Teraz jest środa, 18 lipca 2018, 16:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 prosze o pomoc 
Autor Wiadomość
Post prosze o pomoc
co mam zrobić aby zdjęcia robione w zakładzie miały taki format tj.10x15 a nie 10x13.3. ponoć jest to związane z rodzajem matrycy i formą zapisu obrazu w jakiś tam stosunkach boków 2:3 i 3:4. co to jest ten stosunek boków i jak mam to sprawdzić w moim aparacie. jest to zwykła idiotkamera fuji a 302

poniedziałek, 26 lipca 2004, 18:42

poniedziałek, 26 lipca 2004, 18:53

Stosunek boków to iloraz szerokości i wysokości zdjęcia wyrażonych w pikselach. Nie wiem jak to wygląda w twoim fuji, ale prawdopodobnie to 4/3 - zrzuć na kompa, sprawdź jakąś przeglądarką i podziel. Możliwe że możesz to ustawić w menu aparatu. U mnie np. mogę wybrać format 2048x1536 (4/3) lub 2048x1360 (3/2)

Problem polega na tym, że w labie robią odbitki 3/2 - jeśli nie przytniesz zdęcia w formacie 4/3 do tego wymiaru to obetną ci sami - niekoniecznie tak jakbyś chciał (pasek z góry, lub z dołu, albo po kawałku z obu stron). Tak szczerze, to nie mam doświadczeń, bo nie robię odbitek, a odpowiadam głównie dlatego, żebyś nie odniósł wrażenia, że naszą główną pasją na forum jest flekowanie gości.

PS. Silent wbrew pozorom, sporo ludzi nie ma o tym kompletnie pojęcia - sam znam kilku takich. No i dochodzi też efekt "chwilowej pomroczności" w kontakcie z nową dziedziną. Trochę wyrozumiałości, bo przypomnij sobie, że mieliśmy tu taki temat i człowiek ze sporą wiedzą i praktyką prawie udowodnił, że 3/2 = 4/3. A może po prostu gorzkniejesz z wiekiem :wink: - wiem coś o tym, ale w takim razie ostatnio mógłbyś być moim dziadkiem.

poniedziałek, 26 lipca 2004, 19:36

Trochę wyrozumiałości, bo przypomnij sobie, że mieliśmy tu taki temat i człowiek ze sporą wiedzą i praktyką prawie udowodnił, że 3/2 = 4/3.

Nie przypominaj mi nawet o tym, bo dwa dni wstyd mi było się logować... :wink:
Sam też dałem dupy koncertowo w tych obliczeniach, dlatego teraz zarzucam tekst "siudma klasa" i uciekam z krzykiem, bojąc się co sam mogę napisać :wink:

vega napisał(a):
A może po prostu gorzkniejesz z wiekiem :wink: - wiem coś o tym, ale w takim razie ostatnio mógłbyś być moim dziadkiem.

Na prawdę jest tak źle? :shock:

Sorry. Postaram się pilnować, ale ostatnio najpierw piszę, a potem myślę, więc może być miejscami niefajnie :wink:

poniedziałek, 26 lipca 2004, 20:30

Nie no, aż taki dramat to nie jest. Żal mi tylko czasem biedaków, dla których jesteś forumowiczem "pierwszego kontaktu". BTW - fajnie, że zarejestrowałem się na forum przed tobą - może uniknąłem na dzień dobry porady, po której do dziś bym się jąkał. Ludzie mają różne progi wrażliwości, a moje ISO jest niestety dość wysokie.

Tak ogólnie przywykłem :P , a nawet przyznam, że twoje poczucie humoru całkiem mi leży. No jeden problem, dla laika w ironii postu czasem gubi się sens odpowiedzi. Dlatego jeśli zapytam np. o jakaś tulejkę, to oprócz propozycji gdzie ją mam sobie wsadzić wrzuć też w nawiasie krótkie info typu "do aparatu też będzie pasowała" 8)

Ps. Oczywiście ugodowa treść tego postu ma ma mnie chronić przed twoim bestialskim atakiem, gdybym zapytał kiedyś o coś głupawego. Mam nadzieję, że to głębokie przesłanie do ciebie dotarło, hihi

poniedziałek, 26 lipca 2004, 21:14

Żal mi tylko czasem biedaków, dla których jesteś forumowiczem "pierwszego kontaktu".

Bez komentarza.
Faktycznie muszę się pilnować.
Bo minutę temu... :wink:

vega napisał(a):
Ludzie mają różne progi wrażliwości, a moje ISO jest niestety dość wysokie.

Te moje wypowiedzi odbierasz jako agresywne ataki ?

vega napisał(a):
Tak ogólnie przywykłem :P , a nawet przyznam, że twoje poczucie humoru całkiem mi leży.

Dziękuję.

vega napisał(a):
No jeden problem, dla laika w ironii postu czasem gubi się sens odpowiedzi.

Zawsze staram się przyjąć za pewnik, że mój rozmówca jest inteligentnym człowiekiem, który wie, gdzie zaczyna się ironia czy humor, a powaga kończy.
Czasem nie trafiam, fakt. Ale nie zraża mnie to, bo pewnie już i tak inaczej nie umiem.

vega napisał(a):
Dlatego jeśli zapytam np. o jakaś tulejkę, to oprócz propozycji gdzie ją mam sobie wsadzić wrzuć też w nawiasie krótkie info typu "do aparatu też będzie pasowała" 8)

A pytałeś kiedyś o jakąś? :wink:
Chciałbym zawsze na temat... i wydaje mi się, że daję rade.
Może to przez tą pieprzoną ironię i sarkazm nie widać, że tulejka do dwóch "aparatów" pasuje :wink:
Nie wiem.

vega napisał(a):
Ps. Oczywiście ugodowa treść tego postu ma ma mnie chronić przed twoim bestialskim atakiem, gdybym zapytał kiedyś o coś głupawego. Mam nadzieję, że to głębokie przesłanie do ciebie dotarło, hihi

Przesłanie dotarło w jednym kawałku i zostało pozytywnie odebrane.
Nie mam zamiaru Cię bestialsko atakować... no - nie bez powodu :wink:

A tak na poważnie to 99% * moich "dziwnych" wypowiedzi należy traktować z przymróżeniem oka, bo nie powstały one po to, by komuś dokuczyć czy przysrać. Jeśli kiedyś poczułeś się jakąś moją wypowiedzią urażony - przepraszam, to nie było moim zamiarem.
Tak jak nie było zamiarem obrażenie czy wkurzenie kogokolwiek na tym forum... ( z wyjątkiem: :wink: )

Ja do wszystkiego z humorem podchodzę, i do błędów przyznać się umiem ( co nie znaczy, że lubię :wink: )

Pozdrawiam serdecznie...

* pozostały 1% rezerwuję sobie na kolesi, którzy od czasu do czasu tu wpadają i robią "trzodę". Jak chcą w ryja to dostają w ryja.

poniedziałek, 26 lipca 2004, 21:30

wybacz ale jesteś ciut agresywny, pamiętaj że nie każdy ma to coś..... jednak jak temat jest wałkowany kilka razy albo rzecz jest oczywista........ {color=red[ciach!!!}[/color]

poniedziałek, 26 lipca 2004, 21:42

wybacz

Wybaczam.

poniedziałek, 26 lipca 2004, 22:04

Ostatni post i przypisek do poprzedniego świadczą, że moje moralizatorskie zapędy nie spowodowały na szczęście jakiegoś widocznego uszczerbku w twoim hmm... uroku osobistym. I niech tak pozostanie.

jeszcze jedno

Cytuj:
Nie przypominaj mi nawet o tym

a ucho !!! chciałbyś :wink:

poniedziałek, 26 lipca 2004, 22:44
Dziękuję wam za poradę. Szczególne podziękowania kieruję w strone Vegi, rzeczowe, konkretne wyjaśnienie. Dziekuje.
PS.
Nie rozumiem tylko dlaczego część z was (patrz: Raven) jest tak mało wyrozumiała. Nie każdy rodzi się alfą i wspaniałym, wszystkowiezącym fotografem z pełnym zasobem wiedzy. Dla każdego fachowca są rzeczy oczywiste i pytanie z jego dziedziny jest pytaniem głupim nie wymagającym odpowiedzi. Jeśli tak wygląda wasze forum to dzięk. "W swojej piaskownicy bawimy się sami". Przepraszam że swym pytaniem co poniektórych doprowadziłem do furii.
Mimo wszystko dziękuje. Miłej zabawy.
Pozdrawiam ZERÓWKA

wtorek, 27 lipca 2004, 01:21
Moderator

Nie przejmuj się tymi "osobnikami".

Mi osobiści także nie podobają się wypowiedzi (niektóre) kolegi Silent Planet, ponieważ nie zachowuje się zbyt miło dla pozostałych. Chyba trzeba mu będzie zwrócić uwagę...

No i zapraszam do zarejestrowania się na forum.

wtorek, 27 lipca 2004, 01:35

Chyba trzeba mu będzie zwrócić uwagę...

Nareszcie !

Chcę być Waszym Wrogiem Publicznym Numer Jeden :twisted:

wtorek, 27 lipca 2004, 09:54

Dziękuje za zaproszenie do rejestracji, ale tu chyba nie ma miejsca dla takich jak ja. Nie jestem orłem w fotografi, dopiero zaczynam. Forum to chyba miejsce do wymiany poglądów i szlifowania warsztatu. Niestety pan magister Silent i Raven, są niezbyt skorzy do pomocy w rzeczach dla nich oczywistych. Ale nic to. Może sie przełamią. Mam jeszcze kilka pytań z serji "budowa cepa", ale z nimi później, gdy opadną emocje.

Pozdrawiam ZERÓWKA
PS.
Czy ktoś zna budowę cepa. Dziękuję.

wtorek, 27 lipca 2004, 09:58

Szanowny panie Vendur.

Dziękuje za zaproszenie do rejestracji, ale tu chyba nie ma miejsca dla takich jak ja. Nie jestem orłem w fotografi, dopiero zaczynam. Forum to chyba miejsce do wymiany poglądów i szlifowania warsztatu. Niestety pan magister Silent i Raven, są niezbyt skorzy do pomocy w rzeczach dla nich oczywistych. Ale nic to. Może sie przełamią. Mam jeszcze kilka pytań z serji "budowa cepa", ale z nimi później, gdy opadną emocje.

Pozdrawiam ZERÓWKA
PS.
Czy ktoś zna budowę cepa. Dziękuję.

cep to jest c + e + p : a = x do potęgi n

Nie tak kończąc na żartach, nie obrażaj sie, po prostu takie tematy są wałkowane jush dość długo. Zarejestruj sie bo warto, Forum jest po to by sie nauczyć jak najwięcej, więc dobrze trafiłeś. Jak sie zarejestrujesz skorzystaj z opcji szukania i jeżeli nie znajdziesz tego co chcesz to na pewno pomożemy

p.s

Nie magister tylo doktorek ( :) )

wtorek, 27 lipca 2004, 11:03
Pytanie: budowa cepa?
Odpowiedż: cep składa z przedcepia, śródcepia, zacepia. perzdcepie składa się z przedcepia-przedcepia, śródcepia-przedcepia,zacepia-przedcepia.............
Kończę z tą przpychanką, jest bezcelowa. Raven przekonałes mnie do rejestracji, ale zrozum nie wszyscy mają czas aby wyszukiwac w tym natłoku informacji o które chdzi.
Pozdrawiam ZERÓWKA
PS
Rejestruje się. Dziękuje za czas poświęcony mej niewiedzy i ignorancji, postaram sie doinformować, by dołączyć choć z odrobiną wiedzy teoretycznej.Cześć.

wtorek, 27 lipca 2004, 11:27
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]