Teraz jest niedziela, 18 listopada 2018, 10:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Program do edycji i montażu dla słabego sprzętu 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Program do edycji i montażu dla słabego sprzętu
Witam

Poszukuję programu który będzie chodził na komputerze z 256 RAM i prockiem Duron XP 1.8 GH Socked A. Chodzi o to żeby program dał mi podstawy do tego żeby potem bez problemów przerzucić sie na jakiś bardziej wymagający sprzętowo i pod względem tego co można w nim zrobić. Chodzi mi o program działający z plikami AVI, taki ktory będzie miał rozbudowaną konfiguracje eksportu pliku filmowego czyli ustawienia VIDEO: fps, rozdzielczość itp oraz AUDIO: próbkowanie, częstotliwość, kanały itp, wybory kodeka itd... Duża ilość efektów. Z tego co udało mi się sprawdzić tej pory to: Windows Movie Maker, Video Man 3 oraz Ulead Videostudio z nr 11. Ten drugi mi nie pasuje bo nie można w nim ostawić dokładnych opcji audio - min. próbkowania. Ulead Video studio 11 ma problem ze synchronizacja audio z obrazem po zapisie do pliku (avi). Jak sadzę to kestia wymagań sprzętowych. Poza tym na moje oko forma tego programu przerasta trochę jego funkcjonalność. Morze któryś z forumowiczów polecił by mi jakiś program w starszej wersji ??
Tak jak pisałem nie chce od tego programu nic, poza dobrymi efektami i jakąś i bardziej rozbudowaną konfiguracją.
Chce na początku pracować głównie ze zdjęciami i dźwiękiem.

czwartek, 15 stycznia 2009, 04:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Program do edycji i montażu dla słabego sprzętu
Używałem kiedyś przypadkowego laptopa z Celeronem 1,4 ghz i 512 ram i bez kłopotów szedł "lekki" montaż na APP1.5. Spróbuj może z AP 6.5. Postaw na nowo system, ustaw swapa kilka razy większego od ramu, zoptymalizuj xpeka. Może uciągnie. W APP próbkowanie jest max 32-41.1-48 khz, ale do wideo raczej nie trzeba nic więcej. Ewentualnie dźwięk obrabiaj w dedykowanym programie do audio, a potem połącz wideo i audio np VirtualDubModem. A na potrzeby montażu zawsze możesz podstawić tą samą ścieżkę audio z innymi parametrami.

czwartek, 15 stycznia 2009, 06:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak chcesz pracować ze zdjęciami a nie z video to looknij na ProShow Gold - zero wymagań sprzetowych, spro ręcznych ustawień - "wypluwa" pliki video.

pg

DZIEŃ ŚWIRA

czwartek, 15 stycznia 2009, 09:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

bol_ napisał(a):
......Poszukuję programu który będzie chodził na komputerze z 256 RAM ......
Mimo wszystko rozbuduj RAM kompa przynajmniej do 512 MB - naprawdę warto, a koszt niewielki (Allegro). A tak prawdę mówiąc 1 GB to już całkiem komfortowa praca.
Bo na 256 MB to sam Windows XP działa dość wolno, nie wspominając o edytorze video.

czwartek, 15 stycznia 2009, 10:11
Moderator
Moderator

Podpisuję się pod tym co koledzy wyżej napisali o programach i RAMie. Z programów można dodać Power Director w starszych wersjach - bardzo małe wymagania sprzętowe, ale nie pamiętam jak z ilością opcji dźwiękowych i Canopusa Let'sEDIT. Ten ostatni już tylko z drugiej ręki, ale wymagania sprzętowe małe a możliwości ogromne.

czwartek, 15 stycznia 2009, 10:14
Nowy
Nowy

Dzięki za wszystkie propozycje, sprawdzę i dam znać co o nich myślę.
Co do sprzętu to z pewnością w wkrótce wymienię całość na coś lepszego.
Ale do tego czasu trzeba sobie jakoś radzić.

czwartek, 15 stycznia 2009, 16:12
Nowy
Nowy

Hej!

Przepraszam że to tak długo trwało.....

Windowsa zoptymalizowałem, powyłączałem wszystko co dało się wyłączyć, włączając w to usługi systemowe itd.
Przez ten czas próbowałem jeszcze zrobić film w Windows Movie Maker, ale to kompletne nieporozumienie. Wiesza się bezustannie, a opcje eksportu to porażka. Ci co polecają go do montażu chyba nigdy z niego nie korzystali!

No więc tak.... jeżeli chodzi o ten ProShow Gold to odpuszczę sobie, bo chce pewnie będę też korzystał z plików filmowych.
Z pozostałych propozycji to najbardziej wdzięczną nazwę miał Power Director i jego właśnie sobie sprawdziłem. Wersje z nr 5.
Program jest suuuper! Wszystko ładne i czytelne. Przy produkcji nie ma już problemów z synchronizacją, jak to było w przypadku ulead video studio. Jest opcja wyłączenia podglądu, co w przypadku ulead podgląd był to go nie było. Opcje kompresji dźwięku są ok.
Tylko mam jeszcze jedno pytanie co do tego programu PowerDirector 5 i dwa techniczne
1. Dlaczego program mi instaluje samoczynnie divix'a skoro mam w systemie zainstalowaną wersje FFD show razem z koderem i dekoderem. No chyba że coś przeoczyłem podczas instalacji, ale to mało prawdopodobne.... Można temu zapobiec ??
2. Jaka jest najlepsza rozdzielczość dla pliku filmowego odtwarzanego na komputerze, z tego co udało mi się znaleźć w internecie to niby jest to 640x480.
3. Mam taką sytuacje że pracuje z bitmapami stworzonymi ze slajdów w power poincie. One w pliku filmowym w rozdzielczości 640x480 tracą na ostrości. W ogóle to te slajdy były zapisywane w paincie na ekranie o rozdzielczości 1024x768, to zdaje się chyba też odgrywa rolę. Czy zatem jedynym wyjściem jest produkcja AVI ze starymi bitmapami w rozdzielczości 1024x768 gdzie wszystko wygląda elegancko, a potem ewentualnie zmniejszenie rozdzielczości filmu w osobnym programie ?? Czy też zapis tych slajdów w paincie w innej, mniejszej rozdzielczości ekranowej i stworzenie filmu w tej samej rozdzielczości bez utraty na ostrości całości produkcji ? Trochę to zagmatwane i odbiegające od tematu, ale mam nadzieje że ktoś wie.

środa, 11 lutego 2009, 15:45
Moderator
Moderator

1 Nie wiem nie pamiętam nie mam jak sprawdzić teraz :oops:
ale zawsze pozostaje VirtualDub jako uzupełnienie Power Directora.
2 Na komputerze, czy z internetu? Z internetu to OK,
ale na komputerze, przy coraz większych monitorach, to nie ma sensu ograniczać w dół rozdzielczości z kamery moim zdaniem.
3 Program graficzny z reguły da mniejsze straty jakości przy przeskalowaniu obrazka, niż program do filmów. Czyli do Power Directora wkładaj już odpowiednio zmniejszone zdjęcia i grafiki, obrobione w programie graficznym, wyostrzone... W Programie do edycji filmów użyj deinterlace, lub antyflicker na zdjęcia.

środa, 11 lutego 2009, 16:23
Nowy
Nowy

kotin
Co do Divix'a w PowerDirector, to się okaże przy następnej instalacji, więc nie ma problemu aż takiego.
Co do edycji zdjęć to spox, przy montażu filmu będę stosował już kompletnie przygotowane zdjęcia, żeby już potem nic nie kombinować z kompresją ostatecznego video.
Tylko sprawa użytej przy filmie rozdzielczości mnie zastanawia. Wiem że to może zabrzmi jak bym się dopiero co urodził.... no ale:
Do dyspozycji w PowerDirector 5 mam kilka opcji rozdzielczości: 160x120, 320x240, 640x480 i potem dopiero 1024x768.
Zatem jeżeli film który chce zrobić w tym programie ma być odtwarzany na komputerze, nie na komórkach i innych urządzeniach wymagających mniejszej rozdzielczości i nie zależy mi na wielkości pliku i chce najwyższą jakość video, to mogę sobie spokojnie zastosować w filmie rozdzielczość nawet tą najwyższą: 1024x768 ?

środa, 11 lutego 2009, 18:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Docelowa rozdzielczość zależy też m.in. od proporcji obrazu materiału wideo na jakim pracujesz. Jeśli aviki masz mniejsze od 1024x768, to będą przeskalowane w górę. Zrób najpierw kilka próbek aby zobaczyć czy to im za bardzo nie zaszkodzi. Jeśli uważasz, że jest ok, to śmiało możesz zrobić film 1024x768 (a nawet większy gdybyś np. miał większe foty).
Zastosuj się do wszystkich rad Kotina, z jednym zastrzeżeniem. Do odtwarzania tylko na kompie nie musisz robić antyflickerów lub rozmywania zdjęć (takie zabiegi są konieczne jeśli chciałbyś odtwarzać na TV).
Aby wycisnąć jak najwięcej ze zdjęć, można zapisać plik wynikowy progresywnie. Ale jeśli są one tylko dodatkiem, a zasadniczą część materiału wideo masz z przeplotem to raczej nie ma sensu (bo wiąże się to ze zdejmowaniem przeplotu z mat. wideo, co skutkuje pogorszeniem jego ostrości).

czwartek, 12 lutego 2009, 00:55
Nowy
Nowy

Wielkie dzięki za wytłumaczenie i wszystkie wskazówki!
Nie wiem skąd mi się wzięła ta tendencja do zaniżania rozdzielczości bez przyczyny :roll:

Tylko teraz grabos jak masz chwilkę to napisz mi jeszcze co oznacza progresywnie i z przeplotem i jak to w skrócie wykonać. Bo rozumiem teoretycznie mniej więcej ale jak to to zrobić i gdzie ustawić ?
A co do antyflickerów i rozmywania fotek z poziomu power director też nic takiego w nim nie znalazłem.... Może chodzi o funkcje w programach typowo graficznych do zdjęć jak photoshop ? W sumie nie są mi te funkcje narazie do szczęścia potrzebne, ale warto by było wiedzieć też jak je zastosować.

czwartek, 12 lutego 2009, 16:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Progresywnie, znaczy tyle co bez przeplotu czyli 1 klatka = jednemu obrazowi, z przeplotem - 1 klatka = 2 półobrazom. Takie rzeczy są w ustawieniach eksportu (kodowania do avi, mpeg) w programach edycyjnych lub ustawieniach wideo kodeków bądź encoderów.
Antyflicker na foty stosujesz tylko jak się trzęsą/migoczą na odbiorniku tv. Alternatywnie blur bo ten filtr to chyba jest w każdym sofcie. Ale czasem wystarczy zwykłe przeskalowanie fot w dół do rozdzielczości 768x576 (tak jak wspomniał Kotin, programem do edycji fot).

czwartek, 12 lutego 2009, 18:59
Nowy
Nowy

Rzeczywiście są w ustawieniach kodeków sa te opcje o których mówisz, tylko nie wiedziałem że to o nie chodzi.

No nie pozostaje mi już nic jak tylko podziękować za zainteresowanie moim tematem.

Pozdrawiam!

czwartek, 12 lutego 2009, 22:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]