Teraz jest wtorek, 23 października 2018, 07:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Trudny wybór... 
Autor Wiadomość
Post Trudny wybór...
Witam,

Jestem pod wrażeniem obfitości informacji na tym forum.
Czytam, wczytuje się, przeglądam, analizuje wady i zalety aparatów które są tu omawiane i mam nadzieję że pomożecie mi dokonać wyboru.

Najpierw moje oczekiwania:

1. Interesuje mnie głównie fotografowanie architektury, przyrody, krajobrazów (również miejskich) obiektów (np. samochody) oraz zdjęcia makro. Głównie obrazy statyczne, rzadko w ruchu. Mój poprzedni aparat: HP 735 nie spełnia juz moich oczekiwań.

2. Ważny jest dla mnie limit kwotowy który określam w poniższej tabeli (aparaty od A - D), aparaty z szarego pola to jedynie alternatywa, jeżeli ktoś może stwierdzić, że NAPRAWDĘ WARTO dołożyć te kilkaset złotych.

3. Chciałbym, żeby aparat miał duże możliwości wykonywania zdjęć nocnych, artystycznych (a raczej pseudoartystycznych bo jestem amatorem) i w nietypowym oświetleniu. Lubię eksperymentować.

4. Aparat powinien być TRWAŁY - nie powinien się rozlatywać, trzeszczeć lub być bardzo delikatny i kruchy.

5. Powinien mieć co najmniej 10x zoom optyczny i jak największą rozdzielczośc matrycy, preferuje zasilanie bateriami (akumulatorkami) ze względu na to że podróżując można je zmieniać (nie mając możliwości ładowania). Jeżeli chodzi o nośnik to i tak będe musiał coś dokupić bo 16MB to troszkę mało... Chciałbym, żeby miał dużo funkcji w stylu: programy tematyczne, sterowanie balansem bieli itd. - wyszedłem już z okresu fotografowania "idioten-kamerą".

Oto wybór przed którym stoję:

Obrazek

Proszę wszystkich fachowców i osoby które korzystają(-ły) z powyższego sprzętu lub maja jakieś doświadczenia o swój typ (A-G) i krótkie uzasadnienie, jeżeli macie propozycje innych aparatów też napiszcie o tym.

Dzięki i pozdrawiam
Kuba

czwartek, 6 maja 2004, 19:56
Moderator

Skoro wolisz mieć na zwykłe akumulatorki, to Kodak i C-760 odpadają.

Fuji S5000 to już w ogóle odpada, bo nie ma ręcznego balansu bieli i maksymalny czas otwarcia migawki 2 sekundy, czyli można zapomnieć o zdjeciach nocnych - ogólnie ten aparat to dla mnie porażka.

Skoro chcesz się zmieścić w 2000 zł (sam aparat, czy komplet z kartą, futerałem etc?), to zostają Ci 2 aparaty. Minolta Z1 (którą sam posiadam) oraz C-740. Oba na bardzo podobnym poziomie. Oba można dostać na Allegro poniżej 1500 zł i ja bym tam kupował (tak zrobiłem ze swoim aparatem).

Z1 jest przede wszystkim szybsza, jednak C-740 lepiej wykonany :). Menu wydaje się być w Minolcie bardziej przyjazne - dla mnie jest po prostu doskonałe.

Zdjęcia z aparatów Minolty serii Z możesz zobaczyć w dziale "Pokazoofka" - są bardzo dobre i jeśli lubisz eksperymentować, to ten aparat na pewno Ci na to pozwoli. Z C-740 jest pewnie podobnie, ale nie jest on tak popularny i nikt u nas nie zamieszcza z niego prawie żadnych fotek.

I zastanów się do czego Ci potrzebne 4 Mpix... Ja używam tylko 2 Mpix, mimo iż mam jeszcze 1 w zapasie :).

czwartek, 6 maja 2004, 20:18

Vendeur napisał(a):
Skoro wolisz mieć na zwykłe akumulatorki, to Kodak i C-760 odpadają.

A gdybyśmy dali im jeszcze na chwilę szanse :) ?
Tzn. ocena aparatu bez zwracania uwagi na żródło zasilania...

Vendeur napisał(a):
Skoro chcesz się zmieścić w 2000 zł (sam aparat, czy komplet z kartą, futerałem etc?), to zostają Ci 2 aparaty. Minolta Z1 (którą sam posiadam) oraz C-740. Oba na bardzo podobnym poziomie. Oba można dostać na Allegro poniżej 1500 zł i ja bym tam kupował (tak zrobiłem ze swoim aparatem).

Niekoniecznie 2000 zł, mógłbym wydać trochę więcej jeżeli naprawdę warto dołożyć kilkaset złotych - jeżeli ktoś stwierdzi: to zamiast kupować X wolę dołożyć te np. 300 zł i kupić Y - on jest o niebo lepszy.
Cena dotyczy raczej samego aparatu.

Vendeur napisał(a):
Z1 jest przede wszystkim szybsza, jednak C-740 lepiej wykonany :). Menu wydaje się być w Minolcie bardziej przyjazne - dla mnie jest po prostu doskonałe.

To co mnie troszkę zniechęca w Z1 to design (dla mnie wzorowy np. w Fuji S5000) mam wrażenie że ten aparat jest bardzo delikatny i kruchy..
Z drugiej strony nie jest to dla mnie priorytetem. W sumie to priorytetem jest robienie CIEKAWYCH i DOBRYCH JAKOŚCIOWO ZDJĘĆ :wink:

Czy ktoś ma jakieś inne opinie (może jeszcze jakiś inny aparat)?
Co z Olympusami? Duża rozpiętość podobnych technicznie modeli...

czwartek, 6 maja 2004, 20:58
Moderator

Skoro możesz dołożyć więcej to jest także Minolta Z2 bez głównych wad Z1 i ma większą matrycę.

Olympusy są także bardzo dobyrm wyborem. Z tych brałbym zdecydowanie C-765.

Canon S1... Bardzo drogi jak na swoje możliwości. Ale Cichy go ma i jak stwierdził: "Bawię się w handel sprzętem.. S1 jest za____bisty. Nie ma polotu do Z1/Z2. Sorry Batory, ale taka prawda.."

Bardzo możliwe więc, że Canon jest najlepszym wyborem, ale też najdroższym z całej stawki... Pytanie czy warto dopłacać. Ja osobiście bym tego nie zrobił. Uważam, że różnica cen pomiędzy Minoltą Z1/Olympusem C-740 a droższymi modelami nie do końca jest poparta lepszą jakością. Zobacz zdjęcia z tańszych modeli i się zastanów, czy potrzebujesz czegoś więcej. Dobrze by było gdybyś znał także specyfikacje techniczne tych aparatów => ich możliwości na papierze.

czwartek, 6 maja 2004, 21:11

Nie da się znaleźć czegoś, co będzie odpowiadało Twoim wymaganiom w zupełności. Najlepszym jednak wyjściem wydaje mi się Minolta Z1 - jest bardzo dobry do eksperymentów, ze względu na mnogość nastaw manualnych. C-740 również będzie dobry, ale chyba gorszy dla "eksperymentatora". Jest jednak lepiej wykonany.

piątek, 7 maja 2004, 21:09
Podoba mi sie bardzo pod wzgledem wykonania, świetny jest wyświetlacz LCD, rozmawialem tez ze sprzedawca ktory zrobil nim ponad 200 zdjec, stwierdzil ze w konfrontacji z Z1 Kodak wygrywa (!). Hmmm... Duże wrażenie zrobiło na mnie podświetlane pokrętło wyboru trybów (chociaż to tzw. bajer i w moich kryteriach wyboru nie ma większego znaczenia).

Nastepnie w jednym z duzych supermarketow, pani z obslugi (dział foto) zapytana o preferencje stwierdzila ze osobiscie woli Z1 jednak ja po "wyważeniu" jej w dłoni stwierdzam ze COŚ się RUSZA w ŚRODKU (!) - podobno to nie tylko baterie... Ponadto jest dosyć lekka, powiedziałbym, że za lekka.
Klapka osłaniająca "wejścia" wygląda mi na taka którą jestem w stanie "załatwić" w ciągu 2 miesięcy :D

Co do Olympusa to główny zarzut dotyczy wagi i rozmiarów aparatu - wg. "sklepowych doradców" jest on zbyt mały i lekki i zdjęcia przy duzym zoomie mogą być poruszone...

Swoje obserwacje uzupełniłem testami na steves-digicams.com i wiecie co? Powaznie skłaniam się ku Kodakowi.

Czekam na dalsze opinie kontynuując swoje badania.

Pozdrawiam
Kuba

sobota, 8 maja 2004, 05:25

ponieważ każda liszka swój ogon chwali to ja czemu miałbym zrobić inaczej... w porównaniu do wyżej wymienionych sprzedawców, swoim aparatem w ciągu 2 miesięcy cyknąłem ponad 5000 fotek.. co przy karcie 256MB i założeniu że zapełniałem ją prawie do końca daje jakieś 20 krotną potrzebę posługiwania się "Klapką osłaniająca "wejścia"", nie licząc bawnienia sią nią dla samej zabawy (fajnie się zatrzaskuje hehe) i działa nadal bez jakiegokolwiek zarzutu.. co do robienia fotek - to zmorą wszystkich cyfrówek jest problem z autofocusem w mrocznych (słabo oświetlonych pomieszczeniach) -niestety wymienione przez Ciebie modele nie posiadają doświetlania.. ale to przeszkadza tylko przy korzystaniu z trybów automatycznych.. co do automatu -minolta dobrym automatem nie grzeszy.. olympus mimo że wolniejszy to zdjęcia w automacie robi lepsze -ale Ty chcesz experymentować więc nie powinno to przeszkadzać..
co do fuji to tylko wygląda tak.. wszystkim pozostałym ustępuje wymienionym przez Ciebie modelom..

dotej pory jedynie co mi przeszkadza w mojej z1 to abberacje.. przy czym jak pewnie już zdążyłeś przeczytać, wśród niektórych z1 wystęouje problem z przełącznikiem lcd/wizjer/przeglądanie..

sobota, 8 maja 2004, 12:07

Mi się Kodak nie podoba pod względem jakości zdjęć (gorsza niż u konkurentów - główne problemy to odwzorowanie kolorów, szumy, a optyka nadaje się raczej do aparatu 3MP).
A sklepowi doradcy... Gdybyś zebrał wszystkich sprzedawców świata i zapytał się o dowolne dwa aparaty, który z nich jest lepszy, zawsze otrzymałbyś dwie różne odpowiedzi...

sobota, 8 maja 2004, 12:36
Moderator

Kuba_, popieram oczywiście przedmówcóm. Kodak raczej nie dorównuje Minolcie Z1 pod względem jakości zdjęć. A zrobienie aparatem tylko 200 zdjęć nie zawsze pozwala wyrobić sobie odpowiednie zdanie o sprzęcie.

Co do klapki, to ja w ciągu pół roku otwierałem ją chyba setki razy w różnych okazjach i jeszcze nic nie wyłamałem, co więcej nie widzę żadnej różnicy w sposobie jej działania - nic się nie poluzowało etc.

W Z1 nic się na pewno w środku nie rusza. Mógł to być obiektyw, który jesdnak we wszystkich ultrazoomach jest luźny i to normalne.

sobota, 8 maja 2004, 12:41

środa, 19 maja 2004, 00:26

:idea: jednak Kodak

:shock: :(

Ja jestem za Canon'em :D

środa, 19 maja 2004, 01:08

osobiscie olympusa moglbym polecic (niesamowicie latwe i intuicyjne meu + bardzo laden zdjecia), ale jezeli ocs, to 750, ewentualnie 740.
760 i 765 z czystym sumieniem nie moge polecic.
po co sie cofac w rozwoju :?:

środa, 19 maja 2004, 01:20
Moderator

Co do intuicyjności i łatwości obsługi menu, to akurat w tej kwestii Minolta jest liderem - czyli Z1.

Jednak ja bym nie brał Kodaka. Rozumiem, że skłaniasz się ku tańszym modelom, czyli pozostaje raczej Z1 i C-740.

środa, 19 maja 2004, 01:24

jak dla mnie menu olympusa jest wrecz banalne; opanowanie bez instrukcji zajmunie bardzo nie wiele czasu. co do minolty, to ciezko mi powiedziec, gdyz nie mialem okazji blizej sie poznac z z1.
co do jednego jestesmy zgodni, kodak, to moze lepiej nie :wink:
spotkalem sie kiedys z opinia, ze kodak robi glupie jasie i dobre baterie.
i tyle.
jakos przychylam sie do tego zdania.

środa, 19 maja 2004, 01:32
Moderator

Co do minolty, to ciezko mi powiedziec, gdyz nie mialem okazji blizej sie poznac z z1.

Chodzi ogólnie o Minoltę, nie tylko Z1. Już niedługo sam się przekonasz gdy dostaniesz A1 ;) . Ja też rozpracowałem obsługę aparatu poprzez to menu w moment bez zaglądania do instrukcji.

Jednak nie mogę powiedzieć, aby menu Canona było intuicyjne w obsłudze - może nie jest trudne, ale w porównaniu do Minolty, to masakra! Wiem, bo używałem S50, A70 i G5.

środa, 19 maja 2004, 01:44
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona