Teraz jest poniedziałek, 16 lipca 2018, 20:33

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Trochę o legalności 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Trochę o legalności
Witam wszystkich.
Jestem po rozmowie ze znajomym, który miał problemy wynikłe z legalnością sprzętu i oprogramowania. Zaczęliśmy luźno rozmawiać na podstawie jego problemów i oto kilka z nich wynikłe podczas dyskusji:
1. Czy legalny program wystarczy mieć czy musi być do niego faktura jasno określająca miejsce zakupu i kupującego.
2. Cz można kupić dowolny oryginalny program (np. Windows, Premiere itp.) od osoby prywatniej np na podstawie cywilnej umowy kupna-sprzedaży. I czy wtedy sprzedający obowiązany jest zwrócić fakturę za program.
3. Czy w firmie (studiu) obowiązany jestem posiadać udokumentowanie na zakup całego wyposażenia (komputery, monitory itp)
4. Jak wygląda sprawa z ZAIKSem, za co jestem zobowiązany płacić, w jakiej wysokości i na jakiej podstawie, a przede wszyskim gdzie. Co w przypadku muzyki tworzonej np przy pomocy programu SmartSound a jak jest traktowana muzyka tworzona np przeze mnie.

Uprzedzając uwagi typu "jak można na piratach pracować" informuję, że policjanci, skonfiskowali jeden z komputerów znajomego ponieważ numer licencji na płytce nie zgadzał się z numerem wyślwietlanym przez system windows, a ci co instalują sobie sami windoze wiedzą o co chodzi :)
BTW obdzwanianie odpowiednich instytucji skończyło się fiaskiem, bo jak to u nas - nikt nic nie wie...

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 02:34
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

1.Musi być faktura lub inny dowód pochodzenia programu (np.Umowa kupna sprzedaży) koniecznie określający cenę zakupu i jeśli była dołączona do programu to karta licencyjna..
2.Jeśli licencja programu na to pozwala to tak. Faktury nikt nie dołączy chyba,że kopię.
3.Bezwzględnie tak bo jak nie to nieudokumentowany sprzęt lub soft zostanie Ci policzony jako dochód i zapłacisz od niego podatki i karę. Żadnych programów free z netu. Ktoś kto np.ściągnął darmowego Open Office z netu zapłaci podatek od ceny komercyjnego odpowiednika a wiadomo ile ona wynosi.Może być jeszcze kara za ukrywanie rzeczywistych dochodów.Jedynym wyjątkiem jest tu program płatnika.
4.Nie wiem.

sobota, 17 kwietnia 2004, 00:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wniosek : Zaiks'owi nic nie płacimy. Miłej lektury.

poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 22:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Pytanie
Ja postępuję inaczej...

Windowsa oraz wszystkich programów (poza darmowymi) mam TRIALE (wersje 30-dniowe). Czy jeśli nie mam cracków itp to czy "kolesie" mogą się tego przyczepić??

PS. Nie używam programów (Premiere, Ulead Studio) do zarabiania pieniędzy, tylko do amatorskiego montażu (dla rodziny, znajomych) i co miesiąc formatuje dysk i od nowa instaluje wszystko. W sumie dzień zmarnowany, ale jaka oszczędność!

czwartek, 20 maja 2004, 07:52
Moderator
Moderator

o miesiąc formatuje dysk i od nowa instaluje wszystko. W sumie dzień zmarnowany, ale jaka oszczędność!

A nie prościej byłoby zrobić obraz partycji jakimś programikiem np. Ghost i co 30 dni przywracać czysty system ? Trwa ok 10-15 min i masz świeżynkę :-)

czwartek, 20 maja 2004, 19:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

1. Program musi być legalny, ale faktura nie jest konieczna do stwierdzenia jego legalności. Jeżeli chcemy ułatwić zadanie panom z BSA to owszem. Ale to oni muszą nam udowodnić że oprogramowanie jest nielegalne a nie odwrotnie ! Gdy mamy numer licencji i oryginalne płytki to w zupełności wystarczy. Nie ułatwiajmy więc im pracy bo biorą za to sporą kase.

2. Oprogramowanie jest towarem i jak każdy towar może być odsprzedawany innej osobie. Sprzedający nie jest do niczego zobowiązany (to nie jest sklep) , najwyżej jedna ze stron może zrezygnować z zakupu. Odnośnie umowy kupna sprzedaży to na pewno można ją spisać, ale też zależy to od sprzedającego. Nawiasem mówiąc czy na każdy przedmiot posiadany w domu macie dowód zakupu?

3. Oczywiście że nie musisz mieć udokumentowanego całego wyposażenia. Od przychodu odliczasz tylko ten sprzęt na który masz dowody zakupu i na ten sprzęt musisz mieć papiery. Cała reszta jest bez znaczenia ponieważ nie jest liczona w kosztach uzyskania przychodu. Po prostu sprzęt na wyposażeniu firmy wpisujemy do specjalnej książki. Wszystko inne jest traktowane jak twój prywatny sprzęt. Zapytaj zresztą zwykłego księgowego wszystko ci wyjaśni.

Jak będziesz wiedział te podstawy to nikt nie wciśnie ci kitu i nie skonfiskuje komputera jak twojemu znajomemu. A jak będziesz niezdecydowany to wmówią ci że masz nielegalny soft i zabiorą kompa.

pozdrawiam

czwartek, 20 maja 2004, 21:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Cytuj:
o miesiąc formatuje dysk i od nowa instaluje wszystko. W sumie dzień zmarnowany, ale jaka oszczędność!

A nie prościej byłoby zrobić obraz partycji jakimś programikiem np. Ghost i co 30 dni przywracać czysty system ? Trwa ok 10-15 min i masz świeżynkę :-)

Może i prościej, ale winda też mam wersje demo (30 dni) tylko że po angielsku i jesli przywrócę z obrazu to mi będzie pokazywało datę instalacji tą, kiedy instalowalem Winda po raz pierwszy.

czwartek, 20 maja 2004, 23:12
Moderator
Moderator

Windowsa oraz wszystkich programów (poza darmowymi) mam TRIALE (wersje 30-dniowe). Czy jeśli nie mam cracków itp to czy "kolesie" mogą się tego przyczepić??

no właśnie, mogą??

pozdro

niedziela, 26 czerwca 2005, 01:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Podejrzewam że mogą - jeśli prowadzona jest przy ich pomocy działalność "zarobkowa" /gospodarcza/. :?

niedziela, 26 czerwca 2005, 07:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

TYlko w przypadku działalności komercyjnej. Zresztą w każdej licencji do triala to pisze. Tylko kto to czyta :D

niedziela, 26 czerwca 2005, 08:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post re...
"Software may contain limited functionality and is to be used for demonstration and evaluation purposes only and not for your commercial purposes"
Oprogramowanie posiada ograniczoną finkcjonalność i może być używane w celach demonstracyjnych i w celach oceny przydatności. Nie do komercyjnego użytku"
Taka formułka jest prawie we wszystkich wersjach TRIAL !
W licencjach Adobe jest także informacja o niemożności rozdzielenia produktu. Jeżeli np. producenci porozumieli się co sprzedaży pakietu np. karta video + jakiś tam program Adobe, to nabywca nie może rozdzielić tego pakietu ! Czyli, nie ma możliwości odstapienia oprogramowania osobie trzeciej bez naruszenia zasad licencji ! Taka zasada obowiązuje np. w przypadku kart Matroxa. Jeżeli nabędziecie program Adobe Premiere Pro 1.5, lub Adobe After Effects z kartą np. RTX100 to kartę możecie trzymać nawet w szufladzie, ale nie możecie jej sprzedać ! Jeżeli nabywca odsprzeda kartę nie może legalnie pracować na dołączonym do tej karty oprogramowaniu !
Jest to dokładnie opisane w licencji ! Jeżeli ktoś z Was nabył sam program z niepewnego źródła to może się skontaktować z dystrybutorem Adobe w Polsce - (+48 22) 840 80 10, 842 90 46, 842 94 53, Fax:(+48 22) 642 84 16
Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialnośći !
Przy zakupie radzę zawsze spisać umowę cywilną (zakup na allegro) lub zarządać faktury VAT ( w przypadku firm)

niedziela, 26 czerwca 2005, 12:21
Moderator
Moderator

jednak nie chciałbym się poddawać ;) czy jest jakaś furtka w interpretacji?
nie chciałbym być źle zrozumiany. nie chodzi mi o oszukiwanie adobe i wykorzystywanie ich oprogramowania za darmo. pracuję na zlecenie a w domu mam zwykle zainstalowanych dużo freeware'ów i tryouty. czy oprogramowanie tryout zainstalowane na domowym komputerze podlega formule "commercial purposes"? czy muszę udowodnić, na jakim oprogramowaniu/komputerze wykonałem dane zlecenie/dzieło? jest to ciekawe zagadnienie, bo może okazać się, że mimo najczystszego sumienia nagle ktoś rekwiruje komputer, a ty masz problemy.

pozdrawiam

niedziela, 26 czerwca 2005, 12:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post re...
1.Wykorzystując w działalności gospodarczej programy osób trzecich koniecznym jest zawieranie zgodnych z prawem autorskim umów.
2.Wykorzystując w działalności gospodarczej programy osób trzecich konieczna będzie, zawarta zgodnie z prawem autorskim, umowa.

Prawo autorskie zna ich dwa rodzaje: umowy o przeniesienie majatkowych praw autorskich oraz umowy o korzystanie z oprogramowania (umowy licencyjne).

Z uwagi na to, iż prawo autorskie jest w istocie prawem twórcy, daje mu ono duże uprawnienia, które można jednakże ograniczyć w ramach zawieranych umów.

Tak więc jeżeli twórca oprogramowania zastrzega w licencji, że nie można używać jego programu do celów komercyjnych, to robiąc to łamiemy umowę licencyją i w konsekwencji popełniamy przestępstwo.
W tym konkretnym przypadku gdzie chodzi o program typu TRY (spróbuj) zanim kupisz, rzecz jest oczywista! Producent programu podaje wyraźnie w licencji, że można ten program użytkować jedynie w celach poznawczych i edukacyjnych. Wykonywanie na nim (tym programie) pracy zarobkowej jest zabronione ! Po prostu, ściągamy sobie triala z netu, bawimy się nim, poznajemy program, stwierdzamy, że to jest właśnie to o co nam chodzi i .... kupujemy pełną wersję ! To, że ceny oprogramowania są w niektórych przypadkach zbyt wysokie to już zupełnie inna historia ...

Prawo autorskie zapisane w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku, określa co i kto korzysta z ochrony prawnoautorskiej oraz jej zakres. Warto się z tym zapoznać...

"Jeżeli naszym działaniem, świadomym bądź pozbawionym złych intencji, naruszymy prawa autorskie twórcy, to przysługuje mu szereg środków prawnej ochrony. Twórca może żądać przed sądem cywilnym nie tylko odszkodowania ale także zaprzestania działalności naruszającej jego interes czy zniszczenia w ten sposób wytworzonych towarów, może także wystąpić z oskarżeniem prywatnym do sądu karnego przeciwko naruszycielowi."

niedziela, 26 czerwca 2005, 21:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wynika z tego, że jak chce pracować za kasiorę to muszę mieć calutki sofcik full legal i najlepiej udokumentowany zakup ? Tak to rozumieć ?
Żadnego triala ? Wersji demko ? Nic kompletnie ? Myślałem, jak mam 30 dniowego Crela 12 to jest OK :(

poniedziałek, 27 czerwca 2005, 09:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Legal owszem ale bez przesady
No cóż jedno jest pewne każdy ciągnie w swoją strone. Producenci softu chcą wyciagnąć jak najwięcej kasy od klienta, a potencjalni klienci najlepiej pracowaliby za free. A jak jest naprawde?
Przede wszystkim pragne zdementować piramidalną bzdure napisaną przez Pana Bogusława Spale iż oprogramowania dodawanego z kartą RT X100 nie można używać bez karty. Oczywiście że można (inna rzecz po co ale to ropzważania czysto teoretyczne )!.
Mam przed sobą aktualnie wersje boxową video Collection (Adobe Premiere Pro, Encore, Audition, Art Effect) i wersje sprzedawaną razem z Matroxem. NICZYM się nie różnią , Licencje przeczytałem ani słowa o rzekomej konieczności (za karehehe!) używania karty Matrox RT X100 . Dalczego o tym pisze?
Bo mysle że każdy klient powinien znać swoje prawa. Kupując dość drogi produkt jakim jest np RT X100 Collection z oprogramowaniem mamy niezbywalne prawo do używania oprogramowania w KAZDY sposób. To znaczy z kartą , bez karty czy np. jako podstawka pod kwiatek. Po zakupie stanowi on bowiem NASZA własność i tylko my możemy decydować jak i czy w ogóle go wykorzystamy.

Oczywiście oprogramowanie możemy sprzedać w dowolnym momencie i za cene jaką uznamy za słuszną. I tu pojawia się drugi problem, czy konieczna jest faktura zakupu?

Oczywiście że nie jest konieczna. Chciażby z tego powodu iż zdecydowana część ludzi nie prowadzi działalności handlowej więc nie może takiej faktury wystawić. Ma natomiast niezbywalne prawo do sprzedaży oprogramowania które jest jego własnością.
Oczywiście dealer Adobe, Microsoft bedzie się upierał że faktura jest konieczna. Zrobi to z dwóch powodów: będzie chciał nas naciagnąć na zakup nowego softu i będzie chciał wyeliminować z rynku sprzedane już oprogramowane. Dlatego skłamie i powie że nie możemy kupić softu od osób trzecich jak nie dadzą nam faktury.

Czy ktoś może sobie wyobrazić np. samochód który w momencie zakupu jest na stałe przypisany do jednego właściciela? Chyba nie więc nie dajmy się zwariować. Jednorazówki nikt nie kupi. Firmy softwarowe chcą żeby soft zmieniać jak rękawiczki, ale to ich problem nie nasz. Do pełnego legalu wystarczy nam oryginalny krążek, numer seryjny i dla pewności rejestracja przez internet. Jeżeli ktoś żąda czegoś więcej to narusza ustawe o ochronie danych osobowych, ale czego się nie robi dla kasy !

poniedziałek, 27 czerwca 2005, 11:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona