Teraz jest czwartek, 19 lipca 2018, 21:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Wtyczka do Gimp-a. Photoshop się chowa. Coś dla nas. 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Wtyczka do Gimp-a. Photoshop się chowa. Coś dla nas.
Googlując sobie bez celu, wpadłem na forum linuksa i tak przy okazji wpadłem na coś, co wydaję się przyda się i nam. Wtyczkę do GIMP-a, umożliwiającą skalowanie obrazków ale tak, by proporcje obrazu nie uległy zmianie. Zresztą zobaczcie sami : http://jarzebski.pl/read/gimp-liquid-rescale.so .

Ciekawe, co? Jak się orientuje, żaden program do grafiki tego nie potrafi. chmm. może warto poużywać czegoś free a nie płacic horrendalne ceny za Adobe czy Corela? Jak gdzies wyczytalem - do Gimpa powstaję coraz więcej wtyczek, ma ich już więcej niz komercyjni konkurencji, a to dzieki otwartej architekturze programu. Już niedługo zostanie zmodernizowany interfejs do tego bardziej podobnego do Photoshopa. I co najwazniejsze - jest po polsku!!! Warto? trzeba się przekonać. Pozdrawiam!

wtorek, 16 października 2007, 21:39
Moderator
Moderator

Jak się orientuje, żaden program do grafiki tego nie potrafi

Przeciwnie, mało który potrafi to robić nie utrzymując proporcji. To potrafią nawet najprostsze przeglądarki grafiki :)
Czy naprawdę znasz dobrze Photoshopa, by twierdzić, że on się chowa? Photoshop jest programem (tak uważam) nie do okiełznania, możliwości ogranicza jedynie wyobraźnia, po za tym pliki wielowarstwowe w nim zrobione dają niesamowite możliwości w programie edycyjnym tej firmy "Adobe Premiere", no i pytanie: dlaczego Photoshop, czy Corel mają jak to nazwałeś horrendalne ceny... ?
Pozdrawiam gorąco

wtorek, 16 października 2007, 21:55
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

No dobrze, może mnie poniosło z tymi cenami. A czy kolega zna Gimpa? Dziwne, że Gimp jest używany przez wielkie firmy do grafiki, czemu nie Adobe czy Corel? Oglądałem program o wytwórnich filmów animowanych, producentów słynnych komputerowych animacji -Pixar Studio, itp. czemu oni na swoich mainframe stosują Gimpa? I Blendera rówież widziałem. Tego nie wiem, dlaczego, wiem że ich sprzęt to hala komputerów serwerowych HP połączonych w sieć na procesorach AMD Opteron. Całość pracuje na Linuksie. A GIMP i Blender są progrmamami służącymi do początkowej obróbki i komponowania animacji. Nie wiem tylko jaki jest główny pogram do animacji niestety. a co tego pluginu, dziwne, ze inne programy go mają. Albo news jest stary, albo naukowcy, którzy stworzyli algorytm skalowania udostępnili go bezinteresownie. Jutro porównam, czy np. Corel, którego mam zrobi mi skalowanie obazka bez utraty jakości, proporcji, szczegółów i nie obetnie zdjęcia o np. fragmenty na bokach.

wtorek, 16 października 2007, 22:44
Moderator
Moderator

No dobrze, może mnie poniosło z tymi cenami.

Nie chodzi mi o to, że Cię poniosło z cenami, bo faktycznie są wysokie, chodziło mi o to, że cena o czymś świadczy.
Nie ma lepszych programów do grafiki jak:
wektorowa - Corel
rastrowa - Photoshop
oczywiście w swoich dziedzinach. Tak więc ze znaczka pocztowego bez problemu zrobię plakat na ścianę i vice versa oczywiście bez obcinania fragmentów jak to napisałeś na bokach - rany co to za gówniany program musi być, który tak obcina?
P.G.

wtorek, 16 października 2007, 23:32
Bywalec
Bywalec

Post ...
Montażysta Darek A. napisał(a):
przem188 napisał(a):
Jak się orientuje, żaden program do grafiki tego nie potrafi

Przeciwnie, mało który potrafi to robić nie utrzymując proporcji. To potrafią nawet najprostsze przeglądarki grafiki :)...

Proponuję dokładnie obejrzeć sobie filmik z opisem tego filtra/wtyczki i zrewidować wypowiedź.
Nie jestem znawcą od obróbki grafiki, ale czegoś takiego jeszcze nigdy nie widziałem, ani nie słyszałem - przyrównanie do prostych przeglądarek, to już nieporozumienie :).

Pozdrawiam

środa, 17 października 2007, 00:49
Moderator
Moderator

skalowanie obrazków ale tak, by proporcje obrazu nie uległy zmianie.

Tutaj trochę źle się wyraziłeś, stąd nieporozumienie. Powinno być raczej .. zmiana proporcji obrazów bez skalowania treści, a to już jest faktycznie rewelacją.
No filmik robi wrażenie.
P.G.

środa, 17 października 2007, 08:07
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Rzeczywiście, powinno byc odwrotnie. Przepraszam. Tak, chodzi o takią zmianę proporcji obrazka, by nie naruszyć proporcji obiektów na nim się znajdujących.

[ Dodano: Sro Paź 17, 2007 10:16 am ]
Ps. A to czemu kolega nawet nie sprawdził podanego linka? Tylko sugerował się tym, co błędnie napisałem i wystosował do tego krytykę? Nieładnie.

środa, 17 października 2007, 09:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
montażysta, corel wcale nie jest najlepszym programem do grafiki wektorowej, najlepszym jest freehand kiedyś macromedii, teraz adobe, oraz przecież jest illustrator... a obsługa eps'ów i pdf'ów się przydaje ;)

ps. darmowy dobry program wektorowy pod linuxa i windozę to http://www.inkscape.org/

pozdrawiam

środa, 17 października 2007, 09:47
Moderator
Moderator

Czy istnieje jakiś Seam Carving pod Windows, najlepiej pod Photoshopa haha ?
P.G.

środa, 17 października 2007, 18:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

może jest samodzielna aplikacja... ale czy jest wersja tego pluginu dla AAE lub innych narzędzi do filmów?? czy trzeba sobie skalować klatka po klatce ? :P

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

środa, 17 października 2007, 20:03
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Widzę, że koledzy wogule nie znają Gimpa. Ja też ale bawiąć sie nim i poznając odkryłem takie coś jak na zrzucie. czyli w zabawy z filmem nie ma problemu. Program spokojnie przyjmuje MPEG i go obrabia. Ma jak w idac na menu spro dodatkowych możliwości, a w połączeniu z powyżej wymienionym pluginem - jeszcze więcej, np. wycinanie osób z planu - jak na filmie pokazowym z linku w moim pierwszym poscie. No i jak widać na zrzucie, redendring do MPEG rółniez mozliwy.

środa, 17 października 2007, 20:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

w Corel Photopaint też sie dało filmy obrabiać ;] ale nie chodzi o to żeby każdy element robić w czym innym tylko już całość np. w AAE

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

środa, 17 października 2007, 20:54
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ech, z forum, zdjęcia mimo poprawnego załadowania nie widać, wrzucam więc link: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ef3 ... f4065.html

[ Dodano: Sro Paź 17, 2007 10:08 pm ]
Pozostaje jak już nie chcemy w Gimpie, czekac na plugin do Photoshopa, a jak już do niego będzie to i do każdego prawie softu.

Aha, nie jestem zarejestrowany na forum obrazu, ale tam też przydałoby się kolegom fotopstrykom pokazać i uświadomic:-) Żeby wiedzieli,ze takie coś istnieje.

środa, 17 października 2007, 20:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]