Teraz jest poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 04:42

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kran Kamerowy 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Kran Kamerowy
Witam szukam w internecie informacji na temat konstrukcji tego cacka chciałbym zapytać czy ktoś z forowiczów robił taki kran sam jesli tak to proszę o uwagi i opinie interesuje mnien jakich materiałów używaliście i czy wogle warto za wszelkie odpowiedzi z góry dziekuje

środa, 13 grudnia 2006, 23:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Właśnie przymierzam się do budowy kranu. Kopalnia wiedzy jest tutaj .

czwartek, 14 grudnia 2006, 00:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Właśnie przymierzam się do budowy kranu. Kopalnia wiedzy jest tutaj .

Oj, raczej bardzo mało jest tu informacji na ten temat, oj bardzo mało. Sam od pewnego czasu drążę ten temat.

Cena, cena - wszystko o to się rozbija. Bo jeżeli jestem bardzo bogaty, to kupuję sobie w Beiksie kran "V40 Video Boom" za ponad 40 tys. zł (cena KOSMOS, paranoja), albo mam tyle kasy, ile mam, i za jak najmniejsze pieniądze próbuję sam coś sklecić. Mam cennik wyposażenia do najtańszego modelu Cambo - mocowanie monitora - 400 zł, monitor - 2000 zł - itd., itp.,ceny z nosa wydłubane!!!

Szczegóły, szczegóły - diabeł tkwi w szczegółach.

Największy problem, to sterowanie głowicą. Nie wyobrażam sobie kranu z możliwością sterowania tylko wychyłem góra-dół, bez możliwości obrotu głowicy prawo-lewo. Jest to dość nędzna wg mnie wersja kranu. Pytanie czym to napędzać, właśnie. Mam nadzieję, że admin nie wytnie tych linków (bardzo o to proszę): zerknijcie na tematy poruszone przeze mnie :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=
dość nędzne odpowiedzi !

Oryginalne (ściślej-profesjonalne) sterowanie głowicy można kupić za około 4 tys zł (w Poznaniu).

Mam zamiar wykorzystać korpus zwykłego joysticka + zawarte w nim potencjometry 100 kiloomowe. Oczywiście można by się pokusić o sterowanie hallotronowe, ale te koszty.

Dlatego też moje próby z samoróbkami napędami:
- silnik krokowy: możliwość bardzo małych obrotów nawet jeden obrót w ciągu kilku (kilkunastu) sekund, duży moment obrotowy niemal przy każdej prędkości (niemal - przy bliskich maksymalnym obrotom silnika moment zaczyna spadać, łącznie z wypadnięciem z obrotów). W połączeniu z przekładnią pasową (pasek zębaty) można mieć bardzo wolne obroty (obrót/wychył głowicy).
Ale, no właśnie, jest to ale !!! Silnik krokowy jest naprawdę głośny. Nie wierzyłem w to, aż sam usłyszałem. Kupiłem silnik krokowy (200 kroków na obrót, czyli 1,8 stopnia na krok) o wymiarach około 4x4x4 cm, masa chyba z 0,3kg oraz sterownik z mikrokrokiem (1/8 kroku na impuls sterujący). I co ? Małe, malutkie obroty - silnik buczy, wręcz się trzęsie, większe obroty - tylko buczy, jeszcze większe - silnik piszczy. Tak mały silnik poprzez przekładnię bez problemu obróci/pochyli kamerę o masie 2 kg (o max takich tutaj raczej mówimy), ale w przypadku umieszczenia silników na głowicy, kamera doskonale nagra każdy ruch silnika !!! Umieszczałem ten silnik na gumkach (oringach), ale mimo tego dźwięk idzie poprzez konstrukcję (rury) dalej. Jestem totalnie zawiedziony.

- silnik DC (prądu stałego). Bez przekładni rzędu około 1:50 + przekładnia pasowa pomiędzy tą przekładnią a osiami obrotu/wychyłu silnik sobie nie poradzi (za mały moment obrotowy). I tutaj także jest problem hałasu na większych obrotach. Na małych jest raczej OK. Sterowanie oczywiście poprzez sterownik typu PWM (zmiana współczynnika wypełnienia, a nie poprzez zmianę napięcia).

- silnik bezszczotkowy. Z uwagi na koszty takiego silnika + koszty sterowników nie biorę tego pod uwagę. Już dość dużo kasy zainwestowałem w doświadczenia! Być może, że właśnie tędy droga, ale ja nią nie pójdę (kasa!).

Z powodu hałasu generowanego przez wyżej wymienione napędy konstrukcje takie zamontowane bezpośrednio na głowicy nie mają racji bytu. W tej chwili drążę temat odsunięcia napędów o ok. 1 - 2 metry od głowicy i wykorzystanie linek stalowych do pośrednictwa
pomiędzy napędem ( silnik ) a osiami obrotu/wychyłu. Fakt, że uczyni to konstrukcję bardziej skomplikowaną, ale chyba tylko w ten sposób odsunę źródło dźwięku ( silnik ) od kamery. Dodam jeszcze, że mimo wszystko silnik krokowy generuje nawet hałas poprzez szarpanie linką. To jest bardzo wkurzające i z tego powodu temat silnika krokowego upadnie.

Sterowanie silników.
Jak wspomniałem chcę do tego wykorzystać joystick komputerowy plus zawarte w nim potencjometry, ale bez elektroniki ( jest nie do wykorzystania ). Zasada jest prosta: położenie środkowe - silniki STOP, im bardziej wychylenie w którąś stronę - tym większa prędkość w określoną stronę. We wspomnianym wątku na początku listu ( forum elektrody ) jest przedstawiony sterownik, który można zastosować. Jest problem: jest schemat, jest opis, nie można go kupić, trzeba go zrobić. Muszę się nauczyć wytrawiania płytek, lutowania itp. Z bólem, ale to zrobię, choć wolałbym dać sensowne pieniądze.

Konstrukcja kranu.
Trójnóg. Mam zamiar wykorzystać do tego statyw kolumnowy BOX-3 firmy ATHLETIC. Udźwig 40 kg ( po drobnym wzmocnieniu nóżek - przeniesie więcej ).

Konstrukcja ramienia.
Mam zamiar zrobić to z dwóch rur biegnących obok siebie z systemu mebli rurowo - kulowych o kolorze młoteczkowym o średnicy 25 mm + złączki z tego systemu. Oczywiście ramię będzie podzielone na kilka sekcji z powodu:
- muszę to przewieźć samochodem osobowym
- chcę mieć możliwość modyfikacji długości ramienia.
Oczywiście wykorzystam linkę o średnicy ok. 5 mm w celu zabezpieczenia przed złamaniem ( wygięciem ) ramienia. Mam nadzieję, że z powodu wykonania tego ramienia z dwóch rur biegnących obok siebie nie będę musiał troszczyć się o stabilność ramienia w kierunku prawo - lewo.

Przeciwwagi. Powiem jedno: siłownia, hantle - wiadomo, po co chodzi.

Podgląd musi być. Telewizor turystyczny LCD z wejściem video. Nic mądrzejszego nie wymyśliłem.

Można by wiele rzeczy zrobić inaczej, ale w moją ideą jest jak najmniej spawów ( to umiem sam ), jak najmniej usług tokarzy, frezerów, jak najwięcej gotowych, estetycznie wykonanych elementów.

To na razie tyle, mile widziane uwagi innych konstruktorów - samouków.

czwartek, 14 grudnia 2006, 22:23
Stały bywalec
Stały bywalec

HeHe to po to kolega Romcio chciał ode mnie fotki z głowicą, nie żeby kupić tylko zbudowac:), ale już mi się nie chce dzielić ifnormacjami na ten temat, nikt nie chce kupić wszyscy chcą budować. Moge powiedzieć tyle w moim ramieniu jest odopowiedź na wszystkie dręczące ciebie pytanie. (Gorąca Głowica)Czyli głowica z płynną (liniową, niedługo również nieliniową) zmianą prędkości, nie liczyłem ale przy najwolniejszym ruchu,(lewo, prawo)potrzeba 2-3minuty na pełen obrót 360st przy najszybszyb mniej niz 5sek. Góra dół również taka sama prędkość tylko kąt 140st tak żeby spojzec pionowo w dół i żeby nie zobaczyć głowicy kiedy patrzymy w gore. Udźwig ramienia na 5m, narazie wieszałem 9kg obciążenia tak więc spokojnie powinien pociągnąć kamerę do 6kg (ślniki w głowicy są na tyle silne że spokojnie poradzą sobie z lekko nie wywazoną 6kg kamerą). Co do głośności, przy nie przekraczaniu większych prędkości są wogole nie słyszalne albo ledwo słyszalne. Tak więc jak ktoś jest chętny do wynajęcia to proszę na prv, dopoki nie zrobie strony www zainteresowanych mogę odesłać do galerii >>>>>>>>Galeria<<<<<<< gdzie z 23zdjęć(z galerii Foto Film) ostatnie 7 przedstawiają kran w najnowszej wersji.
Pozdrawiam

piątek, 15 grudnia 2006, 03:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co do głośności, przy nie przekraczaniu większych prędkości są wogole nie słyszalne albo ledwo słyszalne

No właśnie, chodzi o to "ledwo". W przypadku filmowania cichego otoczenia jest to nieco (łagodnie mówiąc) denerwujące. Obawiam się, że jeżeli nie odsuniesz o np. jeden metr silników od kamery (szczególnie te silniki od pochyłu, fakt, są używane w mniejszym stoppniu), to zawsze dźwięk z tych silników dotrze do kamery :cry:

Jeżeli możesz, wrzuć na rapidshare.de fragment filmu. Skompresuj go w miarę mocno pod względem obrazu, ale zrób dobrą jakość dźwięku. Chciałbym usłyszeć te silniki, a tak prawdę mówiąc, wolałbym ich nie usłyszeć.

sobota, 16 grudnia 2006, 00:03
Stały bywalec
Stały bywalec

Wiesz co, ja z praktycznego punktu widzenia nie widzę żadnego problemu, rozumiem że chcesz nagrywać scenę z aktorami lub z kimś kto się ma wypowiedzieć do kamery. Prosty wniosek przy takim przedsięwzieciu trzeba mieć dzwiękowca, zakłada klipsy i po sprawie( chyba że masz zamiar być jednoosobową orkiestrą). Moje silniki są na tyle ciche że dzwiękowiec nagra dzwięk bez problemu. Zresztą przy niezbyt szybkim ruchu kamera(na efektowy, a tym bardziej kierunkowy przymocowany do kam) również nie rejstruje dzwięku silników. A jeszcze mi się nie zdażyło żebym potrzebował dzwięku w momencie wykonywania szybkiego ruchu głowicą (na tyle szybkiego żeby silniki były głośne)Mam na mysli to ze wtedy ruch jest na tyle szybki ze obraz jest kompletnie rozmazany.
Niewiele by to tobie pomogło bo materiały jakie mam to, koncert oraz krótka etiuda z gościem grającym na perkusji oraz impreza której nie moge pokazać. Jak będzie ładniejsza pogoda i trochę czasu to zrobię film prezentacyjny.

sobota, 16 grudnia 2006, 02:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jestem w fazie składania "do kupy" kranu.
Krótki opis:
- odległość od podparcia statywu do kamery: cztery wartości
a) około 2,2m
b) około 3,2m
c) około 4,2m
d) około 5,2m
- odległość od podparcia statywu do kamerzysty (do rączki) - 1,3m
Docelowo statyw będzie na kółkach.

Wszystkie osie obrotów łożyskowane:
a) pochylenie głównego ramienia: 2 łożyska 6003
b) obrót głównego ramienia: 1 łożysko 51104
c) podparcie poziomujące wsparcia głowicy obrotowej: 2 łożyska 6001
d) obrót głowicy : 2 łożyska 6006 (umieszczone obok siebie - przylegające)
e) wychył głowicy : 2 łożyska 6003 (umieszczone obok siebie - przylegające).

Wstępne doświadczenia wskazują, że aby zrównoważyć kamerę VX2100 na max wysięgu trzeba około 25-30 kg przeciwciężarów.

Mam nadzieję, że całkowity koszt łącznie z elektroniką: sterowanie, monitor itp. nie powinien przekroczyć 2000 zł, a na pewno nie przekroczy 3000 zł. Z tym, że w zasadzie wszystko robię sam, to znaczy spawanie konstrukcji, częściowo projektowanie układów sterujących, trawienie płytek drukowanych + lutowanie .......
Część elementów to niemal "gotowce" . Np. statyw kolumnowy BOX-3 tylko troszkę przerobiony, to znaczy do nóżek wstawione dodatkowe rurki (niewidoczne na zewnątrz), aby się te oryginalne nie wygięły.
Część elementów jest całkowicie wykonanych przeze mnie.

Mam nadzieję zakończyć prace w styczniu. Wtedy postaram się zamieścić nieco fotek, może kilka filmików.

[ Dodano: Czw Lut 01, 2007 2:49 pm ]
Kilka małych uwag odnośnie budowy kranu pod kątem pracy w pomieszczeniach:

- pomieszczenia zamknięte z reguły nie są zbyt wysokie. Odległość pomiędzy głowami stojących /bawiących się ludzi a sufitem jest dość mała. W czasie pracy kran dość często dotyka sufitu najwyżej położonym punktem. Trzeba to miejsce koniecznie pokryć (owinąć) czymś miękkim, aby sufitu nie porysować, bo właścicielom sali na pewno by to się nie spodobało

- z uwagi, że każdy metr parkietu jest dość bezcenny należy zbudować (zmodernizować) statyw w ten sposób, żeby prześwit pomiędzy ramieniem a podłogą był na tyle wysoki, aby ludzie mogli w miarę swobodnie (bez podskoków) poruszać się w bliskich okolicach kranu. Dodam jeszcze może niezbyt odkrywczą uwagę, ale bardzo ważną, że im wyżej wysuniemy statyw, tym staje się bardziej niestabilny.

- kółeczka w statywie są w zasadzie nieodzowne, aby zapewnić jako taką mobilność kranu, ponieważ przenoszenie rozłożonego kranu to dość karkołomny wyczyn. Hamulce kółeczek są raczej niepotrzebne, ponieważ obciążone, relatywnie małe kółeczka mają dość duży opór toczenia i trzeba dość mocno pchnąć konstrukcję, aby ją przesunąć.

- im większa jest długość ramienia, tym wyższa powinna być wieżyczka, na której są wsparte napinające linki biegnące od operatora , poprzez tą wieżyczkę w kierunku głowicy kamerowej. Dodając do tej wysokości wysokość statywu okazuje się, że zaczynam tą wieżyczką zawadzać o lampy, baloniki itp. Z tego powodu zrobiłem dwie (wymienne) wieżyczki. Mniejsza wysokość do krótszych rozstawów (niższych pomieszczeń), a większa do dłuższych rozstawów (wyższych pomieszczeń – praca na zewnątrz).

- należy zapewnić własne zasilanie dla monitora podglądowego, ponieważ zasilanie z sieci znacznie komplikuje pracę (mobilność) kranu

Mimo pracy kamery na kranie kamerowych warto mieć drugą kamerę, aby film wynikowy był atrakcyjny dla odbiorcy filmu. Naprawdę praca jedną a dwoma kamerami (oczywiście dwóch operatorów w przypadku dwóch kamer) to kolosalna różnica !!!

sobota, 16 grudnia 2006, 10:53
Stały bywalec
Stały bywalec

W sumie ramie istnieje już od 8 miesięcy ale stronkę uruchomiłem niedawno i prawdopodbnie niedługo może zmienić adres, narazie jest ten.>>>>strona_www<<<<
Znajdują się tam dwa filmy nowszy(film) z gościem na rowerze, kręcony na nowej głowicy dzięki której można uzyskać bardzo płynny ruch, oraz drugi(film) z perkusistą, kręcony na starej głowicy, pod względem ruchu sporo gorszy. Ramię ma 5m długości dla kamer do 6kg, aktualnie pracuję nad przedłużeniem do 6.5m dla kamer do 2.5kg

wtorek, 27 lutego 2007, 00:32
Stały bywalec
Stały bywalec

Kod:
http://www.floatcam.pl/main_p.htm

Nastepnie wejsc w FloatCamPro NOWOŚĆ!!!.
moze nie jest to "prawdziwy" kran ale prosciej go napewno zbudowac.

wtorek, 27 lutego 2007, 23:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wielkim problemem był zakup w zasadzie zwykłej, bzdurnej śruby calowej do zamocowania kamery. Udało mi się kupić taka śrubę + nakrętkę we Wrocławiu. Cieszyłem się, że udało mi się dokonać takiego luksusu. Patrz na skan paragonu - cena jak za śrubę ze srebra: śruba = 3,67 zł, nakrętka = 0,67 zł za sztukę. Zwykłe śruby metryczne w Polsce są kilkanaście (kilkadziesiąt) razy tańsze od calowych. Dla rozwiania wątpliwości załączam dwie fotki wykonane na papierze milimetrowym.

niedziela, 11 marca 2007, 16:31
Nowy
Nowy

Post Re: Kran Kamerowy
Witam
wykonałem kran kamerowy (od strony mechanicznej)o mozliwosci filmowania w dowolnym przedziale od 2,1m do 5,5m. hula az milo.
KRAN ZROBIONY A OTO FILM ROBIONY Z NIEGO
http://www.winnicajasiel.pl/index.php?p=strona&idk=23&idn=0&s=0

Ostatnio edytowano poniedziałek, 22 lutego 2010, 11:00 przez ryzyk__fizyk, łącznie edytowano 4 razy

poniedziałek, 22 grudnia 2008, 22:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wszystko ładnie, pięknie. Do momentu, gdy zauważysz, że "życie" kamery wartej 5-20 tys. zł zależy od solidności twojej pracy !!!
A także zdrowie, a i nawet życie osób, które znajdą się pod tą konstrukcją. Dodam dla ułatwienia, że w przypadku wiekszych długości ramienia masa przeciwciężarów potrafi przekroczyć 50-100 kg.

wtorek, 23 grudnia 2008, 02:01
Nowy
Nowy

Wiem...zrobienie samego modelu nie oznacza sukcesu końcowego :(
Sama konstrukcja będzie ze stali więc zagrożenie dla ludzi znajdujących się pod spodem jest oczywiste w razie awarii już mniejsza o kamerę bo to rzecz nabyta.
Co sądzisz o pomyśle samego modelu?
Mocowana będzie lekka kamera JVC HD7 więc konstrukcja chyba nie musi być przesadnie ciężka. Przewidują długość dłuższego ramienia około 3,5m-4,5m.
Mam jeszcze taki pomysł...Ponieważ kran będzie używany do kręcenia materiałów w hali (przedstawienia teatralne)to planuję jeszcze do sufitu dać linkę zabezpieczającą(asekuracyjną)

wtorek, 23 grudnia 2008, 11:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A ja robię już ostatnie szlify nowego kranu (odciągi mi do zrobienia zostały) i niedługo zamieszczę fotki na www. Ten co go jeszcze można na mojej stronie zobaczyć to prototyp, którego już dawno nie mam. Statyw jest podobny do tego co miałem ale wprowadziłem ostatnio (znajomy mnie postraszył, że za delikatny zrobiłem :) ) mały patencik dzięki, któremu wzrosła jego wytrzymałość do nawet 200kg(!) nacisku (wszedłem na niego osobiście i skakałem po nim). Ramię obecnego ma max 5,5m długości (z możliwością 4m i 2.5m). Może sobie jeździć na kółkach lub stać na podstawie poziomującej. Nowiutka głowica dla kamer do 4-5kg (w sumie nowy prototyp :D ) no i zupełnie nowe bardzo stabilne sterowanie z funkcją autopanoramy (przykład wykorzystania http://pl.youtube.com/watch?v=BckRddMeZNI&feature=channel) Myślę że czasy obrotu też mi niezłe wyszły - poziomo od 25s do około 9-10min na pełny obrót, pionowo od 15s do około 3-4min. Świadomie ruch poziomy zwolniłem, bo i tak w praktyce wykorzystuje się mniejsze prędkości. W starej głowicy szybciej gnało i mnie to trochę drażniło. Zresztą w tej wersji co mam teraz w każdej chwili mogę przekładnie zmienić 8) .

KRAN 6m auto AIM

wtorek, 23 grudnia 2008, 12:43
Bywalec
Bywalec

Wracając do tematu. Co myślicie aby zrobić głowicę na podstawie 2 wkrętarek ? Zapewne domyślacie się jak to chce zrobić. Wkrętarka jest dobra bo ma silnik krokowy, regulacje obrotów i kierunku. Tylko ,że by się przydało zastąpić ten przycisk jakimś joystickiem ale jak to zrobić ?! Jutro zabiorę się za rozbiórkę tego przycisku może uda się podłączyć go do jakiegoś joysticka :P

Trochę głupi pomysł ale do odważnych świat należy i trzeba zaryzykować, bo jeszcze nigdzie nie widziałem takich patentów...

piątek, 25 września 2009, 21:59
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona