Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 15:47

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Canopus Raptor, a dźwięk z kamery analogowej 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Canopus Raptor, a dźwięk z kamery analogowej
Mam kamerę analogową Sony TRV-36E i chciałbym zacząć zabawę z montażem na komputerze. Oczywiście pierwszą rzeczą jest zgranie materiału analogowego (Hi8) na komputer.

I tu pojawia się dla mnie problem. Upatrzyłem sobie kartę Canopus Raptor, która ma wejścia i wyjścia video composite i S-video oraz FireWire, ale nie ma ani wejścia ani wyjścia audio. Zgodnie z opisem karta potrafi odczytywać dźwięk zapisany w strumieniu DV.

1. Ale czy obsługuje dźwięk ze źródeł analogowych?
2. A skoro tak to jak mam połączyć kamerę, gdzie mam oddzielne wyjście audio i oddzielne video z tą kartą?

Bardzo proszę o pomoc

poniedziałek, 21 października 2002, 09:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Audio
Myslę - nawet jestem pewien że karta ta wykorzystuje przy materiale analogowym Line In karty muzycznej. Tak robi wiele kart przechwytujących - choćby najprostrze karty TV. Bo po co integrować układy audio na kartach video skoro każdy nowy komputer już cos takiego ma.
Więc potrzebna przejściówka z 2xcinch na mini jacka (tak sie domyślam).

Pozdrawiam i powodzenia.

poniedziałek, 21 października 2002, 09:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Audio
A jak wygląda sprawa synchronizacji dźwięku i obrazu przy takim sposobie postępowania? Za pomocą jakich programów później scalić dźwięk i obraz?

poniedziałek, 21 października 2002, 11:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post hmmm
Jak znam życie - to już kwestia oprogramowania karty - korzysta ona z dostepnego systemowego sterownika dźwięku. To ona powinna móc zgrabbować obraz i zmusić sterownik dźwięku w komputerze do nagrania audio o odpowiedniej długości i w odpowiednim czasie. Oba strumienie scala program którym ściągasz filmik. Generalnie nie ma przy tym żadnej ideologii i w ogóle (poza podłączeniem odpowiednich kabli) nie powinieneś wnikać w ten proces. Wybierasz tylko w opcjach zgrywania odpowiedni format dźwięku i jest OK. Jednak od programu zależy czy dzwięk nie będzie się rozjeżdżał. A z tym bywa różnie. Też ma tu swoją rolę komputer - bo jak wydajność będzie zbyt niska to film będzie porwany a i dźwięk może też być niezsynchronizowany.

Na tyle na razie.

poniedziałek, 21 października 2002, 12:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Audio
Dziękuję bardzo emes'owi za wyjaśninia, ale nie do końca rozwiał moje wątpliwości. Więc jeszcze raz zapytam. Czy jak włożę kartę Canopus Raptor do kompa, połączę ją z wyjściem video kamery analogowej, a dźwięk przez kartę muzyczną to będę mógł zgrywać i obraz i dźwięk? Jeśli potrzebne jest jakieś oprogramowanie do synchronizacji to jakie, albo za pomocą czego zgrywać? Moje pytania wynikają stąd, że chcę kupić Raptora i nie jestem pewny czy spełni swoje zadanie. Znajomi mówili mi, że często się zdarza właśnie problem rozjeżdżania się dźwięku.

poniedziałek, 21 października 2002, 12:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post ?
Nie dam Ci gwarancji że będzie OK. Nie znam tej karty. Mówie tylko, że karty nie majace własnych wejść audio korzystają z Line In karty muzycznej.
Oprócz tego taka karta powinna być widoczna w każdym programie do edycji wideo - Ulead, Premiere lub nawet najprostrzy VirtualDub. Czy dźwięk będzie zsynchronizowany? Kto wie? To zalezy od programu, komputera itd. Pytanie - rzeka. Możliwości mnóstwo. Może znajdzie się osoba mająca taka kartę, podobnego PCta i bagaż doświadczeń. I może taki ktoś cos a ten temat się wypowie. Ale generalnie przy każdej karcie wideo mozesz mieć problemy (zaróno sprzętowe jak i programowe).
Co do nagrywania dźwięku i obrazu. Nagrywaja się do jednego pliku - program zgrywający juz o to zadba. Nie musisz później niczego łączyć ani specjalnie synchronizować. Od czasu do czasu zrzucam sobie programy z Cyfry+ przez prościutką kartę TV. I spokojnie otrzymuję jeden plik w którym obraz mam zakodowany mjpeg-iem a dźwięk PCM, albo obraz DIVX a dzwiek mp3 (divx oczywiście przy 1/2PAL - przy Duronie1200 wiecej nie wymyślę...). I jeszcze mi się nie zdarzyło abym miał niezsynchronizowany dźwiek.

Tyle moge powiedzieć na ten temat.

emes

poniedziałek, 21 października 2002, 14:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]