Teraz jest poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 04:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Oświetlenie diodowe lub z zimnych katod 12V - rękodzieło :) 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Oświetlenie diodowe lub z zimnych katod 12V - rękodzieło :)
Od dłuzszego czasu prowadzę różnego rodzaju próby zbudowania ekonomicznego a zarazem skutecznego oświetlenia do kamery.
jako źródło zasilania chciałbym wykorzystać albo akumulatory paluszki NiMH >2000mAh w grupach po 2 lub po 4 (kwestia późniejszego ładowania - z 3szt. jest problem).
lub akumulator żelowy 12V 7,5Ah lub ostatecznie 18Ah.
--
Najczęstszym stosowanym przez producentów źródłem światła są lampy halogenowe 20 - 50W - a ponieważ są one mało efektywne i ekonomiczne (chociaż tanie) testuję inne źródła światła.

Dioda LED 3W - odpowiednik 10W halogena, aczkolwiek wydaje mi sie iż należałoby zastosować jakąś małą soczewkę w celu zawężenia kąta (120st. do powiedzmy 90st.) oferowane na allegro kolimatory sąnieskuteczne w przypadku kamery (za bardzo zawężają kąt), aczkolwiek światło w tym przypadku jest wystarczająco jasne do filmowania. Ponadto dioda daje swiatło o silnym zabarwieniu niebieskim i musimy dobrać odpowiedni balans bieli, lub zastostwać filtr. Napięcie na diodzie powinno wynosić 3,6V , przy mniejszym dioda będzie świecić ale zbyt ciemno, przy ponad 4V może sie spalic. Jak coś mi się uda zbudować napiszę.

Obecnie chciałbym się równolegle zabrać do zbudowania lampy na zimnych katodach 12V. Ja chcę uzyskać maksymalny koszt całej lampy bez zasilania na poziomie 150zł. Budowa wydaje sie dosyć prosta - katody białe są sprzedawane np. na allegro z elektroniką na 12V wystarczy je połączyc równolegle dodać kabelek, przełącznik i akumulator. pomijając obudowę.

Chciałbym zapytać czy ktokolwiek z was bawił się juz w budowanie takiej lampy, jakiej barwy światło białe dają katody, czy aby przypadkiem nie migają jak jarzeniówki? Może jakieś inne sugestie?
tu na siriusie majątakie np. link do oferty

Pozdrawiam.

środa, 12 lipca 2006, 10:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Temat ciekawy, aczkolwiek ciężki w realizacji.
Przedewszystkim niebieskie zabarwienie światła. Można oszukać balansem ale jak zmienisz pozycję na sali gdzie dominować będzie światło innej barwy to psikus.
Kwestia odpowiedniego napięcia 3 aku paluszki dadzą ok 3.6V ale nie pociągną zbyt długo, jedna taka dioda pożera 700mA.
Podłączenie aku żelowego wydaje się ok, ale pojawia się problem ze zbiciem napięcia. Przy takim obciążeniu rezystor musi być potężny i napewno się mocno spoci, chyba że układ na jakimś stabilizatorze.
Rozproszeniem światła bym się nie martwił bo 140 stopni da się przeżyć a soczewka to pewnie skupi w mały strumień.

Tyle z mojej strony, życzę sukcesów i czekam na efekty :wink:

Pozdrawiam

środa, 12 lipca 2006, 13:47
Stały bywalec
Stały bywalec

w ofercie producentów LED są diody o świetle białym ok 5500 - 6500K jednak bardzo drogie, w ofercie niektórych firm są ledy w obudowie od halogenów na 12 V grupowane po kilkanaście szt więc pasowały by do każdej oprawki - lampy filmowej - kwestia ustalenia barwy światła

środa, 12 lipca 2006, 19:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ponadto dioda daje swiatło o silnym zabarwieniu niebieskim i musimy dobrać odpowiedni balans bieli, lub zastostwać filtr.

Na allegro sa diody 3W i 5W o róznej barwie białej, tzn. ciepłej i zimnej. "Ciepłe" tez sie nie nadają?

inver_ napisał(a):
Napięcie na diodzie powinno wynosić 3,6V , przy mniejszym dioda będzie świecić ale zbyt ciemno, przy ponad 4V może sie spalic. Jak coś mi się uda zbudować napiszę.

Nie interesowałem sie dokładnie,a le chyab wystarczy prosty układ regulowanego stabilizastora LM317T...?
Na google jest pełno schematów specjalnych przetwornic dla diód większej mocy, diód białych.

Zimne katody? 8O
A jaką to ma moc? Bo jeżeli to jest to co ja widziałem ostatnio to odpada :d
Małe rureczki które nie dają skupionego światła i są malej mocy. Poza tym mega zimna barwa, gorsza od diód (take światło jak w lampie w skanerze). Ota takie jakby wredne jażenióweczki :)
To ma zupełnie inne zastosowanie.

piątek, 14 lipca 2006, 23:21
Nowy
Nowy

Czy pomysł skonstruowania lampy doświetlającej opartej o LED upadł?
Bardzo mnie to interesuje ponieważ kilku - kilkunastogodzinne śmiganie z halogenem i akumulatorem na pasku sprawia, że mój kręgosłup zaczyna w okolicach oczepin odmawiać posłuszeństwa.
Oświetlenie LED radykalnie by zmniejszyło zapotrzebowanie na prąd jednak nie spotkałem się z opiniami szczegółowymi co do barwy LED-ów i ich mocy. Samo wpakowanie LED-ów w jakąś obudowę raczej nie jest sprawą trudną. Dorobienie zasilania nawet na kablu z akumulatorami w kieszeni też nie przeraża mnie bo byłyby to dużo mniejsze akumulatory i lżejsze, co ma znakomite znaczenie.
Czy ma ktoś doświadczenia z LED-ami co do barwy, czy jest jakaś dioda przypominająca barwą i mocą halogena?

środa, 9 maja 2007, 21:51
Moderator
Moderator

sporo czasu minęło od założenia tematu, może ma ktoś jakieś nowe doświadczenia? LEDy tanieją i są doskonalone... czas pomyśleć o zmianie orientacji ;)
co do temperatury światła, to może gdyby włączać sekcje ciepłe/zimne aby dopasować temperaturę przez mieszanie LEDów o różnej barwie?

pozdrawiam

sobota, 28 lipca 2007, 14:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

sobota, 28 lipca 2007, 16:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tylko taka szybka zabierze nam z 1EV minimum, a diody nie daja za duzo swiatla.
To mieszanie diodami jeszcze wydaje sie najrozsadniejsze, tylko trzeba zmieszac swiatlo jeszcze przed opuszczeniem lampki, wiec moze diody montowane tylem do kierunku swiecenia, obudowa lustrzana typu dyfuzor, ale to jest strasznie duzo kombinacji i nie wiadomo co sie uzyska.

Sa lampki fajne biorace prad z akumulatora kamerki, tylko kosztuja po 1-2tys no i taki akumulator starcza na godzine pracy, dodatkowo takie obciazenie pewnie szybko wykancza akumulator.

niedziela, 29 lipca 2007, 12:53
Moderator
Moderator

właśnie mam zamiar korzystać z zewnętrznego akumulatora, dlatego myślę o takim rozwiązaniu. wydaje mi się konieczne delikatne źródło światła. stosując kilka czy nawet kilkadziesiąt diód można umieścić światełka dookoła obiektywu. co to daje chyba nie muszę mówić. szczególnie, gdyby można było regulować temperaturę i moc światła. np. 3 diody 3W 3200K i 3 diody 3W 6000K. co myślicie? jakie to właściwie dawałoby światło?

pozdrawiam

niedziela, 29 lipca 2007, 17:22
Bywalec
Bywalec

piątek, 31 sierpnia 2007, 14:11
Nowy
Nowy

ja w listopadzie bede sie tym zajmowal, planuje zrobienie plytki z 80 diodami 5mm, lub 10mm okolo 45,
tylko zastanawiam sie jakie diody zastosowac??

piątek, 31 sierpnia 2007, 15:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]