Teraz jest piątek, 27 kwietnia 2018, 10:48

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Zgranie VHS do pliku. Jakie najlepsze ustawienia HW/SW? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Zgranie VHS do pliku. Jakie najlepsze ustawienia HW/SW?
Witam,

chciałbym zgrać stare nagrania VHS do plików, jakąś tam wiedzę na ten temat posiadam i w zasadzie jestem w stanie to zrobić od strony praktycznej. Chciałbym jednak uzyskać możliwie najlepsze efekty, a tu moja wiedza jest zbyt kusa :-)
A oto moje wątpliwości:
1. Kilka lat temu kiedy w rodzinie pojawiła się kamera miniDV Sony DCR-HC40E z funkcją DV-in postanowiłem zgrać wszystkie ważne kasety VHS do formatu miniDV w trybie SP. I mam w chwili obecnej rodzinne wideo archiwum na kasetach miniDV. Czy w ten sposób znacząco spadnie mi jakość obrazu (zgrywając przez FireWire do PC) w porównaniu ze zgraniem bezpośrednio VHS do PC, gdzie kamera by robiła tylko za przetwornik analogowo-cyfrowy? Warto wszystko jeszcze raz przewalać z magnetowidu VHS przez kamerę do PC?

2. Do tej pory do zgrywania materiału z miniDV korzystałem z Adobe Premiere Pro i jako najmniej stratny format w tym programie używałem .avi z rozmiarem pliku ok. 20GB dla 1,5h materiału LP. Pozostać przy tym rozwiązaniu, czy może jest coś lepszego?

3. Wreszcie jak polecacie "skurczyć" te nagrania? Do tej pory jedynie robiłem DVD przy pomocy Adobe Encore, ale mam obawy, że zrobienie zwykłego DVD to będzie zbyt duża strata. Może jakiś DivX? Jeśli tak to na jakim oprogramowaniu to zrobić i przy jakich optymalnych ustawieniach?

Pozdrawiam
Lazi

poniedziałek, 10 maja 2010, 19:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Zgranie VHS do pliku. Jakie najlepsze ustawienia HW/SW?
Lazi napisał(a):
(...) mam w chwili obecnej rodzinne wideo archiwum na kasetach miniDV. Czy w ten sposób znacząco spadnie mi jakość obrazu (zgrywając przez FireWire do PC) w porównaniu ze zgraniem bezpośrednio VHS do PC, gdzie kamera by robiła tylko za przetwornik analogowo-cyfrowy? Warto wszystko jeszcze raz przewalać z magnetowidu VHS przez kamerę do PC?

Jak zgrywałeś na kasety DV, to czym była kamera? Przetwornikiem analogowo-cyfrowym, więc żadnej róznicy nie ma, poza tym, że zgrywaleś na kasety, a nie bezpośrednio na twardy dysk.

Lazi napisał(a):
Do tej pory do zgrywania materiału z miniDV korzystałem z Adobe Premiere Pro i jako najmniej stratny format w tym programie używałem .avi z rozmiarem pliku ok. 20GB dla 1,5h materiału LP. Pozostać przy tym rozwiązaniu, czy może jest coś lepszego?

Może być.

Lazi napisał(a):
Wreszcie jak polecacie "skurczyć" te nagrania? Do tej pory jedynie robiłem DVD przy pomocy Adobe Encore, ale mam obawy, że zrobienie zwykłego DVD to będzie zbyt duża strata. Może jakiś DivX? Jeśli tak to na jakim oprogramowaniu to zrobić i przy jakich optymalnych ustawieniach?

DVD wystarczy, przecież to materiał z VHS! Optymalna jakość to 90 min na płytę DVD.

poniedziałek, 17 maja 2010, 15:38
Moderator
Moderator

- Bez względu na to, czy zgrywany do komputera materiał digitalizowany będzie do postaci AVI-DV za pomocą kamery "w locie" wykorzystując zawarty w kamerze konwerter, czy też materiał zapisany zostanie za jej pomocą na kasetkach miniDV, a ten w kolejnym etapie przechwycony do postaci AVI-DV jakość w obu przypadkach będzie dokładnie taka sama, gdyż zapis cyfrowy tej dokładnie postaci jest niezmienny w jakości w obu przypadkach.
- Nie jest dobrze, że zapisywałeś w systemie LP, gdyż najmniejsza nawet skaza taśmy objawi się widocznym defektem obrazu.
- Tak jak przedmówca napisał DVD-Video trwające 90min na krążku przy odpowiednich ustawieniach jest optymalne.

poniedziałek, 17 maja 2010, 20:38
Nowy
Nowy

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Wiem przynajmniej na czym stoję :-)

W kwestii wytłumaczenia moich wątpliwości w punkcie pierwszym. Chodziło mi po głowie, że skoro raz nastąpił zapis na taśmie magnetycznej to jednak późniejsze odtworzenie już nie jest tożsame ze zgrywaniem "w locie". Zapomniałem jednak o najważniejszym, że zapis na tej taśmie jest cyfrowy i nie ma znaczenia ilość kopii dopóty dopóki da się taką taśmę odtworzyć. Swoją drogą ciekawe jaki jest algorytm zapisu, czy są jakieś dane nadmiarowe itp.?

@Montażysta Darek A.
Ten zapis LP podałem tylko jako przykład bo większość materiału na bieżąco kręcę w tym trybie. Zgrywanie VHS robiłem jednak w SP.

poniedziałek, 17 maja 2010, 22:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]