Teraz jest wtorek, 25 września 2018, 03:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Filmy analogowe. Karta wideo czy kamera z konwerterem A/C? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Filmy analogowe. Karta wideo czy kamera z konwerterem A/C?
Witam wszystkich.
Piszę na tym forum bo mam kilka pytań. Wiem, że temat był wałkowany setki razy, ale niektóre posty są już dosyć stare, a i każdy przypadek jest inny. Chodzi mi o radę w kilku kwestiach. Chciałbym pobawić się trochę w montaż filmów wideo - głównie dla celów domowych (imprezy, wycieczki) - ale żeby jakość nagrań była wysoka i montaż nie sprawiał zbyt wielu kłopotów.
Mam kamerę analogową PANASONIC RX7 i stertę kaset VHS, które chciałbym przegrać na DVD.
Oto kilka nurtujących mnie pytań:
1. Czy zestaw jest wystarczający, czy może coś w nim zmienić: P IV 2,8 GHz FSB 800 HT, MSI 1865 PE NEO2-PS ATX, DDRAM 2x256 PC 3200 KINGMAX, ATI RADEON 9200 128MB DDR TV OUT, DVD -/+RW 451S LITEON, WD 80G 7200 obr SERIAL ATA (dysk podzielony na trzy partycje 20G, 20G, 40G), karta TV PLAY TV PRO 878+ W/FM, system Win XP+SP2 ?
2. Jakiej używać karty wideo do zgrywania nagrań analogowych z kamery i magnetowidu, aby dalsza obróbka nie sprawiała problemów (pogubione klatki, zawieszanie się programu) i nagrania były wysokiej jakości ?
3. Czy lepiej dołożyć trochę forsy i kupić kamerę miniDV np. CANON 750i z konwerterem analogowo-cyfrowym (nie tracąc przy tym na jakości zgrywanych filmów VHS) ?
4. Czy można poprawić jakość nagrań VHS i w jaki sposób ?
5. Jaki program byłby kalkulacyjnie najlepszy pod względem jakości i ceny ?

Z góry dziękuję za dobre rady.

czwartek, 10 lutego 2005, 15:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ad.1) Zestaw jest wystarczający, aczkolwiek pod kątem zgrywania i obróbki wideo warto zainwestować w osobny dysk twardy, na który będziesz zgrywał filmy. Unikniesz wtedy gubienia klatek.
ad.2) Ja używam karty Pinnacle Studio DC10+, karta stara, ale jara, jeszcze niedawno sprzedawana (teraz jej jakoś nie widzę). Możesz zakupic kartę Studio AV/DV (http://www.alstor.com.pl/pl/katalog:produkt/ip=0/ic=792/it=3292, która pozwoli Ci w przyszłości na podłączenie również kamery cyfrowej.
ad.3) Warto, nie warto - wszystko jest kwestią kasy. Aczkolwiek karta wideo pozwoli na pewne dodatkowe operacje, jak choćby ustawienie odpowiedniej kompresji (co wpłynie na wielkość pliku). W przypadku konwersji przez kamerę cyfrową, współczynnik będzie taki sam jak dla materiałów cyfrowych (przy znacznie gorszej jakości analoga), czyli 1 godz. filmu zajmie ci 13 GB na dysku. Poza tym na dłuższą metę raczej kiepsko będzie się pracować podłączając jedną kamerę do drugiej - kabelki, zasilacze, brrr.
ad.4) Poprawić można co nieco. Najprostsza korekta to odpowiednie ustawienie jasności i kontrastu, można również poprawić nieco kolorystykę. Następnie można użyć filtrów oczyszczających (zmniejszających szumy) zawartych w używanym oprogramowaniu, ale... tu efektów się nie spodziewaj zbyt rewelacyjnych - wszystko zalezy od materiału wideo, czasem lepiej już nic nie robić niż powzolić aby było to korygowane automatycznie. Dobre efekty daje czasem obniżenie ostrości - wtedy niektóre szczegóły sa mniej widoczne.
ad.5) Może Pinnacle Studio, może Ulead Media Studio czy Ulead Video Studio. Jakość nie będzie zależeć od użytego softu - tu ma wpływ jedynie materiał źródłowy, parametry korekcji i twoja inwencja. Ja osobiście postawiłbym na Pinnacle.

poniedziałek, 14 lutego 2005, 12:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Ta karta TV to juz nie najmlodsza PixelWiew. Tez mam taką i osobiści odradzam. Zrzucałem do dv via kamera cyfrowa z we analogowym. To co uzyskałem to wiem, ze napewno jest optimum, ze lepiej sie nie da. Po tym montaz byl bajecznie prosty. 2-3 plyty DVD dziennie (bo: wyrzucenie niepotrzebnych fragmentow, przejscia i jakas muza w trakcie np panoramy dluzszej, jazdy kolejka w bieszczadach itp). Jak zrzucisz przez karte TV (juz wogole przez tego badz co badz wiekowego Pixela) bedziesz gubic klatki poza tym np Virtual Dub pod XP cos nie za bardzo mi wychodziło. Mam Celerona 2,4
Jak zapiszesz do pliku obróbka moze byc o wiele bardziej skomplikowana o ile bedzie wogole mozliwa.
Przez kamere DV naprawde jest optimum. Wyszedlem z założenia, ze jesli archiwizowac to porzadnie, a nie polsrodkiem bo wtedy po co archiwizowac te kasety. Raz a dobrze. I oplacilo sie. Efekt zadowalający jesli nie rewelacyjny.

poniedziałek, 14 lutego 2005, 14:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co do zrzucania analoga przez kamere cyfrowa np.Sony
to jest to najlepsze rozwiazanie ja tak robie od 2 lat

Jest tylko male ale dla tych co ogladaja obraz w komputerze lub stosują zaawansowane przejscia pomiedzy scenami - ramka video zrzucona z analoga przez kamere cyfrowa ma na obrzezach niepotrzebne paski czasem bardzo brzydkie w kartach analogowych typu dc 10+ da sie to wuciąć funkcją crop przy zrzucaniu. Tu nie ma takiej mozliwosci.
Moze sa karty cyfrowe ktore to tez potrafia ale ja nie wiem jakie

poniedziałek, 14 lutego 2005, 15:38
Nowy
Nowy

Właśnie na Pinnacle i Ulead Video Studio stawiałbym po 40%, reszta na coś innego, może Canopus, jeszcze nie wiem. Ale mocno zastanawiam się nad kamerą z konwerterem, czy zamiast płacić 1000 zeta za kartę nie byłoby lepiej dołożyć trochę i mieć już kamerę. Nie wiem. Co do dodatkowego dysku myślę, że 80G wystarczy. Jak myślisz?

Nawiązując do postu Jurasa :roll: - wiem, że karta TV Pixela jest już wiekowa i nie myślałem wcale o jej wykorzystaniu do zgrwania filmów. Służy mi tylko do oglądania TV jak nie mogę dopchać się do pilota.

Ostatnio edytowano piątek, 18 lutego 2005, 20:23 przez bajjmm, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 15 lutego 2005, 00:49
Bywalec
Bywalec

Jestem amatorem od 2,5 roku do podobnych celów z powodzeniem używam Sony DCR TRV 740. Nie znam obecnie danych kamer i ich cen, jestem jednak zwolennikiem rozwiązania z kamerą. Przecież nie będziesz wiecznie konwertował VHS i VHS8 do postaci cyfrowej. przerobisz swoje archiwum i potem to już sporadycznie znajomym - jeśli dowiedzą się, że coś takiego potrafisz. Co do dysku powinieneś z 80 GB zmontowac na nim.
Heniek

wtorek, 15 lutego 2005, 09:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wydanie 1000 zł na kartę tylko do zgrania obecnych analogów jest faktycznie kwestią do rozważenia. Musisz ocenic ile tego masz, czy będziesz w przyszłości coś może zgrywał. Ja używam DC10+ od 5 czy 6 lat i choć teraz już raczej sporadycznie, ba nawet już ją chciałem sprzedawać :) to jednak od czasu do czasu jeszcze się przyda - a to komuś zgrać VHS, a to do zgrywania na VHS. Za ten 1000 zł (mam tu na myśli np. kartę analogow-cyfrową Studio AV/DV) dostaniesz jeszcze soft, który stanowi gdzieś 50% ceny. Samą kartę używaną (np. analogową DC10+) możesz dostać gdzieś na giełdzie tudzież Allegro, ale z uzywka ryzyko jak to z używką, za jakieś 200-300 zł (choć dawno już nie widziałem żadnych ofert).

Co do wykorzystania kamery jako przetwornika, no cóż... Zaletą jest to, że kupując kamerę z tą opcją dopłacasz mniej niż za samą kartę, ale ma to dla mnie kilka wad:
1) materiał zgrywany ze stałą kompresją 5:1, zgrywając przez kartę możesz stopień kompresji dostosować do jakości materiału, przy kompresji rzędu 8:1-10:1 nie widoczna jest różnica w materiale VHS, powyżej 12:1 może być zauważalna, ale jeśli masz zamiar zgrać obrobiony materiał ponownie na VHS to i tak będzie to niewidoczne (oczywiście jeśli masz zamiar tylko zgrać materiał, bez jego obrabiania to nie ma to dla Ciebie większego znaczenia),
2) inna rozdzielczość materiału skonwertowanego - analogowy ma 768x576, podczas gdy z kamery dostaniesz 720x576 - karta wideo obetnie te nadmiarowe linie (funkcja crop), kamera to skonwertuje przez co obraz będzie zniekształcony - tak to przynajmniej wyglądało u mnie w przypadku TRV-355E, może to wina kamery - niech się wypowiedzą inni,
3) nie dostajesz żadnego softu do obróbki więc i tak musisz coś nabyć, ewentualnie korzystać z VirtualDuba lub jakiegoś...

wtorek, 15 lutego 2005, 11:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja bym zaryzykował i kupił kartę DC10+ na allegro. Dzisiaj widziałem ofertę za 275 zł. Ja tak jak Matrix używam jej od ładnych kilku lat i jestem z niej zadowolony. Ostatnio odkryłem, że można przy jej pomocy użyć kamery analogowej jako webcam.
Pozdro

wtorek, 15 lutego 2005, 12:18
Nowy
Nowy

Dzięki wszystkim :wink: za zainteresowanie się tym tematem :!:

A może ktoś ma jakieś inne uwagi :?:

piątek, 18 lutego 2005, 20:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]