na samodzielny "serwis".do twoich potzreb idealny będzie lekki junior o oznaczeniu 390 Z WYMIENNA GŁOWICA- bo są i ze stałą.zalety tego modelu to mała długość po złożeniu, sztywność nóg pozwala dociążyć statyw przy silnym wietrze podwieszonym woreczkiem z ciężarem, zatrzaski są mocne, a wymienna głowica daje możliwość łatwego transportu i zmiany na olejową do użycia z kamerą video.

wtorek, 6 stycznia 2004, 19:07
Moderator

Sorki, ale chyba nieuważnie czytałeś moją wypowiedź... Nie mam zamiaru płacić nie wiadomo ile za jakieś cuda. Ja chcę coś taniego i dobrego. A Hama jest najlepszym wyborem. Co do tamtych zatrzasków, to może używałeś za dużo siły :) Dziwne. W każdym razie sam teraz nie wiem, co kupić, bo po prostu statyw mi się zmieści do plecaka. Hama ma 60 cm i nie wejdzie. No i teraz mam dylemat - chciałem ją kupić, a teraz okazuje się, że miałbym problemy z transportem. Bo przecież nie będę jej zawsze nosił w ręce, np chodząc po górach... A nie chciałbym też kupować czegoś mniejszego i gorszego. Nie podoba mi się ten problem :(

wtorek, 6 stycznia 2004, 20:09

dobre i tanie to tylko w supermarketach na promocji można kupić.sorry ale hama nie jest dobrym statywem oczywiście w/g mnie i kilkunastu fotografów których znam. manfrotto junior nowy można kupić za ok 150-180 zł-za te pieniądze otrzymujesz krótki statyw z wymienną głowicą i trzymającymi zatrzaskami. oraz kolumną którą można odwrócić i zastoosować do zdjęć makro.poza tym statywy z suwakami łączącymi nogi na dole to kompletna porażka dość popularna w statywach klasy komunijnej-kręcenie filmów na komuniach lub na prezent z ww okazji. poza tym patent z podnoszeniem głowicy na korbkę do zupełna żenada w tej klasie cenowej bo pochodzi z profesjonalnych statywów do kamer filmowych. najlepiej weź do ręki hamę i manfrotto to zobaczysz o czym mówię bo ja najpierw kupiłem hamę a później manfrotto i dopiero teraz mam statyw.

środa, 7 stycznia 2004, 11:07
Moderator

Dla mnie te 150 zł to za dużo. Ale zerknę na tego juniora. Chociaż jeśli jest za mały (za niski), to odpada natychmiast.

środa, 7 stycznia 2004, 18:58

Manfrotto za 150zł to też nie jest rewelacja. Sama marka to za mało. Owszem, statywy tej firmy za nieprzyzwoite pieniądze są bardzo dobre, ale z modelami z zupełnie dolnej półki na pewno tak nie jest. Radecki, zauważ też, że rozmawiamy tu o zastosowaniach czysto fotograficznych, a one są zupełnie inne od filmowych - korbka jest metodą regulacji wysokości, ale nie ma za zadanie trzymać wysokości (jak w statywach filmowych), a tylko ustawiać ją, by zablokować ją innym zaciskiem. Poza tym nie widziałem jeszcze statywu, który byłby jednocześnie naprawdę stabilny i przy okazji przenośny (naprawdę, z pięciokilowym statywem ciężko jest łazić cały dzień po górach).

Vendeur: Ja często przypinam statyw paskami do boku plecaka. Zaleta to przede wszystkim szybszy dostęp. A aluminium nie rdzewieje, więc co za problem. No i człowiek "profesjonalnie" wygląda :)

środa, 7 stycznia 2004, 22:12

chłopaki nie jestem dilem manfrotto-słowo!!!
ale statywy mają swietne.junior (ma oznaczenie chyba 390) ma nogi 3-segmentowe i wysuwaną kolumnę co daje "krótkość" w złożeniu i wysokość roboczą wystarczającą by nie schylać głowy. głowica w standardzie jest czysto fotograficzna(ustawy i płaszczyzny pracy), do kamery trzeba kupić inną(możliwość płynnego panoramowania.po prostu polecam bo sprzęt jest lekki, mały, wygodny i pancer. jako ciekawostkę obejrzyjcie model mini-fajny gadżecik z głowicą kulową. sayonara!! :D

środa, 7 stycznia 2004, 22:48
Moderator

Hehe... No gdybym tak chodził ze statywem u boku, to wszyscy by się za mną oglądali :) Ostatnio nawet wbiegałem na jedną górę (2200 m n.p.m.) w Tatrach (miałem czas poniżej 50% oficjalnego). Miałem przy sobie tylko parasol, bo padało. Później na zejściu ze szlaków ludzie krzyczeli z bryczki: " Patrzcie! To ten co biegał z parasolem" :) Miło się zrobiło :)

Widziałem Dziś w sklepie jakiś model Manfrotto Junior za 279 zł i szczerze, to sądzę, iż nic specjalnego, jak za taką cenę. A na pewno taka HAMA za 107 zł nie ustępuje Manfrotto za 150, gdzie płaci się dużo za firmę.

piątek, 9 stycznia 2004, 01:55

Tak na marginesie - dowiedziałem się od sprzedającego na Allegro, że pierwszy z rozważanych przez Ciebie statywów nie jest aż tak lekki, jak głosi informacja na stronie (440g). Podobnież tak naprawdę waży ok. 700g - tak jak drugi podobny statyw w ofercie tego sprzedawcy (ten za 75 złotych) - okazało się, że zamieszczona na stronie w Allegro informacja została powtórzona za opisem na opakowaniu, w rzeczywistości jest nieco inaczej.

Pozdrawiam.

poniedziałek, 12 stycznia 2004, 09:46
Moderator

Ponownie proszę o pomoc! Szukam cały czas w internecie i nie mogę znaleźć odpowiedniego modelu. Chciałbym, aby statyw miał około 150 cm wysokości, ale jednocześnie po złożeniu do 50 cm, aby mi się mieścił do plecaka. Najlepiej jakiś firmowy w cenie do około 130 zł.

Do tej pory najlepszy jaki znalazłem (spełniający te warunki), to model Velbon CX-444 - złożony - 46,5 cm; rozłożony 145 cm.
Choć na tej stronie podają, że ma po rozłożeniu 169 cm!!!: http://www..../opis/1990 - chyba to nie jest prawda...??

Czy ktoś zna jeszcze jakieś inne podobne statywy??

piątek, 23 stycznia 2004, 00:44
Moderator

Chyba się ostatecznie zdecyduję na Velbon DX-888 : http://www..../x_C_I__P_6515962.html . JEst to praktycznie to samo, co CX-444 (przynajmniej wymiarowo i cenowo). Ma jaśniejszy kolor tylko oraz ma na 100% poziomicę okrągłą, a np CX-440 nie ma. Nie wiem, jak z CX-444. W każdym razie właśnie nowa dostawa doszła do MediaMarkt i mogę mieć tam za 139 zł (tak jak wszędzie), ale za to z pokrowcem GRATIS. Chyba się zdecyduję :)

Może jakaś opionia jeszcze??

piątek, 23 stycznia 2004, 20:08

Sorry, że dopiero teraz, jakoś nie mogłem się dorwać do kompa.

Jak wspominałem - zakupiłem pierwszy z wymienianych przez Ciebie statywów - za 85 złotych (nawet mniej, bo zakup był hurtowy). I co tu napisać - w sumie za tę sumę nie oczekiwałem niczego więcej. Statyw wykonany jest porządnie, nóżki pracują jak trzeba, podobnie blokady, ze stabilnością nie ma żadnych problemów. Rzeczywiście bardzo lekki. Posiada pełną (3D) regulację położenia aparatu, szybkozłączkę i poziomicę (ale zwykłą a nie okrągłą). Regulacja położenia jest dosyć płynna, jedyny problem, na jaki (jak dotąd) natrafiłem, to minimalne zmiany położenia aparatu przy dokręcaniu mocowania w płaszczyźnie poziomej - tzn. ten poziom lekko się zmienia, ale podkreślam - bardzo nieznacznie. Zbiegiem okoliczności ten sam statyw chciała sobie kupić znajoma, ale - ponieważ posiada analogową lustrzankę - postanowiliśmy zrobić przymiarkę, bo jednak masa tejże lustrzanki z obiektywem a mojego C-740 to nie to samo... No i środek ciężkości jakby gdzie indziej. Próba wypadła jednak bardzo pozytywnie, statyw zachowywał się stabilnie, żadnych problemów. I - póki co - koleżanka jest również zadowolona z zakupu (miała jakiś przedpotopowy cholernie ciężki statyw - tak naprawdę ucieszył się jej mąż, który zawsze musiał go wszędzie nosić za nią). Jedyne zastrzeżenie, jakie zgłosiła, to że statyw nieco się zapada w ziemię, gdy robi zdjęcia w ogrodzie. Elementy ostatniego segmentu tych teleskopowych nóżek rzeczywiście są dosyć cienkie a gumowe nasadki spasowano ściśle z ich wymiarem, nic więcej - nie ma żadnego rozszerzenia, które właśnie zapobiegałoby zapadaniu się. Jednak na w miarę twardej powierzchni nie powinno być problemu.

Jeżeli o mnie chodzi - to mój pierwszy statyw; wcześniej używałem tylko jednego - i to pożyczonego, na dodatek mocno już zużytego i wiekowego; tak więc nie mam żadnej skali porównawczej. Dla mnie główną zaletą mojego zakupu są wymiary po złożeniu (niecałe 45cm) + masa (w razie czego jakoś go obciążę). Max. wysokość 130 cm po rozłożeniu mi wystarczy (mam nadzieję). Jednak, porównując z tym DX-888, odnoszę wrażenie, że to inna kategoria zdolnościowa - na plus dla Twojego wyboru. No i muszę przyznać, że wielkość po złożeniu jest całkiem niezła, większość oglądanych przez mnie statywów (z tych, które po rozłożeniu miały ok. 150cm) po złożeniu mieściła się w przedziale 54-60cm. Czy dobrze mi się wydaje, że nóżki są czterosegmentowe (i stąd ten wymiar po złożeniu)?

Faktem jest, że różnica w cenie ok. 60 złotych to już trochę jest... Przejrzałem w miarę starannie ofertę na Allegro i odniosłem wrażenie, że statywy w przedziale 85-120 złotych różnią się głównie wielkością, jakość wykonania jest zbliżona. Ten Velbon wygląda już nieco inaczej.

Dobrego zakupu życzę i pozdrawiam. Daj znać, jak sprawuje się statyw.

niedziela, 25 stycznia 2004, 02:41
Moderator

Tak , tak. Nóżki są 4 segmentowe i dlatego po złożeniu jest mniejszy. Taki sam model, ale z 3 segmentowymi ma już po złożeniu 54 cm ( czyli o 6 cm więcej) i kosztuje także mniej o 30 zł - w końcu budowa jego jest troszkę prostsza.

Jeszcze się zastanawiam nad kupnem, ale chyba się zdecyduję :) Jeśli tak, to kupię go w poniedziałek.

Pozdrawiam.

niedziela, 25 stycznia 2004, 11:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona