Teraz jest wtorek, 13 listopada 2018, 00:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Prośba o wyjaśnienie kwiestii z rozdzielczościami PAL 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Prośba o wyjaśnienie kwiestii z rozdzielczościami PAL
Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie/a więc założyłem nowy temat.

Chcę zrobic kilka modyfikacji w materiale wideo, plik jakim dysponuję to plik .VOB (z DVD) o parametrach: (Audio pomijam)

Szerokość : 704 pikseli
    Wysokość : 576 pikseli
    Proporcje obrazu : 4:3
    Szybkość wyświetlania klatek : 25,000 kl/s
    Standard : PAL

Żeby odpalic go w AE VirtualDubem zrobiłem z niego Nieskompresowany .AVI
o parametrach:

Szerokość : 704 pikseli
    Wysokość : 576 pikseli
    Proporcje obrazu : 1,222 <-- jak i dlaczego zmieniło z 4:3 (1,33) na 1,22 ?
    Szybkość wyświetlania klatek : 25,000 kl/s
    Standard : PAL

Kiedy wrzucam ten plik do AE pokazuje mi rozdzielczośc 704x576 (1,00) kwadratowe piksele, ale ten materiał jest Dekompresowany z PAL więc dlaczego pikxele nie są prostokątne tylko kwadratowe ?

Teraz gdy tworzę nową kompozycję w AE i wybieram preset PAL D1/DV rozdzielczosc ustawia się na 720x576 PAR na 1,09 a nie 704x576 i PAR 1,00 ? Mój materiał jest zwężony bo piksele robią się węższe względem pixeli kompozycji ale dlaczego muszę to rozciagac ? to jedyny sposób na dopasowanie pliku do kompozycji ?

Mogę oczywiście ustawic parametry kompozycji takie jak mi pasują tj 704x576 i PAR 1,00 wtedy wszystko gra w AE i właśnie...w AE :cry: a ja chcę to później przerzucic do Premiere a tam już nie jest tak wesoło :x w Presets mam tylko 32kHz i 48kHz jeśli chodzi o 4:3 i proporcje pixela niekwadratowe tzn. 1,09,

Video Settings
Frame size: 720h 576v (1,0940)
Frame rate: 25,00 frames/second
Pixel Aspect Ratio: D1/DV PAL (1.0940)
Fields: Lower Field First

tak więc jak wrzucam plik do premiere po bokach są czarne pasy i nie wiem co się z nimi stanie przy odtwarzaniu na TV
http://img203.imageshack.us/i/black2t.jpg/
Oryginał wypełnia ekran TV w całości bez pasów.

Martwi mnie jeszcze jedna kwestia,
kiedy plik jest juz w premiere w nowej sekwencji oprócz bocznycz czarnych pasów jest jeszcze taki mały poziomy pasek pod obrazem pliku, jakby tylko kilka pikseli.
http://img535.imageshack.us/i/blackcopy.jpg/ czy tak ma byc, gdy obrabiamy PAL na monitorze z kwadratowymi pixelami ?Zniknie to na TV ?

Mam nadzieję, że mój post jest zrozumiały, (jeśli nie to sorry - tyle mam myśli w głowie :D ) i znajdzie się ktoś kto odpowie mi na te pytania.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 19:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Prośba o wyjaśnienie kwiestii z rozdzielczościami PAL
Odpisuję ponieważ prosiłeś na PM.
Nie kombinuj, tylko zmień rozszerzenie na .mpeg i po problemie.

wtorek, 12 kwietnia 2011, 00:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
dzięki że odpisałeś, ale ja wcale nie kombinuję, chcę to po prostu zrozumiec, a zmiana formatu na mpeg nie wiele wytłumacza, wydaje mi się że jest to tylko obejście tematu

Nie proszę o eseje, tylko o jakieś konkretne wyjaśnienia bądź skierowania na tematyczne lektury, nie jestem kompletnym laikiem w obróbce wideo tylko są takie sytuacje, których nie potrafię bez pomocy kogoś doświadczonego obejśc..

wtorek, 12 kwietnia 2011, 14:37
Moderator
Moderator

Choć wielu tu obecnych doskonale zna wszelkie rozdzielczości systemów video i prawa jakimi rządzą się poszczególne, to jednak milczy, bo objaśnienie tego wszystkiego, to temat rzeka, dosłownie nie wiadomo od czego zacząć.
Najgorsze jest to, że na samym początku wystartowałeś już z błędną wiedzą, którą wpierw trzeba by zdementować, a dopiero tłumaczyć prawidłowości.

środa, 13 kwietnia 2011, 17:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
ok więc jak pisałem wyżej, nie oczekuję że ktoś napisze mi wszystko w jednym poście, chciałbym tą błędną wiedzę zdemontowac samodzielnie, także proszę o nakierowanie mnie na tematy od których powinienem zacząc lekturę, a dlaczego pytam o takie zawiłości ? bo nie znalazłem w necie wyjaśnień, w jaki inny sposób mogę naprawic błędy jeśli nie zostaną wytknięte przez bardziej zaawansowanych użytkowników.
Nie zawsze pytania są łatwe, na które można odpowiedziec jednym zdaniem... wierzę właśnie w takich użytkowników, którzy poświęcą trochę swojego cennego czasu i Bezinteresownie pomogą...nic więcej

środa, 13 kwietnia 2011, 20:46
Moderator
Moderator

OK.
Zacznę od tego, że dosłownie z kalkulatorem na pulpicie mnóż i dziel.
Dokładnie wtajemnicz się w pojęcie Piksel Aspect Ratio (PAR).
Zasada jest dość prosta, mamy dwie zasadnicze proporcje 16:9 oraz jeszcze 4:3.
Wysokość jest stała i wynosi 576 dla SD (standard fefinition), oraz 1080 dla HD (High Definition).

Jeśli chcemy więc uzyskać obrazek SD o propocji 16:9 prosto wyliczamy:

576 X 16 : 9 = 1024 czyli panoramka ma 1024 na 576;
576 X 4 :3 = 768 czyli "4:3" ma 768 na 576.

Analogicznie z tego samego wzoru wyliczamy HD dla 1080 (full hd) pamiętając, że jest wyłącznie 16:9.

Teraz nieco trudniej:
Standard obrazu cyfrowego pozwala na określenie jego szerokości w/g wymuszonego kształtu każdego piksela jedną stałą dla wszystkich definicją. Piksel Aspect Ratio, pozwala nam pracować w standardzie uboższym w ilość tych punktów, co zwiększa szybkość przesyłania danych, ilość informacji o każdym kadrze będzie znacznie mniejsza i wiele innych o których nie będę rozpisywał się.

Załóżmy że chcemy, aby zarówno nasz obraz panoramiczny, jak i 4:3 posiadał dokładnie taką samą wielkość pliku, ilość informacji zawartej o swoim kształcie itp co możemy zrobić:

- zapiszmy obraz jako video o jednej i tej samej szerokości 720, ale dodając do pliku informację mówiącą o tym, że każdy piksel ma być rozciągany do postaci prostokąta o konkretną wartość jaką ustalimy.

Jak już wyliczyliśmy wcześniej SD 16:9 to 1024 podzielny to przez 720 otrzymamy więc wynik

1.42222.....
Tworząc film o rozmiarze 720X576 z definicją 1,422... obraz nabierze prawidłowej proporcji.
Analogicznie jest z obrazem 4:3 gdzie PAR wynosi 1,0666 (1,067 w zaokrągleniu).
Tak więc wartość 720 pikseli ustanowiono jako szerokość cyfrowego obrazu video dla SD.

Jeśli teraz obraz SD, czy też HD ma inną szerokość w pikselach musi on zawierać w sobie definicję szerokości obrazu, aby dosłownie nabrał prawidłowego kształtu.

Dzięki takiej technice między innymi możliwe stało się filmowanie na uboższych matrycach kamerami słabszymi, stąd też biorą się nie zrozumiałem dla niektórych rozdzielczości 1440 itp.

Twoje 704 jest to nic innego jak ten sam obraz z proporcją piksela 1,091 to taka bardzo okrojona norma DVD-Video, jaka kiedyś stosowana była przez słabiutkie karty video do zgrywania analogowego.

Na razie tyle, tak na pierwszy rzut, aby nie robić galarety z mózgu.

Kurcze ja powinienem jakieś pieniądze za to dostawać, bo jak pamiętam to już któryś raz z kolei opisuję to w taki sposób...

środa, 13 kwietnia 2011, 23:14
Nowy
Nowy

Jeżeli chcesz dokładnie dowiedzieć się dlaczego i jak to sie dzieje by zrozumieć temat wejdź na http://videoaudio.pl/news.htm tam na 100% dostaniesz odpowiedź która zaspokoi Twoją ciekawość.

środa, 27 lipca 2011, 22:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Marcus myślisz że tutaj są słabi fachowcy, że tak reklamujesz inne forum ? ;)
załóż za mnie wątek i podeślij mi linka z odpowiedzią, za to będę wdzięczny

czwartek, 28 lipca 2011, 13:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]