Teraz jest poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 17:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 gniazdo statywu w olympus c-765 UZ 
Autor Wiadomość

Post gniazdo statywu w olympus c-765 UZ
witam!

Uszkodzeniu uległo gniazdo statywu. Jak widac na poniższym zdjęciu jest ono mocowane na dwie śrubki, ale żeby gniazdo wyjąć po odkręceniu trzeba się dostać do wnętrza aparatu.
Obrazek
Mam dwa pytania:
1. Gdzie mogę zakupić takie gniazdo do tego modelu aparatu?
2. Czy uda mi się samodzielnie je wymienić bez zagrozenia uszkodzenia całego aparatu? (jakies takie podstawowe umiejętności manualne posiadam ;) )
Dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi.

pozdrawiam

czwartek, 1 stycznia 2009, 11:40
Post Re: gniazdo statywu w olympus c-765 UZ
1. Gdzie mogę zakupić takie gniazdo do tego modelu aparatu?
O ile się nie mylę, to z tego co widać na twoim zdjęciu gniazdo wydaje się być integralną częścią obudowy. Dwie śrubki mają natomiast chronić przed jego wyłamaniem w razie zbyt mocnego przykręcenia stopki statywu. Jeżeli jest tak jak myślę i gniazdo jest na stałe zatopione w obudowie, to pozostaje wymiana całego dolnego panelu. Jeżeli natomiast da się gniazdo odizolować, to sprawa tylko trochę uprości się.

Zakładając, że nie masz już gwarancji na aparat, najtaniej będzie ci poszukać danej części lub całego uszkodzonego modelu na serwisach aukcyjnych. Tam często ludzie wyprzedają aparaty z uszkodzoną mechaniką lub elektroniką, które posłużą ci jako części zamienne.

Jeśli nie uda Ci się znaleźć części zamiennych a bez statywu obejść się nie możesz rozważ inną, bardziej inwazyjną i trudniejszą opcję. Kup przejściówkę z gwintu statywowego 3/8" na 1/4" (stosowana w profesjonalnych statywach) i spróbuj wkleić ją w wyrobione miejsce. Musisz to zrobić jednak bardzo solidnie i dobrze wypoziomować oraz uszczelnić, by do aparatu nie dostawała się wilgoć. Wewnętrzna średnica pozostanie ta sama a dodatkowo zyskasz mocowanie w pełni metalowe. Dobrze jednak przemyśl czy warto, zanim taki sposób naprawy wybierzesz.

2. Czy uda mi się samodzielnie je wymienić bez zagrozenia uszkodzenia całego aparatu? (jakies takie podstawowe umiejętności manualne posiadam )

Tutaj sprawa komplikuje się. Nie raz miałem okazję demontować obudowę aparatu i wiem jak dużo ostrożności taka czynność wymaga. Przede wszystkim korzystaj z odpowiednich śrubokrętów. Stosowane przez producentów aparatów kompaktowych śruby są bardzo miękkie i drobny poślizg może spowodować ich zniszczenie, w efekcie czego o sukcesie w demontażu i montażu można zapomnieć. Drugą ważną kwestią jest wyjęcie baterii i upewnienie się, że kondensator od lampy błyskowej jest pozbawiony ładunku (zrobić zdjęcie z fleszem i wyłączyć aparat zanim ten się naładuje, a następnie odczekać co najmniej kilkanaście minut). W innym przypadku chwila nieuwagi i solidne spięcie gotowe, po którym aparat już nie wstanie.

Pozdrawiam!

czwartek, 1 stycznia 2009, 12:30

witam!

Dzięki DonPedro za odpowiedź :)
DonPedro napisał(a):
O ile się nie mylę, to z tego co widać na twoim zdjęciu gniazdo wydaje się być integralną częścią obudowy.
Po odkręceniu tych dwóch małych śrubeczek gniazdo zaczęło uciekać mi do środka obudowy, stąd moja pewność ze jest to oddzielny element.
DonPedro napisał(a):
najtaniej będzie ci poszukać danej części lub całego uszkodzonego modelu na serwisach aukcyjnych. Tam często ludzie wyprzedają aparaty z uszkodzoną mechaniką lub elektroniką, które posłużą ci jako części zamienne.
Właśnie przed chwilą przejrzałem znany portal aukcyjny, nic nie znalazłem, ale nie tracę nadziei.
DonPedro napisał(a):
ważną kwestią jest wyjęcie baterii i upewnienie się, że kondensator od lampy błyskowej jest pozbawiony ładunku (zrobić zdjęcie z fleszem i wyłączyć aparat zanim ten się naładuje, a następnie odczekać co najmniej kilkanaście minut). W innym przypadku chwila nieuwagi i solidne spięcie gotowe, po którym aparat już nie wstanie.
Dzięki za cenną uwagę. O ile dostanę w końcu tą część i zabiorę się za wymianę to jest szansa na to, że popełnię o jeden błąd mniej ;)

pozdrawiam

czwartek, 1 stycznia 2009, 13:48

witam!

Z przykrością muszę stwierdzić, że pomimo moich podstawowych umiejętności manualnych zadanie samodzielnej wymiany gniazda statywu jest dla mnie awykonalne. Udało mi się zakupić uszkodzonego Olympusa, ochoczo zacząłem go demontować w celu dostania się do gniazda statywu, które chciałem następnie umieścić w swoim sprawnym aparaciku ... masa malutkich śrubeczek, które zaległy na moim biurku ... dziwne połączenia, które musiałem po drodze zdemontować uświadomiły mi, że nie jestem w stanie powtórzyć tego na moim, działającym aparacie. Lepiej chyba mieć działającego Olympusa bez sprawnego gniazda niż atrapę aparatu, którą będę mógł umieścić na statywie, prawda? :wink: Nie robiłem dokumentacji zdjęciowej z kolejnych etapów demontażu zakupionego aparatu, ale jeśli znajdą się zainteresowani to mogę umieścić spontaniczne zdjęcia tego co taki Olympus zawiera w środku :wink:

pozdrawiam

środa, 18 lutego 2009, 18:50
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]