Teraz jest wtorek, 13 listopada 2018, 00:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 MC Helios-81N 2/50 adapter do Pentaxa? 
Autor Wiadomość

Post MC Helios-81N 2/50 adapter do Pentaxa?
Witam.

Jestem amatorką fotografii. Mam problem ze znalezieniem adapteru aby móc załączyć obiektyw z Kieva ''MC Helios-81N 2/50'' w mojego Pentaxa. Nie wiem nawet czy jest taki adapter, bo buszując po necie trudno było mi znaleźć jakiekolwiek wiadomości na ten temat. Czy orientujecie się w tej sprawie? Czy jest możliwość załączenia owego heliosa do Pentaxów? Proszę o pomoc i ewentualne rady.

Pozdrawiam.

wtorek, 15 listopada 2011, 19:54

Post Re: MC Helios-81N 2/50 adapter do Pentaxa?
W Kiev jest chyba bagnet Pentacon Six, w Pentaksie (małobrazkowym) jest bagnet K - więc musisz szukać przelotki Pentacon Six na Pentax K.

Jest też oczywiście też Pentax średnioformatowy 645 i 667 - i tu nie wiem czy jest możliwość użycia obiektywu z bagnetem Pentacon Six. Popytaj na forach analogowych typu korex lub aparatytradycyjne.

wtorek, 15 listopada 2011, 20:16

Odpowiedź ta jest niestety dosyć niejasna jak dla mnie- amatorki. Wnioskuję, że mam szukać przelotki Pentacon Six na Pentax K? A więc to nie ma róznicy jaki posiadam rodzaj Pentaxa?

wtorek, 15 listopada 2011, 20:22

Wszystkie Pentaxy małoobrazkowe mają bagnet K.

Natomiast nie dam głowy jaki bagnet ma Twój Kiev. Pytaj o to na forach, które wymieniłem w poprzedniej swoje wypowiedzi.

Poza tym piszesz Kiev, Pentax nie podając precyzyjnie modelu body. Kiev, Pentax też jest/był małoobrazkowy i średnioformatowy.

PS
Poszperałem w necie. Obiektyw MC Helios-81N 2/50 jest dla Kiev 19 - małoobrazkowa puszka, z bagnetem Nikon-F (żeby było śmiesznie). Czyli potrzebujesz przelotki z obiektywu Nikon-F na bagnet Pentax K.

Tu masz nawet linka do aukcji (usuń spacje)
http://a l l e g r o .pl/adapter-pentax-pk-nikon-ai-ais-af-i1872594551.html

Tyle, że wg. mnie ta przelotka nie powinna mieć soczewki (bo odległość rejestrowa pentaxa jest mniejsza niż nikona), więc sprawdź to przed zakupem. Koniecznie mów, że chodzi o podpięcie obiektywu Nikona do korpusu pentaxa (odwrotna kombinacja też jest możliwa, ale Ciebie nie dotyczy).

PPS
Jest jeszcze inna możliwość, kup sobie Heliosa 44M 2.0/50mm ma on gwint M42, i na aledrogo kosztuje około 50zł, przelotka M42 na pentax K kosztuje 40zł (i nie ma soczewek) - więc wyjdzie taniej niż przelotka nikon-pentax k (180zł).

Optycznie oba heliosy są pewnie identyczne.

PPPS
A najlepiej od razu kup jakiś obiektyw 50mm od razu z bagnetem pentaxa, dostaniesz od razu mozliwość automatycznego przymykania przysłony do wartości roboczej.

środa, 16 listopada 2011, 12:37

Jeżeli nie podałam modelu aparatu to znaczy, że nie wiedziałam czy jest to ważne i jeżeli by było to osoba pomagająca mi po prostu by zapytała.

Mam Heliosa 44M i przelotkę i pięknie mi się nim foci.

Dzięki za radę, pozdrawiam.

środa, 16 listopada 2011, 15:31

eissle napisał(a):
Jeżeli nie podałam modelu aparatu to znaczy, że nie wiedziałam czy jest to ważne i jeżeli by było to osoba pomagająca mi po prostu by zapytała.
Tak, trudno było po słowie kiev napisać "19", a po słowie Pentax coś a'la "k-x", "k-5"...

czwartek, 17 listopada 2011, 00:51

Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Wybacz ale nie rozumiem pańskiej odpowiedzi i chyba już mi się jej nie chce rozumieć, bo to śmieszne. Amatorstwo to przykra sprawa.

czwartek, 17 listopada 2011, 16:10

eissle napisał(a):
Amatorstwo to przykra sprawa.
Tak. Zazwyczaj spowodowane jest lenistwem.

piątek, 18 listopada 2011, 13:09

Dziękuję. Bardzo mnie znasz, że możesz tak powiedzieć. Gdybym była leniwa nie pisałabym na owym forum. Trzeba próbować czasami się opanować w internecie, bo przykrości wiele się narobi. Ale to już każdego własna sprawa. Kończę.

piątek, 18 listopada 2011, 18:00

A, że się tak wtrącę w temat... Fajnego masz tego Pentaxa? Czy to sa dobre aparaty ?? Nie wiem czy jest gdzieś już taki temat, ale jak możesz to odpowiedz mi, bardzo mi zależy na tym.

sobota, 22 grudnia 2012, 00:09

Watpie żebyś otrzymała odpowiedź, zobacz na datę...

sobota, 22 grudnia 2012, 13:42

Nie wiem jaki cel miała sprzeczka o typ aparatu. Jak przejściówka, to wiadomo, że na bagnet typu K. Najpopularniejszą jest m42/K i można ją kupić na Ebay z symbolicznym lub wręcz zerowym kosztem przesyłki. Dobre przejściówki mają sprzedawcy z HongKongu, ale doradzał bym zastrzec, że przejściówka ma ustawiać obiektyw we właściwej pozycji, tzn. zero przysłony na godzinie 12:00 - w ten sposób ja się dogadałem i dostałem dobry towar.
O inne przejściówki należy zwyczajnie zapytać na ebay...
I uwaga - przy wyjmowaniu przejściówek nie należy używać siły, a głowy - wychodzi gładziutko.

Ostatnio edytowano piątek, 2 września 2016, 20:41 przez MBS1, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 1 września 2016, 23:09

angelikan napisał(a):
A, że się tak wtrącę w temat... Fajnego masz tego Pentaxa? Czy to są dobre aparaty ?? Nie wiem czy jest gdzieś już taki temat, ale jak możesz to odpowiedz mi, bardzo mi zależy na tym.

Pentax? - jedyna lustrzanka cyfrowa, która ma stabilizację obrazu w korpusie.
Podpinasz dowolny obiektyw - nawet taki sprzed drugiej wojny światowej z mocowaniem M-42 i masz stabilizację, a zapewniam, ze wyniki zdjęć tymi dziadkami mogą być rewelacyjne. Poza tym logika aparatu i możliwości ingerencji fotografa w proces tworzenia obrazu - od sposobu pomiaru światła, poprzez wybór przysłony, czułości, czasu - każde osobno w manualu lub w programach jedno ustawiane przez aparat stosownie do oświetlenia i ew. wybranego przesunięcia czułości (tzw. korekcja), a pozostałe na pokrętłach z podglądem ustawienia w wizjerze, na wyświetlaczu górnym i tylnym... 100 tysięcy zdjęć wykona bez gadania. Do tego K-3 i K70 mają możliwość pracy z wi-fi, a więc sterujesz aparatem z kompa, laptopa, tabletu lub komórki, obraz masz na ekranie komputera, ustalasz światła, ostrość, położenia modela w zupełnie innych warunkach... To co na ekranie masz później w pliku, a zapisuje PEF, DNG lub JPG. Do tego nieco ubogi, ale o dziwo wystarczający programik do przetwarzania plików DNG lub PEF na JPG.

A zaczynałem od manualnego analoga Pentax Spotmatic - cudo mechaniki - działa do dziś bezawaryjnie!!!
No i te obiektywy Pentaxa...- te dziadki o aksamitnej mechanice i malarskiej plastyce obrazu...

I jeszcze drobiazg - zobacz na filmach - jeżeli jest widoczna marka aparatu to jest to Nikon, jeżeli nie to masz do czynienia z marką, której nie trzeba reklamować ;)
Polecam K-3 na niemieckim e-bayu (do wi-wi potrzebna karta za dwie stówki) lub K-70 (ma wi-fi)- właśnie ma wejść na rynek - samo body w cenie ok 3 tys. - drogo? - Moim zdaniem nie.

czwartek, 1 września 2016, 23:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]