Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 20:12

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 jak najlepszy obraz cyfrowy z Hi-8 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post jak najlepszy obraz cyfrowy z Hi-8
Hi
Mam duzo materialu bardzo dobrej jakosci nagranego w Hi-8 na kamerze Sony V-800E (starsi filmowcy wiedza co to za cudo :)). Chcialbym to zarchiwizowac na DVD. Niestety koncowa jakosc materialu wideo, ktory uzyskuje nie spelnia moich oczekiwan - moze mam zbyt duze wymagania. Pare slow jak to robie:
- kasete Hi-8 wkladam do kamery DCR TRV 238 E. Ta ma wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy oraz mozliwosc odtwarzania standardu Hi-8 i wysylania sygnalu cyfrowego na fire wire
- sciagam przez fire-wire w pelnym DV-PALU (729x576) na HD za pomoca Ulead VS-7. Niestety juz wtedy powstaja drobne zaklocenia obrazu na obrzezach, szczegolnie dolna i prawa ramka. Jakosc obrazu cyfrowego jest rowniez nieco gorsza niz oryginal analogowy ogladany bezposrednio na ekranie TV (troche mniej szczegolow, obraz nieznacznie rozmyty, slabsze odwzorowanie kolorow)
- OK. Obrabiam obraz w TMPGEnc - obcinam zaklocenia na ramkach, czasami odszumiam, koduje do mpg2 z VBR min 6000. Obraz znow nieco sie pogarsza - rozumiem usuniete zaklocenia na ramkach (choc w sumie nie wiecej niz 20 linii) troche rozciagaja obraz
- dalej authoring i nagranie DVD w Ulead MF2

niby wszystko OK. I teraz pytanie: czy warto sprobowac nieco innej drogi. Wykorzystujac kasety nagrane na V800 i ta sama kamere analogowa na ktorej powstal oryginal, podpiac sie do dobrego przetwornika AC (po przeczytaniu forum zdecydowalem sie na ktoregos Canopsusa np. ADVC-50), konwertowac sygnal analogowy do pelnego DV PAL, zrzucac na HD i dalej standardowa obrobka sygnalu DV jak wyzej.

Czy takie rozwiazanie spelni moje - moze nieco zbyt wygorowane oczekiwania? Z moich przemyslen wynika, ze obraz analogowy odtwarzany na oryginalnej kamerze powinien byc lepszy niz na jakiejs zastepczej kamerze na siłę dostosowanej do odtwarzania Hi-8

z gory dzieki za jakies podpowiedzi albo wyniki wlasnych eksperymentów

kkacper

wtorek, 10 lutego 2004, 00:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie mam co prawda doświadczeń co do zrzucania materiału po firewire ale myślę, że w tym miejscu to nie da sie za wiele poprawić. W tym miejscu może inni doradzą.
Można nieco poeksperymnetować z zastosowaniem filtrów AviSynth. Zastosowałbym też inny koder. Np. Cinema Craft Encoder (w tym miejscu pytanie do innych czy Procoder Expres czyta skrtypty Avisynth?), który bezproblemowo łyka skrypty Avisynth.
Zapraszam na forum http://www.divx.pl gdzie znajdziesz wiele informacji nt. stosowania filtrów. Warto poeksperymentować i znaleźć dla siebie optymalne rozwiązanie.
Pozdro.

wtorek, 10 lutego 2004, 11:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]