Teraz jest czwartek, 19 lipca 2018, 00:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 rada dot. edycji AVCHD na Pinnacle Studio i Sony Vegas 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post rada dot. edycji AVCHD na Pinnacle Studio i Sony Vegas
Witam
Mam amatorską kamerę Canon HF-100, ktora nagrywa filmy w formacie HD i tworzy pliki AVCHD. Jak juz większość z nas wie pliki AVCHD sa koszmarne w obróbce i kazda czynność edycyjna zajmuje wieczność. Chciałem sie więc podzielic moimi doświadczeniami przy korzystaniu z dwóch programów do edycji video z których korzystałem przy tworzeniu filmu z urlopu.
A więc zacząłem swoja przygodę z AVCHD przy pomocy Pinnacle Studio 12 Ultimate. Program jest bardzo intuicyjny w obsłudze i prawdopodobnie obróbka video w SD jest na nim bajecznie prosta i sprawna. Niestety jest zupełnie inaczej w przypadku obróbki plików AVCHD. To istny koszmar. Jakakolwiek czynnośc poczynając od dodania sceny do timeline trwa wiecznośc. Nie wspominając juz o jakichkolwiek efektach czy przejściach.

Na poczatku mój komputer miał procesor AMD XP 64 Dual Core 4200+ 2,2 Ghz z 2 MB RAM. Natychmiast wymieniłem procesor na lepszy z nadzieją na lepsza pracę z programem gdyz jak dobrze wiemy AVCHD = duzo mocy obliczeniowej dla kompa - teraz mam AMD XP 64 Dual Core 6000+ 3,1Ghz. Zmiana procesora przyspieszyła pracę (zmierzyłem, że wszelkie czynności skrócone zostały o 20-25%). No tak, ale co z tego skoro nadal nie mozna było mówic o jakejkolwiek wydajnej pracy.
Miałem 5 godzin filmu z którego zamierzałem zrobic 30 minut dzieki Pinnacle. Jedyne co było mi potrzebne to cięcia, parę przejśc i czasem zmiana balansu bieli. Dodatkowo podkład muzyczny z plików mp3. Udało mi sie zrobic 10 minut filmu i nie starczyło mi siły na więcej. Program sie co chwila zawieszał i trzeba było go uruchamiac ponownie. Nie chciał renderowac niektórych scen - trzeba było właczac go i wyłaczac żeby kontynuował rendering. Im dłuzszy film tym problemów było coraz więcej - ale to nadal tylko 10 minut! Stosowałem sie do wszelkich rad udzielanych na forum Pinnacle. Przeinstalowałem program, usuwałem pliki tymczasowe itd itp.
W końcu sie poddałem.
Próbowałem zamienić moje pliki AVCHD na jakis inny format żeby ułatwić edycję. Ściągnąłem wersje trial Cineform Neo, który błyskawicznie konwertuje pliki AVCHD na posredni format, który jak sie okazało nie jest obsługiwany przez Pinnacle Studio!
Spróbowałem zrobic konwersje AVCHD na MJPEG zgodnie z instrukcją GrassHoppera, ale tu tez miałem jakies problemy i w dodatku Pinnacle tez coś słabo czyta te MJPEGi.

W chwili kompletnego załamania postanowiłem sięgnąć po konkurencję Pinnacla i ściągnąłem wersję trial Sony Vegas Movie Studio Platinum. Jakie było moje zdziwienie gdy te same czynności edycyjne które próbowałem w Pinnacle Studio moge wykonywac bez żadnych problemów w Vegas. Dodawanie plików do timeline trwa kilka chwil a wszelka zmiana balansu bieli, przyspieszania filmu, czy zbliżenia dzieją się natychmiast i nie trwaja kilku minut jak w Pinnacle! Poza tym program jest równie intuicyjny jak Pinnacle więc przystosowanie sie trwało bardzo krótko.
Co za ulga. AVCHD okazał się całkiem łatwy w obróbce! A w dodatku gotowy film wyszedł w super jakości - tak jak oczekiwałem po HD.

Dla osób które maja problem z obróbką AVCHD na Pinnacle Studio (a jest ich pełno bo przeczytałem kilkadziesiąt postów na forach o obróbce AVCHD w tym programie) polecam przejście na Vegas. Polecam przy okazji wrzucenie Pinnacle Studio do kosza bo tylko do tego sie nadaje - co za porażka. Ten program to jedno wielkie zawieszenie - nigdy więcej!

Mam nadzieję, ze swoim postem oszczędzę Wam wiele godzin frustracji przy obróbce AVCHD :-)

Serdecznie pozdrawiam

poniedziałek, 27 października 2008, 14:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: rada dot. edycji AVCHD na Pinnacle Studio i Sony Vegas
he he, kiedyś napisałem podobny post z tym, że moje doświadczenia opierały się tylko i wyłącznie na SD. Chciałoby się powiedzieć: "a nie mówiłem..." :wink:

poniedziałek, 27 października 2008, 15:29
Stały bywalec
Stały bywalec

Pinnacle :mrgreen: Tyle to i my wiemy bez testów...yea :wink:

oley napisz coś w jakiej rozdzielczości pracowałeś,i czy zapisywałeś do AVC w pełnej 1920x ;czy do innej,czy na linii łączenia po renderingu nie masz widocznego "szarpnięcia".
I zastanawia mnie jedno dlaczego jak na timeline położysz film,i nic z nim nie robisz i powtórnie zapisujesz do takiego samego formatu (i zachowując przy tym wszystkie pozostałe parametry zgodne z wejściowymi )to czas zapisu mimo wszystko trwa dość długo,czy to wynika tylko i wyłącznie z ilości zapisywanych bajtów,czy przyczyna jest inna .
Jak to wygląda u Ciebie ?

pozdrawiam :D

poniedziałek, 27 października 2008, 19:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
do Jupi
Zapisywałem w AVC w pełnej rozdzielczości i nie zauważyłem żadnych szarpnięć. Specjalnie sie wpatrywałem ale obraz jest zupełnie normalny i cięcia sa płynne.
W Pinnaclu samo wczytanie plików m2ts do timeline'u trwało wiecznośc, a przy dodawaniu prostych przejść chciało sie popełnic samobójstwo. W Vegas robi się to de facto w czasie rzeczywistym. Korekty kolorów to pestka. Rendering do mp4 zajmuje mi 2,4 razy czas oryginalnego filmu (z przejściami i prostymi efektami). Do innych formatów nie mierzyłem czasów ale nie odbiegało to znacznie od tych wyników.
Może to głupio tak sie tym ekscytować, ale jak sie naczytało, ze będę miał kłopoty z AVCHD, co potem zostało potwierdzone w praktyce przy pomocy Pinnacle to przy przejściu do Vegasa trudno sie nie cieszyc przy każdej czynności edycyjnej.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że za Pinnacle'a trzeba zapłacić żeby dowiedzieć się, że jest do bani (chodzi o edycję AVCHD), a Vegasa można do woli sprawdzać w pełnej funkcjonalności za darmo przez 30 dni. No ale czasem trzeba uczyć się na błędach.
pozdrawiam

wtorek, 4 listopada 2008, 10:22
Stały bywalec
Stały bywalec

No dzięki za odp. :D do Pinnacla to ja się nawet nie zbliżam.
Z szarpnięciami to już mi się wszystko wyjaśniło teraz jest OK.
Nie dziwię Ci się twojej euforii :D ,sam jestem pod ogromnym wrażeniem Vegasa.
Póki co takie progsy jak Adobe czy Edius mają jeszcze na tej płaszczyżnie wiele do zrobienia.

wtorek, 4 listopada 2008, 20:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

oley piszesz że nagrywasz kamerą Canona, ciekaw jestem czy Sony Vegas akceptuje pliki mts z kamery Panasia? Mam kilka takich plików nagranych kamerą Panasonic AG-HMC151, chyba muszę spróbować na trialu Vegasa.Miałem zamiar kupić tego Panasonica tylko problemy z edycją mnie powstrzymały.Do tej pory pracowałem na Adobe Premiere Pro CS 2 , ale ten sofcik to nie do AVCHD, szkoda.

Ostatnio edytowano wtorek, 4 listopada 2008, 22:27 przez Waldek69, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 4 listopada 2008, 21:17
Stały bywalec
Stały bywalec

Waldek69 Myślę że Adobe i inni chcąc nie chcąc będą musieli to wprowadzić do swoich produktów -to tylko kwestia czasu,ale póki co mamy Vegasa i jest nie żle,ja testowałem oryginalne pliki mst z HMC150, na platinum 9 vegasa (trial)wszystko hula jak należy,no wiadomo chciało by się jeszcze szybciej,no ale do mocnego przyspieszenia na tych pełnych plikach,chyba jednak będzie potrzebne jakieś wzmocnienie (hardware)

wtorek, 4 listopada 2008, 21:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czytając Wasze posty też skusiłem się na Sony Vegas.Ściągnąłem wersje Sony Vegas 8 Pro trial, po darmowej rejestracji program można testować przez 30 dni
Najważniejsze że Vegas akceptuje pliki z kamery AVCHD i można je poddawać edycji.Teraz należy tylko "rozpracować" ten sofcik, chyba nie będzie łatwo, za długo siedziałem w adobe premiere, ale spróbować można :wink:
oley teraz wiem dlaczego tak się cieszysz... :)
pozdr. dla wszystkich.

środa, 5 listopada 2008, 12:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Waldek
Jeżeli znasz angielski to na stronie Sony Vegas są krótkie video tutoriale (wejdź na stronę Sony i znajdź produkt Vegas 8.0 i tak gdzies sa te darmowe tutoriale) z których w dosłownie pół godziny dowiesz się wszystkiego żeby sprawnie działać w Vegas. To krókie ale bardzo przystepne filmy jak zrobic podstawowe czynności od nagrania, edycji aż do wypalenia filmu.
Polecam

czwartek, 6 listopada 2008, 11:48
Stały bywalec
Stały bywalec

potwierdzam spostrzeżenia kolegów. Ja niestety najpierw wydałem kase na Videostudio X2 (jako znany i prosty soft do AVCHD). Niestety Vegas (9 Platinium) bije go na głowę (albo i 2 głowy). Pomijając lepszą jakość plików wyjściowych, większe możliwości - praca na nim z MTSami jest PRAWIE w czasie rzeczywistym. Niezgodzę się tylko co do intuicyjności - tu Videostudio góruje. No ale wszystko kosztem trochę gorszych możliwości. Jestem ciekaw co potrzebowałbym żeby praca była jedna bardziej płynna (przesuwanie suwaka po długich plikach jest jednak mało płynne). Karta wideo ? Jaka ? Za ile ? Na razie mam jakiegoś nienajgorszego GeForca (niestety wersja zintegrowana z płytą gł.). Mam 4G RAM, procesor to 4 rdzeniowy AMD - po 3 GHz na rdzeń więc tutaj niewiele więcej można włożyć :-). A w czasie renderingu widzę że procek działa na 98% wydajności. W sumie zaskoczył mnie Vegas że dobrze obsługuje 4 rdzenie. Videostudio hulało GÓRA na 50-60%. A może Vista 64 bit. zamiast XP coś by wniosła ? Jak ktoś ma pomysł / doświadczenie to proszę o wypowiedź.

Dziwi mnie że udało wam się użyć Vegas 8 PRO bo u mnie przy próbie wrzutu MTS na timeline program się wieszał. Wywnioskowałem że dopiero wersja najnowsza - 9 PRO - umożliwia pracę z AVCHD. Ale może to ja coś pokręciłem ...

piątek, 5 czerwca 2009, 08:55
Stały bywalec
Stały bywalec

Dla tych którzy nie wiedzą. Sony Vegas 9 obsługuje pliki m2ts bez problemu. Oczywiście trzeba mieć komputer z dobrymi parametrami do renderingu.

HDD Seagate 1Tb [32Mb]
------------------
Camcorder Panasonic HDC-SD200 FullHD

sobota, 27 czerwca 2009, 10:03
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]