Teraz jest piątek, 20 lipca 2018, 07:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Programy do montażu 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Programy do montażu
Witam.
Ponieważ jestem nowy i patrząc na forum nie znalazłem nowych wątków.
W czym cała rzecz. Proszę o poradę jaki program (dodam że prosty w obsłudze) w którym można zrobić fajny montaż bez jakiś wodotrysków :) Potrzebuję go do komercyjnego robienia filmików na stronę internetową. Znalazłem takie programy jak Movavi Video Suite 16 - prosty i banalny (pytanie czy nie za bardzo ograniczony i szybko się nie będzie trzeba przestawić na coś lepszego) i Pinnacle Studio Ultimate 20 ( pytanie czy nie za trudny jak na początek). Chyba że znacie coś innego coś fajnego a zarazem prostego ale dające dobre efekty.
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

wtorek, 13 czerwca 2017, 20:08
Moderator
Moderator

Post Re: Programy do montażu
Jeżeli będziesz się rozwijał jako filmowiec i montażysta, to nie unikniesz z czasem lepszego programu, ale zacznij od prostego, który pozwoli się skupić na sednie sprawy, a nie będzie walką z interfejsem i nie będzie kusił wodotryskami, zamiast sztuki montażu. Na początek stawiam na Movavi.

wtorek, 13 czerwca 2017, 22:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Od siebie mogę polecić Magix Movie Edit Pro. Cena dość przestępna a możliwości spore. Jak "mała" wersja będzie z czasem ograniczać zawsze można przejść na Pro X.
Na początek https://www.youtube.com/user/SKYPANpl/videos
Są jeszcze darmowe rozwiązania jak HitFilm lub DaVinci Resolve Lite. Ale to już inna bajka :D

wtorek, 13 czerwca 2017, 23:38
Nowy
Nowy

Tylko jedno zasadnicze pytanie :) Czy za szybko się MovAvi nie będzie za słaby :) Czy właśnie nie zacząć od czegoś mocniejszego ? Może Adobe Premiere Elements ? Lub właśnie od razu Pinnacle ?

wtorek, 13 czerwca 2017, 23:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Premiere Elements sobie daruj - badziew straszny i ma mało wspólnego z interface Premiere Pro.

środa, 14 czerwca 2017, 00:09
Moderator
Moderator

Nie program montuje. Wiem. Siekierą Piety nie wyrzeźbisz, ale najpierw się naucz prawideł montażu. Nawet jeżeli kupisz w miarę szybko "dorosły" program do montażu, to zawsze się trafi zadanie, do którego nie odpalisz "kombajnu", tylko na szybko wrócisz do swojego pierwszego Magixa, czy Movavi. Nie zmarnuje się.

Pinnacle bym nie lekceważył. Tylko jak policzysz dopłaty i dodatki to już zupełnie nie ta cena. Możliwości ma ogromne. Największe chyba z "amatorskich" programów, ale też ma duże wymagania sprzętowe, co do otoczenia programowego i wymaga solidnej wiedzy o prawidłach instalacji. W tym wypadku na prawdę najlepiej instalować ten program na czysty system, ale zawierający wszystkie wymagane frameworki, inne dodatki, DX 9 (nie ma go seryjnie w Windowsie 10 na przykład). Z kolei nie instalujemy ŻADNYCH obcych kodeków pod żadnym pozorem. Szczególnie dotyczy to paczek kodeków. Inne programy do filmów teoretycznie powinny być traktowane tak samo, ale Pinnacle potrafi nam bezwzględnie pokazać co nam wolno, a co nie. Inne wybaczają więcej.

Podsumowując do głosu kolegów dodam że jestem zwolennikiem dwuetapowej nauki. Prosty program i nauka prawideł montażu, a potem "dorosły" rozbudowany program.
Ciekawostką jest fakt, że niektóre duże programy do montażu i efektów mają swoje darmowe wersje. Pewnie przejdziesz ten etap - tani program ze wszystkimi możliwościami eksportu + darmowy z jednym kodekiem, ale ogromnymi możliwościami montażu.
Darmowych a prostych nie ma. To znaczy też są, ale sobie daruj.

środa, 14 czerwca 2017, 09:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nigdy tego nie ogarnę... po co poświęcać czas na naukę jakiegoś kadłubka, zamiast wziąć się za naukę montażu w programie który rokuje dobrze na przyszłość. Sam przechodziłem z Adobe na FCP i wszystkiego nauczyłem się z tutków na YT, a później już poszło. Im bardziej "dorosły" program, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia w sieci grupy użytkowników, tutoriali, filmików instruktażowych, dedykowanych forów itp. Jeszcze niedawno, można było kręcić nosem, że drogo, że nie wiadomo czy podejdzie, ale teraz? W zasadzie za darmo masz HitFilm, Davinci, iMovie, Avida ( w czerwcu premiera darmowej wersji First). Nawet Adobe możesz sobie potestować 30 dni.

środa, 14 czerwca 2017, 12:15
Moderator
Moderator

Najrad napisał(a):
Nigdy tego nie ogarnę...

Szkoda, bo bym Ci napisał... :wink:

środa, 14 czerwca 2017, 15:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kotin napisał(a):
Najrad napisał(a):
Nigdy tego nie ogarnę...

Szkoda, bo bym Ci napisał... :wink:

wal śmiało, mimo wieku, jeszcze jakieś niewielkie pokłady otwartości mi pozostały ... chyba.

środa, 14 czerwca 2017, 16:00
Moderator
Moderator

:D Na początek - to jest forum, nie podręcznik akademicki, więc nasze porady / poglądy sa równoważne. Po to jest forum żeby móc wybrać rozwiązanie, oprócz przypadków ewidentnych, ale ten nie jest, bo:

- Nie znamy zasobu wiedzy kolegi, ani ilości czasu jaki może na naukę poświęcić. Jeżeli mało, to zaczynanie od bardziej skomplikowanego programu to będzie walka z interfejsem, nie montaż.
- Nie znamy jego potrzeb. Może tani program + darmowe wersje HitFilm, DaVinci Resolve wystarczą. W tej skrajnej sytuacji w ogóle dużego programu by nie kupował.
- Jak zacznie od prostego, zorientuje się co do swoich potrzeb i łatwiej wybierze drogi program - czy wystarczy mu Vegas, czy musi być Premiere + After Effect na przykład.

Są też obiektywne przyczyny:
- Metodyka nauczania podpowiada stopniowanie trudności, jako środek - wbrew pozorom, przyśpieszający naukę.
- Uproszczony tani program nie tylko ułatwi naukę zasad montażu, ale najzwyczajniej w świecie przydawać się będzie "na zawsze" do prostych, szybkich zadań. Wadą tego rozwiązania jest dodatkowy, ale niewielki koszt tego prostego programu.

My te wady i zalety koledze podajemy, ale i tak jak nie wgra jednego, drugiego triala, nie wypróbuje - nie będzie wiedział o czym mówimy.

środa, 14 czerwca 2017, 17:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wow.
Weźmy na tapetę Davinci... Moduł edycyjny prosty jak drut. Mało tego, jeśli nie bardzo orientujesz się w tych skomplikowanych preferencjach projektu, to podczas przeciągania klipu na timeline program sam zaproponuje dostosowanie projektu do pliku. To, że Resolve ma mocno skomplikowany moduł edycji kolorów nie znaczy że od razu trzeba z niego korzystać i pracować na nodach. Prostą korekcję da się zrobić tak jak w każdym programie edycyjnym, pozwalającym cokolwiek pogrzebać w kolorach. Ale generalnie pakujesz pliki na timeline i omijając moduł korekcji koloru przechodzisz do zakładki Delivery - czyli export. Program jest darmowy i do komercyjnego wykorzystania. Autor zaznaczył w pierwszym poście, że zamierza tworzyć komercyjnie, więc zakładam, że wraz z upływem czasu będzie chciał poszerzyć wiedzę, a użytkowników tego softu jest coraz więcej, internety uginają się pod filmikami typu " how to.... Davinci Resolve" więc uzupełnienie wiedzy będzie łatwiejsze. Piszę akurat o Davinci, bo to jedyny soft którego czasami używam, a który występuje w wersji na MacOS, Windows i Linux. Nie pisnąłbym nawet słówka, gdyby autor napisał: mam program Moavi... ale stojąc przed problemem wyboru programu i nie posiadając żadnych obciążeń z pracy na czymś innym, zastanawia mnie chęć poświęcenia czasu na naukę programu niszowego i założenie, że te bardziej pro będą za trudne. Nie będą, a do prostego montażu nadają się równie dobrze ( sic!) co programy niszowe.
Czy więc nie szkoda czasu? Czy nie lepiej od razu poświęcić czas na poznawanie programu z którym zwiążesz się na dłużej w przyszłości?
Ja proponuję same darmowe programy, więc inwestować nalezy jedynie w naukę ich obsługi.

środa, 14 czerwca 2017, 17:48
Moderator
Moderator

No to myślę ze @misiasty74 ma pełnię odpowiedzi. :D

środa, 14 czerwca 2017, 18:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Hmmm... Jeśli pozwolicie, zabrałbym się do tego inaczej.

@misiasty74

1. Z jakich kamer/aparatów będzie nagrany materiał, w jakich formatach pliki?
Trochę głupio byłoby polecić Ci program, który akurat z czymś radzi sobie
słabo.

2. Jakie są możliwości Twojego komputera? Podaj wersję systemu operacyjnego,
procesor, płytę główną, ilość pamięci, karty graficzne które są w dyspozycji.
Każdy program ma jakieś minimalne i optymalne wymagania. Movavi na przykład
minimum GTX6xx lub R6xx

3. W jaki sposób docelowe filmy będą umieszczane na stronie? Czy będą
cytowane z serwisów hostingowych typu YT, Vimeo, czy osadzane
bezpośrednio na stronie - i jakie formaty video są wówczas technicznie
dopuszczalne. Czy to strona z szablonu, którą sam obsługujesz, czy zatrudniasz
webmastera.

A dyskusja fajna, chętnie dołączę, jak już coś doradzimy koledze. Tak z grubsza,
są ludzie co chcą zostać montażystami, i ludzie którzy chcą tylko coś zmontować.
I to jest, tak naprawdę, kolosalna różnica.

środa, 14 czerwca 2017, 19:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeśli chodzi o nieskomplikowany program dla początkującego, niezależnie od tego czy ktoś chce zostać montażystą czy nie, to na chwilę obecną jedną z najlepszych opcji jest Davinci Resolve. Od kilku lat rozwijają go w kierunku wielofunkcyjnego narzędzia edycyjnego (z sukcesem), jest prosty w obsłudze, obsługuje całą masę formatów i jest darmowy.
Sądząc po skali zdobywania rynku edycyjnego, niedługo może stać się konkurencją dla Premiere Pro.

ps
a'propos triala Premiere - 30 dni to już pieśń historii, od drugiej połowy 2016 triale Adobe działają tylko 7 dni

środa, 14 czerwca 2017, 21:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

O tym właśnie piszę :D Program perspektywiczny, darmowy - a jak ktoś pokocha zawsze może kupić full wypas za 300$ - łatwy i prosty - przynajmniej w edycji i prostej korekcji kolorystycznej - Wymagania ma, ale w dzisiejszych czasach wszystko ma jakieś wymagania ( u mnie np śmiga na R9270X) Wady programu są z wersji na wersję poprawiane. Oczywiście można kupić jakiś program za małą kasę i pracować w nim, ale według mnie szkoda czasu. Ja przeciwnie do Kotina, nie jestem zwolennikiem tej dwuetapowej nauki. Jeśli już spadać to z wysokiego konia. Czas poświęcony na naukę niby nigdy nie jest stracony, ale zaoszczędzone godziny można przeznaczyć na dogłębne poznanie docelowego programu. Tak jest chyba rozsądniej. Jest jeszcze kwestia "przychylności interfejsu" i o tym nie wspomnieliśmy ani słowem, a to rzecz ważna, bo nie każdemu "leży" dany soft. Kiedyś wziąłem się za Vegasa i Ediusa :D W Ediusie zmontowałem jeden materiał filmowy, a na Vegasie poległem ze względu na ... inność interfejsu. Po prostu mi nie leżał i zrezygnowałem. Jestem wielkim zwolennikiem instalowania triali, aby samemu przetestować czy program jest uszyty dla mnie, czy też raczej nie.

środa, 14 czerwca 2017, 21:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona