Teraz jest środa, 26 września 2018, 10:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jakość DVD po konwersji z Hi8 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jakość DVD po konwersji z Hi8
Witam serdecznie

Uzbierałem 50 kaset z kamery analogowej (SONY Hi8). Chcąc je przegrać na DVD przy użyciu notebooka (Acer TM 4102, PM1,7GHz, 512MB, 80GB), zakupiłem Pinnacle Studio Movie Box 9 USB2.0 oraz - zgodnie z sugestiami Szanownych Forumowiczów - dodatkowy szybkoobrotowy dysk (WD200/7200 na FiWi). Jednak podczas zgrywania filmu na dysk przy użyciu tegoż zewnętrznego konwertera program nie daje mi innej możliwości jak tylko zgrywanie do MPEG. Po edycji, renderingu do formatu DVD (tworzenie obrazu płyty na dysku) a następnie wypaleniu płyty - jakość odtwarzanego z tej płyty obrazu jest znacznie gorsza niż przy odtwarzaniu bezpośrednio z kamery na TV. Po pierwsze, obraz jakby stracił nieco na ostrości, ma mniej szczegółów. Poza tym, nawet przy niezbyt szybkim ruchu kamery obraz przesuwa się skokowo, jakby był odtwarzany nie 25 a np. 15 kl/s??? Czyżby problemy z przeplotem? (Podczas edycji sprawdzałem na osi czasu - było 25 kl).

Czytując, może niezbyt dokładnie, wypowiedzi Szanownych Forumowiczów, wydaje mi się że spotkałem kiedyś sprzeczne opinie na temat jakości obrazu po konwersji sygnału analogowego (straty na kabelkach, podczas kompresji itp). Ktoś inny pisał, że jakość nie jest gorsza. Jak jest naprawdę z tą jakością. Czy amator przy użyciu ww Studia 9 jest w stanie uzyskać dobry obraz? Czy lepszą jakość uzyskałbym konwertując za pośrednictwem kamery cyfrowej z aktywnym wejściem analogowym. Czy zewnętrzne konwertery różnych producentów dają różną jakość. O złej jakści obrazu konwertowanego przy zastosowaniu tunerów TV czytałem wielokrotnie. Producenci niektórych stacjonarnych nagrywarek DVD chwalą się stosowaniem coraz lepszych przetworników A/C podając ich paramertry (np. 12 bit / 108 MHz lub 14/216). W konwerterach do zastosowań komputerowych nie znalazłem takich informacji. Czy Ktoś Kompetentny zechciałby pomóc amatorowi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

piątek, 17 lutego 2006, 19:44
Stały bywalec
Stały bywalec

Podobny problem miałem 2 lata temu gdy chciałem zdigitalizować swoje filmy VHS.
Po zaciągnięciu opini ludzi zajmującymi się tymi sprawami (ale nie na forum)
usłyszałem tak albo nagrywarka stacjonarna albo karta video ale z zastrzeżeniem
b. dobra. Karta video która by zadawalała to wydatek ok 2000 zł i trudno ją zdobyć
gdyż wskutek digitalizacji sprzętu te użądzenia są w zaniku.
Wszystkie inne substytuty (karty graficzne z wejściem analog , karty telewizyjne czy jakieś
dostawiane konwertery a/c ) nie spełnią oczekiwań.
Podchodząc nawet do tematu od strony ekonomicznej to przy obecnej cenie nagrywarek
stacjonarnych ich zastosowanie do tych celów(archowizowanie zbiorów) jest najbardzej
zasadne.
Zapeweniam że materiał (z Hi8) zgrany na stacjonarce (jeżeli chodzi o jakość)
będzie satysfakcjonujący ( in plus).

sobota, 18 lutego 2006, 13:22
Nowy
Nowy

Dziękuję za odpowiedź. Tego się właśnie obawiałem.

Wygląda na to, że w mojej sytuacji (aby zachować jakość filmów z Hi8) jedynym wyjściem jest zakup stacjonarnej nagrywarki. Następnie z nagranych przez nią płyt odzyskać video na laptopie, obrobić (dodając przejścia, tytuły i efekty) i ponownie nagrać na DVD.
Zmiana laptopa na stacjonarny i dokupienie do niego profesjonalnej karty za 2000 zł nie wchodzi w grę :) .

Czy może ma ktoś jakiś inny pomysł?

sobota, 18 lutego 2006, 16:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mam inny pomysł: pożycz od kogoś kamerę digital8, ktora pięknie Ci zdigitalizuje nagranie Hi8. przerzuć po fire wire do komputera. potem tylko kompresja do mpeg2 i gotowe.

sobota, 18 lutego 2006, 16:42
Nowy
Nowy

Dobrze, ale czy wszystkie kamery Digital8 dają obraz podobnej jakości (chodzi mi o ten układ konwertujący z Hi8 do DV) czy mogą być między nimi spore rozbieżności? Czy ktoś próbował już w ten sposób przegrywać i może się wypowiedzieć o jakości takiego rozwiązania? Albo czy może to ktoś porównać do jakości uzyskiwanej z MovieBox'a USB (przez Pinnacle Studio 9)? Oczywiście przechwytywać z kamery mógłbym przy pomocy innego programu, ale MovieBox'a inne nie widzą.

sobota, 18 lutego 2006, 18:22
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

DFG dobrze Ci radzi, jeśli materiał źródłowy ( w tym wypadku kaseta HI8) jest dobrej jakości to jakość obrazu jest naprawdę zadowalająca. Przerobiłem tym sposobem wiele kaset z dobrym efektem.
Zamiast kupować do tego celu konwerter A/C to lepiej poszukać na allegro używanej kamerki Sony D8, no albo pożyczyć.
pozdrawiam

sobota, 18 lutego 2006, 18:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

TEORETYCZNIE może się zdarzyć, że głowica w twojej kamerce Hi8 jest tak dziwnie ustawiona, że po włożeniu do kamery D8 będzie śnieżyć, dropić itd... Ale to mało prawdopodobne. Zdigitalizowałem w ten sposób kilka kaset Hi8 i video8 i efekt zawsze był świetny.

sobota, 18 lutego 2006, 19:55
Nowy
Nowy

No świetnie, czyli wygląda na to, że mam odkładać na nową kamerę. :) Tylko czy warto kupować jeszcze kamerę Digital8. Może lepiej kupić kamerę DV z aktywnym wejściem analogowym? Przegrywał ktoś Hi8 przez takie wejście w DV? Jeśli już kupować to nie "schodzące" rozwiązanie.

sobota, 18 lutego 2006, 20:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Bardzo dobrze myślisz:), kup w miarę możliwości kamerę mini dv z aktywnym wejściem dv i przegrywaj materiał na kompa poprzez tą kamerkę, materiał uzyskany będzie dokładnie taki sam jak na Hi8, ja już bardzo wiele takiego materiału przerobiłem, pozostaje tylko kwestia kodowania do mpeg-2, jakość bedzie zależała od użutego kodera, a te darmowe nie są za dobre.

Pozdrawiam.

sobota, 18 lutego 2006, 20:53
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Dobrze, ale czy wszystkie kamery Digital8 dają obraz podobnej jakości (chodzi mi o ten układ konwertujący z Hi8 do DV) czy mogą być między nimi spore rozbieżności?

Rozbieżności są więcej niż spore - po prostu możliwość odtwarzania analogowych kaset Video/Hi8 mają tylko wyższe modele.

niedziela, 19 lutego 2006, 19:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pozwolę podzielić się swoimi doświadczeniami.
Rok temu miałem podobne rozterki.
Wybrałem zakup kamery Sony miniDV z możliwością konwersji A/C i C/A.
Przegrywam taśmy VHS i taśmy z kamery video8. Używam Ulead Video Studio 8.
Jakość nagranego materiału na płytki DVD w zupełności zadawalająca.
Prosto, szybko, stabilnie i bez komplikacji.
Myślę, że zakup kamery miniDV to dobry wybór. Drugim dobrym rozwiązaniem jest kamera digital8,
lecz tu może wystąpić kwestia ustawienia głowicy jak podkreśla DFG.

Pozdrawiam : Marian

niedziela, 19 lutego 2006, 23:03
Stały bywalec
Stały bywalec

to ja mam nastepujace pytanie musze zrzucic material z Hi8 - narane byly analogowo - i mam pozyczona kamere digital 8 sony dcr trv 140 e - i po prostu jakby na tych kasetach nie bylo nic nagrane .... nie wiem od czego to zaelzy moze od glowicy ... a na kasetach na pewno cos jest - w zasadzie to slabo sie na kamerach znam i nie wiem o co tutaj do konca chodzi prosze o pomoc help! sprawa jest pilna - moze ktos ma jakeis doswiadcznie ...

wtorek, 21 marca 2006, 22:09
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Już była mowa o tym - nie każda kamera Digital8 odtwarza nagrania analogowe Video8/Hi8, robią to tylko wyższe modele.

sobota, 25 marca 2006, 20:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie wiem jakie doświadczenia z konwerterami miał luju ale ja do zrzutu analogów używam Canopusa ADVC-50 i jestem zadowolony, co więcej - "docelowi" odbiorcy tak zgranych materiałów również. :lol: :lol:

niedziela, 26 marca 2006, 07:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Również używam ADVC50 i zero problemów. Jakość taka jak na kasecie analogowej.

Pozdrawiam

poniedziałek, 27 marca 2006, 10:28
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona