Teraz jest piątek, 26 kwietnia 2019, 02:03

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Lampa własnej produkcji... 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Lampa własnej produkcji...
Bardzo proszę o wypowiedzi osób znających na temacie światła i jego rozpraszania... :idea:

Zrozpaczony wysoką ceną lampek doświetlających do amatorskich kamer postanowiłem coś takiego sam wykonać...
Zaznaczam do zastosowań czysto domowych(amatorskich).
Natchniony :idea: tym tematem myslę zamienić diody podczerwieni na zwykłe np. takie diody LED...
-Czy bateria 9V będzie wystarczająca do zasilenia dwóch szeregów po 3 diody
-Czy ma to sens...???
-Będzie to dobrze doświetlało pokój powiedzmy 16m2(oświtlony i tak powiedzmy 100W)...???
-Czy może zastosować do tego jeszcze osłonki wyklejone sreberkiem...???

Wiem że niektórych pewnie rozśmieszy ten pomysł(moją żone jak spytałem czy potrzebuje jeszcze to pudełko po jakiejś biżuteri :lol: i powiedziałem po co mi :lol: ) jednak proszę o wszelkie komentarza i sugestie, a może i też inne pomysły na wykonanie podobnych lampek...

Do obudowy(znaczy tego pudełka), myślę dokleić kawałek szpeja aby montować to na moim canone MV690 na zimnej stopce...

Athlon XP 2600+
1GB TwinMos
GF5500 128MB
Maxtor 80GB +Samsung 160GB
liteon 851S

czwartek, 14 kwietnia 2005, 20:46
Bywalec
Bywalec

powiem tak, nowe dioy led biale 10mm daja naprawde mocne i ladne swiatlo, kilka polaczonych powinno sporo oswietlic

pomysl zasilania tego z baterii 6F22 (9V) jest jednak nietrafiony, baterie te maja bardzo mala pojemnosc i wydajnosc pradowa, lepiej zastosowac jakies akumulatorki NiMH

nie potrzeba zadnych folii czy innego badziewia, dobre diody daja swiatlo skupione do promienia okolo 25 stopni i nic nie trzeba zza nich odbijac - to nie zarowka

pozdrawiam

=-=-=-=-=-=-=-=-=

czwartek, 14 kwietnia 2005, 21:49
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Mam 2 akumulatorki R6 2400mAh czy jeśli podłącze do nich równolegle 2 diody o poborze prądu 0.1 A to czy teoretycznie powinny świecić przez 12h jeśli nie to przez ile i co ważniejsze czy ilość podłączonych równolegle diód będzie wpływała na jakość świecenia czy tylko czas będzie odpowiednio krótszy...

Najbardziej to chodzi mi o to czy jak podłącze do tych akumulatorków 2diody które będą świeciły x [gdzie x to pewna ilość jednostek światła] to czy jak podłącze powiedzmy 4 diody to czy przez choćby godzine bądą one świeciły 2x

Bo w tym przypadku kamerka do zastosowań amatorskichnie chodzi o czas świecenia tylko o jego jakość...

Athlon XP 2600+
1GB TwinMos
GF5500 128MB
liteon 851S

sobota, 16 kwietnia 2005, 15:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Teoretycznie jedna dioda powinna świecić okolo 20 godzin, praktycznie też.
Dwie o polowę krócej. Natężenie oświetlenia zwiększy się dwukrotnie przy doświetlaniu dwoma.

Jestem elektrykiem starej daty i nie znam w /w diod. Na kamerze stosuję lampkę 20W, która pobiera z akumulatora 6V okolo 3A. Te diody wyglądają na perpetum mobile.

Pozdrowienia

sobota, 16 kwietnia 2005, 22:57
Stały bywalec
Stały bywalec

Tez myslalem o budowie lampy ale nie bralem pod uwage diod. Teraz po odswiezeniu tematu przez Siwyyy'ego zaczalem znowu kombinowac. Znalazlem na allegro cos takiego http://allegro.pl/show_item.php?item=47211758 - co o tym myslicie ? Do tego bateria plaska lub lepiej 4 akumulatorki AA (ladniej bedzie wygladalo)...?

Serdecznie pozdrawiam majsterkowiczow.

sobota, 16 kwietnia 2005, 23:49
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ja teraz myślę już o jednej diodzie np. takiej lub takiej którą myślę zasilić z trzech akumulatorków tylko nie wiem czy potrzebuję do tego jakiś rezystor???

Te żarówki z diodami to jest raczej rozwiązanie do latarek...

Athlon XP 2600+
1GB TwinMos
GF5500 128MB
liteon 851S

niedziela, 17 kwietnia 2005, 07:26
Stały bywalec
Stały bywalec

Ja myslalem o tym zeby zmodyfikowac lampe rowerowa :) (np. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=48481169 ) i wtedy mam zalatwiona sprawe obudowy (ledniejsza ciezko w domowych warunkach "wyprodukowac"), wlacznika itp. Do takiej lampy wchodza 4 akumulatorki wiec bedzie 6 V - pozostaje jeszcze kwestia diody do tego... Acha jeszcze trzeba bedzie pewnie przerobic szybke i dorobic szyny do stopki, ale poki co to najwiekszy problem z dioda :( - jak cos wykombinujesz - daj znac...

Serdecznie pozdrawiam.

niedziela, 17 kwietnia 2005, 12:35
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ta srebrna oprawa na żarówke(z latarek) jest w tym przypadku zła, bo filmując coś z dwóch, trzech metrów to będziesz miał na filmowanym obiekcie koło...
Wydaje mi się że dioda, ew kilka z szerokim kątem świecenia będzie tu dużo lepszym rozwiązaniem...
W tym tygodniu zamówię sobie jedną diodę na allegro i zobaczę co z tego wyjdzie...

Athlon XP 2600+
1GB TwinMos
GF5500 128MB
liteon 851S

niedziela, 17 kwietnia 2005, 15:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Panowie, chyba się Wam w głowach poprzewracało :-)
Na te eksperymenty z diodami LED tylko szkoda czasu i pieniędzy...

niedziela, 17 kwietnia 2005, 20:02
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Panowie, chyba się Wam w głowach poprzewracało :-)
Na te eksperymenty z diodami LED tylko szkoda czasu i pieniędzy...

Piszesz z własnego doświadczenia czy tylko Ci się wydaje...

Athlon XP 2600+
1GB TwinMos
GF5500 128MB
liteon 851S

niedziela, 17 kwietnia 2005, 20:25
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Pierwsze podejście do lampy doświetlającej nieudane :lol: :evil:
A mianowicie pożyczoną diode(co by nie ryzykować, utraty kasy)1W podłączyłem do obwodu zasilanego 4akumulatorkami R6 z rezystorem 3.6oma efekty;
-w zupełnej ciemności pomaga, kamera jest w stanie zarejestrować obraz na niewielką odległość...
-niestety nie sprawdza się jako lampa doświetlająca... w pokoju(15m2) oświetlonym powiedzmy 60W plus światło telewizora niewiele pomaga, nie widać znaczącej różnicy...
Więc w moim przypadku taka lampa odpada...
Zastanawiam się teraz nad zakupem takowej lampki rowerowej i dorobieniu do niej tylko podstawki pod szynę w kamerze...
Myślę że te 4 ledy dające 4W skupione będą lepiej doświetlać interesujący mnie plan, no i jak zauważył tu jeden przedmówca sprawa obudowy jest rozwiązana.
Może ktoś ma taką lub podobna lampke przy swym bicyklu i podzieli się uwagami na temat światła jakie daje...

Ps. Lamka dostępna nawet w kolorze srebrny metalic :D :D :D
No i co też ważne w razie niepowodzenia(czytaj; zbyt słabe światło) zawsze mogę ją zainstalować w rowerze którego nie mam :D ...

Athlon XP 2600+
1GB TwinMos
GF5500 128MB
liteon 851S

piątek, 22 kwietnia 2005, 20:19
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Lampa własnej produkcji...
Może ja się wypowiem. Mam latarke czołową na 7 LEDach, taką jak tutaj:
http://allegro.pl/show_item.php?item=49903326
Filmowałem niedawno imprezkę w lesie przy grillu w nocy no i latarka oswietlała praktycznie tylko obiekty w odległosci do 2m i to w centrum obrazu, zaś na filmie wyraźnie widac niebieski odcień. Może lepsza była by ta ?:
http://allegro.pl/show_item.php?item=50162359
Jest też inna alternatywa: od Ruskich mozna kupić za grosze latarki czołowe żarówkowe na 4 baterie R6. Może wstawić tam żarówkę halogenową 4V/0,8A lub kryptonową 0,7A i zasilać akumulatorkami (4x1,2V=4,8V), np. zapasowym zestawem do aparatu cyfrowego (poj.rzędu 2000MAh) ? Oczywiscie trzeba by rozproszyc swiatło, np. wstawiając płytkę wyciętą z pudełka po CD, zmatowioną rozpuszczalnikiem nitro.

Wracając do LEDów: w sklepach z częsciami elektro. można kupić białe diody 5 mm juz nawet po 1 zł. Ich napięcie zasilania to 3,2 V zaś prąd roboczy 20 mA. Zauważcie ze diody 10 mm mają praktycznie to samo żródło światła co 5mm, tyle że z dużą soczewką skupiająca światło

czwartek, 12 maja 2005, 07:58
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Lampa własnej produkcji...
No i właśnie, zobaczcie tutaj:
http://www.123av.com/DetailPage.asp?ProductID=PV-DLT9
- lampa Panasonic PV-DLT9 ma własnie 3W . Taka lampka powinna być u nas w sklepach za góra 30 PLN

czwartek, 12 maja 2005, 13:06
Nowy
Nowy

Od niedawna mam kamerę JVC GRD 270, i też zastanawiałem się nad dodatkowym źródłem zasilania. GRD 270 ma zainstalowane dwie diody, i wiem że to dużo za mało (chyba żeby poświecić, jak w nocy chcemy trafić do dziurki od klucza). Czy ktoś przeprowadzał jakieś próby z mocniejszymi latarkami - lampami rowerowymi? Na allegro dostępne są już latarki o 32 ledach za ok. 40 zł.

czwartek, 23 czerwca 2005, 14:14
Stały bywalec
Stały bywalec

Witam
Od niedawna mam kamerę JVC GRD 270, i też zastanawiałem się nad dodatkowym źródłem zasilania. GRD 270 ma zainstalowane dwie diody, i wiem że to dużo za mało (chyba żeby poświecić, jak w nocy chcemy trafić do dziurki od klucza). Czy ktoś przeprowadzał jakieś próby z mocniejszymi latarkami - lampami rowerowymi? Na allegro dostępne są już latarki o 32 ledach za ok. 40 zł.

Zrobiłem lampę - przerobiłem tzw. czołówkę: przymocowałem kostkę do mocowania na gnieżdzie kamery, założyłem żarówkę halogenową 4V/0,8A i szybke rozpraszającą (z opakowania po kremie). Rezultat: z 2-3 metrów (szczególnie we wnętrzach) lampa pomaga, ale dalej już cienko. Filmowałem imprezę w nocy przy ognisku i z większej odległości kolory zanikały, natomiast gdy płomienie buchały mocniej to światło lampy nie miało znaczenia. Co do chińskich laterek na LEDach: światło jest niebieskawe co widac nawet na filmie (filmowałem przy laterce na 7 diodach), ale może ta wersja na 32 działałaby lepiej ? A może spróbować 2 takie latarki ? 64 LEDy to już powinno być coś :D

poniedziałek, 27 czerwca 2005, 07:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]