Teraz jest piątek, 26 kwietnia 2019, 04:03

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Taśmy miniDV - za i przeciw 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Taśmy miniDV - za i przeciw
Przymierzam sie do zakupu kamery miniDV Sony. Prosze wszystkich forumowiczów o opinie odnosnie jakosci dostepnych na rynku tasm miniDV. Najlepsze waszym zdaniem tasmy pod wzgledem jakosci nagrywanego obrazu i trwalosci - Wasze za i przeciw. Czy zawsze powinno uzywac sie tasm tej samej marki co kamera?

niedziela, 6 marca 2005, 11:50
Bywalec
Bywalec

Wg. mnie najlepsze są kasety TDK. Niestety, robiąc jakiś ważny film powinno się używać nowych kaset. (w telewizji nikt nawet nie pomyśli żeby użyć kasety drugi raz)

niedziela, 6 marca 2005, 12:54
Nowy
Nowy

Temat jest interesujący również dla mnie, mam bowiem bardzo różne doświadczenia z taśmami miniDV (kamera Sony DCR-TRV60E):

1. Pierwszą taśmą, którą kupiłem, był najtańszy Maxell DVM60SE (o ile dobrze pamiętam, w srebrnym opakowaniu). Ogólnie nieźle, jednak po zrzuceniu nagrania na komputer dało się zauważyć kilka miejsc, w których strumień został częściowo uszkodzony (tu i ówdzie 1-2 klatki "pikselozy").

2. Drugą taśmą była Sony Premium, na której bez problemu udało mi się nagrać całe wakacje. Niestety, kolejna Premium okazała się bardzo kapryśna. Odzyskałem z niej mniej niż połowę nagranego materiału (spora jego część całkiem "wyparowała", jest też dużo charakterystycznych, poziomych pasów oraz "pikselozy").

3. Niestety, zakupiłem także Sony Excellence z tej samej dostawy co felerną Premium (Media Markt). Wydałem 50 zł, i niestety - straciłem CAŁY materiał z Wigilii (brak dźwięku; obraz co prawda jakiś jest, jednak jakby nagrywany w trybie poklatkowym, do tego przy każdym ruchu kamerą dzielony na pionowe pasy, rozdzielone mnóstwem pikseli). Podczas nagrywania otrzymałem komunikat o konieczności wyczyszczenia głowicy, choć była to dopiero czwarta taśma nagrywana przez tę kamerę.

4. Po tym przykrym doświadczeniu złożyłem wizytę w zakładzie foto-video, w którym panowie, zajmujący się zawodowo kręceniem wesel, studniówek itp. potwierdzili, że kilka taśm Sony miniDV wylądowało u nich w koszu na śmieci (używają kamery Sony VX-2000). Zarekomendowali mi taśmy TDK Digital Master (złote opakowanie). Ponoć nagrali już takich ok. 50, bez jakichkolwiek problemów. Za ich namową kupiłem więc taką TDK i muszę przyznać, że jestem zadowolony. Wszelkie wcześniejsze problemy, o źródło których zacząłem posądzać kamerę, zniknęły jak reką odjął.

5. Ponieważ dużo wskazuje na to, że wśród taśm miniDV trafiają się serie lepsze lub gorsze i używając ich nie można być pewnym niczego, po przestudiowaniu kilkudziesięciu wątków na tym forum postanowiłem kupić 2 taśmy Sony PDVM-40N (DVCAM, 75-90zł sztuka). Można ponoć nagrywać na nich do kilkudziesięciu razy bez straty jakości tudzież obawy o stan głowic kamery. Zamierzam używac ich na zmianę, na bieżąco archiwizując nagrany materiał na płytach DVD-R (archiwizacja godziny nagrania kosztować mnie bedzie ok. 7zł). Inna sprawa, jak bardzo niezawodne i trwałe okażą się nośniki DVD-R (konkretnie Verbatimy Advanced AZO).

poniedziałek, 7 marca 2005, 18:51
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Czytałem kiedyś jakiś techniczny wywód na temat smarów używanych w kasetach MiniDV. Autor (profesjonalista) wyjaśniał, że każda firma stosuje inne smary. Do tego stopnia inne,że potrafią się pogryźć ze sobą w sytuacji fizycznego kontaktu,dlatego tak istotne jest aby korzystać zawsze z kaset jednej i tej samej firmy. Nie zmieniać bo pozostałości na głowicy zaczną reagować ze sobą. Coś w tym chyba jest bo wszystkie wątki choćby na tym forum o kiepskiej jakości kaset były mniej więcej w tym samym stylu: korzystałem z A, zmieniłem na niby bardzo dobre B innej firmy i kicha z nagrania, przy okazji głowica do czyszczenia.

Ja od 3 lat używam tylko Sony Excellence (kilka Premium) i żadnych problemów.

wtorek, 8 marca 2005, 01:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co do srebrnych TDKow BARDZO NIE POLECAM. Mialem 3 razy przyjemnosc 3 razy powazne problemy z kasetami. Bardzo dobre sa panasonici mastery (biale) oraz czarne fuji DVC. Z tanszych polecam EMTECi.

wtorek, 8 marca 2005, 02:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Ja od 1,5 roku używam Sony Premium (nagrałem kilkanaście szt.) bez najmniejszego problemu. Wszystkie kupiłem w Foto-Jokerze w różnym czasie - w miarę potrzeb. Kamera JVC GR DV4000. Opinia, żeby trzymać się jednego rodzaju taśm jest dosyć powszechna i raczej logiczna - patrz posty wyżej. Ja nie utraciłem jak dotąd ani jednej klatki.

wtorek, 22 marca 2005, 21:56
Bywalec
Bywalec

Tracenie klatek to już porażka totalna. A co do tego smaru to prawda, chyba ten sam wywód naukowy czytałem :). A co do kaset to róznie bo kotś w innym poscie napiasał, że używa róznych i tez wszystko jest ok. Z tymi kasetami to trochę jak z rosyjską ruletką wydaje mi się, czytając wszystkie posty na ten temat rozbierzność w zdaniach jest dość duża:)

wtorek, 22 marca 2005, 23:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Wg. mnie najlepsze są kasety TDK. Niestety, robiąc jakiś ważny film powinno się używać nowych kaset. (w telewizji nikt nawet nie pomyśli żeby użyć kasety drugi raz)

Tylko ze oni sobie na to moga pozwolic bo żyją z naszych haraczy ;-))

piątek, 24 czerwca 2005, 13:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]