Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 16:18

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Jaka lustrzanka jest najlepsza? 
Autor Wiadomość

Post Jaka lustrzanka jest najlepsza?
Witajcie!
Mam pytanie. Interesuje mnie lustrzanka (z wymiennym obiektywem, ale to chyba standard) firmy Nikon lub Canon. Chodzi mi przedewszystkim o ich możliwości i ilośc oraz cenę dodatkowych akcesoriów (dodatkowe obiektywy itp.) Jakie aparaciki polecili byście profesjonaliści? Ja osobiście jestem amatorem ale nie chciał bym zmieniać aparatu po kilku latach chciał bym na niego wydać tyle ile "trzeba" ale stawiając na dobrą jakość i niezawodność. Myślę o aparatach Canona i Nikona ponieważ o nich widzę najwięcecj pochwalł i moi koledzy (fotograficy) mi j polecają. Jeśli sięorientujecie w sprzeie na rynku światowym tych dwóch firm to proszę o pomoc w doborze lustrzaneczki :):):):):)
Z góry dziękuję :)

wtorek, 16 marca 2004, 17:52
Post Jaka lustrzanka?
Witam!
Ja również jestem amatorem i Użytkownikiem Minolty Dynax 505si super z obiektywem standardowym. Jestem z niej ogólnie zadolwolony, jednym z jej mankamentów jest raczej wolny autofokus. Nie chcę jednak namawiać Cię na ten model tylko wspominam na marginesie. Przed wyborem aparatu trzeba odpowiedzieć na wiele pytań: Jakie ma być przeznaczenie aparatu co bedziemy fotografować jak często w jakich warunkach jakiego typu zdjęcia i na tej podstawie określić niezbędne cechy aparatu. Dalej też zakres cenowy sprzętu. Proponuję wejść np na http://www.foto.com.pl gdzie można znaleść wiele testów porównawczych różnych lustrzanek. Często słyszy się zdanie że to głównie obiektyw wpływa na jakość zdjęcia a aparat powinien jaknajlepiej mierzyć swiatło i ustawiać parametry ekspozycji czyli naświetlać. Wychodząc z takiego założenia gdybym nie miał aparatu a miał na ten cel troche ponad 2 tyś to wybrałbym Nikona F75 z obiektywem Tokina z setii AT-X 28-80 ze stałym światłem f2.8. Jeśli nie to ze standardowym obiektywem Nikona. NA aukcjach Allegro taki zestaw to wydatek ok 1300- 1400. W sklepach ok 1800.
Pozdrawiam

czwartek, 18 marca 2004, 12:36
taam NIKON CANON ........ najlepsze są dla amatorów Minolty ......dla profi to przyznaje racje CANON i Nikoś ale porównaj se stary co może odpowiednik Minolty Dynaxa 5 np u Canona i Nikona i ile kosztuje Nikon i CANON A ILE MINOLTA

a może chcesz kupić Nówka prawie Dynax 5 + Zoom 75-300 Minolty + battery Pack + filtry UV i Polar

jak tak to daj znać apa2004@neostrada.pl prywatny

lub a.pawlowski@minolta.pl to do pracy

poniedziałek, 3 maja 2004, 00:58

Jaka jest najlepsza? Nie ma takiej. Jaka jest najlepsza dla Ciebie... A to już lepiej... Ja też jestem za Minoltą - myślę, że do średniej klasy cenowej Nikon i Canon przegrywają, bo są sporo droższe od równie dobrych odpowiedników Minolty. Wyżej faktycznie najwięcej do powiedzenia mają Nikon i Canon, ale to już sprzęt profesjonalny (i nieziemsko drogi). Ja parę lat temu wybrałem Dynaxa 505si Super i dziś mając te same fundusze wybrałbym dokładnie ten sam aparat. Jego zalety to niska cena (więcej zostaje na dobrą optykę!!!), bardzo dobry pomiar światła (na negatywach może tak bardzo tego nie widać, ale na diapozytywach dystans konkurencji do pięćsetpiątki jest bardzo duży), szybki i bardzo dobry autofocus (ostatnio czytałem test i do dziś szybszy i to nieznacznie ma tylko dużo nowszy i droższy Canon 300V - oczywiście w segmencie amatorskim). Do tego wygodna obudowa, dobra wbudowana lampa błyskowa, metalowe mocowanie obiektywu, system eye-start (dwie ostatnie rzeczy - tylko wersja Super, więc nie oglądaj się za nie-super). Do tego jest pełna dostępność optyki. Dość dobrej firmowej i producentów niezależnych - Tamrona, Sigmy, Tokiny.

poniedziałek, 3 maja 2004, 11:38

No i ja też mam tę Minoltę 505si Super. Był to najlepszy wybór pare lat temu. Najlepszy w skali cena/mozliwości. Oczywiście Nikkon jest super, ale ta cena!!! Poleciłbym Ci jednak jak moi poprzednicy aparacik Minolty. Wielu moich znajomych, którzy robią zdjęcia w porównaniu Minolta - Canon, wybieraja Minoltę. Poza walorami technicznymi Minolta jest jakos tak bardziej ergonomiczna i bardziej przyjazna w współpracy z osobą robiącą zdjęcia. Starszy model Minolty 500/505 to odradzam ze względu na plastikowy pierścień do mocowania obiektywów. Dopiero model 505 SUPER ma metalowy pierścień. Prawdą jest, że 505 SUPER ma relatywnie wolny focus. Troszkę mnie to irytuje podczas pracy z objektywem 70-210 f.4. Tej wady pozbawiony jest nowa Minolta Dynax 5. Ma szybki focusik i ma kilka nowszych rozwiązań związanych z pomiarem światła, no i ogólnie jest fajna. Ktoś może powiedzieć, że jest przecież Canon 300V, ale tak jak pisałem prędzej, jakos ten aparat nie leży mi i kilku innym osobom. Osoby te, to nie posiadacze Minolty, tylko postronni moi znajomi, którzy mieli zarówno w rękach i Canona i Minoltę.

Wybór pozostawiam Tobie

Pozdrawiam

poniedziałek, 3 maja 2004, 13:07
Moderator

Ja tylko dodam, że też miałem Minoltę 505si (ale nie super) a teraz się przesiadłem na Minoltę Z1 :)

Co do Minolty Dynax 5, to warto chyba także zerknąć na nowe modele tej marki, szczególnie na Minoltę Dynax 60: http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=2&lewa=1&e=1650
Obrazek

Poczytaj o niej w linku powyżej - wydaje mi się, że jest to bardzo ciekawy aparat.

Tu jest poniżej 1500 zł: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=24840620 .

poniedziałek, 3 maja 2004, 13:16

Ktoś może powiedzieć, że jest przecież Canon 300V, ale tak jak pisałem prędzej, jakos ten aparat nie leży mi (...)

Jest przecież Canon 300V :wink:

A tak na serio to co Ci się w Canonie nie podobało?
Pytam z czystej chęci wiedzy. Dla przykładu mnie odrzuciła wręcz Minolta, może miałem ją w rękach za krótko ( jedna sesja ), ale po prostu "chemia nie teges"...

poniedziałek, 3 maja 2004, 14:20

A tak na serio to co Ci się w Canonie nie podobało?

Robiłem troche zdjęć EOS 300. Nie podobało mi sie umieszczenie pokrętła do zmiany ustawień (czas naświetlania/przesłona/itp) - tego pod przyciskiem do robienia zdjęć. Większość zdjęć robię z ręcznym ustawianiem przesłony, no i ca grom nie mogłem sie przyzwyczaić do kręcenia palcem u góry. Minolta ma to z przodu i jest to naturalne położenie ręki. Dalej pokrętło funkcyjne (to duże kółko) ma w sobie za dużo funkcji i porusza się mi po nim dziwnie. Za bardzo napstrzone jest na tym kółku. W Minolcie jest inaczej. Na tym kółku jest tylko 6 pozycji, a w Canonie aż 12. Minolta ma tzw Panic Button, czyli po naciśnięciu go wchodzi aparat w funkcję fullidiot. Przycisk ten jest na wierzchu i łatwo dostępny. Wciska go se moja dziewczyna, kiedy chce robic zdjęcia, kiedy ma problemy z wyborem ustawień :) (albo mnie nie ma w pobliżu). Osobny przucisk do ustawień tematycznych. To wszysto jest ładnie i ergonomicznie rozmieszczone w Minolcie. W Canonie wszystko jest w tym jednym funkcyjnym pokrętle i nie wiem czy ma przycisk Panic Button. Cały czas porównuje do Minolty 505. Dalej Minolta 505 ma fajnie umiejscowiony przycisk AF i SPOT. AF jest na środku tyłu aparatu i fajnie sie go wciska kciukiem. Troszkę to zepsuto w Dynax 5 i jest podobnie jak w EOS.

Szkoda, że przeniesiono w modelu EOS 300V wyświetlacz na tył aparatu. To mi się już wcale nie podoba i jest to dla mnie utrudnienie. Naturalnie patrzy sie od góry na aparat, a nie od tyłu. Lepsze rozwiązanie było w EOS 300.

To są takie szczególiki, które w całości wpłynęły na moją decyzję o wyborze Minolty. Jest bardzej ergonomiczna (wg mnie i kilku osób). Są to wszystko odczucia subiektywne. Jednak kilka odczuć subiektywnych tworzy pewien obiektywizm.

To tyle co do ergonomi. Aha - no i ta Twoja "chemia" :wink: Ja akurat ją miałem do Minolty.

Osobnym tematem jest tutaj jeszcze optyka aparatu, ale już gdzieś się te wątki na naszym forum przewijały. Dział "35mm" jest rzadko odwiedzany więc łatwo znaleźć te informacje. Najczęściej były tam posty porównujące Minoltę 505/Dynax 5 z Canonem serii EOS300/300V.

Pozdrawiam

poniedziałek, 3 maja 2004, 15:04

moim zdaniem najlepsza jest ta z górnej półki :lol:

poniedziałek, 3 maja 2004, 19:17

gadula007 napisał(a):
Nie podobało mi sie umieszczenie pokrętła do zmiany ustawień (czas naświetlania/przesłona/itp) - tego pod przyciskiem do robienia zdjęć.

Moim zdaniem rewelacja. Jednym ruchem palca wskazującego możemy w ułamek sekundy przelecieć zakres np. przysłon czy czasów.

gadula007 napisał(a):
Dalej pokrętło funkcyjne (to duże kółko) ma w sobie za dużo funkcji i porusza się mi po nim dziwnie. Za bardzo napstrzone jest na tym kółku.

Nie jest tak źle... kółko podzielone jest na dwa półkola - "dolna połowa" to tryby tematyczne, na środku "off", "a górna połowa" to tryby półautomatyczne i manualne, a także tryb planowanej GO. Zazwyczaj używam trybów z priorytetami lub manuala, i nawet w tej chwili nie wiem co jest na tej dolnej - po prostu nie używam.

gadula007 napisał(a):
(...) nie wiem czy ma ( Canon - dop. mój ) przycisk Panic Button.

Nie ma. Jakoś nigdy nie miałem potrzeby, aby coś takiego było.

gadula007 napisał(a):
Szkoda, że przeniesiono w modelu EOS 300V wyświetlacz na tył aparatu. To mi się już wcale nie podoba i jest to dla mnie utrudnienie. Naturalnie patrzy sie od góry na aparat, a nie od tyłu. Lepsze rozwiązanie było w EOS 300.

Tu będę polemizował. "Lizak" to najbardziej wygodna rzecz w 300V :wink: . Na serio. Super wygodnie jest mieć aparat zawieszony na szyi, gdy jego naturalna pozycja to "nosem w dół", i wystarczy opuścić wzrok by wiedzieć wszystko. Poza tym ten wyświetlacz ( cyferki i symbole ) są bez porównania czytelniejsze i większe niż w 300. Najważniejsze - jest on podświetlany silnym ( na prawdę ) pomarańczowym światłem ( nie ta chała co w 300 ) i w nocy można spoko się bawić nastawami. Tak jak podczas pracy na statywie w "dziwnej" pozie - naturalniej jest cofnąć głowę o kilka centymetrów i czytać, niż np. wstawać itp.

gadula007 napisał(a):
To są takie szczególiki, które w całości wpłynęły na moją decyzję o wyborze Minolty.

To są takie szczególiki, które w całości wpłynęły na moją decyzję o wyborze Canona. :wink:

Subiektywne... tak. Ale - w końcu - z jakiegoś powodu istnieją te dwie firmy i produkują sprzęt o podobnych możliwościach, lecz inaczej rozwiązany. Bo jedni wolą samochody czerwone, a inni niebieskie.

Nad wyższością "świąt nad świętami" nie ma co dyskutować, bo to sensu pozbawione jest, takie wojny jak za czasów Atari i Commodore :wink:

Ważne, że każdy znajduje coś dla siebie.

Warto było poznać aspekty "za" i "przeciw" tej "drugiej strony barykady" :wink:

Pozdrawiam...

poniedziałek, 3 maja 2004, 21:16

Warto było poznać aspekty "za" i "przeciw" tej "drugiej strony barykady" :wink:

Też sie cieszę z tej polemiki. Coś konstruktywnego wpłynęło do informacji o aparaciku. Co do wyświetlacza to rzeczywiście może być to lepsze rozwiązanie w 300V niż w 300.

Proponuje może jednak przeanalizowanie zastosowanych rozwiązań technicznych w obu aparatach. Ja się przygotuje z Minolty. Wiem, że pisałem aby to pominąć, jednak po tak zaciętej walce wynik jest nierostrzygnięty :D . Tak tego zostawic nie można :twisted: A więc do boju.

Mam troszku mało czasu na zaglądanie tu (taki charakter pracy) ale jak tylko znajdę sekundke to coś nasmaruje.

Pozdrawiam i miłego focenia życze

poniedziałek, 3 maja 2004, 23:00

(...) jednak po tak zaciętej walce wynik jest nierostrzygnięty :D . Tak tego zostawic nie można :twisted: A więc do boju.

Przy czym z góry mówię, że na żadne "święte wojny" nie idę... :wink:

Pozdrawiam również...

poniedziałek, 3 maja 2004, 23:05

No to witaj @Silent Planet. właśnie znalazłem troszku czasu po tak długiej nieobecności na forum. Przedstawie kilka aspektów, które ma Minolta. Wiem, ze niektórych, badź wszystkich przedstawianych, nie ma Canon.

1. Czas naswietlania z wbudowaną lampą w Minolcie jest do 1/125sek, a w Canonie do 1/90sek. To duża różnica na niekorzyść Canona.
2. Minolta ma mozliwość współpracy z lampami ze zdalnym sterowaniem, czyli takimi nie montowanymi na stopce, tylko gdzieś stawianych, a ich rozbłysk realizowany jest poprzez błysk lampy wbudowanej w aparacie (bez rzadnych kabelków)
3. Najkrótszy czas otwarcia migawki w Minolcie to 1/4000sek a w Canonie to 1/200sek. I znowu Minolta wygrywa.
4. Przycisk AF - blokada ostrości. Wiem to można zrealizować poprzez wciśniećie do połowy przycisku spustowego. Ale fakt jest faktem, że Minolta go ma, a Canon nie.
5. Przycisk SPOT - punktowy pomiar światła. Minolta go ma a minolta nie.
6. Dynax5 - podgląd głębi ostrości

To chyba tyle. Jak na coś wpadne to jeszcze napiszę, a teraz zweryfikuj te dane bądź potwierdź te różnice, które wywyzszają Minoltę nad Canonem :wink:

Pozdrawiam

sobota, 15 maja 2004, 16:10

Oj, towarzyszu... jacyś niedoimformowani jesteście :wink:

gadula007 napisał(a):
Wiem, ze niektórych, badź wszystkich przedstawianych, nie ma Canon.

" Nie wiesz nic, nie wiesz nic, nie wiesz... nic " :wink:

gadula007 napisał(a):
1. Czas naswietlania z wbudowaną lampą w Minolcie jest do 1/125sek, a w Canonie do 1/90sek. To duża różnica na niekorzyść Canona.

To się zgadza. Osobiście żadko używam lampy więc nawet nie zauważyłem.

gadula007 napisał(a):
2. Minolta ma mozliwość współpracy z lampami ze zdalnym sterowaniem, czyli takimi nie montowanymi na stopce, tylko gdzieś stawianych, a ich rozbłysk realizowany jest poprzez błysk lampy wbudowanej w aparacie (bez rzadnych kabelków)

Każdy aparat ( nawet małpka ) może współpracować z lampami poprzez tzw. fotocelę ( i o tym piszesz ). Istnieje wersja 300V z podczerwienią do dedykowanych lamp, ale same takie lampy są drogie.

gadula007 napisał(a):
3. Najkrótszy czas otwarcia migawki w Minolcie to 1/4000sek a w Canonie to 1/200sek. I znowu Minolta wygrywa.

1/2000 mój drogi :wink:

gadula007 napisał(a):
4. Przycisk AF - blokada ostrości. Wiem to można zrealizować poprzez wciśniećie do połowy przycisku spustowego. Ale fakt jest faktem, że Minolta go ma, a Canon nie.

Canon nie ma? Nie wiedziałem :wink:
Canon ma blokadę ostrości i ekspozycji. Sorry :wink:

gadula007 napisał(a):
5. Przycisk SPOT - punktowy pomiar światła. Minolta go ma a minolta nie.

No nie ma.

gadula007 napisał(a):
6. Dynax5 - podgląd głębi ostrości

6. Canon EOS 300V - podgląd głębi ostrości :wink:
Niestety także ma.
I tryb planowanej głębi ostrości też ma. ( A-DEP ).

gadula007 napisał(a):
(...) potwierdź te różnice, które wywyzszają Minoltę nad Canonem :wink:

Bujaj się :wink:

Pozdrawiam !

niedziela, 16 maja 2004, 22:02

Co do otwarcia migawki 1/200 to walnąłem gafę pisemną. Oczywiście, że chodziło o 1/2000 sek. A więc i tak dłużej niż w Minolcie. Czasem nawet na Minolcie 1/4000 to za długo i wtedy muszę działać przysłoną, co ma wpływ na głębie ostrości.

Co do reszty to tak jak widać. Rzeczywiście wszystkiego nie wiedziałem o 300V dlatego prosiłem o korektę. Wcześniej bawiłem sie Canonem 300. Model 300V znacząco posunął się w rozwoju względem 300, więc wszystkiego nie wiedziałem. Mimo to niektórych rzeczy Canon nadal nie ma :wink: .

Co do fotoceli to się jeszcze odezwę :D

niedziela, 16 maja 2004, 22:47
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona