Teraz jest czwartek, 13 grudnia 2018, 22:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 pomoc w wyborze karty i do zgrywania analogowego i cyfrowego 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post pomoc w wyborze karty i do zgrywania analogowego i cyfrowego
Szanowni koledzy,
proszę Was jako doświadczonych w tym temacie o pomoc. Otóż potrzebowałbym pomocy w tematyce zgrywania materiału audio wideo cześciej samego wideo z analogowych nośników typu VHS czasem rejestratorów analogowych, ale tez kamer cyfrowych na miniDV. Mam jakieś tam doświadczenie ale małe, napisze mniej wiecej co wiem i czego oczekuje. Z kamerami cyfrowymi nie ma problemu moge zgrywać po firewire, za pomoca programu Sony vegas studio i opcji przechwytywania. Dziwi mnie tylko objętość pliku. Zgrywam ze standardowymi ustawieniami na PAL a jedna godzina to ponad 10GB. Do analogowych nośników dostałem do testu przed zakupem kartę BlackMagic Intenisity pro podłączyłem i o dziwo test 30 sek nagrania to ponad 700MB. Drodzy koledzy napiszcie jak to sie robi tak łopatoogicznie .
1 Czy zawsze zgrywacie materiał w tak duży plik a potem go kompresujecie jakimś kodekiem np Xvid?
2 czy są programy lub karty w których możemy wybrać wielkość zgrywanego pliku?
Napiszcie proszę jak można osiągnąć możliwość zgrywania filmów bez znacznej utraty jakości zresztą co tu tracić to analog, ale żeby pliki zajmowały rozsądną wielkość.
Podpowiedzcie mi co kupić z półki powiedzmy średniej cenowo, a może ten blackmagic wystarczy tylko czy to u Was też tyle zajmuje?
A na koniec proszę was o poradę co do programu lub karty z programem z możliwością zgrywania ekranowego np zaznaczonego obszaru.... w dobrej jakości bo w sumie i karta dobra i monitory i kable dvi. Będę wdzięczny za każdą konstruktywną wypowiedź mogącą poszerzyć moją wiedzę.

czwartek, 18 grudnia 2014, 18:29
Moderator
Moderator

Post Re: pomoc w wyborze karty i do zgrywania analogowego i cyfrowego
Na początek to mogłeś troszkę poczytać. Na przykład:
LINK, LINK, LINK, LINK, LINK, LINK... Oraz dziesiątki innych tematów o przechwycie analogu, grabberach, kartach wideo, kamerach z DVin, kolejności pól przeplotu...

Temat jest obszerny, więc odpowiem, ale w wielkim skrócie.
- Ponad 12 GB na godzinę nagrania, bo i słusznie, przechwytujesz do (AVI)DV.
- BlackMagic - dobrze. Ja to robię kamerą Cannon HV 10, bo ma DV in.
1 - Tak, ale kompresja do Xvid to bezpowrotna strata jakości. Pierw montaż w DV, a potem eksport - niekoniecznie do Xvid.
Ewentualnie gdy na prawdę nie masz miejsca - przechwyt do dobrej jakości mpeg2, montaż i wtedy najwyżej eksport do jeszcze bardziej kompresujacego kodeka.
2 - Oczywiście. Z Black MAgic tego nie masz?

czwartek, 18 grudnia 2014, 21:07
Bywalec
Bywalec

Kolego kotin dziękuję serdecznie kiedyś już mi w innej kwesti podpowiadałeś i miałeś rację. Napisz mi proszę może o tych programach w pytaniu nr 2. Jakie programy dają możliwość wyboru do jakiego formatu chcemy zgrywać materiał. Wiem ze pominąłem kwestie montażu, masz rację montujemy na dużym liku i wtedy eksport do mniejszego jest to logiczne ale ja specjalnie przyjąłem założenie że zgrywam i nie montuje i chciałem wyeliminowac jeden krok kompresji tylko zrobić to z automatu. To mogę lizyć na podpowiedz co do programów. a druga kwesta czy każdy z programów które np napiszesz wymaga swojej karty do zgrywania czy przechwytywania? a jeśli nie to jaka karta bedzie taką uniwersalną i dobrą jakościowo a pasującą pod ten czy inny program.?

piątek, 19 grudnia 2014, 04:12
Moderator
Moderator

Przechwytywanie z analogu do...
W praktyce spotkałem tylko do DV i do mpeg2.
Pytanie czy uda się ominąć etap kompresji przechwyconego materiału? Według mnie nie uda się. Nawet jeżeli przechwycisz do mpeg2, to jest to stary kodek, który zachowuje dosyć dobrą jakość, ale materiał w nim zapisany, zajmuje sporo miejsca. Wiem że to strata czasu, ale konwertuj po przechwycie, nawet darmowym Freemake Video Converter, lub podobnym programem. Na małym pliku poćwicz, sprawdź szybkość kompresji na Twoim komputerze i jakość pliku wynikowego. Myślę że docelowym formatem powinien być dla Ciebie, któryś z użyciem kodeka H264.
Pozostań przy karcie Blackmagic, daje dobrą jakość przechwytu. Grabbery przechwytujące do mpeg2 często dają gorszą, lub na prawdę złą.

piątek, 19 grudnia 2014, 13:52
Bywalec
Bywalec

Chodzi mi o przechwytywanie z analogu do postaci cyfrowej oczywiście.
kotin powiedz mi a czy masz jakieś doświadczenie i wiedze w temacie przechwytywania lub tez kopiowania ekranowego???
A druga sprawa chcialbym z toba pogadac na temat kodeków kontenerów formatów co się z czym je i od czego zalezy. Ale czy mógłbym dostac numer telefonu na priva, zadzwoniłbym jak byś miał chwilę.

piątek, 19 grudnia 2014, 20:04
Moderator
Moderator

Kopiowanie z taśmy filmowej?
Nie robiłem tego.
Co do kontaktu na priv. to uważam że sens istnienia forum jest taki, że tu z Twoich pytań, mają również pożytek inni.
Kodeki. W Twoim przypadku polecałem jako końcowy kodek H264 w kontenerze AVI, (jakość obrazu), lub mp4 (powszechność i łatwość odtwarzania).
Poczytaj o kodekach i pytaj w razie czego oczywiście :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kodek
http://en.wikipedia.org/wiki/Codec
http://en.wikipedia.org/wiki/Video_codec
Dyscyplina dodatkowa - rozdzielczość ekranu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_ekranu

piątek, 19 grudnia 2014, 21:41
Bywalec
Bywalec

OK poczytałem troszkę wiem ale nadal nurtuje mnie jedna kwestia. Otóż karta intenisity pro z programem media express tam nie ma możliwości wyboru do jakiego pliku o jakim rozszerzeniu i jak zakodowanego (skompresowanego) mam zgrac materiał. w miedzy czasie znalazlem podobną ale tańszą kartę
http://allegro.pl/newmi-dm626-video-zgr ... 35966.html

oraz oprogramowanie ale tylko samo nie wiem czy z intenisity by pracował http://allegro.pl/movavi-video-suite-14 ... 00192.html

dodam równiez że posiadam oprócz tej karty (na razie na użyczeniu) program sony vegas studio 12.

Czy dobrze rozumiem ze tak naprawde zgrywajac analogowy sygnal z vhs hi8 czy jakiegos dvr (cctv) uruchamiam program media express otrzymuje gigantyczny plik nastepnie zaczytuje go do sony vegas i eksporuje kodujac np h264 do avi i otrzymuje maly plik o dobrej jakości. bynajmniej nie pogorszonej od tej z vhs czy innego analogowego zródła.

A jak to rozwiazac technicznie skoro materiału analogowego nie zamierzam edytowac a poprawe jakosci w moim vegasie to chyba nie za bardzo mam pole do popisu wiec jak i za pomoca czego co mam kupi aby podlaczyc wybrac jakosc rozszerzenie kodek etc i otrzymac od razu nie duzy plik z dobra jakością.

piątek, 26 grudnia 2014, 07:30
Moderator
Moderator

No a Sony Vegas nie widzi karty? Miał byś możliwość przechwytu do mpeg2, ale to nie ważne. Karta intensity z programem media express i przechwytywanie do DV też jest prawidłowe.

Nie znam tej karty z Allegro. Wygląda OK, ale Ty już masz kartę przecież.

Program Movavi jest prostszy w założeniu od Vegasa. Jedyną jego zaletą może być to że jest nowszy i po szczegółowym porównaniu specyfikacji może mieć cechę której Vegas nie ma, na przykład jest wspierany przez karty graficzne Nvidii.

marcin_kloch napisał(a):
Czy dobrze rozumiem ze tak naprawde zgrywajac analogowy sygnal z vhs hi8 czy jakiegos dvr (cctv) uruchamiam program media express otrzymuje gigantyczny plik nastepnie zaczytuje go do sony vegas i eksporuje kodujac np h264 do avi i otrzymuje maly plik o dobrej jakości. bynajmniej nie pogorszonej od tej z vhs czy innego analogowego zródła.

A jak to rozwiazac technicznie skoro materiału analogowego nie zamierzam edytowac a poprawe jakosci w moim vegasie to chyba nie za bardzo mam pole do popisu wiec jak i za pomoca czego co mam kupi aby podlaczyc wybrac jakosc rozszerzenie kodek etc i otrzymac od razu nie duzy plik z dobra jakością.

Tak.

Poprawić jakości to już nie zdołasz. Można próbować naprawić niektóre cechy tak przechwyconego filmu. Stabilizację, kolorystykę... filtrami w programie do edycji, którym eksportujesz do pliku wynikowego, cudów jednak z tego nie będzie.
Kiedyś można było kupić karty ADVC Canopusa, które w wersjach 300 i wyższych poprawiały sprzętowo wady materiału analogowego, ale "to se uż ne vrati" chyba.

piątek, 26 grudnia 2014, 12:10
Nowy
Nowy

Witam,nie chcę zakładać nowego tematu,więc się podłącze.Na forum,ani też w internecie nie znalazłem wyczerpującej odpowiedzi,więc się spytam.Jak dotąd do zgrywania VHS na PC używałem archaicznego tunera AverMedia TvPhone98 na BT878,do pamiątek rodzinnych w zupełności wystarczał natomiast obecnie mam do zgrania materiał robiony na potrzeby teledysku,więc zależy mi na jak najlepszej jakości(rozumiem że wszystko inne będzie lepsze).
Zgrywam tylko i wyłącznie nieskompresowany materiał,chodzi mi raczej o tańsze rozwiązania bez różnicy na to czy będzie to na PCI,PCIE czy USB.
Czy ktoś z obecnych tu forumowiczów korzysta z tanizny i mógłby coś polecić?

poniedziałek, 5 stycznia 2015, 20:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przede wszystkim, na jakim nosniku masz ten material? bo chyb nie chcesz powiedziec, ze material na teledysk mas na VHS

poniedziałek, 5 stycznia 2015, 21:17
Nowy
Nowy

Cytuj:
Przede wszystkim, na jakim nosniku masz ten material? bo chyb nie chcesz powiedzieć, ze materiał na teledysk mas na VHS

Witam, trafiłam tutaj z wyszukiwarki, bo mam podobny problem co @dolby i tak, ten materiał teledysku jest na VHS :D
Poleci ktoś jakiś dobry tuner do takiego zgrywania?

piątek, 9 września 2016, 13:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mam nieużywaną kartę intensity pro

piątek, 9 września 2016, 13:28
Nowy
Nowy

Ja materiał z VHS zgrywam kartą: Winfast PxDvr3200h. Karta ma sprzętowy enkoder do MPEG-2.

Jestem zadowolony. Na pewno taka karta jest dużo lepsza od śmiesznego grabbera na USB. Działa pod Win 7 64bit.

środa, 28 września 2016, 12:01
Nowy
Nowy

Całkiem ciekawa ta karta. A oprócz zgrywania VHS, dam radę na tej karcie spokojnie odbierać TV DVB-T?

poniedziałek, 3 października 2016, 09:19
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]