Teraz jest środa, 12 grudnia 2018, 00:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Pierścień pośredni 
Autor Wiadomość

Post Pierścień pośredni
Wcześniej pytałem o telekonwenter. Już wiem co i jak z nim. Teraz przyszedł czas na pierścienie pośrednie. Znalazłem kilka luźnych wypowiedzi i jedna reklamówkę. Wynika z nich, że wpływają one na zmianę ogniskowej, bez wpływu na jakośc zdjecia i szybkość działania AF. Jednak do końca nie wiem co one dają. Wiem, że są o różnych rozmiarach, np. 12mm, 30mm itp. Jak można przeliczyć ich wielkość (rozmiar) na krotność ogniskowej?? Czy da się dobrze nimi zwiększyć zoom'a mojego obiektywu 70-210??

Ja znalazłem oferte firmy Kenko o rozmiarze 12mm, ale tam nic nie piszą o ile się zwiększa przybliżenie.

CYTAT:
"Pierścień pośredni zamontowany między obiektywem a aparatem zwiększa powiększenie zestawu i umożliwia wykonywanie zbliżeń nawet standardowym obiektywem (powiększenie zależy od odległości obiektywu od płaszczyzny filmu). Pierścienie Kenko zachowują funkcje AF obiektywu, ale przy makrofotografii zaleca się ręczne nastawianie ostrości.

UWAGA! Pierścienie mogą nie współpracowaćpoprawnie z niektórymi modelami obiektywów. "

Czy ktos wie co daje 12mm a co np. 30mm??

wtorek, 31 sierpnia 2004, 21:43

Pierścienie pośrednie stosuje się głównie do makrofotografi. Długość (grubość) pierścienia jest ważna przy skali odwzorowania obiektu.
Znając ogniskową obiektywu i długość wyciągu (pierścienia) możemy policzyć jaką uzyskamy skalę, wzór:

S=d/f

Gdzie: d - długość wyciągu, f - ogniskowa zastosowanego obiektywu, S - skala odwzorowania.
Pierścienie skaracają odległość przedmiotu od przedniej soczewki obiektywu.

Wiecej http://fotohobby.terramail.pl/makro/sprzet_makro.htm

I znalazłem coś do Twojej Minolty http://fotohobby.terramail.pl/makro/tanie_makro.htm

Pozdrawiam...

wtorek, 31 sierpnia 2004, 22:36

z posiadanymi obiektywami nie spodziewaj sie rewelacji jeśli chodzi o makro

piątek, 1 października 2004, 11:51

@kolec7 - ja szukam rozwiązania w celu zwiększenia przybliżania dalekich obiektów, a nie poprawienia makro. Obydwa moje obiektywy maja dobre MAKRO.

Pozdro

piątek, 1 października 2004, 17:01

Pierścienie pośrednie nie dotykają ogniskowej. Mają zastosowanie tylko w makrofotografii. Spójrz, jak focusuje Twój aparat. Gdy łapiesz bliższe przedmioty, obiektyw (a de facto część szkieł) wysuwa się do przodu. To samo działa w makrofotografii - oddalasz obiektyw od aparatu, by bliżej ostrzyć.

piątek, 1 października 2004, 20:06

...i wracając do tematu,to pierścienie pośrednie nie pomogą Ci zwiększyć "przybliżenia".

piątek, 1 października 2004, 23:14

zasada jest jedna, obiektyk o ogniskowej powiedzmy 50 mm ustawiony w odleglosci 50 mm od blony filmowej bedzie rysowal ostro obiekty w nieskonczonosci, poprzez wysuw obiektywu na wieksza odleglosc maleje odleglosc w ktorej obraz bedzie ostry, pierscien posredni pozwala ekstremalnie ziwekszyc wysuw co pozwala ostro przedtawic obiekty w skali macro, skutkiem ubocznym jest zmniejszenie sie jasnosci obiektywu, np obiektyw o swietle 2 i ogniskowej 50 mm, po doozeniu pierscinie o dlugosci 50 mm bedzie mmial juz tylko jasnosc 4. sa jeszcze mieszki posrednie, a przynajmniej pozwalajace na dalsze odsuwanie obiektywu i zwiekszanie skali macro :D

piątek, 1 października 2004, 23:24

Dzieki za rozwinięcie tematu. Co do zwiększenia zbliżenia poprzez pierścienie to już wiem, że nie uzyskam tego.

@kolec7 - Co do MAKRO - jest dobre, bo moge już ostrzyć z 2-3 cm od obiektu (dla 28-80) i z około 4 cm dla obiektywu 70-210. Przedmioty wychodzą ostre i bez zniekształceń. Dodatkowo oba obiektywy cenie za całkiem dobre światło. Większy obiektyw ma stałe swiatło 4, a mniesz 3,5-4,5. Jak na moje potrzeby jsą one naprawdę dobre, a swego czasu (nie wiem czy nie do dziś) obiektyw 70-210 f4 uchodził za jeden z lepszych amatorskich obektywów.

A pytanie się powtarza. Czy jest sposób na zwiększenie zooma mojego aparatu, chodzi mi do zbliżenia, bez konieczności kupowania większego obiektywu lub stosowania konwenterów.

sobota, 2 października 2004, 02:38
nie, podobnie jak ładowności samochodu: albo przyczepa [telekonwerter] albo większe auto [dłuższy obiektyw]

sobota, 2 października 2004, 10:50

Nie ma takiej możliwości. Zainwestuj w nowe szkiełko. Może coś na gwint Practiki?

sobota, 2 października 2004, 15:21

Zgadza się, 70-210/4 Minolty to bardzo dobre szkło w tej klasie sprzętowej. Tylko te minimalne odległości ostrzenia mi troche nie pasują, ale nie jest to temat przewodni tych postów, więc zostawmy to.

Co do dłuższych armat i tanich w dodatku, a zarazem posiadających dużą światłosiłę (a chyba o takie połączenie cech Ci chodzi?), to polecam na początek poszukać po komisach obiektywów na gwint M42. Nie będą one na bank AF, ale trafiają się doskonałe szkła.

Pamiętam, że na początku swojej fascynacji fotografią, zainwestowałem w TAIR 300/4,5. Takie wielkie, ciężkie szkło do Zenka(nie pamiętam już teraz dokładnego symbolu). Światło całkiem, całkiem-lepsze niż współczesne zoomy AF, amatorskie. Ciężkie-co zawsze zwiększało stabilność przy strzałach z łapy i przy powiększeniach tak do 20x30cm rewelacyjny optycznie. Ogromną zaletą była też przysłona, dająca całkowicie okrągły otwór przy każdej wartości. Składała się z kilkunastu blaszek, tylko do mechanizmu jej przymykania było trza się przyzwyczaić. Fajna była też kolba karabinowa do tego obiektywu.
Póżniej też używałem jakiegoś japońca 400mm (chyba Hanimar), ale nie był juz tak rewelacyjny.

sobota, 2 października 2004, 21:01

@kolec7 - chyba właśnie tak zrobię, że poszukam czegoś na 42mm. Jeśli nawet będzie MF to trudno. Dam se jakoś rade.

Co do ostrzenia, to rzeczywiście przesadziłem z tym 70-210 Z tym mniejszym to juz się nie wiele pomyliłem, bo zaczyna ostrzyć od 4-5 cm. Poprostu wcześniej nie mierzyłem linijką, a subiektywne odczucie mówiło mi, że prawie siedze na obiekcie.

Pozdro

niedziela, 3 października 2004, 14:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]