Teraz jest środa, 18 lipca 2018, 22:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Stacjonarne DVD obcina film. 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Stacjonarne DVD obcina film.
Cześć
Mam problem ze zrobieniem filmu na DVD. Wszystko powinno być OK, a stacjonarny odtwarzacz Yamaha S530 obcina krawędzie filmu po bokach jakieś 6 cm i góra/dół ok 3 cm.
Zgrywam materiał z kamery DV (type 2), montuję i nagrywam plik AVI. Następnie kompresja TMPGEnc 2pass VBR wczytując wcześniej ustawienia dla DVD. Authoring w TMPGAuthor, nagrywam NERO 6 na NEC2510 i wszystko wygląda super na komputerze. Odpalam w PowerDVD i wszysko pięknie gra, menu, film tak jak planowałem. Sprawdzam właściwości filmu i jest 720x576 zgodnie ze specyfikacją MPEG2.
Niestety na stacjonarnym DVD wszystko jest obcięte. Co robię źle?

poniedziałek, 4 października 2004, 07:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Oglądając film w telewizorze nie widzisz całego obrazu. Część obrazu jest zawsze poza widocznym ekranem. Aby oglądać całość tv musiałby mieć możliwość wyświetlania tzw. overscanu. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Poprostu w trakcie pracy nad dvd musisz uwzględnić ten fakt i tak rozmieścić elementy filmu aby "mieściły się" w części widocznej telewizora.

poniedziałek, 4 października 2004, 08:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
1. Dobra skoro TV obcina część filmu to jak są nagrywane filmy, które oglądam z wypożyczalni?
2. Chciałbym nagrać tak DVD, żeby była widoczna całość filmu. Czy można dodać czarne pasy, które wypełnią obcinaną część obrazu? Jak to zrobić? A może inny sposób, żeby mieć film w całości do odtworzenia na stacjonarnym DVD.
3. Czy to na pewno kwestia telewizora? To samo zauważyłem nagrywająć płytę SVCD. Obraz nie jest taki sam jak na ekranie monitora, zawsze obcięty.
4. Gdyby obcięte było po 1cm to nie problem, ale 6cm! To za dużo. Na moje oko obraz na TV nie jest w rozdz. 720x576 ale jakieś 680x520.
Jak obejść ten problem(y)?

poniedziałek, 4 października 2004, 08:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

1. Filmy z wypożyczalni też mają to zjawisko. Poprostu w procesie produkcji płyty uwzględniono ten problem.
2. Każde rozwiązanie, które Cię zadowoli jest możliwe.
Jest to zjawisko jak najbardziej normalne i należy je uwzględnić np. podczas filmowania np. gdy istotne szczegóły obrazu znajdują się na krańcach kadru.
Jednym z możliwych rozwiązań jest wezwanie mechanika do telewizora, który zwężając obraz spowoduje, że będziesz widział wszystko. Overscan nie występuje tylko przy oglądaniu dvd, ale także gdy oglądasz normalny program telewizyjny. Część obrazu jest poza widoczną częścią ekranu.
3. To, że obserwowałeś to także podczas oglądania svcd potwierdza tylko, że jest prawdą to co piszę.
4. To czy jest to 6 cm, czy więcej zależne jest przede wszystkim od wielkości ekranu telewizora, na mniejszych będzie mniej, na większych więcej. Inną możliwością może być też złe wyregulowanie obrazu w tv. Może być zbyt mocno rozciągnięty.

poniedziałek, 4 października 2004, 16:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
1. Znalazłem na forum taki wątek: http://forum.swiatobrazu.pl/dv/viewtopi ... ht=640x512
gdzie jest w miarę sensowne rozwiązanie problemu. Tylko, że kosztem rozdzielczości.
2. Chyba najlepiej bedzie zmontować cichy komputer do odtwarzania DVD - wtedy obraz będzie w całości w oryginalnym rozmiarze. Do tego karta ATI, a stacjonarne DVD na śmietnik.
3. Obraz nagrany na wideo jest w pełnej rozdzielczości. Stara technologia górą.
4. Czy nikt nie próbował innych rozwiązań?
Pozdrawiam

PS
może warto przykleić taki temat, skoro przewinął się już kilka razy na forum.

czwartek, 7 października 2004, 09:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Odpowiadałem Ci w tym temacie, to pozwolisz, że jeszcze raz zabiorę głos.
Trochę mnie dziwi, że nie przyjmujesz tego co napisałem. Zapewniam Cię, że mylisz się pisząc, że: "3. Obraz nagrany na wideo jest w pełnej rozdzielczości. Stara technologia górą." Overscan jest takim samem elementem technologii tv jak każdy inny jej parametr. Trzeba się z tym pogodzić, a nie uważać tego za wadę. Można oczywiście podejmować takie próby jak opisane we wskazanym przez Ciebie wątku. Tylko nie znajduję powodu dla, którego warto by to było robić z każdym filmem. Oczywiście wykluczam jakieś specjalne okoliczności.
Myślę, że przygotowanie komputera do wyświetlania DVD nic nie da gdy będziesz oglądał filmy w telewizorze, no chyba, że na monitorze komputerowym.

czwartek, 7 października 2004, 19:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]