Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 00:38

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Która wersja? 
Autor Wiadomość

Post Która wersja?
Zależy mi na jak największej liczbie opinii więc walcie śmiało, która wersja jest lepsza? I dlaczego. Czy widzicie jakieś różnice? To co powiecie może mieć wiekopomne znaczenie dla przyszłości fotografii :wink: :wink: :wink:

Wersja nr 1
Obrazek

Wersja nr 2
Obrazek

środa, 10 maja 2006, 23:57

Jak na moje oko fot1 to HDR - ma troche wiecej szczegółów (np. nie jest przepalona altanka).
Wygladą jedna nieco nienaturalnie (sztucznie??) - choć niektóre zdjęcia z wątku o HDR są zdecydowanie bardziej "sztuczne". Tu [tzn wer1] aż tak bardzo to nie razi.

poz daras

czwartek, 11 maja 2006, 11:29

Dzięki za obserwacje, porównania i wnioski. No to wyjawiam szczególy.

Z tymi fotkami to było tak. Pierwsza to sklejka HDR z trzech JPEGów wywołanych co 1,667EV z tego samego RAW. Obiektyw bez żadnych filtrów. Obróba na szybko, nie dłużej niż 1 minuta, starałem się mniej więcej dopasować wygląd do fotki nr 2. Oczywiście powyłaziły różne syfki na granicy drzew i nieba. Generalnie gdybym nie starał się przyciemnić nieba to fotka wyszłaby bardziej naturalnie. Oto materiał wyjściowydo fotki nr 1

Obrazek

Druga fotka to CPL i szara połówka ND4 na niebo (powinna być jeszcze druga połówka na wodę - drewienko altany byłoby może ładniejsze). Niemniej jednak zachodu ze zrobieniem foty nr 2 było więcej. Nakładanie filtrów (przy cokinie jest co robić). Statyw obowiązkowo bo po założeniu polara i połówki czas się znacznie wydłużył (pierwsza 1/200 druga 1/80 ), a i tak druga jest chyba lekko poruszona, bo wiało mocno a mam strasznie dupny statyw, lub lustro klapnęło.

Moje wnioski są takie, że można żyć bez fitrów (przy ZD 7-14 nie mam wyboru). Cena programu (99$) do HDR jest mniejsza niz minimalny komplet cokin (reduktor, uchwyt, CPL, 2xpołówka ND4 - oryginały z 800zł ).

Niemniej jednak przy tego rodzaju fotkach CPL i szarapołówka bardzo się przydaje.

Mam też fotkę nr 1 zrobioną dodatkowo z CPL nakręcanym Hoya HMC (czyli bardziej poręcznym w użyciu). I z tego zdięcia HDR byłby o niebo lepszy. Oto ta fotka:

Obrazek

Ciekwe co Wy na to?

PS
Dodam tylko że w czasie zabawy z fitrami o mały pikuś nie zostałem pożarty przez komary :wink:

czwartek, 11 maja 2006, 15:26

A mi się to pierwsze zdjęcie bardziej podoba. Co prawda niebo mogłoby być trochę jaśniejsze, bo gryzie się ciemne burzowe niebo z "rozsłonecznionymi" drzewami, ale jednak jest jakieś bardziej artystyczne, ciekawsze. Przyciąga uwagę, jest jakieś "głębsze" jesli dobrze wyrażam swoje odczucia.
P.S.
I proszę się nie czepiać formy rozpoczęcia wypowiedzi :)

czwartek, 11 maja 2006, 16:28

ale przy dużych kontrastach jest trudno czasem.... często zdaża mi się ND4 na szkle a później jeszcze z tego HDR...

Obrazek

czwartek, 11 maja 2006, 16:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]