Teraz jest niedziela, 5 kwietnia 2020, 03:23

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Edytory video z CUDA / NVENC ? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Edytory video z CUDA / NVENC ?
Witam.
Chcę prosić o informacje, które programy do obróbki video mają zaimplementowaną opcję CUDA ?
Kupiłem niedawno do swojego, dość starego komputera, kartę GeForce 750 Ti.
Instalacja i nowe sterowniki do karty nie sprawiły problemów. 3Dmark w jednym z testów pokazał 11x wyższe wyniki od karty GF8300 z płyty głównej, co daje informację ze karta działa.
Niestety, nie zaobserwowałem zmian w obróbce plików *.mp4 w ShotCut.
Ponieważ w zakładkach do programu nie znalazłem żadnego odniesienia do tej funkcji karty, podejrzewam, że nie ma takiej współpracy ?
Stąd moje pytanie.

niedziela, 8 grudnia 2019, 17:43
Moderator
Moderator

Post Re: Edytory video z CUDA ?
Jest ich sporo. Zależy na programach z jakiej półki Ci zależy. Z płatnych, ale tanich, są to na przykład programy Cyberlink, Movavi, Magix, TMPGEnc, które korzystają z CUDA / NVENC Nvidii.
Wiele programów korzysta też ze wspomagania przez GPU Intela i AMD, a wiele z nich ze wszystkich trzech.
Często jednak wspomaganie jest związane z konkretną edycją programu do montażu i konkretną edycją karty graficznej. To trzeba dobrać jedno do drugiego.

Do poczytania:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nvidia_NVENC
tłumaczenie Google

PS
Karta graficzna może wspomagać montaż na wiele sposobów. Może rozkodowywać w locie kodek do którego zapisany jest montowany przez nas plik. Wtedy szybciej się nam montuje film. Mistrzem jest tu Intel.
Może zamieniać na obraz dwuwymiarowy - trójwymiarowe przejścia, różnego rodzaju efekty specjalne, filtry, tu przydaje się moc obliczeniowa kart Nvidii i AMD. Jednak nawet one czasem "nie wyrabiają" i obraz zanim zostanie nam w czasie montażu wyświetlony, musi być renderowany przez tandem CPU / GPU.
Trzecim "polem do popisu" dla GPU to eksport projektu, do postaci pliku z filmem.

PS II
"Trochę" się zmieniło od czasu tego pytania: LINK. Rola kart graficznych w montażu i eksporcie filmów bardzo wzrosła. Jak to szybko idzie. :)

niedziela, 8 grudnia 2019, 18:47
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Edytory video z CUDA ?
CUDA to już przeżytek, który nie jest dostępny w nowych kartach, zastąpił go nowy blok NVENC, który wspiera kodowanie i dekodowanie obrazu.
Najstarsza wersja NVENC jest w wersji 750, następnie 9x0, kolejna wersja w 10x0, 20x0 i 16x0 posiadają tą samą wersję.
Posiadam karty 1050ti, 1050 oraz 1060, rekodowanie FullHD do bitrate 7 Mb/s wyciskam około 300 kl/s, zaś 1660 daje około 10% więcej klatek przy nie co lepszej jakości optycznej, a przynajmniej ja to tak widzę.

poniedziałek, 9 grudnia 2019, 11:36
Moderator
Moderator

Post Re: Edytory video z CUDA / NVENC ?
BTW
Coraz popularniejszy jest streaming i na przykładzie programu OBS Studio parę uwag o pracy CPU / GPU:
https://youtu.be/rtJoluPCQqs

poniedziałek, 9 grudnia 2019, 12:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Na stronie nVidii w najnowszych kartach podają ile dana karta posiada rdzeni CUDA więc nadal to jest. Z tego co wyczytałem jak i sama nazwa NVENC odnosi się do sposobu kodowania/enkodowania materiału wideo, który znacząco został poprawiony.

poniedziałek, 9 grudnia 2019, 14:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Może się przyda:
https://developer.nvidia.com/video-encode-decode-gpu-support-matrix

poniedziałek, 9 grudnia 2019, 21:23
Moderator
Moderator

O Intelu i wspomaganiu od mpeg2, aż do HEVC:
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video
tłumaczenie
oraz:
https://www.techspot.com/article/1131-hevc-h256-enconding-playback/

wtorek, 10 grudnia 2019, 08:34
Stały bywalec
Stały bywalec

fransua napisał(a):
Na stronie nVidii w najnowszych kartach podają ile dana karta posiada rdzeni CUDA więc nadal to jest. Z tego co wyczytałem jak i sama nazwa NVENC odnosi się do sposobu kodowania/enkodowania materiału wideo, który znacząco został poprawiony.

CUDA - jako interfejs został usunięty i zastąpiony nowszym rozwiązanie, z tego powodu wiele osób uważało kart nVidii model 650 za optymalne, bo na nowszych nie działało wsparcie sprzętowe, które korzysta z innych rozwiązań.

CUDA - jako rdzenie są dostępne i wciąż będą, ale nie znaczy że interfejs się nie zmieni.

Np. kodek MainConcept, przy wyborze wsparcia CUDA działa dla kart do NV 650, a w nowszych już nie. Po prostu porzucono interfejs, który nie można rozbudować.

wtorek, 10 grudnia 2019, 10:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nvidia cały czas rozwija swój produkt, w którego skład wchodzą rdzenie CUDA. To że oprogramowanie nie nadąża za rozwojem to nie wina nVidii tylko wydawcy - patrz np. MainConcept.
Podobnie jest z CPU gdzie nadal są problemy z wykorzystaniem wielu rdzeni. Z mojego poletka najlepszym przykładem jest Video Pro X, który nie potrafi korzystać z mocy CPU. I nie ma tu znaczenia czy Intel czy AMD. W obu przypadkach wykorzystanie CPU jest żałosne. W tym przypadku Intel ma przewagę nad AMD tylko ze względu na QSV z iGPU. Cały program oparty jest na iGPU.
O wykorzystaniu instrukcji z CPU to nawet szkoda pisać.

wtorek, 10 grudnia 2019, 12:04
Moderator
Moderator

fransua napisał(a):
Nvidia cały czas rozwija swój produkt, w którego skład wchodzą rdzenie CUDA. To że oprogramowanie nie nadąża za rozwojem to nie wina nVidii tylko wydawcy - patrz np. MainConcept...

I tak i nie.
CUDA jest rozwijane. Tak nawiasem mówiąc to pamiątka po nieudanym pomyśle Nvidii, żeby rzucić wyzwanie Intelowi i zastąpić procesory kartami graficznymi. CUDA to interfejs sprzętowy (z braku lepszego słowa), umożliwiający wykorzystanie mocy obliczeniowej karty graficznej, do dużo większego spektrum obliczeń. Jakiś czas był wykorzystywany do wspierania eksportu projektu w edytorach wideo, ale była to ślepa uliczka. Strzelanie z armaty do wróbla. Dlatego Nvidia poszła drogą Intela i układów ARM (nie dosłownie, ale...) i zastosowała coś w rodzaju specjalistycznego, prostego, częściowo sprzętowego enkodera - który czyta / i zapisuje do - H264, H265 i innych kodeków, w coraz bardziej rozszerzanych przestrzeniach barwnych i rozdzielczościach.
CUDA patrząc na możliwości techniczne, można by nadal do tego stosować, ale skoro "popierdółki" w rodzaju integry Intela, czy procesorów w smartfonach robią to samo, to po co zmuszać do wysiłku potężną grafikę w rodzaju GeForce RTX 2080 Super do rozkodowania kodeka H265? Robi to NVENC, a karta w tym czasie renderuje podgląd filtrów, efektów cząsteczkowych, świetlnych, przejść (jak ktoś używa) i tym podobnych.

wtorek, 10 grudnia 2019, 13:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dandre, a którą masz wersję ShotCut?
Najnowsza, 19.10.20, ma takie wsparcie sprzętowe:

Załącznik:
SC1.jpg
SC1.jpg [ 94.91 | Przeglądane 11 razy ]

i w panelu eksportu musisz zaznaczyć co trzeba:

Załącznik:
SC2.jpg
SC2.jpg [ 176.01 | Przeglądane 30 razy ]

Chyba, że z czym innym masz kłopot, to musisz nam dokładnie opisać.

Jeszcze takie pytanie - czy dla nowej karty zainstalowałeś jej odpowiedni sterownik?

środa, 11 grudnia 2019, 00:04
Bywalec
Bywalec

Witam ponownie.
Przepraszam za dłuższą nieobecność i jednocześnie dziękuję za życzliwe próby
przybliżenia mi tematu zawartego w moim pytaniu.
Podziwiam wiedzę i umiejętność kolegów pisania z lekkością o temacie postu.
Wracając do tematu chcę szczególnie podziękować koledze Podsiwiałemu za cenne uwagi co do ShotCut. Rzeczywiście te ustawienia działają i obróbka oraz zapis przyśpieszyły znacznie. Sprawa wymaga jednak sporo czasu i prób, aby rozeznać sam program i ustawienia konwersji. Próbowałem zmontować film z tegorocznego maratonu warszawskiego, który biegli synowa z synem.
Zdarzyła się dziwna sprawa. Plik przed montażem miał rozdzielczość 1280 x 720 w mp4 i wagę 820 Mb a po zapisie (z tytułem i kilkoma napisami), w takiej samej rozdzielczości miał 1,5 Gb ? Druga próba, to ok 1,2 Gb. Trzecia próba, po wyłączeniu programu i ponownym załączeniu dała 812 Mb. Czas filmu 16,3 minuty. Czas kodowania do pliku od 23 minut do niespełna 10 minut, przy włączeniu kodowania sprzętowego. Bez tego w baselina codec mp4 - ok 50 minut.
Lepiej działanie sprzętowego wspomagania widać przy obróbce przykładowego pliku video z Win7 "Zwierzęta", gdzie plik 1280 x 720 *.wma - 25 Mb, koduje się w baseline codek mp4 w 40 sekund, a przy włączeniu sprzętowego kodowania, skraca do ok ok 10 sekund. Czas klipu to 30 sekund.
Jak panowie widzą zatem, teoria i praktyka coś dały :-).
Niestety, ciągle pracuję i mam sporo różnych innych zajęć.
Z zawodu jestem energetykiem, zatem tematyka video jest dodatkowym zajęciem. W niespodziewany sposób nastąpił powrót do video, bo pracodawca wyposażył nas 2 lata temu w dobre smartfony, którymi można wykonać ujęcia video w dobrych warunkach. Były to jednak klipy do oglądania bez obróbki.
Dopiero kilka miesięcy temu zaistniała potrzeba zmontowania jednej całości z wielu ujęć ( wspomniany maraton). To też spowodowalo, że kupiłem na Allegro kartę graficzną GeForce 750 Ti do mojego leciwego komputera. Na szczęście zasilacz 550 W pozwolił się karcie uruchomić, a najnowsze sterowniki dostępne - zainstalować, no i pojawił się temat CUDA.
Być może oczekiwałem czegoś więcej niż jest, ale kupna karty nie żałuję, bo obraz i działanie komputera ożywiło się i wyraźnie widać że bez mała 10 letni komputer otrzymał drugie życie.......może trzecie, bo drugie po wymianie dysku na SSD.
Niespecjalnie tylko podoba mi się ten ShotCut.
Ulead Video Studio był fajniejszy , ale nie ma go na Win7.
Tak to u mnie wygląda.
Darujcie proszę przydługi tekst.
Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie i z wdzięcznością przyjmę każdą uwagę, jaką koledzy zechcą do mnie skierować.

wtorek, 17 grudnia 2019, 23:12
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]