Teraz jest wtorek, 23 lipca 2019, 11:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Montaż pod Linuxem 

Czy korzystałeś/aś z dobrodziejstw Linuxa w kwestii montażu ?
Tak 15%  15%  [ 12 ]
Nie 35%  35%  [ 28 ]
Zamierzam w najbliższym czasie spróbować 30%  30%  [ 24 ]
Nie zamierzam tracic na to czasu 20%  20%  [ 16 ]
Nie wiem co to jest Linux 1%  1%  [ 1 ]
Liczba głosów : 81

Montaż pod Linuxem 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Montaż pod Linuxem
w cinelerri nie ma granicy ramki, można sobie 2K i 4K montować...

poza tym obsługuje kilka ficzerów, które w aplikacjach komercyjnych są ograniczane, wiadomo cudem świata nie jest, ale działa... Generalnie w poniedziałek odbieram nową płytę główną i po złożeniu komputera stawiam ubuntu i postaram się opracować jakieś workflow, kilka lat temu zmontowałem materiał i zrobiłem authoring dvd tylko pod linuxem na darmowym sofcie, a patrząc na to co się teraz dzieje, np. z dwoma płatnymi upgrejdami w composerze w ciągu ostatniego roku i paru innych nieznacznych zmian u konkurencji dochodzę do wniosku, że nie chce mi się finansować działów marketingu fabryk... które dodają mi na rok jeden ficzer do warsztatu...

co do efektów jest OpenEXR, i np. pythoon... oraz SDK do CUDA nvidii i świetne sterowniki po linuxa...

Pozdrawiam
Muchomor

niedziela, 4 października 2009, 17:14
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Watek troche umiera - szkoda...
Czy dalej uzywasz Cinerelli i reszty? Jak obecnie z authotingiem DVD pod Linuksem?
Bawisz sie tym dalej, czy porzuciles na rzecz Windows? :)

piątek, 23 lipca 2010, 09:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Hej

Bawię się tym ;) we wszystkich systemach operacyjnych na x86, AMD64 i EMT64... ;)
Dużo dobrego w tej dziedzinie się wydarzyło... co do authoringu jest też kilka sprawniejszych aplikacji... Ale najważniesze, że montażowe aplikacje się rozwinęły. Już abstrahuję od tego, że pracuję też na zupełnie pro aplikacjach pod linuxem, ale to inna bajka...
Gdyby coś to mogę coś poradzić...

Pozdrawiam
Muchomor

sobota, 24 lipca 2010, 00:17
Stały bywalec
Stały bywalec

Jak pisalem ciekawi mnie watek montazu i authoringu pod linuksem.
Kiedys (kilka lat temu) probowalem uparcie zastapic Adobe Premiere, DVD Lab Pro i Canopus Pro Coder programami linuksowymi. Niestety byla to porazka.
Nie jestem programista wiec pisanie kilometrow polecen w konsoli nigdy mnie nie bawilo. :)
Linuks dlatego, ze jest generalnie mniej wymagajacy sprzetowo od Windows czy OSX - jednym slowem inwestycja jest tansza.

Robie klasyczny montaz - ciecie, oczyszczanie ze smieci, podkladanie dzwieku...
To wszystko oczywiscie z przejsciami, tytulami i jak trzeba efektami - czyli bajerami dla publiczki. Dochodzi wynikowe kodowanie (do MPEG2 - jest dla mnie obligatoryjne) i nagranie na plytki. Troche bajeranckich wizualnie DVD dla sponsorow...

Piszesz, ze uzywac do montazu programow komercyjnych (dla liniksa - o ile dobrze zrozumialem). Nie przeraza mnie ewentualne kupienie, o ile spelniaja swoje zadania.
Moze mnie nakierujesz odrobine?

wtorek, 27 lipca 2010, 07:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Podłączam się!
Nie, żebym od razu chciał przeskakiwać, ale perspektywicznie można się zastanowić, np. nad wyposażeniem drugiej maszyny.
Dopiszę do pytania: a jak praca w HD? Ruszyło się coś w kwestii HDV/AVCHD? Są przyzwoite narzędzia do BD?
Szczerze, nie spodziewam się, że pod Linuxem znajdę zastępstwo (za darmo zwłaszcza) dla Adobe Masters Collection CS5, ale program do montażu i renderingu na poziomie Premiera byłby bardzo atrakcyjnym powodem przypomnienia sobie Mandrivy.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

środa, 8 września 2010, 12:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
bogdanh napisał(a):
Jak pisalem ciekawi mnie watek montazu i authoringu pod linuksem.
Kiedys (kilka lat temu) probowalem uparcie zastapic Adobe Premiere, DVD Lab Pro i Canopus Pro Coder programami linuksowymi. Niestety byla to porazka.
Nie jestem programista wiec pisanie kilometrow polecen w konsoli nigdy mnie nie bawilo. :)
Linuks dlatego, ze jest generalnie mniej wymagajacy sprzetowo od Windows czy OSX - jednym slowem inwestycja jest tansza.

Robie klasyczny montaz - ciecie, oczyszczanie ze smieci, podkladanie dzwieku...
To wszystko oczywiscie z przejsciami, tytulami i jak trzeba efektami - czyli bajerami dla publiczki. Dochodzi wynikowe kodowanie (do MPEG2 - jest dla mnie obligatoryjne) i nagranie na plytki. Troche bajeranckich wizualnie DVD dla sponsorow...

Piszesz, ze uzywac do montazu programow komercyjnych (dla liniksa - o ile dobrze zrozumialem). Nie przeraza mnie ewentualne kupienie, o ile spelniaja swoje zadania.
Moze mnie nakierujesz odrobine?

Na dzień dzisiejszy wszsystko to spokojnie da się zrobić w ubuntu (ma wielkie repozytorium) korzystając z cinelerri, cinecutie, oraz kino

Pozdrawiam
Muchomor

czwartek, 9 września 2010, 21:00
Bywalec
Bywalec

Też kiedyś uparcie próbowałem przejść na Ubuntu 7.coś, 8.4, 8.10 , 9.4, ale zawsze się zawodziłem.

Zawsze mi jakieś błędy wskakiwały. Nigdy mi się nie udało zainstalować Cinelery... nie wiem, może byłem za mało bystry w linuxie:)

Ale za każdym razem powracałem z podkulonym ogonem do XP i Sony Vegasa.

Ale jeżeli rzeczywiście, jeżeli mówicie że czasy się zmieniły to może i ja spróbuje?

jak Cinelera radzi sobie z konwertowaniem do mp4?

wtorek, 14 grudnia 2010, 01:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Hej

Jeśli się łatwo zniechęcasz to cinelerra nie jest najlepszym projektem ;)
Lepiej przyjrzyj się Cinecutie, to odświeżona cinelerra, z dodanymi kilkoma funkcjonalnościami, zmianą lajałtu itp., pliki mp4 działają lepiej niż w cinelerra, ale wszystko to kwestia doszlifowania pod siebie wersji aplikacji.

Załączniki:
Komentarz: Screenshot z cinecutie
cinecutie.jpg
cinecutie.jpg [ 57.23 | Przeglądane 407 razy ]
wtorek, 14 grudnia 2010, 13:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wygląda (co najmniej) obiecująco.
W najbliższych tygodniach sprawdzę i podzielę się obserwacjami.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

środa, 15 grudnia 2010, 15:05
Stały bywalec
Stały bywalec

Cinecutie nie moglem zainstalowac. Nie znalazlem rpm, a strona producenta (chyba producenta) padla.
Cinelerra - troche mnie ubawily ikonki przejsc i efektow. Interface jest troche jakby dzieciecy... :)
Nie zauwazylem mozliwosci zmiany rozmiaru "ekraniku" podladu. Czyli przy standardowym rozkladzie okien albo nie widac calego ekraniku, albo kompletnej linii czasu.
Nie sprawdzilem mozliwosci bo na maszynce z linuksem nie mam materialow.
Nie wyglada mi to jednak na zaawansowany program.

Muchomor - powiedz jak wyglada sprawa np. balansu bieli, korekty kolorow w obu programach.
O multicam chyba nie ma mowy?

Ktos w watku wspominal o platnych programach, ale nie udzielil informacji w sprawie nazw - moze da sie uzupelnic temat?
Jedno moge powiedziec, ze np. cinelerra laduje sie w 2,3 sekundy. :)

piątek, 17 grudnia 2010, 23:14
Moderator
Moderator

w opcjach ankiety powinno być też "próbowałem wiele razy, ale stale coś się pieprzy". ;-)

niedziela, 19 grudnia 2010, 12:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

dokladnie tak, lepiej tego sie nie da ujac

poniedziałek, 20 grudnia 2010, 01:59
Bywalec
Bywalec

Dołączę do grona "testerów" :)
Ubuntu już ściągnięte. Zakładam że Premiery nic mi nie jest w stanie zastąpić ale ... bardzo chętnie zobaczę Cinelerrę - której interfejs przypomina mi Ediusa. (oczywiście nie mówię tu o ikonach przejść :) - widziałem na YT zabawnie to wygląda - a o układzie okien, rozmieszczeniu narzędzi ... ciekawe

wtorek, 28 grudnia 2010, 13:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Hej

Jak wspominałem wyżej trochę łatwiej się działa z cinecutie, ale strona projektu aktualnie nie działa. Cinelerra w wersii CV też działa, ostatnie usprawnienia pojawiły się 21 listopada i wyszła na świat wersja 2.1.5, tak czy owak ma bardzo duże możliwości i od wielu lat jest w pełni 64bitowa gdy np. adob i avid nie mówiąc o applu byli w lesie... Co generalnie przydaje się w specyficznych pracach na RGBA i dużych streamach a normalnie w komercyjnym sofcie dostępne za bardzo duże pieniądze i nie mam tu na myśli kosztu composera np. czy pakietu adoba...

W nowej wersji można sobie np. robić swoje wzory przejść przy użyciu inkscape (darmowy program do grafiki wektorowej, ekwiwalent illustratora lub corel draw) i cinelerri...

zalety Cinelerri:

OPENGL
support kart nvidii i możliwość pracy nawet w ramce 4k... (od wielu lat!)

CODECS
H.264 or MPEG-4 on Quicktime is the standard export format.

RENDER FARM
wiadomo

FLOATING POINT
obsługa plików OpenEXR (w afterze do dzisiaj z pluginem) oraz CR2 z aparatów Canon EOS

64 BIT COMPUTING
możliwość adresowania praktycznie nieograniczonej ilości RAM

lista ficzerów Cinelarri
[list=]Compositing + editing
Still image panning
VU meters
Unlimited tracks
16 bit YUV compositing
floating point compositing
Background rendering on clusters
Free form editing
Firewire, MJPEG, bttv video I/O
Firewire, OSS, Alsa audio I/O
Batch capturing
Batch rendering
SMP utilization
Realtime effects
Quicktime, AVI, MPEG, and image sequence I/O
OpenEXR images
OGG Vorbis audio
64 bit internal audio representation
Headroom monitoring
LADSPA plugins
Bezier masks
Track routing like a real console
Track nudge for audio and video
Reverse audio and video in realtime
Bidirectional, variable speed scrubbing
Different overlay modes
Nested sequences[/list]

efekty audio:

[list=]Compressor
Delay
Denoise
Despike
Parametric EQ
Freeverb
Gain
Heroine College Concert Hall
Invert
Loop
Pitch shift
Reverse
Spectrogram
Synthesizer
Time based interpolate
LADSPA compatibility[/list]

oraz efekty wideo w wersji "gołej"

[list=]HDTV Standards conversion
Various Effect TV plugins
Blur
Brightness/Contrast
Chroma Key
Color balance
Decimate
Deinterlace
Delay
Denoise
Difference Key
Downsample
Flip
Freeze
Gradient
Histogram
Hue/Saturation
Inverse Telecine
Invert
Linearize raw images
Linear/Radial/Zoom Blur
Loop
Motion Tracking
Oil Painting
Overlay
Perspective
Polar
Reverse
Rotate
Scale
Sharpen
Shift Interlace
Swap channels
Threshold
Time Average
Time based interpolate
Title
Translate
Scopes
Unsharp Mask
Wave
Whirl/Pinch[/list]

Wracając do montażu open source niebawem pojawi się coś nowego na rynku, co bardzoej odpowie na zapotrzebowanie edytorów nie zajmujących się technologią... aktualnie gotowe i działające na razie pod windowsem już jest; w przyszłym roku, po uprzednim dodaniu supportu do kilku kart odglądowych Decklinka, Aji oraz DVS, pojawi się także wersja pod LINUX'a oraz na inny system na bazie jądra BSD... OS X

http://www.lightworksbeta.com/ wersję beta można już pobrać, polecam zmieni się trochę na rynku postprodukcji... źródła zostaną otwarte tak więc, społeczność developerów o otwartych głowach będzie mogła dopisywać dodatki, pluginy etc. ... :)

reasumując the future is bright the future is linux :)

Pozdrawiam :)
Muchomor

środa, 29 grudnia 2010, 02:53
Bywalec
Bywalec

Postawiłem Ubuntu na jakimś zapasowym HDD i w końcu zainstalowałem Cinelerre. Poznaję powoli program ...
Może nie ma, a może nie znalazłem jeszcze - narzędzia "żyletki" które jest bardzo wygodne w premierze. Muszę się tym jeszcze pobawić aby coś więcej powiedzieć. Zobaczymy ...

środa, 12 stycznia 2011, 21:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona