Teraz jest wtorek, 18 grudnia 2018, 22:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Karta grafiki a jakosc filmu. 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Karta grafiki a jakosc filmu.
Witam
Na pocztek...sorry jesli pytanie jest głupie, ale musze gdzies sie tego w koncu dowiedziec. :? Czy karta graficzna w komputerze ma wpływ na
-nagrywanie filmu przez firewire, - jego obróbkę, - kompresje na Divxa(czy jakąś inną); - zgranie obrobionego materialu na kasetę...Krótko mówiąc czy grafika jest wazna przy tych czynnosciach ( a jak nie to przy czym jest ważna ? (oprócz ogladania filmu na kompie)) , czy moze wazniejszy jest procek, pamięć...cokolwiek innego.(domyslam sie, ze przy obróbce bedzie lepiej pracowalo na lepszej karcie (bedzie ? ), ale czy efekt koncowy na gorszej karcie bedzie taki sam jak na lepszej).Jesli moglibyscie wyjasnic mi te problemy bylbym baaaardzo wdzieczny.
z gory dziekuje
Pozdrawiam
dasiek

poniedziałek, 25 listopada 2002, 13:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post ???
Hmm - trudno wykazać związek pomiędzy jakością zgrywanego filmu a zastosowana w komputerze zgrywającym kartą graficzną. Powiem inaczej - nie widzę związku. Karta graficzna jest tylko urządzeniem, przy pomocy którego komputer jest w stanie coś pkazać. Czy to będzie pulpit Windka, tryb tekstowy DOSa, gra 3D czy też film z DVD - karta graficzna zajmować się będzie w każdym z tych przypadków generowaniem sygnału dla monitora, który to w jakiś sposób wyświetli. Karta grafiki może wspomagać niektóre funkcje - jak np. rozkodowywanie mpeg (katy Ati), czy wspomagać operacje w grach 3D. Praktycznie tym ostatnim zajmują się karty w 99%. Ale karta grafiki raczej nie może mieć wpływu na jakość zgrywanego obrazu.
Z innej strony patrząc, słaba karta grafiki może mocno utrudnić oglądanie niektórych "mediów". Sam miałem problemy z mpeg2, Divx i sygnałem z TuneraTV na kartach zintegrowanych oraz w starszych chipach nVidii. Po prostu karty niektóre nie wspomagają poprawnego skalowania obrazu itp i film z DVD nie dość że się tnie, to jego jakość jest wyraźnie zła. Nowsze układy GeForce a w szczególności Ati w ogóle nie mają takich problemów. Sam uzywam dosyć leciwego Ati Rage'a 128. Muszę przyznać że obraz z DVD jest świetnej jakości. Dodatkowo karta ma bardzo dobrej jakości wyjście TV-Out.

Praktycznie w procesie nagrywania, montażu i przegrywania spowrotem na kasetę filmu, oprócz wyświetlania obrazu, karta graficzna się przysłowiowo nudzi. Czyli jej rola jest znikoma. No chyba że przez wyjście TV Out nagrywasz film na VHS. Tu już jakość wyjścia TV ma spore znaczenie.

Co do rzeczy, które mają wpływ na obróbkę wideo. Generalnie płyta głowna - stabilność i brak konfliktów sprzętowych. Często słyszy się że jakieś karty nie działaja z jakimś chisetem. Procek - wiadomo - im szybszy tym lepiej - ta zasada jest niezmienna. Dysk twardy ma spore znaczenie - cóż 1 godzina filmu DV na dysku to 13GB. A żeby "zmielić" cos takiego, to trzeba się napracować. Reszta? No jeszcze pamięć RAM - też nie należy oszczędzać. Pozostałe komponenty komputera łącznie z kartą grafiki mogą być w miarę standardowe (czyt. tanie).

A tak wracając do tematu. Nie wiem skąd to pytanie. Może borykasz się z jakims problemem. Może napisz coś więcej - skąd te wątpliwości?

Pozdrawiam

poniedziałek, 25 listopada 2002, 14:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Problem polega na tym, ze bede zmienial karte grafik z Rivy TNT2 na "coś".. no i wlasnie tu sie pojawia problem jaka karte kupic ? czy wystarczy mi jakis prosty GF, czy moze cos lepszego czy moze wykosztowac sie na jakas super karte... jedym rozsądnym powodem (w moim przypadku) na kupienie dobrej karty jest jej wplyw na obróbke filmów - z położeniem nacisku na jakosc koncowego efektu, załózmy ze moge sie pomeczyć troche dluzej przy obróbce filmu... Głownie jedak chodzi mi oto czy film obrobiony na "zwykłej" karcie da po zgraniu na kasete, taki sam efekt jak obrobiony na "super" karcie...Przyznam się, że męczy mnie to okrutnie - da mi cos dobra karta, czy nie da...
Pozdro.
dasiek

poniedziałek, 25 listopada 2002, 14:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Karta grafiki
Stąd te pytania.

OK. Postaram się pomóc.
Nie wiem czy grasz. Jeśli tak to karta nie może byc bylejaka (czyli tania). Jednak jeśli robisz coś innego na kompie, wnioskuję, że nie ślęczysz bez sensu nad grami i chcesz jeszcze na tej maszynie coś stworzyć ciekawego.

Pisałeś że interesuje Cię obróbka video. Pisałeś też o FireWire, czyli obróbka cyfrowa. Do czegos takiego nie potrzebujesz specjalnych kart graficznych. Myślę że każda nowoczesna karta nVidii i Ati Cię urządzi. Jak już pisałem we wcześniejszym poście, nie odczujesz na gotowym filmie faktu że był on montowany na gorszej lub lepszej karcie grafiki. Po prostu nie bierze ona udziału w tym procesie. Można się pokusić o kartę, która jest jakościowo świetna, z dobrymi driverami, dobrej firmy, z funkcja DualHead itp itd. Lecz nadal te wszystkie cuda nie maja wpływu na wynik Twojej pracy - co najwyżej komfort (no chyba że zamiast koloru zielonego pokaże ci kolor czerwony i przez to kompozycja barwna filmu będzie do luftu - ale to mało prawdopodobne). Generalnie w obróbce cyfrowej liczy się dobre oprogramowanie, umiejętności i stabilny system.
Inaczej przy analogu. Tutaj już trzeba mieć czym przechwycić, czym skompresować - dużo zależy od sprzętu. Ale od tego są specjalne karty.
Osobiście przechwytuję kartą TV. To tani i marny sposób - ale do domowego uzytku wystarczy. Planuję jednak zakupić kartę z TV In i TV Out. czyli chciałbym mieć mozliwość zarówno przechwytywania karta graficzną, jak i żeby do karty graficznej podłączyć telewizor, ew. VHS. To też totalnie amatorski sposób - ale chce też się pozbyć karty TV która po prostu nie jest najlepsza.
Co do nVidii jakos sentymentu nie mam - inaczej jest z Ati. Mam Ragea 128 i jakościowo ta karta mnie zadowala. Wspomaganie DVD na wysokim poziomie oraz świetne wyjście TV - jakości obrazu na TV naprawdę nie moge nic zarzucić. Niestety ta karta ma jedną wadę - jeden RamDAC. Czyli jak korzystam z wyjścia TV, to na ekranie monitora mam obraz w tym samym standardzie (PAL 50Hz). To jest upierdliwe i męczące. Karta musi mieć możliość róznych ustawień dla monitora i dla TV Outa.
Cos co mnie zainteresowało w sklepie to Ati Radeon 9000 ViVo - frmy Sapphire (inne firmy oferują zaledwie TV Out). czyli z wejściem i wyjściem TV. To upraszcza wiele rzeczy. Po pierwsze karta bylejaka nie jest. Po drugie, ma wejścia i wyjścia wideo. Po trzecie cena nie straszy. Doliczając do tego mozliwości Radeona zwiazane z obróbka wideo - wspomaganie mpeg2 itd. myslę że jest to niezła propozycja. No i zawsze daje mozliwość pracy z materiałem analogowym.

Także poszedłbym w takim kierunku. GeForce 4600Ti czy Radeon 9700Pro nie sprawią że Twój film będzie ładniejszy. Sprawią jedynie że portfel będziesz mieć cieńszy.

Mam nadzieję że coś pomogłem.

Gdybyś miał jakies uwagi - pytaj na gg:1120071
albo mailem em_es@poczta.onet.pl

Pozdrawiam.

poniedziałek, 25 listopada 2002, 16:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
emes - raz jeszcze duże dzięki za odpowiedź

a jeśli chodzi o przegrwanie z/na VHS to robię to przez kamerę: vhs-kamera-firewire-komp...nie wiem czy to gorzej czy lepiej, ale nie muszę zastanawiac sie co robic w programach do obróki itp., poprostu jest tak samo jak z kamery...jeśli chodzi o kartę to trochę mi ulżyło :D , (myślałem, że jest dokładnie tak jak piszesz, ale brak pewności mnie zabijał), właściwie podstawowym kryterium bedzie to czy ma wyjscia na dwa monitory i do tego dopasuje możliwości finansowe...

dzięki raz jeszcze

Pozdrawiam
dasiek

wtorek, 26 listopada 2002, 03:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]