Teraz jest piątek, 20 kwietnia 2018, 02:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Czym zgrać sygnał z VHS na DVD (lub HDD w komputerze) 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Czym zgrać sygnał z VHS na DVD (lub HDD w komputerze)
Witam! Mam pytanie jak w temacie.
Jeste zupełnie zielony w dziedzinie cyfrowego montarzu video. (zatrzymałem sie na mikserach analogowtch podłączanych pod 2 magnetowidy... Potrafię oczywiscie korzystać z "googli" ;-) wiec udało mi sie znaleźć kilka sposobów na zgranie materiału z VHS na HDD. (np. VIDEO GRABBER EASY CAP - ok. 50zł, Grand AV USB2.0 - (3x droższy - choć wygląda tak samo jak easycap...), MIRO DC 30+ - wygląda bardziej profesjonalnie... ale gdzies wyczytałem ze to już zabytek... itd.
Na forum PYTAM O RADĘ. Co warto kupić dla takiego amatora jak ja? Chcę tylko zgrać materiał SVHS na HDD i podczas tego procesu nie stracić nic na jakości dzwięku i obrazu. Dalsza obróbka bedzie polegała conajwyżej na posklejaniu kilku fragmentów w jeden w Windows Movie Makerze. Co do sprzętu - mam "zwykły" komputer z zegarem 2GHz i 2GB ram. No i windows XP.
z góry dziękuje za jesne odpowiedzi - piszcie jak do "dziadka" ;-)
pozdrawiam
ps. Jesli założyłem wątek nie w tym miejscu... z góry przepraszam ;-)

niedziela, 22 marca 2009, 11:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Czym zgrać sygnał z VHS na DVD (lub HDD w komputerze)
Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie cyfrowej kamery z wejściem analogowym. Wtedy:
- sygnał ze źródła analogowego (kamera analogowa, magnetowid VHS itp.) podajesz na wejście analogowe kamery cyfrowej
- kamera pełni w tym momencie rolę konwertera analogowo-cyfrowego,
- wyjście DV kamery cyfrowej podłączasz do wejścia DV (firewire) komputera

W ten sposób "live" zgrywasz ze źródła analogowego na HDD.
Jak ustawić kamerę ? O tym należy poczytać w instrukcji kamery. Zapewne m.in. w czasie takiej operacji należy wyjąc kasetę miniDV z kamery cyfrowej, ustawić kamerę cyfrową na funkcję PLAY, itp.
Działa - sprawdzałem wielokrotnie. I przynajmniej kilkakrotnie opisane na tym forum, m.in. przeze mnie.

Mała uwaga: w czasie zgrywania nie należy przewijać z podglądem materiału źródłowego (VHS) - następuje "rozjazd" fonii względem wizji. Jeżeli chcesz zgrać kilka różnych fragmentów z kasety VHS to po prostu najpierw musisz znaleźć odpowiedni fragment, następnie uruchomić magnetowid VHS, a dopiero potem rozpocząć przechwyt. I tak osobno dla każdego żądanego fragmentu.

niedziela, 22 marca 2009, 12:30
Nowy
Nowy

Niestety - posiadam Magnetowid Panasonic SVHS, Kamerę Canon HI8 (tez analogowa) i komputer bez wyjsć DV ;-). Co dokupic zeby jak najtańszym kosztem (i z jak najlepszym efektem) przegrac materiał z VHS na HDD?

niedziela, 22 marca 2009, 12:39
Moderator
Moderator

Grabery to małe pieniądze, ale często wyrzucone w błoto bo nie zawsze działają, a nawet jeżeli tak, to jakość jest marna. Karty wideo, karty w rodzaju ADVC 55 Canopusa, kamery DV, lub HDV z wejściem analogowym to z kolei droga sprawa. Pozostaje (o ile nie kupujesz kamery akurat) - stacjonarna nagrywarka DVD. Dużo tańsza od kart wideo. Jakość obrazu bardzo dobra. Ma nawet szczątkowe możliwości montażu i authoringu. Przyda się w domu w roli magnetowidu... Same zalety. Nawet montaż w komputerze będzie z nią możliwy, o ile dokupisz Ulead Video Studio do komputera. Ten program w nowszych wersjach pozwala na import i montaż materiału zapisanego jako VOB na płytkach DVD.

niedziela, 22 marca 2009, 13:39
Nowy
Nowy

A jesteś w stanie polecić mi jakiś konkretny, sprawdzony model?

niedziela, 22 marca 2009, 14:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeżeli nie masz całej szafy starych kaset do zgrania, to zdecydowanie poleciłbym zakup karty firewire do komputera (koszt: mniej niż 50 zł) + pożyczenie, wydzierżawienie itp. kamery cyfrowej z wejściem analogowym.

Na tym forum jest już gdzieś pytanie (spostrzeżenie) na temat wspomnianego przez Ciebie grabbera - to co zapamiętałem to problem z synchronizacją dźwięku z obrazem ( z rozsynchronizowaniem).

niedziela, 22 marca 2009, 14:28
Moderator
Moderator

klemens1 napisał(a):
A jesteś w stanie polecić mi jakiś konkretny, sprawdzony model?

Nie śledziłem ostatnio "rynku nagrywarek". Poczytaj starsze wątki na ten temat i zadaj nowe, osobne pytanie na forum. No i weź pod uwagę pomysł Romcio z pożyczeniem kamery z AV in.

niedziela, 22 marca 2009, 14:47
Stały bywalec
Stały bywalec

Witam

Mam kamerę Panasonic NvGS 500 - lecz chyba posiada blokadę i nie można jej użyć jako kodeca. Próbowałem ale bez powodzenia.

A może ktoś ma taką kamerę i udało mu się zgrać materiał przez nia - proszę o informację jak ją ustawia ??

Z góry dziękuję za podpowiedzi !

niedziela, 19 kwietnia 2009, 12:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

klemens1 napisał(a):
Witam! Mam pytanie jak w temacie.
Jeste zupełnie zielony w dziedzinie cyfrowego montarzu video. (zatrzymałem sie na mikserach analogowtch podłączanych pod 2 magnetowidy... Potrafię oczywiscie korzystać z "googli" ;-) wiec udało mi sie znaleźć kilka sposobów na zgranie materiału z VHS na HDD. (np. VIDEO GRABBER EASY CAP - ok. 50zł, Grand AV USB2.0 - (3x droższy - choć wygląda tak samo jak easycap...), MIRO DC 30+ - wygląda bardziej profesjonalnie... ale gdzies wyczytałem ze to już zabytek... itd.
Na forum PYTAM O RADĘ. Co warto kupić dla takiego amatora jak ja? Chcę tylko zgrać materiał SVHS na HDD i podczas tego procesu nie stracić nic na jakości dzwięku i obrazu. Dalsza obróbka bedzie polegała conajwyżej na posklejaniu kilku fragmentów w jeden w Windows Movie Makerze. Co do sprzętu - mam "zwykły" komputer z zegarem 2GHz i 2GB ram. No i windows XP.
z góry dziękuje za jesne odpowiedzi - piszcie jak do "dziadka" ;-)
pozdrawiam
ps. Jesli założyłem wątek nie w tym miejscu... z góry przepraszam ;-)

Najszybciej i najprościej
http://www.allegro.pl/item606543828_nowa_nagrywarka_2w1_dvd_vhs_gwarancja.html
chyba :wink:

niedziela, 19 kwietnia 2009, 15:48
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]