Teraz jest wtorek, 23 kwietnia 2019, 12:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Oświetlenie Sali 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Oświetlenie Sali
Zastanawiam się nad zakupem lamp do oswietlania sal weselnych .
Wymysliłem sobie ze kupie 2 lub 3 halogeny 1000 watowe .
myślałem o czymś takim
http://foton.kalisz.pl/?strona=sklep_pr ... =&pid=1602
I tu jest prośba do was :
CO MYŚLICIE moze polecicie jakis inny sklep lub jakieś inne lampy
Prosze o Rady

sobota, 20 czerwca 2009, 20:17
Moderator
Moderator

Post Re: Oświetlenie Sali
Gwarantuję Ci, że włączając trzy tysiące wat oświetlenia na sali zmienisz jej klimat na plan filmowy, co z pewnością nie wpłynie korzystnie nie tylko jej klimat na, lecz także połowa tańczących po prostu usiądzie.
Salę doświetlano kiedyś przy kiepskich kamerach VHS tylko po to, by nie było ziarna, dzisiaj filmujemy naturalnie tak jak faktycznie było na sali. Malutki halogenik na kamerze jest w zupełności wystarczający, a film będzie znacznie prawdziwszy, gdy operator z kamerą będzie jak najmniej widoczny i nie wiadomo będzie gdzie i kiedy kogoś filmuje.
... Boże 3000W - skasują Cię za prąd !!??

niedziela, 21 czerwca 2009, 06:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Montażysta Darek A. napisał(a):
Gwarantuję Ci, że włączając trzy tysiące wat oświetlenia na sali zmienisz jej klimat na plan filmowy, co z pewnością nie wpłynie korzystnie nie tylko jej klimat na, lecz także połowa tańczących po prostu usiądzie.
Salę doświetlano kiedyś przy kiepskich kamerach VHS tylko po to, by nie było ziarna, dzisiaj filmujemy naturalnie tak jak faktycznie było na sali. Malutki halogenik na kamerze jest w zupełności wystarczający, a film będzie znacznie prawdziwszy, gdy operator z kamerą będzie jak najmniej widoczny i nie wiadomo będzie gdzie i kiedy kogoś filmuje.
... Boże 3000W - skasują Cię za prąd !!??

Nie zgadzam się z Tobą (mam nadzieję, że umiesz czytać pomiędzy wierszami).

Dziewczyny wprost uwielbiają takie oświetlenie - nie będą musiały iśc do solarium, opalą się na sali weselnej. Osoby noszące okulary będą mogły wreszcie zdjąć te okulary z nosów, gdyż wszystko doskonale zobaczą, żadnym problemem będzie znalezienie igły na parkiecie.
Zimą takie oświetlenie jest wprost idealne, można wyłączyć kaloryfery, a i tak będzie ciepło.

I na koniec pozdrowienia dla pewnej znanej firmy z Jeleniej Góry, która właśnie w ten sposób doświetla tego typu imprezy - firma wie co robi. Halogeny po rogach sali prosto w twarz i całą naprzód - wprost idealny, nastrojowy, intymny nastrój weselnej sali :lol:

Co do lampki nakamerowej - tutaj to akurat operator z kamerą będzie jak najlepiej widoczny i zdecydowanie wiadomo będzie gdzie i kiedy kogoś filmuje, gdyż w określonym momencie świeci ludziom po oczach

????????????????????????????????????????????????????????

Jeżeli mogę podpowiedzieć, to proponuję ze dwa halogeny po 500W ustawić strugą światła skierowaną w sufit lub wręcz nieco w ścianę i sufit, aby światło odbite doświetlało plan. Jest świetną sprawą, aby taki halogen miał regulator mocy, i wtedy zamiast 500W można ustawić mniejszą moc, co bardzo często się przydaje. Mała uwaga: zmienia się balans bieli, na co trzeba zwrócić uwagę. Choć tak prawdę mówiąc, to najlepiej w ogóle nie używać własnego oświetlenia, ale do tego potrzebna jest kamera, która akceptuje małą ilość światła. Tyle, że dziewczyny będą płakać, bo się nie opalą :(

niedziela, 21 czerwca 2009, 10:50
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ja staram się filmować bez dodatkowego oświetlenia. Gdy potrzeba to używam 2 statywów z lampami po 500W skierowane w sufit lub sufit/ściana oraz małej lamki na kamerze.

Często brakuje mi bezpiecznego miejsca na postawienie tych dwóch statywów, ciężko mi sobie wyobrazić postawienie wiekszej ilości.

Należy jeszcze zwrócić uwagę, że przy dużej ciemnej sali środek zostanie niedoświetlony (lampy są przy ścianie) i efekt będzie gorszy niż bez lamp.

Faktycznie mocne oświetlenie nie wpływa pozytywnie na ilość osób na parkiecie oraz na ich wyluzowane zachowanie.

poniedziałek, 22 czerwca 2009, 10:22
Bywalec
Bywalec

widzicie wielkie dzieki myslalem ze dobrze to przemyslałem ale widze ze sie pomyliłem . W takim razie profilaktycznie kupie sobie 2x500 wrazie co bo na kamerze mam 50 w z regulacja mocy . Jeszcze raz dzieki za radę.

Jeszcze raz kombinowałem że w sumie jak bede miał 1000 w lampy to przeciez nie zaszkodzi dam w sófit czy na sciane i bedzie dobrze . czy JEDNAK MYŚLICIE ŻE TO ZA DUŻO ??

poniedziałek, 22 czerwca 2009, 11:46
Nowy
Nowy

Moim zdaniem dwie 500W w zupełności wystarczy i rzeczywiście skierowane w sufit dając je na ludzi masz straszne cienie i w rezultacie beznadziejnie to wygląda używam VX2100 i czasami naturalne oświetlenie jest po prostu za słabe więc profilaktycznie zawsze zabieram ze sobą 2 halogenki a co do ludzi schodzących z parkietu bo jest za jasno tu niestety pole do popisu ma zespół muzyczny jeśli dobrze robią swoją robotę to żadne światła ludziom nie przeszkadza a co do klimatu wesele to nie dyskoteka że musi być ciemno pisze to z własnego doświadczenia gdyż poza filmowaniem fotografią jeszcze muzykuję (nie mylić że wszystko na raz hehehe)

czwartek, 25 czerwca 2009, 15:17
Bywalec
Bywalec

Nieraz aż mi przykro, gdy oglądam jakiś film z wesela gdzie kamerzysta myślał, że wystarczy mu lampka tylko na kamerze. Zwróćcie wtedy uwagę na tło. JEST CIEMNE I SZUMI. Chyba, że dla Was ważny jest tylko pierwszy plan? Ja doświetlam zawsze salę z wszystkich rogów a nawet jeśli jest większa również na środku. Mam wtedy większe pole manewru na ustawienie czasu migawki i wartości przesłony, a i sala jest równomiernie doświetlona takim samym światłem więc biel mi nie ucieka. Nie zgadzam się również, że gdy zapala się lampy to ludzie z parkietu uciekają, zaobserwowałem wręcz przeciwny efekt (może nie należy osądzać po sobie :wink: ). Ale nie chcę tu narzucać swojego zdania, każdy robi tak jak jemu pasuje. Ja lubię mieć na filmie widocznych ludzi nie tylko z pierwszego planu ale również z tła. A wracając do wątka, trzeba najpierw obejrzeć kilka filmów w których są wykorzystywane lampy do doświetlenia i porównać je z filmami kręconymi bez lamp i wtedy można wybrać to co najbardziej odpowiada. Ja osobiście wykorzystuję 3-4kW i wcale nie uważam że to za dużo. A lampkę na kamerze mogę wtedy wykorzystać tylko do likwidacji cieni, a co za tym idzie nie musi ona mi już doświetlać, więc i moc nie musi być duża, i akumulatory mi na dłużej starczają :D . A do tych bardziej doświadczonych prośba żeby nie narzucali innym swojego punktu widzenia, to że wy robicie coś w jakiś sposób nie znaczy, że jest on jedynie słuszny.
Pozdrowienia dla wszystkich.

czwartek, 25 czerwca 2009, 16:37
Moderator
Moderator

Mar432 napisał(a):
wtedy uwagę na tło. JEST CIEMNE I SZUMI

Uważam, że operator z taką kamerą nie powinien świadczyć swoich usług, gdyż ziarno obrazu w dzisiejszych produkcjach nie jest wynikiem braku oświetlenia, lecz brakiem reformowalności operatora w rozwoju technicznym, po za tym nie wyobrażam sobie tak ciemnej sali weselnej, na której jeśli nie będzie operatora z halogenami, to panowała będzie tam totalna ciemność; :mrgreen:
Mar432 napisał(a):
może nie należy osądzać po sobie

Ja montuję materiały nie tylko z uroczystości, lecz wiele moich prac, to produkcje nocne, plenerowe, już sobie wyobrażam biegnącego operatora z asystą oświetleniową o mocy kilkuset wat ciągnącą za sobą przewody z zasilaniem :mrgreen:
Mar432 napisał(a):
trzeba najpierw obejrzeć kilka filmów w których są wykorzystywane lampy do doświetlenia i porównać je z filmami kręconymi bez lamp

Zajmuję się montażem od ponad dwudziestu lat, widziałem w życiu zaledwie kilka wesel, więc nie mam porównania (...)
Mar432 napisał(a):
lampkę na kamerze mogę wtedy wykorzystać tylko do likwidacji cieni

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego fotograficy i nie tylko oświetlają plan z lekkiego ukosa, lampę mają nie nad, lecz z boku do góry?
- właśnie po to, by mieć półcienie i lepszą bryłowość obrazu, nie rozumiem więc walki z tym, co jest naturalne...
I ostatnia kwestia:
Nikt nikomu nie narzuca tutaj swoich metod, są ludzie którzy filmują jeszcze na VHS-ach, są tacy co robią jeszcze w 4:3, jedni zamieniają salę weselną w salę operacyjną, inni utrzymują naturalny jej klimat jaki panował i każdy ma prawo tak robić, jak mu się podoba o ile jego praca jest akceptowana przez odbiorcę, a forum dyskusyjne jest właśnie po to, by o wszystkim dyskutować, a nie nakazywać i bronić.

czwartek, 25 czerwca 2009, 21:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Temat stary jak świat. Moim zdaniem dyskusja zupełnie bezsensowna bo każdą salę (plan filmowy) należy rozpatrywać indywidualnie. Pamiętajmy jednak że aby powstał obraz MUSI BYĆ ŚWIATŁO - to niestety nieubłagane prawa fizyki.
Ile tego światła powinno być to już zupełnie inna kwestia. Wszystko zależy od tego co chcemy pokazać i w jaki sposób a więc trochę od naszego gustu a o tym się raczej podobno nie dyskutuje :wink:
Jeśli ktoś kiedykolwiek był na jakimś planie filmowym albo choćby na jakimś nagraniu programu telewizyjnego to wie że "światełek" tam bez liku. Trzeba jednak też zauważyć że nie są one uruchamiane przypadkowo. Każde z zastosowanych źródeł światła ma dać określony efekt i każde z nich ma określoną moc.
W rzeczywistości "weselnej" świadomość oświetlenia planu jest raczej żadna. Najczęściej spotykane sytuacje to nie ma nic albo jest tego tyle że można by oświetlić stadion piłkarski. Nawet przyjmowany schemat oświetlenia jest zbliżony :wink: (halogeny po rogach świecące w płytę boiska czyli parkiet). Inną sprawą jest że przy nagraniu "weselnym" pracuje najczęściej jeden człowiek. Na planach filmowych jest cała ekipa poczynając od dźwiękowców poprzez oświetleniowców na operatorach kamer kończąc. Trudno więc łudzić się że wszystkiego uda mu się dopilnować. Dobrze by jednak było aby miał jakąś świadomość tego co robi a nie rozstawiał schematycznie statywy z halogenami po rogach sali bo raz tak zrobił i kontynuuje tą "tradycję" przez kilka-kilkanaście lat uważając że innej opcji nie ma.

piątek, 26 czerwca 2009, 09:35
Nowy
Nowy

Moim zdaniem każdy orze jak może i wczesniej ktoś pisał ze są ludzie co nawet filmują jeszcze kamerkami VHS więc ci to dopiero potrzebują światła i tu rzeczywiście można porównać to do oświetlenia stadionu. Jak napisał kolego powyżej że niestety wesele to jeden człowiek który musi ogarnąc wszystko chyba że ludzie zapłacą po 10.000 za wesele to i można zatrudnić dzwiękowca oświetleniowca itp...

piątek, 26 czerwca 2009, 09:54
Bywalec
Bywalec

Kurdę ale burze wywołałem moze po prostu niech kazdy napiszę z czego korzysta
np :
woldox 2 x 200w
burak 4 x 500 w
itp
dziekuje a i na przyszłośc się przyda

piątek, 26 czerwca 2009, 16:12
Moderator
Moderator

Odpowiedź chyba Jasna jak te Twoje halogeny :P kupuje się odpowiednią kamerę a nie halogeny :mrgreen:
p.s. Mam nadzieję , że rachunek za zużyty prąd płacisz :lol: oraz odszkodowanie za oślepianie ludzi . Wejdź na stronę Weselnika i poczytaj jak to walczą ludzie z takimi dziwolągami jak TY i te Twoje halogeny . I właśnie stąd pomysł o rachunku za prąd i odszkodowanie oraz smutna wiadomość brak dostępu do kontaktów na sali w czasie wesela dla takiego sprzętu .

piątek, 26 czerwca 2009, 16:26
Bywalec
Bywalec

jurekwejh hm jak by ci tu napisać cudaku zadałem proste pytanie nie chce na tym forum nikogo wyzywać ale i tego samego oczekuje od innych. Tobie napewno brakuje kultury osobistej. Mój brak doświadczenia z doświetleniem sal nic jeszcze nie oznacza

Sony fx 1

A jeśli wszyscy wypowiadający sie w tym wądku zrobili jak poprosiłem temat byłby zamknięty nie tylko dla mnie a ty jako moderator powinieneś to widziec najlepiej

piątek, 26 czerwca 2009, 16:40
Moderator
Moderator

A może ??? warto zapoznać się z treścią wypowiedzi na różnych forach swojego regionu weselnika co myślą i jak walczą z wideo-filmowcami i ich halogenami ? oraz przestarzałym ich sprzętem . Jeśli masz kamerę Sony HDR-FX1 E to po co Tobie takie halogeny ??? . Ktoś kiedyś na forum pytał się o wzór umowy > dziewczyny napisały taką umowę i oby nigdy taka Pani się z Tobą nie spotkała .
p.s. Zadaj to pytanie na weselniku i sam zobacz co Tobie odpiszą Twoi przyszli klienci .

piątek, 26 czerwca 2009, 22:56
Bywalec
Bywalec

Zaraz sobie lukne na tego weselnika . Ale tak na poważnie gdyby każdy napisał co używa i mozna by wrzucić do nizbednika czy dla początkujacego filmowca
Napewno nie jedna osboba taka jak ja by sobie zobaczyła .
W każdym razie dziękuje serdecznie za wszystkie rady

poniedziałek, 29 czerwca 2009, 09:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]