Teraz jest wtorek, 18 grudnia 2018, 21:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 co z fotografią 
Autor Wiadomość

Post co z fotografią
czy nie uważacie że ostatnio za duzo mówi się o sprzęcie a za mało o samej footografii...co z tego że ktoś zachwyca sie kolejnym aparatem jeśli nie ma pojęcia o ekspozycji i kadrowaniu...a wszystko powierza automatyce aparatu...czy o to chodzi w fotografii zeby miec super aparat z bajerami czy żeby robic dobre zdjecia?
Jakie funkcje powiniem miec dobry aparat waszym zdaniem?

czwartek, 28 lutego 2008, 13:30

Post Re: co z fotografią
Ciekawe pytanie.Stare aparaty nie miały jakichś specjalnych funkcji a zdjęcia były niezwykle ekspresyjne. Oczywiście nie wszystkie, ale wykonane przez ludzi znających się na rzeczy czyli FOTOGRAFÓW. My raczej poza nielicznymi wyjątkami jesteśmy zwykłymi pstrykaczami, którzy wierzą, ze bajery aparatu czyli owe funkcje zrobią z nas fotografów. Ja już dawno się wyzbyłem złudzeń co do swojej osoby :lol: i śmieszą mnie dyskusje o zaletach lustrzanek; co nieznaczy, ze kiedyś sobie czegoś takiego nie sprawię :wink: . Reasumując, dla mnie aparat musi umożliwiać łatwą ręczną nastawę czasu i przysłony, mieć ręczny balans bieli, jasny zoom (wiem sprzeczność sama w sobie) taki z 28-200 oraz antyshake. Mówimy oczywiście o aparacie cyfrowym.

czwartek, 28 lutego 2008, 17:49

28-200mm (w ekwiwalencie) to za mały jak dla mnie zakres. 200mm to jeszcze mi wystarcza, natomiast 28mm to zdecydpwanie za wąsko jak dla mnie.

Uogólniając sprzęt należy dobierać do własnych potrzeb, np:
- chcesz mieć wielkoformatowe odbitki (bok 1m lub więcej) to musisz kupić body o duuużej liczbie pikseli
- chcesz być niezauważonym paparacci - musisz kubić body z małoszumiącą matrycą
- chcesz by fotoreporterem/fotoreporterem sportowym musisz kupić szybkoszczelne body (i długie jasne tele).
- jesteś amatorem musisz kupić jakiś uniwersalny zestaw
- robisz fotki natury, jesteś podróżnikiem, musisz mieć pancerne i uszczelnione body i obiektywy

itp ... itd ... długo można by wiliczać.

Oczywiście amatorskim body można zajmować się reporterką i robić doskonałe fotografie, niemniej jednak do specjalnych zadań lepiej dobierać specjalny sprzęt - ułatwia to pracę.

piątek, 29 lutego 2008, 13:48

SamP wiem o czym mówisz. Sama jak pomyślę o tych starych mieszkowych, albo pudełkowych aparatach i o tym, jak fantastyczne zdjęcia nasi przodkowie nimi robili, to aż mi się łezka w oku kreci. No ale co mamy zrobić,. technika idzie do przodu, a my chcąc nie chcąc dostosowujemy się do tego, co jest dostępne.

wtorek, 15 lutego 2011, 16:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]