Teraz jest wtorek, 23 lipca 2019, 22:41

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Montaż pod Linuxem 

Czy korzystałeś/aś z dobrodziejstw Linuxa w kwestii montażu ?
Tak 15%  15%  [ 12 ]
Nie 35%  35%  [ 28 ]
Zamierzam w najbliższym czasie spróbować 30%  30%  [ 24 ]
Nie zamierzam tracic na to czasu 20%  20%  [ 16 ]
Nie wiem co to jest Linux 1%  1%  [ 1 ]
Liczba głosów : 81

Montaż pod Linuxem 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

no dobra a czy można do tych programów pisać nowe pluginy??

Pisać pluginy zawsze mozna jak ktoś potrafi i zna język. to oprogramowanie jest GNU Free i kody są dostepne. pomoc autira zawsze mozliwa.

Croolick napisał(a):
czy któryś z nich używa np. OpenGL? bo jeśli tak tooo.... możnaby użyć FragmentShader i w RT uzyskiwać zaje... znaczy sie fajne efekty :)

Open GL może tak, ale prawdę mówiąc wiem, że w Blenderze programie do animacji 3D, tak , czy w Cinelerri ? Chyba w Jashaka też.

piątek, 6 lipca 2007, 23:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

nobo 6 lat programowania pod Winde naprawde sie może znudzić :/
a jako że mam pewne doświadczenie w programowaniu grafiki (szczególnie Direct3D) to mógłbym sie dobrze bawić "rozwijając" jakiś program...
a szczególnie by mi zależało za stworzeniu dedykowanego systemu montażowego (coś podobnego do Liquid'a - pełna integracaja programu do montażu z systemem operacyjnym) ale jako "samotny wilk" to chyba bym sie przy tym zaje** na śmierć...

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

piątek, 6 lipca 2007, 23:57
Nowy
Nowy

jest taka dystrybucja z płyty CD LIve! dyne:bolic
To system uruchmiany z płyty z gotowym oprogramowaniem do multimediów.
Nagrywa sie płytę )z obrazu iso) i startuje z nagranej system.
Jest tam trochę oprogramowania, choć kiepska nakładka graficzna na linuxa:
fluxbox. Do zabawy i obejrzenia Linuxa na początek to się nadaje.

http://www.dynebolic.org/

sobota, 7 lipca 2007, 00:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
W kwesti edycji i montażu filmów w systemie Linux można powiedzieć napewno, że nie jest kompletne i ciągle mało profesionalne.
Jedynie edycja DV (na srednim poziomie) nie sprawia kłopotów

wszystko na temat
właśnie testowałem te kilka programów wymienionych w tym topicu
pozostał jeszcze MainActor [jak jakos sie do niego dostane to napisze czy na nim warto cos robić]
Do np. Adobe Premiere Pro dzieli te programy... lato świetlne :]

środa, 28 listopada 2007, 19:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
a userzy smoke'a czy houdini nie wiedzą co to adobe... ;)

cinelerra hd jest całkiem przyzwoita

czwartek, 29 listopada 2007, 01:47
Moderator
Moderator

Do naprawdę prostego, amatorskiego montażu w PAL proponuję dla laików linuksowych Ubuntu i zawarty w nim program do montażu Kino.
Krótki przepis dla najbardziej zielonych:
Bierzemy co najmniej 15 GB wolnego miejsca na dowolnym z naszych dysków twardych, przygotowujemy 2 a jeszcze lepiej 3 partycje (dla ułatwienia - możemy utworzyć je jeszcze pod Windowsem w FAT32 - 1GB 11GB i 2GB), ściągamy obraz płyty z Linuksem z LINK do Ubuntu 7,04, lub LINK Ubuntu 7,10 (wersja na procesory 64bit) i wypalamy jako obraz na płytce. Restartujemy komputer (w biosie ustawiamy botowanie z napędu optycznego). Po ukazaniu sie planszy powitalnej wybieramy język F2, uruchom i... działamy w systemie z płytki.
Instalacja na dysku: Dwa ważne momenty - wybieramy "ręcznie" gdy system pyta się o partycje, szukamy utworzonych przez siebie partycji i wybieramy - 1GB swap 11GB / i 2GB /home (tak się one teraz będą nazywać) i każemy je formatować na ext3 na przykład. Gdy podczas instalowania się systemu z obrazu na płytce mamy połączenie z internetem, to ściągną się nam ważniejsze uaktualnienia i pełne spolszczenie. Po zainstalowaniu restartujemy komputer, i pokaże się na grub, czyli pole wyboru - co chcemy włączyć - Linuksa czy Windowsa. Odpalamy Ubuntu, szukamy usuń - dodaj programy, klikamy na Kino i po kilkunastu sekundach z internetu pobierze się ten program i sam zainstaluje. Jako ostatnie - odznaczamy "czytaj i zapisuj w systemie plików NTFS" - sami juz w nagrodę za wytrwałość znajdziecie - gdzie to zmienić :)
Wszystko inne jest szczegółowo napisane w samym programie i podczas instalacji, więc opisałem jedynie te momenty w których człowiek bez żadnego doświadczenia z Linuksem może się zawahać.

czwartek, 29 listopada 2007, 11:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Po zainstalowaniu restartujemy komputer, i pokaże się na grub, czyli pole wyboru - co chcemy włączyć - Linuksa czy Windowsa.

Tu akurat z GRUB-em czy też LILO byłbym ostrożny. Bywa często, że jeden lub drugi trzeba dokonfigurować ręcznie w trybie tekstowym, aby wskazać MBR odpowiednich dysków/partycji. Niektórzy userzy mają więcej niż jeden dysk, niektórzy mają macierze itd.. Może się zdarzyć, że jeden lub drugi boot-manager nadpisze źle MBR dysku podstawowego i małozaawansowany użytkownik znajdzie się w opałach. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest bootowanie Linuxa z dyskietki botującej (przynajmniej na początek). Potem można doinstalować GRUBA lub skonfigurować LILO.

kotin napisał(a):
Jako ostatnie - odznaczamy "czytaj i zapisuj w systemie plików NTFS"

Od zawsze zapis spod Linuxa na partycji NTFS był przyczyną błędów zwiazanych ze spojnością danych. Finał jest taki, że przy każdorazowym odpalaniu okienek, system naprawia wygenerowane podczas zapisu błędy. Zapis na NTFS spod Linuxa moze być także przyczyną uszkodzenia dysku i utraty danych.
Dlatego rozwiązaniem jest robić wszystko na partycjach linuxowych ext.

Co do partycji "swap" alokowanie dla niej miejsca na dysku mija sie z celem jeśli masz RAM min 1GB.

Generalnie warto się przesiąść na Linuxa, jest wiele plusów, z których podstawowy to "legalność". Wystarczy kupić czasopismo z dowolną dystrybucją i masz licencję w kieszeni. Jest takze cała masa oprogramowania dodatkowego np GIMP, który jest darmowym odpowiednikiem Photoshopa i wiele wiele innych. Ze środowiska linuxowego możesz odpalić większość aplikacji, które masz zainstalowane w windowsach (WinE).
Wydaje mi się, że Linux nie znajdzie fanów w środowiskach innych niż amatorskie. Alternatywą dla stacji PC jest Unix (MacOS), ostatnio miałem okazję pobawić się Final Cut 6.0 Pro... niesamowite narzędzie - to jest kombajn. Poza edycją video, masz ogromne wsparcie dla audio, grafiki 3D i inne. Wadą jest jak zwykle koszt, oprogramowanie FC6 - ok 4000Euro i do tego stacja edycyjna na dual Xeon min 12 tys. :?

czwartek, 29 listopada 2007, 16:22
Moderator
Moderator

kotin napisał(a):
Po zainstalowaniu restartujemy komputer, i pokaże się na grub, czyli pole wyboru - co chcemy włączyć - Linuksa czy Windowsa.

Tu akurat z GRUB-em czy też LILO byłbym ostrożny.

kotin napisał(a):
Jako ostatnie - odznaczamy "czytaj i zapisuj w systemie plików NTFS"

Od zawsze zapis spod Linuxa na partycji NTFS był przyczyną błędów zwiazanych ze spojnością danych. Finał jest taki, że przy każdorazowym odpalaniu okienek, system naprawia wygenerowane podczas zapisu błędy. Zapis na NTFS spod Linuxa moze być także przyczyną uszkodzenia dysku i utraty danych.
Dlatego rozwiązaniem jest robić wszystko na partycjach linuxowych ext.

Co do partycji "swap" alokowanie dla niej miejsca na dysku mija sie z celem jeśli masz RAM min 1GB.

Generalnie warto się przesiąść na Linuxa...

W podanych dystrybucjach Ubuntu problemy z Grubem i zapisem na NTFS podobno zostały wyeliminowane i ja również podczas pierwszych kilku tygodni kontaktów z nim (w obydwu tych wersjach) takich problemów nie zaobserwowałem.
SWAP faktycznie trochę na wyrost podałem :wink:

czwartek, 29 listopada 2007, 18:41
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

właśnie stałem się użytkownikiem linux-a Ubuntu, wrażenia średnie ale do rzeczy. W jakim sofcie można zrobić authoring DVD pod linuxem?

pozdrawiam
Michał

poniedziałek, 17 grudnia 2007, 17:11
Moderator
Moderator

Można użyć dvdauthor, ale nie próbowałem, tu: przydatne LINKi .

poniedziałek, 17 grudnia 2007, 17:16
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

ja właśnie znalazłem fajny obrazek - wszystkomówiący :)

pozdrawiam
Michał

poniedziałek, 17 grudnia 2007, 17:23
Nowy
Nowy

Post Re: Montaż pod Linuxem
Witam
widzę że temat montażu pod Linuksem jakby troszkę wygasł
więc należy go odświeżyć :)
Mam pytanie czy program cinelerra nadal jest najlepszym programem z pod znaku Linuksa ? i czy jest on w jakiejś części porównywalny z Sony Vegasem
(próbowałem wersję trial i jest to świetny program no ale nie darmowy :(
nie wiem co potrafią te wersje z allegro za ok 400zł ??.)
Mam Ubuntu 9.04 pomału się oswajam i chciałbym może pójść dalej tylko czas i możliwości językowe nie pozwalają na sprawdzenie wszystkiego ,
proszę choćby o krótki komentarz kogoś kto używa ten program.
Pozdrawiam

wtorek, 26 maja 2009, 22:49
Moderator
Moderator

Tu: LINK jest o nowym programie. Instaluje się też bez kłopotów na Ubuntu 9,04, również w Gnome, które do Ubuntu mi osobiście jakoś lepiej pasuje.

wtorek, 26 maja 2009, 23:16
Nowy
Nowy

tzn tak ..jesli ktoś powazniej mysli o montażu niż tylko pocięcie kilku klatek to linux się do tego NIE nadaje..a wlasciwie nie linux jako taki tylko beznadziejny soft na niego np wspomniana cinerella..no sory...ale to najbardziej badziewiacki program jaki widziałem do tego mega nie intuicyjny interfejs - Co z tego że darmowy.

Chyba przyjemniej kupic windę i pinacla czy cos takiego jesli nie stać nas np. na premiera lub AE

takie moje zdanie :D

sobota, 3 października 2009, 23:04
Moderator
Moderator

matiej napisał(a):
takie moje zdanie :D

Dobrze ze zdanie, czy pogląd to jeszcze nie wiedza. :wink:
Zakup Pinnacle Studio, Corel (Ulead) Studio, Premiere Elements, czy Vegas Movie nie jest błędem. To niedoceniane programy, a gdy je poznamy lepiej, to pozwalają na bardzo wiele. Niemniej nawet w prostym edytorze Kino nie tylko przytniemy / zmienimy kolejność scen, ale zrobimy film z muzyką, przejściami...
Jest jednak też - czego nie doczytałeś, a szkoda - program w którym nawet materiał HD zmontujemy swobodnie. jest to http://www.kdenlive.org/.
Nie jest to program profesjonalny, ale niczego mu nie brakuje właściwie.
Bardzo polecam - oceniam ten program jako najlepszy w tej chwili darmowy program, który w niczym programom typu Studio itp. nie ustępuje.

niedziela, 4 października 2009, 09:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona