Teraz jest niedziela, 18 listopada 2018, 08:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Poprawa jakości nagranego obrazu - jakim programem ? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Poprawa jakości nagranego obrazu - jakim programem ?
Jak w temacie - potrzebuje porady eksperta - mam stare nagranie zgrane z kamery analogowej HI8. Wykonane w słabo oświetlonym pomieszczeniu, obraz lekko "zaszumiony" . Chciałbym je zarchiwizować na DVD, ale przydałoby się lekko "poprawić" obraz - jakim programem to można zrobić w miarę nieskomplikowanie - najlepiej w wersji trialowej, lub sharewarowej (chodzi o program do poprawy obrazu).
A może gdzieś to jest opisane, bo googluję już drugi dzień i nic nie znalazłem.
Z góry dziękuję za pomoc, Andrzej[/b]

czwartek, 18 listopada 2004, 09:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Andrzej nie obraź się, że zacytuję Ci znane przysłowie, a nie robię tego złośliwie broń Boże, a przysłowie brzmi: ' Z gówna bata nie ukręcisz'. Możesz podnieść sharp, kontrast, nasycenie itd co pozornie może wpływać na wrażenie podniesienia jakości. Rozdzielczości nie podniesiesz, a podejrzewam, że chodzi Ci o rozdzielczość.

czwartek, 18 listopada 2004, 12:17
Bywalec
Bywalec

Post OK wiem. ale ..
Z g... bata nie ukręcę wiem, ale przenoszę starocie zgromadzone na vhs i na v8 na postać cyfrową po prostu archiwizuję sobie kiedyś tam nakręcone domowe filmy. Jakość na pewno nigdy nie będzie super, ale przynajmniej za 5 lat jeszcze je obejrzę. A przy okazji może uda się coś poprawić, właśnie nasycenie, usunąć szumy itp (niekonicznie rozdzielczość) stąd moje pytanie.
Andrzej

czwartek, 18 listopada 2004, 12:36
Bywalec
Bywalec

Post Dziękuję za .... BRAK POMOCY.
To właśnie BRAK PODPOWIEDZI zmusił mnie do próbowania prostych metod.
Wykorzystałem filtry TMPGENC'a (chyba dobra nazwa).
Jakość obrazu znacznie poprawiona i przy okazji od razu zakodowane w mpega. Tylko czas - im więcej filtrów tym czas kodowania coraz dłuższy - film około 35 min - kodowanie około 40 godzin (!). A sprzęt w miarę dobry - Barton 3200, 1G ramu.
Pozdrawiam wszystkich. Andrzej

sobota, 20 listopada 2004, 12:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Programy powiększające rozdzielczość robią to bardzo sztucznie. Na podstawie kolorystyki np. dwóch pikseli znajdujących się obok siebie, wciskają tam trzeci o odpowiednio dobranym kolorze na podstawie obliczeń wykonanych przez dany program. Jest to coś podobnego do interpolacji stosowanej w fotografii cyfrowej. Daje efekt, ale tylko gdy obraz powiększymy minimalnie, czyli o max 10-15%. Często jednak program sie myli i film w niektórych miejscach wygląda jakby był mocniej skompresowany, czyli np. dookoła głowy na tle nieba widać półprzeźroczyste obwódki jakby ta osoba miałą "aureolę" :wink: , co wygląda dość "niechlujnie"

sobota, 20 listopada 2004, 13:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jakość obrazu wideo można poprawić stosując różnego rodzaju filtry. Proponuję zaznajomić się ze stosowaniem skryptów Avisynth. Polecam forum na http://www.divx.pl. Szukaj pod hasłem "szum".
Co do kodowania do MPEG-2 to Cinema Craft Encoder akceptuje skrykpty avisynth - nie wiem jak inne kodery. Niestety CCE jest komercyjny jak wszystkie inne kodery MPEG-2
Pozdro

poniedziałek, 22 listopada 2004, 21:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]