Teraz jest niedziela, 19 sierpnia 2018, 14:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Zasilanie lampy błyskowej 
Autor Wiadomość

Post Zasilanie lampy błyskowej
Witam.
Właśnie zakupiłem lampę błyskową SONY HVL-F32X.
W instrukcji podają,że zasilanie tej lampy stanowią 4 baterie R6 (AA) 1,5V, czyli w sumie 6 V.
Jednak korzystanie z tradycyjnych baterii jest niewygodne i kosztowne.
Chyba można je zastąpić akumulatorkami AA. Jednak te ostatnie mają napięcie 1,2V. Tj. w sumie 4 x 1,2V = 4,8 V.
Jak to wpłynie na pracę lampy?
Czy nie grozi jej uszkodzenie?
Jeśli jednak można używać też tych aku, to jaką pojemność i jakiego producenta polecacie?
Szukam też użytkowników tej lampy (SONY HVL-F32X ) łącznie z aparatem SONY R1, w celu wymiany doświadczeń.
Pozdrawiam

piątek, 29 grudnia 2006, 01:30
Moderator

Niższym napięciem nie uszkodzisz sprzętu, wyłącznie wyższym. Oczywiście, że można używać aku, tak samo jak w aparatach. Odnośnie marek, to WYŁĄCZNIE SANYO; no ewentualnie ENERGIZER lub GP - wiele wątków już o tym było, nawet test.

sobota, 30 grudnia 2006, 03:20

Post Re: Zasilanie lampy błyskowej
feiran napisał(a):
Jednak korzystanie z tradycyjnych baterii jest niewygodne i kosztowne.

W jaki sposób uzywanie baterii może być niewygodne :mrgreen: od uzywania np. akumulatorów :wink:
Koszty?
Wszystko zależy ile robisz zdięć, jak często używasz lampy to akumulatory się lepiej opłacają. Jak robisz raz od wielkiego święta to lepiej pozostać przy bateriach.

Mi przy silniejszej lampie (Liczba przewodnia 50)
komplet Duraceli starcza na 250 błysków - czyli tobie też na tyle starczy. Baterie się nie rozładowują same więc mogą być użyte nawe po kilku latach.

Akumulatory się same rozładowują i po dwóch tygodniach czy miesiącu leżenia należy je doładować. Aby nie stracić ich pojemności należy je wstępnie rozładować i potem ładować (dobra ładowarka kosztuje okolo 100zł). Komplet dobrych akumulatorków 2500mAh (lub lepszych) też kosztuje okolo 30-40zł.

Ja używam akumulatorów, bo robię dużo fotek z lampą. Przy akumulatorach lampa szybciej się ładuje niż na bateriach. Mam dwa komplety akumulatorów, ale w torbie zawsze jest komplet (lub dwa) baterii.

wtorek, 2 stycznia 2007, 10:27
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]