Teraz jest poniedziałek, 25 czerwca 2018, 10:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Fotografowanie maszyn 
Autor Wiadomość

Post Fotografowanie maszyn
Witam was.

Jako, że lubię fotografować - lubię bawić się obrazem - z tego względu dostałem w pracy podwyżkę :D , ale niestety obowiązków.

Robię zdjęcia, gotowego produktu (jakaś wyprodukowana przez nas maszyna), dla celów dokumentacji, marketingowych czy dla własnego użytku późniejszego.
Warunki oświetleniowe są raczej mizerne (widać po zdjęciach po niżej), otoczenie warsztatowe.

Czy może macie jakieś porady, w jaki sposób podejść do tego tematu ?
W jaki sposób kadrować zdjęcie, na czym się skupiać?
Problemem też są materiały z których są zrobione podzespoły .. od metalicznych, chromowanych czasami, czy polerowanych po plastiki białe, czarne czy szyby z plexi.

Dla przykładu podaję dwa zdjęcia wybrane (przypadkowo) - do wglądu o co mi chodzi. Może na tych zdjęciach - wytkniecie jakieś błędy.

Obrazek

Obrazek

Aparat jaki posiadam 400D 17-55mm, oraz 70-300mm.

środa, 30 listopada 2011, 22:15

Post Re: Fotografowanie maszyn
Jeśli sam piszesz, że światło jest takie sobie, to już wiesz czego potrzebujesz. Widziałem w markecie budowlanym dwie lampy halogenowe, po 150 W, na stojaku, całość za 70 zł. Nie twierdzę, że to jest profesjonalny sprzęt oświetleniowy dla fotografa, ale na takie coś może szefa namówisz. A szary papier pakowy, folia opakowaniowa i sznurek do zbudowania neutralnego tła, to z działu ekspedycji da się chyba wyciągnąć za darmo. Reszta to twoja inwencja ;)

czwartek, 1 grudnia 2011, 10:22

Jak już wcześnie powiedziano, dwie rzeczy:
- światło
- tło

Mój pomysł to zbudowanie dużego namiotu bezcieniowego.

1. Kupujesz taki namiot do ogrodu np. 3x3 metry- na serwisie aukcyjnym, czy w znanych marketach budowlano-ogrodniczych dostaniesz za 50-100zł. Używasz samego stelaża.
2. Materiał do namiotu, to biała agro-włóknina - źródło zakupu jak wyżej. Koszt około 100-200zł
3. Włókninę podczepiasz do namiotu
4. Do namiotu wstawiasz obiekt
5. Oświetlenie instalujesz na zewnątrz namiotu. I tu kilka uwag:
a) w lecie możesz robić fotki na zewnątrz - nie potrzebujesz żadnych lamp
b) możesz fotografować w hali z dużymi świetlikami - też może obędziesz się bez lamp.
c) w ciemnym pomieszczeniu niestety dodatkowe lampy - najtaniej wyjdą halogeny (w zimie masz ogrzewanie gratis) - zakup w markecie budowlanym - koszt 25zł za oprawę z palnikiem, ze statywem około 50zł.

PS
Namiot możesz zbudować bez stelaża - podczepisz włókninę do sufitu. Unikniesz w ten sposób cieni od stelaża.

PPS
Zadbaj o jedną temp barwową oświetlenia, tzn nie używaj halogenów razem ze światłem słonecznym bo nie połapiesz się z balansem bieli.

PPPS
Aparat umieść na statywie - będziesz mógł użyć dłuższych czasów naświetlania.

czwartek, 1 grudnia 2011, 12:00

dzięki za odpowiedzi ...

- co do oświetlenia może szefa uda się na coś namówić... (tylko jak zawsze jest brak miejsca na takie cuda stawianie).

- co do uwag co mi nie pasuje to jeszcze bałagan (śmieci, w około)

Dlaczego piszecie o świetle halogenowym ? (one jest strasznie mocne, i białe)

A pytanie w jaki sposób kadrować zdjęcie całości.. - chodzi mi o zrobienie całości - czy taki kadr jest dobry (bo szczerze to mam takie wrażenie, że się przewraca).
Z jakiego profilu najlepiej robić takie zdjęcia ?

czwartek, 1 grudnia 2011, 21:12

tomal napisał(a):
- co do uwag co mi nie pasuje to jeszcze bałagan (śmieci, w około)
Przecież pisałem o tle w postaci namiotu. Wstawiasz maszynę do namiotu. Trzy ściany i sufit stanowią tło, przez czwartą ścianę robisz fotki.
tomal napisał(a):
Dlaczego piszecie o świetle halogenowym ? (one jest strasznie mocne, i białe)
Każde światło jest białe, jak dobierzesz odpowiedni balans bieli w aparacie. Najważniejsze to nie mieszać świateł o róznych barwach, np halogenów ze światłem dziennym/słonecznym. Balans bieli można też dobrać w post procesie.

tomal napisał(a):
A pytanie w jaki sposób kadrować zdjęcie całości.. - chodzi mi o zrobienie całości - czy taki kadr jest dobry (bo szczerze to mam takie wrażenie, że się przewraca).
Z jakiego profilu najlepiej robić takie zdjęcia ?
Prostowanie można zrobić w post procesie, bo obiektywy tilt-shift są drogie.

niedziela, 4 grudnia 2011, 15:27
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]