Teraz jest poniedziałek, 18 lutego 2019, 04:17

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Gimbal jako stabilizator do wykonywania zdjęć komórką. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Gimbal jako stabilizator do wykonywania zdjęć komórką.
Witam forumowiczów. Pytanie jak w temacie. Czy gimbal może choć po części zastąpić stabilizację optyczną? Sprzęt dla żony - amatorskie zastosowanie. Zdjęcia wykonywane telefonem. Czy wg Was sensowniejsze jest zakupienie raczej kosztownego telefonu z aparatem i stabilizacją czy też średniaczek do 1500 osadzony w gimbalu sprawdzi się lepiej. Zasadność użycia gimbala do filmów jest bezdyskusyjna. Ale co z robieniem zdjęć?

poniedziałek, 4 lutego 2019, 22:19
Moderator
Moderator

Post Re: Gimbal jako stabilizator do wykonywania zdjęć komórką.
Gimbal nie zastąpi lepszej matrycy, obiektywu i wielu funkcji aparatu, realizowanych programowo w smartfonie. Kupuj z tej listy:
https://www.dxomark.com/category/mobile-reviews/
a najwyżej później, jak dozbierasz, dokup gimbal.
Jaki konkretnie smartfon - nie podpowiem. Poczytaj te testy, popatrz na ceny i wybieraj sam. To nie moje pieniądze. :wink:

poniedziałek, 4 lutego 2019, 22:55
Nowy
Nowy

Dzięki kotin za odpowiedź. Wiem że gimbal nie wyciśnie z matrycy i optyki więcej niż jest. Łudziłem się jednak że jego stabilizacja będzie miała pozytywny wpływ i realnie zwiększy prawdopodobieństwo wykonania ostrych zdjęć. Wszystko oczywiście na miarę telefonu. Nie nazywam tego fotografią ale pomyślałem że żona zamiast selfie sticka posłuży się gimbalem i będzie to miało sens.

poniedziałek, 4 lutego 2019, 23:13
Moderator
Moderator

Ostrość nie jest jedyną cechą zdjęcia:) Może inaczej. Nie namawiam Cię nawet do kupowania od razu najdroższego smartfona. Raczej takiego, który kupisz bez finansowego wysiłku. Dlaczego? Bo wtedy będziesz go używał swobodnie, nie bojąc się na każdym kroku że zgubisz, zepsujesz, czy co tam jeszcze. Skupisz się na robieniu fotek. Jak zdjęcie będzie ważne, zaakceptujesz je nawet w nieco gorszej jakości. Ujęć, wykorzystywania światła, prawideł fotografii i ich łamania, można się też nauczyć "gorszym" sprzętem. Drżąc o zbyt drogi smartfon nie nauczysz się tyle, wiele ujęć zmarnujesz, paru nie zrobisz w ogóle. :D

poniedziałek, 4 lutego 2019, 23:21
Nowy
Nowy

Racja kotin. Zdjęcia są robione Pocophonem, który nie ma OIS a w rankingu który zalinkowałeś jest chyba w 1/4 stawki - tragedii nie ma. Dlatego moje główne pytanie dotyczyło tego czy gimbal może być namiastką OIS.

poniedziałek, 4 lutego 2019, 23:33
Moderator
Moderator

Tak, może być.

Czy masz kupić Gimbal? Nie wiem. Odpowiedź będzie długa i niejasna. :D
Żona musi pójść z Tobą do sklepu, popróbować i jasno się określić: Będzie używała? Pasuje Jej? Nie "zapomni" zapakować na wakacje?

Nie robiłem prób gimbala ze smartfonem z włączoną stabilizacją, ale nie łączył bym obydwu stabilizacji - ze smarfoma i gimbala. Tą ze smartfona wyłącz używając tą z gimbala.

Kupując gimbal coś zyskujesz, (próby z żoną wyjaśnią czy "temat chwyci"), ale też coś tracisz. Wydając na niego pieniądze, odwlekasz trochę (może nie, nie siedzę Wam w kieszeni), zakup nowego smartfona z lepszym aparatem. Czyli lepszego w gorszym świetle, czyli w dobrym świetle mniejsze ISO i krótszy czas migawki, co daje mniejsze ziarno / nie poruszone zdjęcie, czyli ostrzejsze zdjęcie, bo nie tylko stabilizacja jest warunkiem ostrego zdjęcia.

Namieszałem? Przepraszam. :wink:

PS
Zdaj się w tym wypadku na opinię żony. Gdy Ona będzie zadowolona, więcej jest szans że wgłębi się w temat, nauczy konfrontując ewentualną lekturę z praktyką i będzie robić coraz lepsze zdjęcia, o co zdaje się chodzi. :D

wtorek, 5 lutego 2019, 12:32
Nowy
Nowy

Dzięki kotin. Głos rozsądku jest zawsze na miejscu :)

wtorek, 5 lutego 2019, 22:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]