Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 02:01

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 tylko MPEG 2 ??? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post tylko MPEG 2 ???
Witam wszystkich
od pewne czasu realizuje materiały wideo, głownie wesela, uzywam kart DV max czyli własciwe zwykłe firewire, ale do rzeczy pomyslałem o tym że aby oszczędzić miejsce na dysku i czas wprowadzać materiał do komputera od razu w MPEG 2 (czyli skompresować na wejściu), potem obrabiać w AP i zgrywać na VHS i DVD

nie wiem czy to możliwe, nie wiem tez jakiej karty (video czy telewizyjnej) oraz jakiego programu użyć, napiszcie co myslicie o tym pomysle

piątek, 20 czerwca 2003, 18:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post MPEG2
Witam!

Miejsca na dysku na pewno możesz zaoszczędzić zgrywając na MPEG2, kosztem jakości oczywiście. Oszczędności czasu nie widze tutaj żadnej.
Do formatu DVD i tak musisz potem przeliczać bo MPEG2 do edycji różni się od MPEG2 IBP.

Kartą która pracuje w formacie DV i MPEG2 jest Matrox RT 2500, współpracuje ona z Programem Adobe Premiere.

pozdrawiam

piątek, 20 czerwca 2003, 18:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
ale o jakiej jakości mówisz przeciez ja potrzebuje VHS a jak wiadomo VHS jest kompresją ( o ile jest kompresją) stratną do MPEG 2 wieć powiedz co trace, w którym miejscu

dzieki za podjęcie tematu

piątek, 20 czerwca 2003, 21:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post MPEG2
Jakość MPEG2 może być bardzo różna - zależy ona od stopnia kompresji.
Czasami może być porównywalna z SVHS a czasami gorsza od VHSa.
Na DVD na pewno widoczne jest pogorszenie jakości bo tutaj mamy za zadanie uzyskać jakość lepszą od VHSa.
Poza tym obowiązuje zasada która mówi że im lepsza jest jakość materiału na wejściu tym lepsza jest jakość na wyjściu. I to nawet w przypadku VHSa.
wszystko zależy od tego czego oczekujesz. Kompresja MPEG2 miała sens jeszcze kilka lat temu, przy dzisiejszych cenach dysków twardych to naprawde żadna oszczędność.

pozdrawiam

piątek, 20 czerwca 2003, 23:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
wychodze z założenia że MPEG 2 ma lepsza rozdzielczość niż VHS( mysle o standardowej kompresji) wiec siłą rzeczy nie moge starcic kopiując na VHS
napisz prosze jak Ty sobie z tym radzisz i w jakiej kompresji wprowadzasz materiał ?

piątek, 20 czerwca 2003, 23:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

<<VHS jest kompresją ( o ile jest kompresją) stratną do MPEG 2 wieć powiedz co trace, w którym miejscu >>
oczywiście nie, jest to format zapisu.
Wszystkie pozostałe założenia sa słuszne tylko należy sprawdzić je w praktyce. Moim zdaniem jakość będzie gorsza niż przy montażu materiału w DV, jeśli chodzi o oszczędność czasu to w którym momencie przewiduje kol tą oszczędność, zgranie materiału i montaż zajmą dokładnie taki sam czas. Jedyna racja to osczędność miejsca na HDD ale przy dzisiejszych pojemnościach i cenach jest to pryszcz w porównaniu z efektem końcowym, proszę wkalkulować cenę dobrej karty do przechwytu w MPEG2/ jakiej?/
Jednak eksperymentować trzeba bo w ten sposób świat idzie do przodu,
życzę powodzenia, proszę też o podzielenie się informacją o końcowym efekcie tego przedsięwzięcia.
Pozdrawiam.

sobota, 21 czerwca 2003, 09:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post re
Witam,
podzielam zdanie kol. Witka.
Zgrywanie materiału w celu jego późniejszej edycji do formatu MPEG-2 nie ma raczej sensu. Wiele współczesnych kart umożliwia export do tego formatu w tzw. "czasie rzeczywistym" . Oszczędność miejsca ?
W czasach gdy dysk 120GB kosztuje poniżej 600 PLN ?
Myślę, że jest to uzasadnione tylko w przypadku kiedy chcemy przechwycić materiał video w celu jego nagrania na DVD.
Wtedy miożemy się posłużyć zewnętrznym koderem-dekoderem np. firmy CANOPUS - MPEGPRO EMRhttp://www.canopus.com/US/products/M ... RO_EMR.asp
Pozdrówka.

sobota, 21 czerwca 2003, 11:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post do Witka
Jesli chodzi o oszczędność czasu myśle tak: dwugodzinny materiał do fromatu MPEG2 lub DVD kompresuje sie u mnie ok 6ciu godzin-to fakt,
pomysałem więc ze jesli wprowdze ten materiał w kompresji MPEG 2 nie bede go musiał kompresować ponownie i wyeksoprtuje plik w czasie rzeczywistym -popraw mnie jesli żle mysle (na razie to oczywiście teoria)
jesli zaś chodzi o ceny dysków faktycznie 600zł to żadne pieniądze, ale jesli mozna je zaoszczedzić dlaczego nie, tak ja mówie dla mnie to tylko teoria, nie mam pojecia jak to może wyglądac w praktyce

myślałem że ktos to praktykuje !

niedziela, 22 czerwca 2003, 04:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Są dwa rodzaje kompresji MPEG2. Jeden edycyjny MPEG2 umożiliwia normalną edycje tego materiału w programie edycyjnym.
Drugi MPEG2@IBP format DVD - możemy eksportować do tego formatu , ale nie jest mozliwa jego edycja.
Tak więc mimo iż edytujesz w MPEG2 to i tak muisisz materiał eksportować do MPEG2@IBP aby potem wypalić go na płytce DVD.

pozdrawiam

niedziela, 22 czerwca 2003, 11:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kol Piotrze czy edytowany w w MPEG-2 /edycyjnym/ materiał różni się
od materiału edytowanego w DV i jak w związku z tym interpretować zasadę ,że czym większa kompresja tym gorsza jakość
obrazu / mam na myśli ten sam materiał wyjściowy i oczywiście jego jakość końcową/
Pozdrawiam

niedziela, 22 czerwca 2003, 15:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]