Teraz jest piątek, 26 kwietnia 2019, 18:38

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 mikrofon - i cala reszta 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post mikrofon - i cala reszta
Witam.
Czy moglby mnie kto oswiecic w sprawie zestawu do porzadnego nagrywania dzwiekow w polaczeniu z kamera minidv.
Czyli mikrofon (preferowany shotgun) do uzytku prywatnego w przystepnej cenie (np. taki T.Bone EM9900 - doczytalem, ze bardzo dobry - no i w przystepnej cenie ok. 100EUR)
Czytam i czytam i coraz wiecej zamieszania. A to "zasilanie fantom 48V", "przedwzmacniacz", "zlacze XLR". Ludzie co jest grane? :)
Czy ktos lopatologicznie napisze co potrzeba, aby podany w przykladzie mikrofon polaczyc do kamery (wejscie mikrofonu w kamerze = mini jack).

Z gory thx's

piątek, 30 września 2005, 00:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tytułem wstepu krotkie wyjasnienie.
Mikrofony podłączać można (zasadniczo) na 4 sposoby. Jackami (mini lub zwykłymi) - wtedy są to mikrofony zasilanie bateryjnie. Drugi sposob to chinche i wtedy zasilanie tez musi byc bateryjne badz podobne. Dwa ostatnie sposoby to XLR i DIN zasilane Phantomowo i Tonaderowo (juz nie uzywany ale starsze mikrofony tak maja). Oba nie maja mozliwosci zasilania bateryjnego (bateryjka wkladana DO mikrofonu a prad plynie do nich kabelkiem od kamery czy miksera. Zlocze XLR to trzy bolce we wtyczce srednicy ook 1.5 cm din tez trzy bolce ale juz ok 1 cm. Zasilanie Ph (Phantom) i T (Tonader) to zasilanie jak napisalem podawane z kamery miksera, badz w wypadku niektorych mikrofonow (np. Sennheiser MKH 66) z przedwzmacniacza (dla 66 sa dwa przedwzmacniacze - bateryjny K6 oraz Phantomowy [bioracy prad z kamery/miksera] k6P). Phantomowe zasilania wachaja sie w granicach 9-52V ale duze profesjonalne mikrofony maja nawet 140V . Tonader to -12V (tak tak minus :) odwrotna polaryzacja)

Piszesz, ze szukasz mikrofonu podlacxzanego jackiem. Wiec o T.bonach zapomnij :D To mikrofony XLR a po drugie i wazniejsze majace ponad 40 cm dlugosci i superkardioidalna charakterystyke. To znaczy, ze chwytaja TYLKO to co jest przed nimi w polu jakis 3 moze 4 stopni. Do operaowania takim mikrofonem potrzeba dzwiekowca znajacego sie na rzeczy (oczywiscie zaraz ktos napisze ze takim mikrofonem przykreconym do kija od szczotki nakrecil ze szwagrem costam i swietnie wyszlo ale nie oszukujmy sie :().
Osobiscie radzilbym Ci kupic Audio-Technica ATR55. Ma dobra gore (do 18 kHz co nie daje znieksztalcen takich jak mikrofoniki joga czy jakimtam) podlaczany jackiem i zasilany bateryjnie. Cena to okolice 400 zlotych.

piątek, 30 września 2005, 14:03
Bywalec
Bywalec

Dzieki za obszerne wyjasnienie. Zrozumialem, ze lepiej odpuscic sobie t.bone'a i zadowolic sie ATR-55.
Drazac jednak dalej temat zapytam:
Czy te rozwiazania pomoglyby w podlaczeniu mikrofonu t.bone z kamera?
http://monterdiy.com/oferta_mpc01a.htm
albo to
http://monterdiy.com/oferta_pre02.htm

sobota, 1 października 2005, 01:37
Bywalec
Bywalec

Do canona xm2 i sony 2100 dokupiłem mikrofon( za radami z forum) Monacr 6000 - w porównaniu z mikrofonami kamer jest ok.
Jest zasilany baterią , która wystarcza na ok. 40 godz pracy
koszt w warszawie 140 zł
pozdrawiam

sobota, 1 października 2005, 09:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

oczywiscie ze mozesz sobie kupic zasilacz/przedwzmacniacz do mikrofonu XLR po to zeby go podlaczyc do wejscia niesymetrycznego (twoja kamera na przyklad). zauwaz tylko ze te urzadzenia sa zasilane z sieci 220V, albo sporego akumulatora... i po co ci to? :) Kup sobie jak radzi Luka mikrofon niesymetryczny z bateryjka.

sobota, 1 października 2005, 09:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zasadniczo jesli szukasz dobrego mikorofonu kadioidalnego to poszukaj na ebayu niemieckim uzywanych sennheiserow 416 albo 816 (mikorofony z koncowka 15 maja zasilanie Tonaderowe i problem jest ze zrobieniem kostek zasilajacych :D)

sobota, 1 października 2005, 10:08
Bywalec
Bywalec

Nie, no panowie - ten ATR-55 to nieporozumienie... :(
http://www.bealecorner.com/trv900/mictest/mictest.html (jest tam probka nagrania - zenada)
Jestem wrazliwy na punkcie dzwieku (nie audiofil), ale tak to nagrywa moj mike wbudowany w moja biedna HC-14.
Moze jestem w bledzie, uwazajac ze t.bone (np. EM9900; w ogole miki<1kpln) to nieporozumienie?

Prosze o wypowiedzi poparte doswiadczeniem.
thx

sobota, 1 października 2005, 19:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Elliot: to zalezy co kogo satysfakcjonuje. Czytajac to forum przyzwyczaj sie, ze 98% piszacych zadowolonych jest z rozwiazan amatorskich. Profesjonalista moze sie z nich smiac, moze narzekac na ich kiepski sprzet, albo moze pomoc im tyle ile sie da w ich zakresie finansowym. Wybor nalezy do ciebie.

Ja osobiscie jestem zwolennikiem Sennheiserow i raczej trzymam sie tej marki niezaleznie od tego czy kupuje shotguna, czy mikroport. Ale po co niby mam polecac je komus kogo na nie nie stac?

poniedziałek, 3 października 2005, 09:00
Bywalec
Bywalec

Zgadzam sie, ze wiekszosc szuka tanich rozwiazan. Bo to nie jest - raczej - forum profesjonalistow. Natomiast mysle, ze kazdy szuka najlepszych rozwiazan technicznych na wlasna kieszen.
Wracajac do tematu to przykladowy Sennheiser (MKE-300) warty niemala sume ~800 pln ma bardzo slabe opinie wsrod uzytkownikow. Na sieci znalazlem probki z tego mikrofonu - slabe to bylo.
Dzwiek nie jest 2x lepszy od 2 razy tanszego ATR-55, wiec szkoda kasy na profesjonalny dezajn ;)

Co z tym t.bone'm? Ktos uzywal?

środa, 5 października 2005, 10:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

T.bone to nie sa najlepsze mikrofony. Napisz moze do czego potrzebujesz mikrofonu to bardziej bedziemy mogli Ci pomoc. Wiele od tego zalezy. Jesli szukasz mikrofonu nakamerowego to zapomnij o tym akurat T.bone. Jesli szukasz taniego mikrofonu na tyczke to w ostatecznosci ten sie nada mimo, ze zakres 30Hz-20kHz wziety jest z sufitu i mikrofon mocno tnie gore i nie ma najlepszych szumow wlasnych ale czego spodziewac sie w sprzecie za taka cene. Pamietaj, ze mikrofony zaczynaja sie od ceny ok 1500 zlotych i wszystko nizej juz tak dobre nie bedzie. Z nakamerowych mikrofonow mozna polecic Sennheisery Me 66 z przedwzmacniaczem K6. Opcja sa tez mikrofony ME 80 z K3 ale to starszy sprzet. Niezle opinie w kategorii mikrofonow kamerowych z nizszej polki zbieraja mikrofony Rode. A co do nagran z internetu.. Zgadzam sie z opinia ze ATR 55 jest troche szumiasty ale czego oczekiwac za te pieniadze. A nagranie w mp3 jako test i probka mikrofonu jest smieszne. Analizowac dzwiek mozna ale nie na kompresowanym materiale :)

środa, 5 października 2005, 11:54
Bywalec
Bywalec

Masz racje Luka. Ale czy mikrofon za 1.5kpln to jakas kosmiczna technologia? Wlasnie dlatego szukam tanszych odpowiednikow.
Jestem poczatkujacym "filmofcem", ale akurat na dzwieki jestem wrazliwy. O ile chcac poprawic jakosc obrazu - nalezy zainwestowac mnostwo kasy, o tyle w dobry dzwiek juz mniejsze mnostwo ;)
Myslalem, ze za ~400 pln znajde cos dobrego w dziedzinie fonii, ale widze ze te nie male pieniazki moga ledwie zredukowac glos silniczka kamery, ktory nagrywa sie razem obrazem (mam bardzo nieprofesjonalna "kamere")
Dlatego szukam mika, ktory poziom szumow bedzie mial naprawde maly. Niestety widze, ze jest to nie osiagalne. No ale pytam, bo moze ktos znalazl cos rozsadnego nie firmowego.
Myslalem o mikrofonie na kamere - bo latwiej. Jednak bardziej zalezy mi na jakosci (i cenie) niz na wygodzie.
Dzieki Luka za sugestie. Bede podazal Twoim tropem.

środa, 5 października 2005, 21:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]