Teraz jest niedziela, 21 kwietnia 2019, 18:58

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Mikrofon MONACOR 600-ST kontra ATR-25 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Mikrofon MONACOR 600-ST kontra ATR-25
Wczoraj przeczesałem chyba całe forum pod kątem mikrofonu na np. salę weselną.
Chcę kupić mikrofon do kamery VX2100, który nie będzie robił przesterów, jeżeli trafi się na "nawiedzonych" grajków, którzy uwielbiają zabijać :P ludzi basami, a to niestety zdarza się dość często. Nawet w przypadku sterowania manualnego w w/w kamerze są przestery, jeżeli stanę blisko głośników, z których leci muzyka z basami z siłą wodospadu :lol:

Jako, że jestem amatorem, to nie mam zamiaru wydawać dużej kasy na mikrofon, dlatego też w kręgu zainteresowania są te dwa mikrofony, jak w temacie: MONACOR 600-ST oraz ATR-25.

Czytając posty, mikrofony te wywoływały dość skrajne emocje, od "och, ach ...." do "a fuj, tfu, tfu ...".

Teraz napiszę, co wiem.
Podobno MONACOR 600-ST to podróba mikrofonu ATR-25. Podróba nieco tańsza, na tą chwilę około 190 zł, ATR-25 nieco droższy - 230 zł. Czytając posty wnioskuję, że obydwa mikrofony nie grzeszą jakością wykonania, zawieszenie samego "serca" mikrofonu poprzez korpus wrednie przenosi dźwięki typu dotykanie mikrofonu, naciskanie klawiszy kamery itp., ale w warunkach dużego hałasu (czytaj początek postu) to nie jest zbyt zauważalne. To co najważniejsze: hałas muzyki na sali weselnej nie przekracza dopuszczalnego ciśnienia akustycznego tych mikrofonów i przesterów w sumie nie ma.

A teraz pytania:
1 - na ile moja wiedza jest prawidłowa ?
2 - który z tych mikrofonów jest lepszy ?
3 - a może jakaś propozycja innego stereofonicznego mikrofonu za max 300 zł ? Mój portfel nie zaakceptuje ceny typu "świetny mikrofon za 2000 zł" :?

piątek, 22 maja 2009, 22:50
Moderator
Moderator

Post Re: Mikrofon MONACOR 600-ST kontra ATR-25
A co powiesz na ten :P zwróć uwagę na cenę w tym sklepie i porównaj z innymi sklepami .
http://www.sklepwideo.pl/details.php?id=am100230

p.s. mikrofon testowany w skrajnych warunkach > pokój mojego syna i taka straszna muzyka :mrgreen: efekt końcowy mnie zadowolił . Lecz tak jak ty szukałem taniego mikrofonu .

piątek, 22 maja 2009, 23:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jurekwejh napisał(a):
......tak jak ty szukałem taniego mikrofonu .
Szukałeś i znaczy się kupiłeś, masz i używasz ? Także na weselach ?
A jak wygląda sprawa przenoszenia (rejestrowania) dźwięku spowodowanego otarciami o obudowę, czy po zamontowaniu na kamerę przenosi dźwięk naciskania przycisków itp. w przypadku relatywnie cichego otoczenia ?

sobota, 23 maja 2009, 00:13
Moderator
Moderator

Nie kręcę wesel więc nie mam pojęcia jak się zachowa w takich warunkach .
A co do kamery to mam panasonica nv gs 500 i ta kamera nie wydaje dźwięków jakie są w kamerach sony fx-1 lub 2100 . Sprawdzałem tylko czy są przestery przy głośnej muzyce oraz chciałem mieć mikrofon z osłoną przeciw wietrzną > sporo mojego materiału to w plenerze i dla tego mikrofon z osłoną mnie bardzo interesował .
Dzięki uprzejmości kolegi miałem możliwość podłączenia tego mikrofonu > stosuje on ten mikrofon zamiast orginalnego mikrofonu w kamerze sony 2100 .
Od poniedziałku będę mógł więcej powiedzieć na temat tego mikrofonu > wystąpił mały problem i przesyłka ma opuźnienie .

Mikrofon ten podałem jako propozycję w Twoim przedziale cenowym > ale w tym sklepie jakim wkleiłem link > przeciętnie cena tego mikrofonu to około 400 zł .

sobota, 23 maja 2009, 09:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Osobiście używam Monacora 600 ST, ale tylko przy głośnej muzyce na sali tanecznej.Jeszcze ani razu nie miałem przesterów na tym miku.
Przy tak silnym nagłośnieniu sali, stuki czy szumy mechanizmu kamery to nie problem, po prostu ich nie słychać.Nie używam monacora do kościoła , ani przy nagrywaniu biesiady weselnej (za stołami), wiadomo mikrofon ten w zupełnej ciszy potrafi zebrać nawet chrapanie w ławkach kościelnych, czy inne niepożądane dźwięki z kamery :wink:
Podsumowując :
Jest to tani mikrofon na głośną salę, który uchroni Was przed przesterami.
A pseudo-muzyków możecie mieć wtedy gdzieś...
a praca staje się przyjemniejsza i mniej stresująca (jak się nie zapomni włączyć monacora) :wink:

pozdrawiam Waldek
(VX2100+monacor)
...spadam na imprezę

sobota, 23 maja 2009, 13:21
Moderator
Moderator

Mikrofon ten rejestruje czysty wyrazisty dźwięk > nie porównywalnej jakości z audio uzyskanym z orginalnego mikrofonu od kamery . Brak jest jakichkolwiek przesterów , ale jest ale > rejestruje obsługę kamery > do tej pory operowałem kamerę za pomocą pilota > teraz w to wejście do kamery podłączyłem mikrofon i mikrofon ten rejestruje wszystkie dotknięcia kamery nawet nie miałem pojęcia , że takie odgłosy mogą być przy przekładaniu powiedzmy kamery z ręki do ręki . Odgłosy te są wielkim minusem , może lepiej będzie jak zamocuję ten mikrofon na szynie ( jest w drodze > zamówiona ) ale chyba będzie gorzej ?? . Ciekawe że brak tych odgłosów jeśli mikrofon jest w rękach > podawanie mikrofonu z ręki do ręki itd. a przecież tu dotykamy wpros mikrofon . Nie mam pojęcia jak inne mikrofony ?? , ale ten przenosi wszystkie dźwięki obsługi kamery o których nie miałem pojęcia , że występują ( odgłosy te nie są słyszalne na mikrofonie w kamerze) .
p.s. Ech i po co czytałem ten temat > teraz znam minusy mikrofonu :P może bym ich nigdy nie odkrył sam .

wtorek, 26 maja 2009, 08:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jurekwejh napisał(a):
Mikrofon ten rejestruje czysty wyrazisty dźwięk > nie porównywalnej jakości z audio uzyskanym z orginalnego mikrofonu od kamery . Brak jest jakichkolwiek przesterów , ale jest ale > rejestruje obsługę kamery > do tej pory operowałem kamerę za pomocą pilota > teraz w to wejście do kamery podłączyłem mikrofon i mikrofon ten rejestruje wszystkie dotknięcia kamery nawet nie miałem pojęcia , że takie odgłosy mogą być przy przekładaniu powiedzmy kamery z ręki do ręki . Odgłosy te są wielkim minusem , może lepiej będzie jak zamocuję ten mikrofon na szynie ( jest w drodze > zamówiona ) ale chyba będzie gorzej ?? . Ciekawe że brak tych odgłosów jeśli mikrofon jest w rękach > podawanie mikrofonu z ręki do ręki itd. a przecież tu dotykamy wpros mikrofon . Nie mam pojęcia jak inne mikrofony ?? , ale ten przenosi wszystkie dźwięki obsługi kamery o których nie miałem pojęcia , że występują ( odgłosy te nie są słyszalne na mikrofonie w kamerze) .
p.s. Ech i po co czytałem ten temat > teraz znam minusy mikrofonu :P może bym ich nigdy nie odkrył sam .

jurekwejh Mikrofon Yoga EM-258 STEREO, jest dużo krótszy od monacora, a to znaczy że jest umieszczony bliżej rączki i obudowy kamery i dlatego zbiera takie odgłosy.
U mnie monacor jest osadzony na szynie asymetrycznej z fotonu, bardziej z prawego boku kamery i wysunięty do przodu.Oprócz tego zmieniłem oryginalną stopkę mocującą monacora na inną lepiej wykonaną.Stopka ta przypadkowo wpadła mi w ręce i fajnie bo miała takie same wymiary jak ta od monacora tylko że nie miała luzów i nie "skrzypiała".
Chyba była ona od jakiegoś taniego mika z allegro.
pozdr.

wtorek, 26 maja 2009, 10:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jurekwejh napisał(a):
Mikrofon ten rejestruje czysty wyrazisty dźwięk > nie porównywalnej jakości z audio uzyskanym z orginalnego mikrofonu od kamery . Brak jest jakichkolwiek przesterów.....
Czy pisząc "ten mikrofon" opisujesz:
- Yoga EM-258 ?
- MONACOR 600-ST ?
- ATR-25 ?

wtorek, 26 maja 2009, 16:20
Moderator
Moderator

Yoga EM-258 :x wiem znowu nie w temacie > ale na ten mikrofon czekałem ( przesyłka dotarła w poniedziałek ) < i już więcej nie dopiszę :P nic w tym temacie .

wtorek, 26 maja 2009, 17:25
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Mozna sie troche pobawic z monacorem.Ja odciąłem końcówkę płytki(sam mikrofonik z kabelkami)od całej reszty i osadziłem w filcowej poduszce.Jest teraz znacznie lepiej.Uchwyt obowiazkowo gumowy ,oraz przegub przerobiłem tez na gumowych podkładkach.Teraz nadaje sie do uzytku.Ponoc atr25 jest lepszy od st 600(ale ja tego nie porównywałem)

wtorek, 26 maja 2009, 19:35
Moderator
Moderator

Obiecałem , że już nic nie dopiszę >>> kłamałem :lol:

Bardzo Proszę o jakąś odpowiedź ;

1 - ile wytrzymuje bateria w mikrofonie ??
2 - a może ładuje się ona przez kamerę ? ( tak jak bateria która podtrzymuje datę i ustawienia w kamerze )

Brak ulotki z opisem przy mikrofonie a ta bateryjka jakaś malutka :P .

środa, 27 maja 2009, 12:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czas odświeżyć temat,
W kilka dni po weselu, czyli duet "mikrofon Yoga EM-258 + kamera VX2100".

Refleksje.

Nagrywanie niemal w totalnej ciszy - lepszy mikrofon kamery, gdyż Yoga EM-258 za bardzo szumi.

Nagrywanie w hałasie, czyli nawiedzeni weselni grajkowie, którzy starają się zabić weselników basem i ogólnie decybelami - Yoga EM-258 sprawdza się bardzo dobrze, żadnych przesterów, charczeń, nagrywania dźwięku naciskanych klawiszy kamery (przecież grajkowie dają "ognia") itp. Rzekłbym, biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości - Yoga EM-258 sprawdza się rewelacyjnie.

Inne spostrzeżenia:
- wada to może, a może i zaleta: dość delikatny element łączący korpus mikrofonu ze stopką, choć lepiej to złamać niż wyrwać mocowanie z kamery
- zapomniałem wyłączyć mikrofon, był włączony ponad 24 non-stop, poza tym kilkanaście godzin normalnej pracy: bateria (bateryjka) działa dalej
- i znowu wada to może, a może i zaleta: włączenie mikrofonu sygnalizowane jest tylko i wyłącznie krótkim błyśnięciem diody, w czasie pracy mikrofonu nic nie sygnalizuje stanu włączenia, trochę szkoda, ale bateryjka dłużej wytrzyma
- biorąc pod uwagę cenę baterii to żaden problem do każdej imprezy założyć nową baterię i nie wyłączać w ogóle mikrofonu
- jeżeli nie włączę mikrofonu, to kamera (VX2100) nagrywa dźwięk z własnego mikrofonu, mimo, że jack jest wpięty do gniazda mikrofonowego (nie zrobię niemego filmu)

Yoga EM-258 to może nie jest mistrzostwo świata, ale przynajmniej cena jest akceptowalna nawet dla okazjonalnego "nagrywacza weselisk" :wink:

środa, 11 listopada 2009, 20:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

http://allegro.pl/item863437109_yoga_em ... ianka.html moze warto przyjrzeć się tej ofercie, cena wydaje się atrakcyjna. Pozdrawiam

niedziela, 27 grudnia 2009, 21:16
Bywalec
Bywalec

Mam Monacor 600-ST i kupiłem właśnie ATR-25 a właściwie ATR-6250 bo została zmieniona nazwa. Po wstępnych oględzinach da się zauważyć że ATR jest lepiej wykonany, plastik, spasowanie i ogólnie jakość jest lepsza niż w przypadku Monacor'a. Po prostu Monacor to gorsza kopia ATR a co za tym idzie różnica w jakości rejestrowanego dzwieku też musi być.

piątek, 15 stycznia 2010, 22:46
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]