Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2019, 18:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 NP-F970 i ładowanie baterii 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post NP-F970 i ładowanie baterii
Witam!
Kupiłem nowa oryginalną baterie NP-F970 i ładuje ją za pomocą kamery VX2100.Na kamerze widać postęp ładowania(wyświetlany czas jaki bateria mozze pracować na doładowanej baterii) i lekko sie zdziwiłem gdy na liczniku wyświetla 1183 minut(i nadal ładuje) a w specyfikacjach baterii jest napisane że w pełni naładowana działa 720 minut :0
Czy to jest normalne?Czy ktoś miał już z czymś takim do czynienia??Czy takie "przecholowanie" ładowania nie doprowadzi do uszkodzenia baterii lub (odpukać) kamery???

środa, 23 września 2009, 23:13
Moderator
Moderator

Post Re: NP-F970 i ładowanie baterii
Możesz być pewien, że bateria nie jest oryginalna, a elektronika stosowana w "podróbach" tak właśnie komunikuje się z kamerą informując ją o absurdalnych wartościach, chyba że upadła i uległa uszkodzeniu.

czwartek, 24 września 2009, 00:47
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Każda bateria niklowo-wodorkowa lub niklowo-kadmowa powinna być sformatowana. Formatowanie polega na całkowitym jej naładowaniu i rozładowaniu. Najlepiej rozładować używając jej. Po 3 takich cyklach bateria powinna wskazywać prawidłowe wartości. Z doświadczenia wiem, że i tak nie wytrzyma minut wskazywanych jako teoretyczny czas.
Mój stary VX (pozostały wspomnienia i sentyment) ładował baterię najczęściej 6 a max 8 godzin. Bateria wytrzymywała około 7 godzin nagrania. Osobiście jeżeli bateria ładuje się powyżej 12 godzin to bym odpiął ładowanie.

czwartek, 24 września 2009, 07:58
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

(Każda bateria niklowo-wodorkowa lub niklowo-kadmowa powinna być sformatowana. Formatowanie polega na całkowitym jej naładowaniu i rozładowaniu. Najlepiej rozładować używając jej. Po 3 takich cyklach bateria powinna wskazywać prawidłowe wartości. Z doświadczenia wiem, że i tak nie wytrzyma minut wskazywanych jako teoretyczny czas.)

A co ma piernik do wiatraka,ogniwa w 970 powinny być litowo jonowe chyba że w tej podróbie dali inne.Znam kilku szczęśliwych nabywców tanich oryginałów.No cóż chytry 2 razy traci.

czwartek, 24 września 2009, 08:25
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

dolin napisał(a):
(Każda bateria niklowo-wodorkowa lub niklowo-kadmowa powinna być sformatowana. Formatowanie polega na całkowitym jej naładowaniu i rozładowaniu. Najlepiej rozładować używając jej. Po 3 takich cyklach bateria powinna wskazywać prawidłowe wartości. Z doświadczenia wiem, że i tak nie wytrzyma minut wskazywanych jako teoretyczny czas.)

A co ma piernik do wiatraka,ogniwa w 970 powinny być litowo jonowe chyba że w tej podróbie dali inne.Znam kilku szczęśliwych nabywców tanich oryginałów.No cóż chytry 2 razy traci.

Oczywiście Li-Ion również. Różnica polega na tym, że po przeprowadzeniu po jakimś czasie ponownego formatowania w wypadku Li-Ion akumulatorów powinny one odzyskać pełną pojemność :)

czwartek, 24 września 2009, 08:27
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Napewno takie formatowanie nie zaszkodzi ale z podróby oryginału nie zrobi.Rozumiem ludzi którzy kupują tansze odpowiedniki baterii ale te 970 to ordynarne podróby jeżeli chodzi o pracę baterii,mimo,że opakowanie wykonane perfekcyjne nawet hologram jest trójwymiarowy.

czwartek, 24 września 2009, 08:31
Bywalec
Bywalec

Noi właśnie przyznam się że kupiłem ją "po okazyjnej cenie" :/
Oryginalnie zapakowana, z hologramem, instrukcją obsługi-poprostu ideał.
No nic widze że zrobiłem się w ch...ja na własne życzenie ale cóż "przecie se oka nie wykole" :)
Podłączyłem własnie do lampki i zobaczymy ile poświeci na obu żarnikach.

czwartek, 24 września 2009, 08:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

dolin napisał(a):
Napewno takie formatowanie nie zaszkodzi ale z podróby oryginału nie zrobi.Rozumiem ludzi którzy kupują tansze odpowiedniki baterii ale te 970 to ordynarne podróby jeżeli chodzi o pracę baterii,mimo,że opakowanie wykonane perfekcyjne nawet hologram jest trójwymiarowy.

Ja mam dwa odpowiedniki zwane czasem niesłusznie "podróbami" (niesłusznie gdyż nie podszywają się pod markę oryginału SONY), ładuję je zwykłą tanią ładowarką i użytkuję od ponad pół roku z kamerą SONY V1E. Dla mnie te zamienniki są po prostu rewelacyjne, jeden akumulator pozwala mi na filmowanie całego ślubu i wesela - około 4,5 godziny nagrania i jeszcze pokazuje że mógłbym filmować około 100 minut. Nie zdarzyło mi się, abym był zmuszony wymieniać akumulator podczas wesela.

czwartek, 24 września 2009, 10:14
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Star napisał(a):
dolin napisał(a):

Ja mam dwa odpowiedniki zwane czasem niesłusznie "podróbami" (niesłusznie gdyż nie podszywają się pod markę oryginału SONY),

Mogę polecić marke Premium Gold. Bardzo dobry produkt.

czwartek, 24 września 2009, 10:19
Moderator
Moderator

Skoro przeznaczasz ją do lampki, to nie ma sensu przejmować się absurdalnymi wskazaniami podczas ładowania, nie ma też sensu przepłać i kupować drogich i oryginalnych akumulatorków.
Mamy tu z kolegami własny sposób na formatowanie baterii, które już po latach nie trzymają tak długo jak nowe, a wskazania czasu pozostałego zupełnie nijak mają się do prawdy.
Gdy kamera wyłączy się na skutek wyładowanej baterii wyciągamy ją i do styków prądowych podłączamy maleńką żaróweczkę, aby wyświeciła ona pozostałe zasoby tego akumulatorka i dopiero, wtedy rozpoczynamy ładowanie, które nieprzerwanie trwa dobę. Naprawdę w ten sposób udało nam się reanimować i podnieść współczynnik żywotności bardzo wielu wydawać by się mogło zużytym starym akumulatorom.
Prawidłowe ładowanie powinno zawsze rozpoczynać się rozładowaniem tego, co pozostało, wiele ładowarek w elektronarzędziach tak właśnie postępuje, jest to warunek długiego czasu roboczego. Znajomy fajnie mi kiedyś zobrazował dlaczego tak się dzieje mówiąc, że kiedy podejdziemy do wiszącej huśtawki i pchniemy ją to nie bujnie się ona tak dobrze, jak wtedy, gdy wpierw podciągniemy ją do siebie :mrgreen:
Zobaczcie to, nowy wprost ze sklepu:
http://allegro.pl/item678106381_np_f950 ... oznan.html

czwartek, 24 września 2009, 10:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Po pierwsze, moi drodzy, formatuje to się dyski a baterie akumulatorów formuje :)

Po drugie - formowanie baterii li-ion i polimerowych im szkodzi! Naprawdę - te ogniwa bardzo różnią się od tych stosowanych jeszcze kilka-naście lat temu. Li-Ion można do woli doładowywać w każdym momencie i na dowolny czas, nie wskazane jest doładowywanie pełnej baterii (95-99%) więc pozostawianie jej pod prądem w ładowarce na dłuższy czas nie jest dobrym pomysłem.

W celu kalibracji elektroniki w aku li-ion/poli można raz w miesiącu baterię rozładować - ale tu ważna uwaga! Nie żarówką! Te baterie nie mogą zejść poniżej pewnego napięcia. Najlepiej rozładować w kamerze - ona odpowiednio wcześniej się wyłączy chroniąc ogniwa.

czwartek, 24 września 2009, 10:31
Bywalec
Bywalec

Montażysta Darek A. napisał(a):
Skoro przeznaczasz ją do lampki, to nie ma sensu przejmować się absurdalnymi wskazaniami podczas ładowania, nie ma też sensu przepłać i kupować drogich i oryginalnych akumulatorków.

No właśnie kupiłem ją z myśla o kamerze ale za pomacą lampki HVL-20DW chciałem sprawdzić ile poświeci w pełnej mocy czyli na dwoch żarnikach-noi świeciła dokładnie 2 godziny bez przerwy.

czwartek, 24 września 2009, 10:51
Bywalec
Bywalec

ODGRZEWAM temat ...

"""......W celu kalibracji elektroniki w aku li-ion/poli można raz w miesiącu baterię rozładować - ale tu ważna uwaga! Nie żarówką! Te baterie nie mogą zejść poniżej pewnego napięcia. Najlepiej rozładować w kamerze - ona odpowiednio wcześniej się wyłączy chroniąc ogniwa......."""

Witam, no nie koniecznie nie żarówką . To prawda że dobrze jest co jakiś czs rozładować do końca pakiet a potem dokładnie naładować do 100 procent . Ta operacja znacznie wydłuża czas życia pakietu, zarówno oryginalnego jak i "podróbki" . Można to zrobić ŻARÓWKĄ , tak, tak, właśnie żarówką - ponieważ wszystkie pakiety aku li-ion/poli mają elektronikę zabezpieczającą między innymi przed zbyt głębokim rozładowaniem . Z doświadczenia jednak wiem że czasami się zdarza że ta elektronika nie działa skutecznie i nie wyłącza rozładowania, a jedynie ogranicza prąd rozładowujący . Więc tu UWAGA !!! Napięcie na pakiecie takim jak Sony NP-F970 NIGDY !!! nie powinno spaść poniżej wartości 5,6 V . Każda sytuacja kiedy to napięcie spada poniżej tej wartości jest dla pakietu bardzo szkodliwa i wpływa na jego żywotność, a w skrajnych przypadkach może być wręcz niebezpieczna . Napięcie to można kontrolować jakimkolwiek miernikiem uniwersalnym z dokładnością zupełnie wystarczającą do tego celu .
np. takim : http://www.allegro.pl/item789303819_mul ... rniki.html
Ponieważ zbliża się sezon "posuchy" w pracy kamerami i pakiety będą więcej leżakować dodam że optymalna jest sytuacja do przechowywania pakietu (nawet przez kilka miesięcy) kiedy jest on naładowany w około 70 do 80 procent . Niedopuszczalne jest przechowywanie całkowicie rozładowanych akumulatorków, gdyż zachodzą w nich nieodwracalne zmiany chemiczne i ich żywotność i wydajność znacznie spada .
Pozdrawiam wszystkich czytających .

środa, 21 października 2009, 13:08
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]