Teraz jest środa, 19 września 2018, 05:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Karty pamięci 
Autor Wiadomość
Post Karty pamięci
Jestem bliski sfinalizowania zakupu aparatu. No i trzeba oczywiście dokupić kartę z pamięcią większą od standardowej dołączanej do aparatu.
I tu pojawia się dla mnie "mały" problem. Jaką kartę wybrać? Jeśli aparat obsługuje większość (rodzajów) kart to jaką kartę wybrać? Czym (oprócz ceny) różnią się karty - tj. dlaczego różnica (w cenie) kart o tej samej pojemności jest tak duża?

wtorek, 27 stycznia 2004, 10:29

wtorek, 27 stycznia 2004, 11:34

wtorek, 27 stycznia 2004, 11:38

Eheheh to rzeczywiście większość z conajmniej pięciu standardów... :P
A już myślałem, że się jakiś nowy aparat pojawił... :p

środa, 28 stycznia 2004, 00:06
XD PICTURE CARD JEST CHYBA - tu poproszę o ewentualne sprostowanie - NAJSZYBSZA - a już na pewno najmniejsza.
Kupując oryginał Olympusa dostajesz z kartą etui na 6 kart.
ja kupowałem w sklepie internetowym (czytaj post "gdzie kupować") karta chodzi bez zarzutu !

środa, 28 stycznia 2004, 09:47

Prawdopodobnie wszystkie karty będą działać bez zarzutu. Wielkość karty nie wydaje mi się kluczową sprawą (do pewnych granic, oczywiście); poza tym - bardzo małą kartę łatwo jest zgubić i to wcale nie jest problem wyimaginowany. Co do etui - ;) mam takich już kilka; z każdą nową kartą dostaniesz kolejne, więc to żadna atrakcja (mało skomplikowany kawałek plastiku) - notabene: bardziej mi się podoba oryginalne etui firmy Fuji niż Olympusa.

O ile mi wiadomo - 5060 obsługuje karty CF, SM oraz XD. Można również wykorzystać mini dyski IBM Microdrive.

Jeżeli chodzi o ogólną wydajność, bardzo wiele zależy nie od typu karty, a od jej producenta i aparatu, w którym jest używana. Poza tym - przy przesyłaniu zdjęć z czytnikiem do kompa, kluczowa powinna być prędkość odczytu, podczas gdy przy robieniu zdjęć - prędkość zapisu; to parametry często znacznie się od siebie różniące i w tym względzie bardzo wiele również zależy od producenta (karty CF!).

Jeżeli chodzi o powyższe formaty - SM jest formatem "umierającym", zastępują go stopniowo właśnie karty XD jako wspólna inicjatywa Fuji i Olympusa. Cenowo jest pomiędzy CF a XD.

Compact Flash czuje się wciąż świetnie, w tej chwili są już standardy CF I i CF II. Karty te wytwarza bardzo wielu producentów i - jak wspomniałem powyżej - na ogół zamieszczają deklarowane parametry karty; generalnie większe karty są na ogół szybsze. Wadą CF jest ich energochłonność - przynajmniej w porównaniu z XD, no i wielkość (jeżeli to komuś przeszkadza).

Karty XD weszły na rynek stosunkowo niedawno i w - moim odczuciu - wcale nie są takie rewelacyjne. Przede wszystkim z omawianej trójki są zdecydowanie najdroższe - blisko dwukrotnie więcej zapłacisz za 128 MB XD niż analogicznego CF. Zaletą jest ich energooszczędność, poza tym jest to format, którym będzie rozwijany w przyszłości - deklaruje się, że wielkość tych kart ma sięgnąć 8GB (i mają znacznie potanieć).

Jeżeli natomiast chodzi o kluczową sprawę (zdaniem wielu) czyli osiągi - przeglądałem testy wykonywane na Olympusie C-5050 i karty XD wcale nie są najszybsze! Trzeba jednak za to przyznać, że ich osiągi są bardzo zbliżone - niezależnie od wielkości i producenta. Natomiast wyniki kart CF różniły się pokaźnie, zależnie od powyższych cech. Ostatecznie we wspomnianym porównaniu to karty CF (ale te nowsze i większe) zajęły pierwsze miejsca pod względem wydajności (mierzono czas rejestracji zdjęć), XD znalazły się mniej więcej w środku stawki, mniej więcej podobnie SM, a starsze CF uplasowały sie na ostatnich miejscach.

Reasumując - na Twoim miejscu kupiłbym CF o dużej pojemności 256 MB jakiejś dobrej firmy (może ze dwie sztuki, jeżeli dużo focisz), upewniając sie uprzednio co do ich osiągów. Jeżeli chodzi o różnice związane z prędkością odczytu/zapisu - nie wydają mi się one jednak tak dramatyczne, by przesadnie zwracać na nie uwagę (chyba, że będziesz korzystał głównie z formatów TIFF czy RAW). Najważniejszym kryterium chyba pozostaje tak naprawdę cena, bo przebitka pomiędzy XD a CF jest spora, a i pomiędzy poszczególnymi producentami CF potrafi być niemała.

Pozdrawiam.

środa, 28 stycznia 2004, 12:03
nareszcie "otrzymałem" to na co czekałem - rzetelną i wyczerpującą informacje
jeszcze raz - DZIĘKI

środa, 28 stycznia 2004, 15:47

Co mi jeszcze przyszło do głowy... Przejrzyj starannie ofertę Allegro i sklepów sieciowych przed zakupem - akurat jeżeli chodzi o karty, to bywa bardzo dziwnie, czasami w sklepach trafiają się niezłe okazje, podczas gdy Allegro jest dosyć drogie. Nie twierdzę, że na Allegro nie wylicytujesz nic opłacalnie, ale nie wygląda to już tak, jak z aparatami, które z założenia są zawsze tańsze.

Argumentem przy zakupie może być np. posiadanie czytnika pod daną kartę - zawsze dobrze mieć taką, co pasuje, a karty pamięci naprawdę zaczynają zastępować dyskietki. Przynajmniej taką tendencję dostrzegam w moim otoczeniu. Poza tym część z nich wykorzystywana jest w innym sprzęcie niż aparaty - np. telefony komórkowe, odtwarzacze mp3, itd. (tu rozmiary kart XD mogą odgrywać bardzo dużą rolę). Warto, by wszystkie tego typu gadżety korzystały z tych samych kart.

A co do przewag CF kontra XD - jeszcze jedna rzecz, chociaż to tak po prawdzie argument kolegi, który ma Canona i korzysta z CF; konstrukcja tych kart powoduje, że CF jest w większym stopniu narażony na uszkodzenia przy wkładaniu i wyjmowaniu do/z aparatu niż np. XD lub Memory Stick (chodzi o łączenie karty). Problem nie ma znaczenia, o ile masz zamiar podłączać aparat do kompa przez USB. Tak po prawdzie nie wiem, na ile ten problem jest prawdziwy, bo nie znam nikogo, kto by w ten sposób zniszczył kartę CF; jednak ma to jakiś sens.

A odnośnie oferty poszczególnych producentów CF - poniżej link, który może Ci się przyda:

http://www.dpreview.com/articles/mediacompare/

Pozdrawiam!

środa, 28 stycznia 2004, 16:47

Post Kingston Elite Pro
Pojawiły się nowe karty Kingstona SD
z serii Elite PRO High Speed ... cena około 200 zł za 128 MB

ciekawe jak to smiga ?? ktoś może wie jak to działa i o ile jest
szybsze

środa, 28 stycznia 2004, 17:04

A mój kolega uszkodzil cfa w ten sposób i w dodatku aparat też (powyginał piny). Dlatego nie polecam kart noname i nieznanych producentów-oszczędzają na jakości i plastik, w którym jest zamknięta pamięć jest kruchy...

środa, 28 stycznia 2004, 23:00

A jednak... No cóż, jak pisałem, argument wydawał mi się sensowny. Szczęśliwie nikt z moich znajomych podobnych przejśc nie miał (lub się nie przyznał).

Fakt, że wykonanie karty rzecz ważna (do kupowania "totalnych" no-namów nie zachęcam), ale przede wszystkim trzeba uważać przy jej wkładaniu. Swoją drogą - różne sztuczki można zrobić z kartami - "bezpiecznym" Memory Stickiem również... Pewna znajoma straciła kartę, wkładając ją na tyle nieszcześliwie, że naciągnęła całkowicie sprężynkę a nie zadziałał zatrzask - i karta pożegnała ją, wylatując przez otwarte okno... To już trzeba mieć pecha.

środa, 28 stycznia 2004, 23:12
Moderator

Post Re: Kingston Elite Pro
bARTec napisał(a):
Pojawiły się nowe karty Kingstona SD
z serii Elite PRO High Speed ... cena około 200 zł za 128 MB

ciekawe jak to smiga ?? ktoś może wie jak to działa i o ile jest
szybsze

Wybacz, ale nie wierzę! Zwykłe karty Kingstona są w takich cenach jak podałeś, a co dopiero nowe Elite PRO High Speed... Na Allegro taką kartę widziałem za 299 zł, a 256 Mb za 459 zł - wydaje mi się, że jest to atrakcyjna cena.

PS. Na google nie znalazłem żadnej takiej karty SD dostępnej w sklepie - są tylko CF - oczywiście tańsze dużo.

czwartek, 29 stycznia 2004, 18:36
Moderator

Ale my piszemy o kartach SecureDigita, czyli SD, a nie Compact Flash...!! Czytaj uważnie :) :lol:

czwartek, 29 stycznia 2004, 18:46

http://sklep.xxxxxxxxxxxx/pelny.php?id=10357

dla niedowiarkow :D :D karta dnia 29.1.04 kosztowala 223 brutto!!

i jest to

Secure Digital 128MB Kingston High-Speed

i siedzi juz w mojej Minolcie he he

czwartek, 29 stycznia 2004, 22:38

Takze Vendeur - nie jest to sciema ... sam sie zdziwilem i do konca
zanim do mnie nie przyjechala nie bylem pewny czy sie nie walneli
bo Kingstone oficjalnie podal cene 90 euro/128mb za Elitke PRO
dodatkowo zaplacilem mniej bo w hurcie takze wogole cena mnie rzucila na kolana :D

czwartek, 29 stycznia 2004, 22:44
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona