Teraz jest poniedziałek, 23 lipca 2018, 17:32

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Akcesoria dla amatora do kręcenia wesela 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Akcesoria dla amatora do kręcenia wesela
Witam.
Ponieważ jestem tu nowy zaczne od napisania czegoś o sobie. Mam na imię Patryk i jestem z okolic Zielonej Góry. Mam 19 lat. Od dziecka byłem związany z elektroniką. Każde urządzenie, które dostane do ręki jest dla mnie jak zabawka dla małego dziecka, tzn. jak najszybciej próbuje odnaleźć jego wszystkie zastosowania. Od kilku lat pracuje jako kelner przy imprezach zorganizowanych jak np. wesela. Czasem jednak (w ostatnich 2 latach 5 razy), dostaje propozycje nakręcenia jakiejś imprezy.

20.08.2011 przyjdzie mi kręcić wesele. Na obecną chwilę posiadam 2 kamery (swoją 9 letnią Sony DCR-TRV19E miniDV + kolegi nową Samsung VP-DC171W 8cmDVD) oraz trójnóg. Możliwe, że będe w posiadaniu jeszcze jakiejś. Zazwyczaj miałem ze sobą te 3-4 szt., dzięki czemu kręciłem na 2 na raz tzn. 1 ustawiałem na statywie i była przez cały czas nieruchoma, a drugą miałem w ręku. Dodatkowe służyły na wymienę, gdy brakowało taśmy lub baterii. Chciałbym się dowiedzieć co możnaby było jeszcze kupić, aby poprawić jakość wykonanych ujęć.

Jeżeli chodzi o budżet nie chciałbym usłyszeć zaraz akcesorii za 1000zł, bo za całe wesele planuje wziąć ok 600zł (brak gwarancji jakości + gotowy film dopiero na zimę, ze względu na moją naukę), więc umówmy się, że na same akcesoria nie wydamy więcej jak 400-650zł
Planuje kupić statyw naramienny oraz zastanawiam się również nad kupnem halogenów. Może też zainwestować w jakiś mikrofon? Co o tym sądzicie?

sobota, 16 lipca 2011, 03:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Akcesoria dla amatora do kręcenia wesela
z motyką na księżyc się wybierasz ?

Dziwne podejście masz pisząc - "brak gwarancji jakości + gotowy film dopiero na zimę"

Oświetlenie mozesz kupić , ale przede wszystkim kup lepszą kamere a nie jakiś samsung od kolegi, oraz miej trochę pojęcia o filmowaniu
Jest odpowiedni dział na tym forum jaką kamere kupić.

Montaż jakiś będziesz robić, czy oddasz surówkę ?

sobota, 16 lipca 2011, 08:13
Stały bywalec
Stały bywalec

w fotonie są takie statywy naramienne z dwiema głowicami może ci się przydać.

sobota, 16 lipca 2011, 09:30
Nowy
Nowy

@vgrzes
na księżyc to może nie. W mojej "karierze", bedzie to 4 wesele. Dotąd wszyscy byli zadowoleni z moich usług. Pisząc brak gwarancji jakości miałem na myśli, że nagrany materiał napewno będzie odbiegał od profesjonalnego kamerzysty. Co do montażu to mam 2 opcje. Albo skorzystać z jednego zapoznanego faceta, który bierze 45zł za 1h gotowego filmu lub zająć się tym samemu na domowym komputerze (mam kupiony ulead video studio 11), ale ze względu na szkołę nie będe w stanie zrobić tego szybciej niż na listopad/grudzień. Dodatkowo korzystam z drukarni w okolicy, która nagrywa zdjęcia na płytę. U innych robie pudełka. Obecny klient powiedział, że na ten termin nie mógł znaleźć taniego kamerzysty, a chciałby mieć jakąkolwiek pamiątke, dlatego zgadza się na wszystkie moje warunki.

Wczoraj na weselu (jako kelner) porozmawiałem sobie troche z obsługą audio-video. Powiedzieli, że tylko 1 raz pracowali ze statywem naramiennym i już więcej tego nie zrobią, ponieważ każdy oddech to ruch kamery. Zdecydowanie polecił mi się skupić na oświetleniu (4 lampy w rogach skierowane na ściane/sufit) oraz na ewentualnym mikrofonie.

Co do zakupu nowej kamery. Na dzień dzisiejszy nie byłbym w stanie wydać więcej jak 1000zł i wtedy już musiałbym zrezygnować z innych dodatków, ale jest to propozycja warta przemyślenia.

niedziela, 17 lipca 2011, 23:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Te lampy w rogach zabiją cały klimat i "usztywnią" gości. Lepiej już lampkę LED na kamerę. Ja w ramach eksperymentu kupiłem chińską lampę ze 160 diodami (ok. 120zł z przesyłką z Chin) i po zastosowaniu żelowego filtra 1/4 minus green, który usunął zielony zafarb diod świeci ona światłem w miarę dziennym. Użyłem jej raz na weselu kiedy to na prośbę kolegi robiłem za drugiego operatora. Kamera XH-A1 z balansem bieli na auto, lampka na minimum mocy i efekt zaskakująco dobry (biorąc pod uwagę nakłady finansowe).

niedziela, 17 lipca 2011, 23:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przemek_pc - jakby była dobra kamera to owszem lampka led wystarczy aby zachować klimat, ale w jego przypadku bedzie słaba kamerka więc niech lepiej te lampy rozstawi a o klimacie na razie można zapomnieć.

a z tymi statywami naramiennymi to troche bzdur ci naopowiadali, większość filmujących śluby używa nieśmiertelne statywy z fotonu i jako tako sie sprawdzają, inna kwestia to że jest trochę kiepsko wykonana "głowica" o ile można ją tak nazwać.

Z ręki raczej nie filmuj bo kiepsko ten film ci wyjdzie.

poniedziałek, 18 lipca 2011, 00:42
Nowy
Nowy

Statyw naramienny Fotonu zostanie zakupiony. Jego temat zamykam :)

Co do oświetlenia to w pobliskim sklepie budowlanym znalazłem 2 interesujące mnie produkty. 30zł za 1x400W na takim stojaku (leżący praktycznie na ziemi) lub 105zł 2x400W na statywie 2,1m.

Zastanawia mnie też opcja wypożyczenia sprzętu. Co o tym sądzicie?

PS> Wcześniej wspomniana cena 600zł nie była ustalana jeszcze z klientem.

wtorek, 19 lipca 2011, 00:28
Bywalec
Bywalec

widzę, że kolega ma taki sam pomysł jak ja:)

z tym, że mój budżet na otwarcie działalności usług video to 25 000zł i tak jest to niezadowalające

co do statywu naramiennego, to czytając to forum i inne również od deski do deski doszedłem do wniosku, że to pieniądze wydane na marne

a powiedz jeszcze, czy brałeś gdzieś nauki operatorki i montażu? czy porywasz się jak to już ktoś wspomniał z motyką na księżyć?

wtorek, 19 lipca 2011, 10:46
Nowy
Nowy

@grzegorzmh
Nie będe robił Tobie konkurencji i otwierać działalności w tym kierunku na razie nie zamierzam :)
Jednak jak wcześniej wspomniałem lubie elektronike. Od 2 roku życia miałem w rękach komputer, a odkąd rodzice kupili kamere (miałem 10 lat), to każdy wyjazd na wakacje, każda wycieczka szkolna, każda rodzinna impreza to każdy nowy film. W tym czasie uczyłem się głównie na błędach, ale także słuchałem wypowiedzi innych. Eksperymentowałem także z ustawieniami kamery na mniej ważnych wydarzeniach. Od 4 lat zaczełem bawić się też montażem. Nagraną surówke montuje sekunda po sekundzie, aby był jak najlepszy efekt. Widzę przy tym które elementy mi wyszły, a które nie. Dotąd nie byłem na jakimkolwiek kursie, ale nie uważam, że jest on zbędny.
Mama planuje w najbliższym czasie kupić lustrzanke, a wtedy napewno wybiorę się na kurs fotografowania. Być może w przyszłości zrobie jakieś jeszcze inne kursy. Co do mojej kariery życiowej to w tym roku idę do klasy maturalnej w technikum budowlanym, zostałem laureatem w olimpiedzie budowlanej. Dzięki temu mam pierwszenstwo w przyjęciach na studia o ile zdam mature na 30% :) Filmowanie, kelnerowanie i inne roboty, których się podejmuje traktuje jako ciekawe doświadczenie i zastrzyk pieniędzy.

wtorek, 19 lipca 2011, 15:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Moje dwie uwagi, pierwsza to wszelkie kursy fotograficzne to w 90% pieniądze wyrzucone w błoto a pozostałe 10% odstrasza ceną, lepiej kupić trochę dobrej literatury. A druga uwaga to przyszłość wiąż z budowlanką a nie wideofilmowaniem :) Co do oświetlenia to zanim cokolwiek kupisz ustal to z młodymi i ich rodzicami oraz zespołem, żeby później na sali nie było awantury jak klimatycznego wnętrza zrobisz salę operacyjną.

wtorek, 19 lipca 2011, 15:32
Bywalec
Bywalec

i dobrze robisz, że idziesz na budowlnakę:D tam jak zarobisz kupę kasy to wtedy i będzie na hobby!

jakbyś miał na zbyciu 3000zł to w Krakowie polecam semestralne kursy operatorskie w Akademi Multi Art:) Nie żebym to reklamował, ale ile znam osób, które to skończyło to wszyscy są zadowoleni poziomem wiedzy jaki się tam przekazuje (oczywiście cena wielu odstrasza)

wtorek, 19 lipca 2011, 16:11
Nowy
Nowy

@Przemek_PC
Dziś dzwoiłem do klienta pytałem o kościół, sale, liczbe gości itp. W kościele to nawet nie będzie źle. Na sali natomiast jest tragedia. Jest to mała przydrożna restauracja (zaproszono 30 gości), w której panuje na codzień atmosfera jak w sfinksie lub ramzesie. Niski sufit, chropowate ściany. Bez gadania muszę kupić z 3 halogeny lub przełączyć kamere odrazu na tryb nightshot (przy montażu usune zieleń i wstawie kolory :lol: ). Zapalić mam zamiar przy wejściu, pierwszym tancu, torcie (podczas krojenia) i oczepinach. Ewnetualnie jeszcze przy jakimś 1 kawałku.

Poza tym wszystkim mam pytanie w sprawie aukcji
http://allegro.pl/show_item.php?item=1719636678
co to jest za przejściówka występująca w aukcji? Za 350zł można mieć nowy, a tu cena dochodzi do 300zł. Chciałem trochę zaoszczędzić i nie wiem czy warto się tak o to bić (jestem c...5)

wtorek, 19 lipca 2011, 22:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

za pomocą tej przejściówki możesz w bardzo szybki sposób kamerę przełozyć ze statywu naramiennego na inny statyw np na trójnóg , Jeżeli nie będziesz miał tej przejściówki będziesz musiał odkręcać od kamery złączke następnie przykręcić tą złączkę do drugiego statywu a potem posadzić na tym kamerę.

Załączniki:
cc.JPG
cc.JPG [ 37.67 | Przeglądane 82 razy ]

wtorek, 19 lipca 2011, 23:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A sufit w tej knajpce chociaż jasny i niekolorowy na tyle aby można było od niego odbić światło? Bo jeśli ciemny lub kolorowy to halogeny problemu nie rozwiążą. No chyba, że zamierzasz świecić ludziom prosto w oczy czego absolutnie nie polecam. No i jeszcze jedno, jak te 1500W włączysz w małym pomieszczeniu to szybciutko zrobi się ciepło... Często w lokalu o podobnym klimacie jak piszesz filmuję swego rodzaju debaty gdzie przy stole siedzi kilka osób no i jakoś trzeba je oświetlić. Raz użyłem pożyczonego zestawu halogenów 2x500W. Światło odbiłem od sufitu i jakoś w miarę to wyszło tyle, że ciepełko było czuć a że dzień gorącego lata w pomieszczeniu bez klimy to za wesoło nie było. Oczywiście po zdjęciach musiałem swoje odczekać zanim halogeny ostygły. Użyłem tego zestawu raz i powiedziałem nigdy więcej. Do posiadanego zestawu fotograficznego (statyw 2,20m i parasolka odbijająca) dokupiłem świetlówkę 85W a jako wypełnienie wykorzystałem chińską lampę z 160 LED-ami (po korekcie barwy filtrem żelowym). Efekt lepszy niż z tymi halogenami wycelowanymi w sufit. Jeśli już miałbyś świecić ludziom po oczach to połączenie parasolki plus świetlówki o świetle dziennym jest dużo bardziej znośne dla oświetlanych osób niż halogen a cenowo to wcale nie drożej (świetlówka 35zł, parasolka zależy jaka ale liczmy 30zł, statyw może z 70zł i oprawka ze 30zł). No a jak masz dostać lustrzankę to dokupujesz do tego zestawu uchwyty do lamp błyskowych, ze dwie lampy błyskowe Yongnuo 460II po ok. 200zł/szt. do tego wyzwalacz radiowy też Yongnuo za jakieś 160zł i masz fajny zestaw do portretu. Z drugiej strony skoro siedzieć będziesz w budowlance to halogeny budowlane też się mogą kiedyś przydać :)

środa, 20 lipca 2011, 00:26
Nowy
Nowy

@vgrzes
Posiadam tripod camlink tp2100, a tam jest już szybkozłączka. Normy przewidują jakieś ich wymiary, czy każdy producent robi swoje i nie ma możliwości ich zamiany?
tripod
U mnie ta samozłączka (element który się wyjmuje) patrząc od dołu jest kwadratowa, a od boku trapezowa (górna krawędź 2,8cm, dolna krawędź 3,5cm, a wysokość 0,8cm)

@Przemek_PC
Galeria restauracji
Lokal klimatyzowany. Z tym ciepłem nie będzie chyba aż tak źle. Wiem, że te farelki mogą zastąpić piec zimą, ale nie będą one włączone bez przerwy.
Co do lustrzanki to moi rodzice muszą być pewni zakupu. Każde większe pieniądze wydają bardzo długo (auto zmieniali 2 lata). Mimo tego, że aparat już mieliśmy w rękach (canon 550D), to brak papierka o dochodach sprawił, że kupujemy już ją 3 miesiące. Ja na szczęście nie mam z tym problemu.

Dla ciekawskich zdjęcia plenerowe chcą robić tutaj 8O (o ile będzie pogoda):
http://static.vtour.pl/miasta/krosnoodrzanskie/

środa, 20 lipca 2011, 02:06
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]