Teraz jest niedziela, 5 kwietnia 2020, 03:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Obracanie video 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Obracanie video
Cześć,

Jestem laikiem jeżeli chodzi o obróbkę wideo.
Aktualnie mam około 1500 filmów w różnej orientacji (głównie nagrywane np telefonem w orientacji poziomej). Poszukuję softu który mogłbym zapuścić na tych filmach tak aby aotomatycznie wykrył orientacje i obrucił mi wszystko do orientacji pionowej. Wiem ze sa takie narzędzia dla np plików graficznych, czy cos takiego jest również do video???? Mozecie coś polecić? (Moze byc na windows lub linux - nie ma znaczenia)

Docelowo bedę chciał te pliki przyciąć tak aby zajmowały dużo mniej miejsca.
Mam pliki avi, mkv, oraz mp4.
Zastanawiam sie również czym to ogarnąć i jakiej kompresji/pliku wyjsciowego użyć aby było optymalnie (a dało sie to odtworzyć na zykłym TV). Doradzicie coś?

Pozdrawiam
Marcin

wtorek, 3 marca 2020, 12:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Obracanie video
Nie wiem czy jest program co sam to obróci. Trzeba będzie ręcznie. Jednak możesz skopiować obrót i wkleić na pozostałe pliki video.
Co do oglądania na TV to najlepiej wybierz MP4.

wtorek, 3 marca 2020, 13:16
Nowy
Nowy

Rozumiem,

A czy mozecie polecic jakis soft do wykonania powyższych operacji? Mozę byc platny. Coś gdzie masowo bede mógł to obrócić (tak jak kolega pisze powyżej), zmienić objetość/jakosc nagrań i w dodatku bedzie to działało przyzwoicie szybko.
(Kiedyś czytałem ze róznica w zmianie/konversji jest znaczna pomiedzy roznymi softami na tym samym sprzecie.)

wtorek, 3 marca 2020, 13:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Osobiście mogę ci polecić Magix Movie Edit Pro PLUS. Najtańszej wersji nie ma co brać ba paru fajnych rzeczy brakuje (bez PLUSA). Choć w tej najtańszej tez to zrobisz co chcesz. Nie musi być najnowsza wersja z 2020. Mogą być starsze. Jednak ta najnowsza ma nowszy "silnik", który działa lepiej. Wspomniany program tylko i wyłącznie Intel z wbudowanym iGPU i najlepiej do tego kartę od Nvidii by mieć sprzętowe wsparcie do h.265.
Obrót "z automatu" robi się banalnie łatwo. Na pierwszym klipie robisz obrót (lub cokolwiek innego). Później zaznaczasz w rozwijanym menu by zastosować efekt (lub efekty typu przycięcie, jasność, kontrast itp>) na pozostałych klipach.

Edit. Tu na szybko. Akurat na odwrót :wink: Nie przejmuj się że Pro X. Wszędzie wygląda identycznie.
https://www.youtube.com/watch?v=zyLRSuN0VRQ
Jak widać przy nakładaniu efektu możesz dodatkowo zdecydować co wybrać. Szybko i prosto.

wtorek, 3 marca 2020, 19:01
Nowy
Nowy

Czesc, dziękuje - zakupiłem Magix Movie Edit Pro PLUS - fajne narzędzie.
Obracanie działa tak jak pisałeś.

Teraz mam inną zagwozdkę - mianowicie jak osiągną optymalny stosunek jakość/wielkość pliku.

Bawiłem się trochę exportem i chyba najlepiej spisuje się hevc - przy 1980x1080 30 klatkach z pliku 110MB robi około 25-30MB. Niezły wynik. Niestety mój leciwy tv tego nie obsługuje:) Zatem wygodniej byłoby byłoby zakodować to innym kodekiem. Myślałem o H.264. Zdaje się ze czasem filmy na torrentach są zrzucane przy ich pomocy i maja całkiem niezła jakość w stosunku do wagi.

Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę oprócz kodeka i pliku wyjściowego (mp4) aby to miało ręce i nogi.
Jest sens aby ruszać rozdzielczość i bitrate?
Jak optymalnie to ruszyć?

Z góry dzieki za rady :)

piątek, 6 marca 2020, 22:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Rozdzielczości nie ruszaj. Jedynie możesz kombinować z mniejszym bitrate do poziomu akceptowalnego przez ciebie. Osobiście jak ma to być na TV to nie daje mniej niż 14 Mbps. Musisz sam sprawdzić. Nie ma gotowca. Sporo też zależy od nagrań jakimi dysponujesz. Jedyna rada. Testuj.

sobota, 7 marca 2020, 00:13
Nowy
Nowy

Rozumiem,
A mam jeszcze pytanie odnośnie magix movie edit, może bedziesz w stanie mi odpowiedzieć - czy przy opcji batch conversion - da się ustawić opcje aby wykrywał rozdzielczość i jej nie ruszał - tzn mam np. 1000 różnych wideo w rożnej rozdzielczości, chciałbym automatem zmienić to przy pomocy x.264 do mp4
zmieniając tylko bitrate na np. 30 lub 25.
Czy da się cos takiego wykonać? z tego co widzę zawsze trzeba ustawić rozdzialke wyjściowa pliku. I jeszcze jedno pytanie - jaką opcje exportu dla x.264 wybrać aby to działało na jak największej liczbie odbiorników? Jest masa różnych wersji na liście np: AVCHD, MP4 HD, MP4 FHD, MP4 PC, MP4 WEB - czy dobrze rozumiem ze standardowo te opcje różnią się tylko rozdziałkom i bitrate? Czy czymś jeszcze?
Bo sprawdzając wczoraj MP4 WEB i MP4 HD - to HD działał na TV a MP4 WEB nie.
Pozrawiam
Marcin

sobota, 7 marca 2020, 11:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Batch conversion używałem tylko gdy miałem jakiś problem z plikiem. W większości przypadków na początku ustawiałem projekt i pliki video kładłem na oś montażową. Może się zdarzyć , że przy "kładzeniu" wyskoczy okno z komunikatem czy dopasować projekt pod video z klipu ale w takim przypadku zawsze wybierałem Do not Adiust by zachować parametry projektu. Genralnia tak wyglądała moja "procedura"
1. Ustawienie projektu po włączeniu programu. Jak coś źle ustawiłem zawsze mogę coś zmienić wchodząc do ustawień skrótem E
Obrazek
2. Gdy już zmontowałem, obróciłem itp. film to
Obrazek
3. Wybór ostawień eksportu
Obrazek
Ustawienie Bitrate:
Average ustawiasz średni/minimalny bitrate np. 14000
Max - maksymalny bitrate np. 18000
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by oba ustawić identycznie. Można to potraktować wtedy jako stały bitrate.

Niczego jak "standardowe" mp4 nie wybieraj. Rozdzielczość eksportu uzależniona jest od materiału wejściowego i ustawień projektu. Oczywiście można to zmienić ale trzeba mieć świadomość co się robi.

Generalnie w podpisie mam link do moich tutków. Wiele rzeczy ci ułatwi. Jednak tak czy siak jak nie wiesz to pytaj. Co będę mógł to pomogę.

sobota, 7 marca 2020, 14:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]