Teraz jest środa, 12 grudnia 2018, 05:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Canon EOS 300 vs. Minolta Dynax5 
Autor Wiadomość

Post Canon EOS 300 vs. Minolta Dynax5
jak w temacie - nie umiem się zdecydować który lepszy - jak wy myślicie i dlaczego?

czwartek, 26 lutego 2004, 19:59

czwartek, 26 lutego 2004, 21:32

Moim zdaniem lepszy wybór to Minolta Dynax 5. Dlaczego:
1. Metalowy bagnet na obiektyw - niestety, plastik się szybko wyrabia i zaczynają się problemy.
2. Lepszy pomiar światła - dokładniej naświetla - mniej zdjęć prześwietlonych/niedoświetlonych.
3. Szybszy autofocus - EOS300 (nie V) był strasznie wolny pod tym względem.
Jeszcze lepszy wybór to moim zdaniem starszy model Minolty, tzn. Dynax 505si Super. Jego dodatkowe zalety to niższa cena, jeszcze lepszy pomiar światła, nieco szybszy autofocus (prawie tak szybki, jak w EOSie 300V), lepsze trzymanie w ręce ("piątka" jest nieco kanciasta, a 300 jest z gorszych tworzyw). Nie pamiętam, czy Dynax 5 ma układ eye-start, który ustawia i pokazuje wszystkie parametry naświetlania po przyłożeniu wizjera do oka. To wygodna rzecz w 505si SUPER (to należy podkreślić - wersja nie-super nie posiada tego układu i przede wszystkim metalowego bagnetu!). 300V też jest dobry, ale moim zdaniem za drogi, jak na porównywalne z 505si możliwości.

czwartek, 26 lutego 2004, 21:57

eye-start jest - nawet nie wiedziałem że takie coś jest dopiero teraz zwróciłem na to uwagę.
PS.To mój pierwszy aparat analogowy ( narazie miałem same cyfrówki - aktualnie Z1 ) dlatego chciałbym mieć troche łagodniejsze przejście ( wydaj mi się że 505 jest troche bardziej oddalna) no i w związku z tym jeszcze jedno pytanie - Czy dynax5 ma takie coś jak podgląd ostrości?
dzięki za pomoc - już sie raczej zdecydowałem na D5, a co do 300V - nie stać mnie- wiem że nie jest to aż taka róznica w cenie ale D5 kupie sobie za pieniądze ze sprzedaży Z1 na którą z kolei zbierałem bardzo długo - jestem jeszcze na utrzymaniu rodziców. :?

piątek, 27 lutego 2004, 00:08

Czy dynax5 ma takie coś jak podgląd ostrości?

Chodzi Ci jak mniemam o podgląd głębi ostrości. Dynax 5 posiada tę opcję, natomiast 505 Super jej nie posiada. Zarówno Canon 300 i 300v posiadaja podgląd głębi ostrości. Co do aparacików to Canona 300 bym nie polecał. W zamian poleciłbym 300V zupełnie odnowiona 300. zrobiona napotrzeby walki z Dynaxem5, gdyż 300 w porównaniu z 505 Super sromotnie przegrywała. Różnice pomiędzy Minoltami 505 i Dynax5 sprowadzaja się do innego sposobu pomiaru światła, mozliwość wykorzystywania nowych objektywów przy pomocy nowego silniczka (chyba D sie to nazywa). Natomiast 505 wydaje mi się jednak lepiej ergonomicznie ułożona (przyciski SPOT i AF). Canon ze swoim 300V dogonił troszkę Minoltę DYNAX5. Zmienił pomiar światła, ilość punktów pomiarowych światła i AF. Jednak pozostał jeden wielki manakmet: relatywnie długi czas otwarcia migawki podczas pracy z lampą. W Canonie 300 i 300V najkrótszy czas otwarcia jest wtedy 1/90, natomiast obydwie Minotly (505 Super i Dynax5) mają ten czas krótszy i wynosi 1/125. Ja bym wybrał Minoltę (sam ją mam i jestem piekielnie zadowolony). Miałem do wyboru Canona 300 i Minoltę 505 Super i Minoltę Dynax 5. Canon przegrał w przedbiegach bo nie było wtedy jeszcze 300V. wybór padł na 505 Super. Dynax 5 był dużo droższy i poza szybszym i cichszym AF oraz nową (ale nie wiem czy lepszą optyką) nic innego nie zaproponował. Wolałem kupić tańsze BODY i lepsze objektywy (tak samo jak ze sprzętem samochodowym lepiej gorsze radio i lepsze głośniki, niż na odwrót). Kupiłem używane ( w komisie ) 2 objektywy Minolty AF MACRO:
1. 28-85 f1:3,5-4,5
2. 75-210 f1:4 - najlepszy amatorski obiektyw w swojej klasie.
Za wszystko zapłaciłem 2100zł dwa lata temu.
To tyle co moge pomóc. Aha - jeżeli 505 to tylko SUPER, anie sama 505.

piątek, 27 lutego 2004, 15:37

no włąśnie - pomiar głębi ostrości - nie wiem czemu zjadłem ten wyraz
wielkie dzięki za informacje - już się zdecydowałem, tym bardziej że mam do kupienia dynax 5 przez którą przeszedł jeden film i która była kupiona we wrześniu za jeyne 900zł wraz z podstawowym obiektywem
AF 28-80/ f 3.5-5.6
PS. 75-210 i f tylko 1.4 - to pomyłka? bo jeśli nie to ciekaw jestem za ile takie cacko idzie kupić?

piątek, 27 lutego 2004, 16:48

nie f1,4 tylko f1:4 albo pisane potocznie f4 - stałe światło cztery.

co do niego to można w komisach (bynajmniej przed dwoma laty w Gdyni) go kupiłem za 700zł.
widziałem je na allegro ale za większe pieniądze

Fakt, gdyby to było f1.4 to juz byłby cudowny objektyw. :D

A co do ceny - 900zł - to naprawde okazja, bo za tyle w sklepie teraz można kupić Dynaxa3L - ta sama obudowa co DYNAX5, lecz bez manualnych ustawień, tylko 5 tematycznych

Miłego używania

Pozdrawiam

piątek, 27 lutego 2004, 16:59

dzięki za wszystko. :wink:

sobota, 28 lutego 2004, 02:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]