Teraz jest poniedziałek, 15 października 2018, 23:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Adapter PENTAX DIGITAL / M42 
Autor Wiadomość

Post Adapter PENTAX DIGITAL / M42
Witam

Mam możliwość używania starych szkiełek w związku z tym mam pytanie:

Jaki wybrać mosiądz czy stal a może aluminium i czy kolor ma znaczenie czarny czy srebrny .

piątek, 23 stycznia 2009, 17:33

Post Re: Adapter PENTAX DIGITAL / M42
na pewno nie aluminium. dosyć łatwo się ściera i kruszy, dzięki temu masz elegancki syf na matrycy. kolor to już chyba raczej kwestia estetyki.

poniedziałek, 9 lutego 2009, 13:52

kolor nie jest kwestią estetyki, srebrne adaptery firm X, mogą ci powodować jakieś przebarwiania, odbicia światła. Czarne tego nie zrobią.

piątek, 12 sierpnia 2011, 15:59

elpc napisał(a):
kolor nie jest kwestią estetyki, srebrne adaptery firm X, mogą ci powodować jakieś przebarwiania, odbicia światła. Czarne tego nie zrobią.

Oryginalne Pentax'a są nie czernione, a przy macro adaptorze nieizolowany metal zwierastyki w korpusie i można pracować z priorytetem przysłony.

wtorek, 12 lutego 2013, 14:13

Oryginalne Pentaxowe adaptery są wykonane z mosiądzu. Taki też kupiłem do K-10, choć z pewnością nie oryginalny, ale z zabezpieczeniem przed odkręceniem (nie wypadnie obiektyw).
Pierścień w całości wchodzi do gniazda i nie zwiera styków.
Z takim pierścieniem nie ma żadnego kłopotu z ostrzeniem do nieskończoności, także praca z priorytetem przysłony jest możliwa.
Wszelkie zalety starych dobrych obiektywów na M-42 można wykorzystać w pełni.

Mało tego - body potwierdza ustawienie ostrości, ale przy dużych otworach przysłony, należy brać pod uwagę, że aparat zamiast wyostrzyć na oku modelki, wybierze ostrość na spince w jej włosach.

Jednakże jest jedno "ale" - przy wkręcaniu obiektywu brak mi tego konkretnego stuknięcia o pierścień body, które ma miejsce w analogach.
Z moim pierścieniem obiektyw dokręca się miękko, co sugerowało by jeszcze jakiś poosiowy ruch obiektywu, gdy tymczasem płaszczyzna dolna obiektywu już dawno leży na pierścieniu K body.

Dodatkową atrakcją była konieczność dopiłowania kluczyka i wykonania na nim progu, gdyż zbyt długie końcówki blokowały się w trakcie wykręcania adaptera, uniemożliwiając jego obrót o kąt wymagany dla wyjęcia z gniazda.

wtorek, 5 marca 2013, 01:30

styki można zwierać kawałkiem foli lub zdrapać lakier z dupki obiektywu ( ja foli używam) i aparat działa z priorytetem przysłony.

piątek, 8 marca 2013, 17:30

Majsterkowicze mogą pokusić się na kilka przejściówek i założyć je do każdego szkła wywalając sprężynkę blokującą, a nawiercając frezem dentystycznym wgłębienie dla blokady obiektywu w jego podstawie. Prawidłowo wykonane wycięcie nie jest do rozpoznania jako dodatek. Obiektywy o małej średnicy spodu, wymagają zamontowania eleganckiego kątowniczka blokującego obiektyw - np. Takumar 105/2,8.
Samą przejściówkę na obiektywie mocujemy kropelką kleju anaerobowego - obiektyw sam się nie odkręci nawet przy wyjmowaniu - wtedy już bagnetu z gniazda K. Jak by nie patrzeć takie rozwiązanie jest korzystniejsze.

Może administracja mi wybaczy, ale to dla bezpieczeństwa - klej anaerobowy to cała rodzina preparatów, wśród których są także przeznaczone do sklejenia gwintu na amen, a nam chodzi tylko o istotne utrudnienie odkręcenia przejściówki na gwincie M-42, zatem stosujemy kleje samochodowe takie jak np ten, którego ja używam nawet do zabezpieczenia niesfornych śrubek w okularach: http://klejdogwintow.pl/ lub drugi, który znam: niebieski Technicol 6620 - dobry opis jest tu: https://www.youtube.com/watch?v=Npkm6RtZQXo
Zapewniam że tego rodzaju klej przyda się fotografom w niejednej sytuacji.

piątek, 2 września 2016, 20:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]