Teraz jest środa, 26 września 2018, 15:34

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Czy da się żyć bez karty wideo ? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Czy da się żyć bez karty wideo ?
Moi drodzy!

Posiadam na wyposażeniu ot normalny komputer stacjonarny z typową kartą graficzną. Dodtakowo wcale nie z najwyższej półki. Jest to ATI Radeon 9250. Dużo czytałem na temat kart wideo stosowanych przy obróbce materiału wideo na komputerze i mam następujące pytanie.

Czy karta wideo to rzeczywiście znacząca poprawa jakości materiału. Tzn. czy obrabiany film przy użyciu karty wideo wygląda lepiej po montażu i kompresji ?

Mam zamiar realizować fabułę. Zależy mi na jakości ale też budżet mam dość ograniczony. Jesli rzeczywiście bez karty wideo ani rusz to poradźcie co można wymyślic za no powiedzmy kilkaset złotych ?

pozdrawiam

S

poniedziałek, 19 stycznia 2009, 09:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Czy da się żyć bez karty wideo ?
Brak jest jakiejkolwiek zależności pomiędzy kartą video a jakością zrenderowanego wynikowo materiału video. Urządzenia służące do "podglądu" podczas montażu a więc: karta video, monitory, kable itd... nie mają żadnego związku z zawartością pliku obrazowego. Pomagają tylko (lub utrudniają ocenę wyników pracy montażysty)
O jakości decydują : jakośc materiału źródłowego, użyty soft o ile dokonujemy zminan formatu pliku (kodeki). Dla zachowania wysokiej jakości - zbliżonej do jakości materiału źródłowego należy używać dobrego oprogramowania NLE w którym pracujemy w trybie "nativ". Oznacza to że podczas generowania ostatecznego pliku wynikowego program przelicza
tylko te fragmenty filmu gdzie dokonywaliśmy zmian montażowych ( np. napisy, zmiany kolorystyki, specjalne przejścia pomiędzy ujęciami, ....)

Myślę, że zaczynanie rozwiązywania zadania od karty video świdczy że musisz dużo na temat montażu przeczytać ..może na tym forum.:(
Pozdrawiam

Ostatnio edytowano wtorek, 20 stycznia 2009, 11:07 przez jjackk, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 19 stycznia 2009, 10:34
Moderator
Moderator

szczur napisał(a):
Zależy mi na jakości ale też budżet mam dość ograniczony.

W całej rozciągłości popieram zdanie jjackk i dodam że kilkaset złotych można z lepszym skutkiem, gdy potrzeba, spożytkować (oprócz softu) na RAM do komputera. Z reguły polecaną jego ilością jest 2 GB (lub więcej, ale to już niekoniecznie). Drugi dysk twardy, żeby rozłożyć zadania tak, aby przy renderowaniu jeden tylko czytał dane, a drugi tylko zapisywał, też warto mieć.
Owszem, podgląd montowanych ujęć w czasie rzeczywistym, przez kartę wideo na telewizor jest wart grzechu, ale w niektórych programach da się to zrealizować z wyjścia Twojego Radeona, a w innych podglądać będziesz z płytki DVD RW przez odtwarzacz, żeby chociaż newralgiczne momenty sprawdzić na szklanym ekranie. Mowa oczywiście o SD PAL, bo w HD podgląd realizujemy z powodzeniem na ekranie dobrego monitora LCD. Niczym on się przecież nie różni (o ile radzimy sobie z przeplotem), od "telewizora" HD.

poniedziałek, 19 stycznia 2009, 11:06
Bywalec
Bywalec

Dzięki

To tak przy okazji jeśli chodzi o oprogramowanie.

Pinnacle Studio 12 Ultimate. Z tego co widzę na stronie producenta to 399 brutto. W moim zasięgu. Dobra opcja ? Aha RAM-u mam tylko 1 GB, to chyba mało co ?

pozdro

S

poniedziałek, 19 stycznia 2009, 11:13
Moderator
Moderator

Do Pinnacle Studio 2 GB to nie będzie za dużo. Zobacz jednak też inne możliwości: LINK z których Vegas Movie wydaje mi się najlepszą. Pinnacle Studio ma też zalety. Intuicyjny interfejs, po polsku, bardzo duże możliwości za cenę w jakiej jest sprzedawane, ale ma też wady: Nie zawsze wszystko w nim działa niestety i wiele rzeczy, dodatków, trzeba dokupować osobno. Program ma jednak pomoc techniczną na stronie KSK i tamtejszym forum, a i u nas są ludzie tam bywający niegdyś - jak ja. Jest też u nas na forum mistrz prawdziwy tego programu - kolega jurekwejh. Vegas w tej wersji LINK przy podobnych możliwościach ma jeszcze bardzo dobry moduł, będący tak na prawdę całym programem do obsługi dźwięku. Vegas nie ma jednak wersji po polsku, nie ma też dla równowagi jakichś dodatkowo płatnych dodatków.

poniedziałek, 19 stycznia 2009, 11:32
Bywalec
Bywalec

Dzięki Kotin

Rzeczywiście Sony Vegas kusi.

pozdro

S

poniedziałek, 19 stycznia 2009, 11:51
Bywalec
Bywalec

co do programu to na ebay można kupić Sony Vegas 7 Pro za ok. 25 euro.
Obawiam się jednak ze wersje niemieckie i angielskie.

wtorek, 20 stycznia 2009, 23:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]