Teraz jest czwartek, 19 września 2019, 06:54

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Jaki tv do 3 500zł ? 55" 4K 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Jaki tv do 3 500zł ? 55" 4K
J/W.
Szukam nowego, dobrego ale nie drogiego telewizora tak do 3 500zł. Musi miec ok 55" , 4K w tak duzym ekranie to juz maja wszystkie tv.

Odswieżanie obrazu minimum 100 Hz. 4K i to ze bede ogladał duzo z Netflixa, HBO GO, YT w 4K - to raczej lepiej zeby mial te 100 Hz.

Wejscie na sluchawki.

Czytnik kart SD tez by sie przydal ale bez tego tez sobie poradze bo tv bedzie podlaczony do mocnego komputera.

Wiem ze wiodacymi markami są SONY i PANASONIC. Ale czy w tej cenie kupie nowy tv 55" 4K ?

Jesli nie Sony i Panasonic ( bo za drogie ) to w jakie marki celowac a jakich unikac ?

sobota, 17 sierpnia 2019, 03:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Jaki tv do 3 500zł ? 55" 4K
Jesteś na najlepszej drodze żeby palnąć kolejny przypadkowy zakup.
Yourofsky napisał(a):
Wiem ze wiodacymi markami są SONY i PANASONIC.

Skąd? Z ankietki na 32 przypadkowe osoby na konsumencko-marketingowym portaliku? To gratuluję. :lol:

Czy znalazłeś już w necie informację o tym, który parametr wyświetlaczy ciekłokrystalicznych odpowiada za "smużenie" obrazu?

sobota, 17 sierpnia 2019, 12:55
Bywalec
Bywalec

Tak. Jest to 50 albo 60 Hz w rozdzielczosci 4K i w filmach Blu Ray. Wtedy czasem widać smuzenie.

Jesli.posiadamy 100 Hz to to w zupełnosci wystarcza

sobota, 17 sierpnia 2019, 14:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czyli nie. Bo to nie jest prawdą.

Zjawisko "smużenia" związane jest z wielkością czasu reakcji plamki matrycy.
Im ten czas jest dłuższy, tym bardziej plamka spóźnia się z przejściem ze stanu wyświetlania piksela poprzedniej klatki do stanu wyświetlania piksela następnej klatki. Czyli matryca przez jakiś czas wyświetla resztkowy obraz klatki wcześniejszej i niepełny obraz klatki późniejszej. Poglądowo to można tak pokazać:
Załącznik:
Image 2.jpg
Image 2.jpg [ 22.14 | Przeglądane 396 razy ]

Czas reakcji wyrażany jest w milisekundach i niestety rzadko znajdziesz go w opisach telewizorów. Bo telewizor jest sprzętem konsumenckim, a konsument i tak się na tym nie zna, jest odbiorcą "gorszego sortu". Do telewizora można włożyć matryce które zalegają w magazynach, dodać parę bajerów o magicznych nazwach i ..."ciemny lud to kupi". W efekcie sprzedawany jest sprzęt o na przykład takich parametrach:
Załącznik:
Image 4.jpg
Image 4.jpg [ 100.92 | Przeglądane 12 razy ]

Częstotliwość odświeżania obrazu ma znikomy wpływ na "smużenie".
Porównanie matryc o tym samym czasie reakcji i różnej częstotliwości odświeżania w praktyce nie daje różnicy:
Załącznik:
Image 3.jpg
Image 3.jpg [ 79.78 | Przeglądane 10 razy ]

sobota, 17 sierpnia 2019, 19:29
Bywalec
Bywalec

Ja w tym ostatnim załączniku widze różnice dosc dużą.
Czyli mówisz że to czas reakcji jest czynnikiem ważniejszym.

Duzo ludzi pisze ze 50 - 60 Hz to za malo i ze przy 100 - 120 juz jest ok.

Jak opisują sprzedawcy, producenci ten czas reakcji plamki matrycy ? Bo nie spotkalem sie z tym jeszcze.

P.S
Tego srodkowego załącznika nie jestem w stanie odczytac.:)

niedziela, 18 sierpnia 2019, 09:19
Moderator
Moderator

Pod względem smużenia jest ważniejszy.

Sprawa indywidualna. Sam to określisz.

Gdzieś Ty się uchował do tej pory? :wink:
To prawda jednak, że producenci telewizorów, często ukrywają ten parametr. Trzeba szukać w testach i recenzjach w internecie.

PS
Ja również.

https://www.lg.com/pl/lg-magazine/nowosci/czas-reakcji-matrycy-jakie-ma-znaczenie-
https://strefa-zakupowa.pl/poradniki/rtv/telewizory/led/

niedziela, 18 sierpnia 2019, 10:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Smużenie smużeniem ale pamiętajmy, że 24/25 k/s to nie jest szczyt możliwości :D Obecnie TV to nie tylko telewizja. Osobiście szukał bym TV z częstotliwością nie mniejszą niż 100 Hz

niedziela, 18 sierpnia 2019, 13:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No tak, ale to już do gier. Chyba że video 3D, które się nie przyjęło, a wymaga odświeżania z podwójną częstotliwością klatkażu. Ale to musiało by być 3D 50p/60p. Telewizja HFR to tak na razie na papierze jest...

niedziela, 18 sierpnia 2019, 17:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Lepiej mieć ten zapas. Przynajmniej z mojego punktu widzenia. Chociaż z drugiej strony cały czas z tyłu głowy słyszę głos - co byś nie kupił to i tak nie trafisz :) Kłóci się to z tym co wcześniej napisałem no i przyznaję ci rację Posiwiały. Jednak ten zapas, to zabezpieczenie w razie W, przyszłość :D Przykładów jest wiele - nie tylko 3D. BR też słabo się przyjęło. Właściwie tak samo jak to 3D. 4K. Hmmm Jak ktoś ma dobry odbiornik FHD to osobiście nie widzę sensu przesiadki na 4K. Cały czas oscylujemy w dość małych przekątnych ekranu 50-60 cali. Do FHD jest spoko. Do 4K dla mnie za mało by "zauważyć" ten przeskok jaki był wcześniej przy przejściu z SD do HD. Wtedy wraz z "nową" rozdzielczością weszły nowe odbiorniki w "nowych" proporcjach 16:9. No i był efekt wow. Może 6K/8K i 100 cali lub więcej ? Tak żeby mi oczy podrapała ta żyleta :) No i jeszcze pozostaje kwestia treści. W 4K na razie szału nie ma. O 8K to nawet nie myślę. Jedna olimpiada w przyszłości to za mało. Lechowi nie udało się zrobić drugiej Japonii.

niedziela, 18 sierpnia 2019, 17:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

@Yourofsky
W polskich specyfikacjach "czas reakcji", w terminologii anglosaskiej "response time". I to jest parametr w zasadzie obowiązkowo podawany w przypadku monitorów.
Ja się cały czas zastanawiam dlaczego TV a nie monitor, skoro chcesz obrabiać video. Możesz mnie jakoś przekonać?

niedziela, 18 sierpnia 2019, 18:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Fransua, no jest taki dylemat - czy wydawać jakieś kosmiczne pieniądze na najnowsze technologie, przeważnie niedopracowane, czy wybierać te starsze i sprawdzone.

"Zobaczyć plazmę i umrzeć..." :lol:

Plazmy oczywiście też miały i swoje wady. Konsorcjum firm japońskich JOLED właśnie skończyło budowę fabryki w Chinach, i lada moment zacznie się wysyp oledów. Czas reakcji plazmy wynosił milionowe części sekundy, stąd wielokrotne pobudzanie plamki dawało te mityczne częstotliwości 600Hz. W oledach jest niewiele gorzej, ten czas jest tylko 5 czy 10 razy dłuższy. Tyle, że jak dobrze pamiętam to patent Kodaka i do jego wygaśnięcia spore opłaty licencyjne. Poza tym żywotność - niebieski siada już po upływie 5000-14000 godzin.
Chyba najlepiej poczekać do przyszłego roku, co pokaże piąta generacja oledów. A na przymusie trzeba brać IPSy i tyle.
Ale to już każdy decyduje sam. :)

niedziela, 18 sierpnia 2019, 18:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]