Teraz jest środa, 21 lutego 2018, 11:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Mikrofon bezprzewodowy i szumy 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Mikrofon bezprzewodowy i szumy
Od kilku dni posiadam zestaw AudioSpectrum WMP50.
Nie jest to sprzęt z najwyższej półki, zakupiłem go na potrzeby reporterskie.
Występuje jednak poważny problem szumu, i nie jest to szum spowodowany słabym sygnałem (gdyż jest on niezależny od odległości), stopnia naładowania baterii, czy jakimiś urządzeniami zakłócającymi, typu komórka.

Podczas edycji materiału można oczywiście cyfrowo dźwięk odszumić, jednak metody te są dość czasochłonne, a nawet przy zastosowaniu profesjonalnych edytorów audio, nagranie nie będzie zupełnie 'czyste'.
(ciekawe jest to, że gdy patrzę na konsole dźwięku owy szum nie mieści się w żadnej częstotliwości - optycznie go nie ma; żeby nie było - nie jest on również spowodowany transferem danych - nagrywam na taśmy miniHDV i odtwarzając dźwięk zarówno z kamery jak i po przesłaniu FireWire'm do komputera szum jest i brzmi dokładnie tak samo).

Gdy bardzo zmniejszymy głośność mikrofonu wówczas szum staje się niemal niezauważalny i z łatwością można go zdjąć podczas montażu materiału.
Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że aby rejestrowany dźwięk (np. głos) był słyszalny, mikrofon trzeba niemal 'pożerać'.

Mikrofon to rzecz jasna kardioida - nie da się przecież nagrywać pojemnościówką trzymaną w ręce...

Ma ktoś pomysł jak chociaż ograniczyć rejestrowany szum?

sobota, 2 czerwca 2012, 13:03
Nowy
Nowy

Post Re: Mikrofon bezprzewodowy i szumy
Spróbuj może takiej kolejności:
1. Nagraj materiał z średnią lub taką głośnością mikrofonu, która daje akceptowalny przez Ciebie szum.
2. Nagranie poddaj edycji polegajacej na normalizacji materiału /podniesieniu głośności materiału do zadanej wartości np. -0,1 db/ użyj narzędzi takich jak kompresor, equalizer, bramka szumów.
3. Zajżyj na stronę "zakamarki audio" i poczytaj o obróbce nagrań lektorskich.
Może lepsze efekty da podniesienie głośności nagrania niż usuwanie szumu z przesadnie wzmocnionego nagrania.
Powodzenia :)

sobota, 2 czerwca 2012, 14:24
Bywalec
Bywalec

Dopiero w środę będę miał czas by sprawdzić, czy podany przez Ciebie sposób jest skuteczny... :?

Wydaje mi się, że to niewiele da - poziom szumu jest niezmienny w stosunku do poziomu głosu. Zmniejszając głośność nagrywania zmniejszymy szum do wartości tak niskiej, że nie będzie on słyszalny, ale rejestrowany dźwięk (głos) również będzie bardzo cichy. Po wzmocnieniu otrzymamy dokładnie to samo co przy rejestrowaniu z większą głośnością (w wyniku wspomnianej różnicy poziomów).

Ale to tylko moje gdybanie; zobaczymy.

Podzielę się tym co zarejestrowałem, może po prostu przesłuchanie kilku sekund będzie lepszym wyjściem, niż wstukiwanie dziesiątek liter...

--edit
Mała poprawka - wstawię dzisiaj wieczór; późno wróciłem, później, niż się spodziewałem.

poniedziałek, 4 czerwca 2012, 22:06
Bywalec
Bywalec

Obiecywana próbka wspomnianego szumu:
http://w497.wrzuta.pl/audio/6H93KffArvV/szum_mikrofon_-_swiatobrazu.pl
Najgorsze jest to, że nie mogę wyłapać spektrum do odszumiacza.

czwartek, 7 czerwca 2012, 21:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Qubuzz napisał(a):
nawet przy zastosowaniu profesjonalnych edytorów audio, nagranie nie będzie zupełnie 'czyste'.
(ciekawe jest to, że gdy patrzę na konsole dźwięku owy szum nie mieści się w żadnej częstotliwości

No nie żartuj... Po prostu nie umiesz tych edytorów obsługiwać.
To zwykły "szerokopasmowy" szum, usuniesz go nawet w darmowym "Audacity".
Tylko zechciej się trochę dokształcić.

piątek, 8 czerwca 2012, 02:14
Bywalec
Bywalec

Trochę się dokształciłem - od 10 lat jestem klawiszowcem i niejeden koncert realizowałem siedząc przy mikserze, więc mam podstawy sądzić, że wiem więcej od Ciebie na temat dźwięku. Gdyby to była zwykła szerokopasmówka nie zawracałbym Forumowiczom głów.

Jeśli komuś uda się usunąć szum z zaprezentowanego przeze mnie fragmentu - gratuluję, jednak jest to konwert na MP3, a więc pracujemy na znacznie okrojonym spektrum.
A nawet jeśli to sposób - converting na MP3, potem synchro obraz-dźwięk to jest odrobinę zbyt czasochłonny - cechą reportaży jest przecież to, że najczęściej opisują niedawno minione wydarzenia.

piątek, 8 czerwca 2012, 02:27
Bywalec
Bywalec

Mam nadzieję, że nikt nie poczuł się urażony moją poprzednią wypowiedzią...

Doszedłem do wniosku, że chyba najskuteczniejszym sposobem pozbycia się niechcianego szumu jest odłożenie większej ilości gotówki i kupienie droższego, porządniejszego - bardziej profesjonalnego sprzętu (takiego za kilkaset złotych).

Jednak na jakiś czas będzie musiało starczyć to co mam - jest kilka ważniejszych wydatków związanych z samą kamerą, ale to już nie ten wątek...

czwartek, 14 czerwca 2012, 00:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]