Teraz jest niedziela, 21 kwietnia 2019, 16:58

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Lampa LED z czujnikiem światła 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Lampa LED z czujnikiem światła
Witam
Przymierzam się do zakupu lampki led, ale nie takiej "zwykłej"...
Chciałbym mieć regulację temp. barwowej oraz czujnik światła.( no i wysokie CRI oczywiście) i oczywiście reg. natężenia światła...

Znalazłem taką z czunikiem :
Yongnuo YN-300 LED, jednak nie ma reg. temperatury barw. ...
http://www.optyczne.pl/6456-news-Lampy- ... gnuo_.html

Czy ktoś ma lampkę spełniającą wymagania?

pzdr Nix

czwartek, 30 stycznia 2014, 00:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Lampa LED z czujnikiem światła
W cenie do 300zl rozumiem?

http://www.neske.eu/pl/multicolor_ii.php
http://www.akuratlighting.com/ll2120hc2-high-cri.html

czwartek, 30 stycznia 2014, 13:43
Stały bywalec
Stały bywalec

Żartowniś :D
Wiadomo że w/w dwie marki są dobre, natomiast żadna z nich nie ma czujnika światła...

Ciekawe,że lampka Neske NIE MA podanego parametru Ra/CRI o który także na tym forum szły batalie ... i słusznie bo to ważny parametr.

Miałem kiedyś lampkę halogen. Unomata z czujnikem światła i ładnie to działało, automat był użyteczny ( a w sytuacji filmowania imprezy - chodzenia między tańczącymi, którzy niemal "włażą" na filmowca- wręcz bardzo użyteczny )

pzdr Nix

czwartek, 30 stycznia 2014, 19:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No nie wiem, nie przekonuje mnie to, mam taki wynalazek min. w monitorze i moim zdaniem tego typu automaty nie dzialaja dobrze. Mam neske zwykla nie multi, generalnie drogie sa ale jak juz gdzies wczesniej pisalem, nie zaluje ani zlotowki wydanej na ta lampke, taki sprzet kupuje sie na lata, wiec lepiej wydac raz konkretnie. Neske maja wygodny duzy potencjometr/sciemniacz, wchodzisz miedzy ludzi ustawiasz minimum i tyle, nigdy nawet nie pomyslalem, ze moze mi byc potrzebny automat do tego. Co do lampek, do ktorych link podales, nie wim nie znam, ale kojarza mi sie z tanimi chinolami typu 126, ktore paru moich kolegow kupilo, pomijajac juz, ze tak powiem, jakosc swiatla, sa to tak tandetne sprzety, ze dzis wiekszosc z nich lezy albo nie uzywana, albo zostalo przerobione mocowanie, bo szybciutko sie polamalo. Moim skromnym zdaniem sa pewne rzeczy na ktorych sie nie oszczedza, jedna z nich jest wlasnie lampa.

czwartek, 30 stycznia 2014, 23:29
Stały bywalec
Stały bywalec

W monitorze to trochę inna bajka. Jeśli filmujesz na manualu i masz daną jasność lampki( pierwszego planu) na poziomie załóżmy umownie 50% dla obiektów oddalonych średnio o 3m, to co się stanie jak zrobisz panoramę i inne obiekty znajdą się nagle 0,75 m przed kamerą ? Będą momentalnie prześwietlone. Nie zdążysz zareagować, a automat światła(czujnik) zdąży...

Pozwolisz że przejaskrawię trochę: wystarczy że w kadr wejdzie wielki osobnik w jasnej koszuli,(może być z partnerką :mrgreen: ) to czujnik dostanie tyle światła że natychmiast przyciemni lampę, a bez czujnika otrzymamy białą plamę...

Jak wspominałem to przydałoby się w tłoku, między tańczącymi których trajektorie nie bardzo można przewidywać :D

A co powiesz na ten "brak" CRI dla Neske? Konkretnie jaki masz typ ?
Czy subiektywnie "wierność oddawania barw" jest doskonała ? tj. taka sama jak przy żarówce ? Czy może odrobinę gorsza ?

pzdr Nix

piątek, 31 stycznia 2014, 00:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nix2, ty chyba szukasz jakiegos nieistniejacego idealu? napisac o lampce, ze jest doskonala, hmmm. Ja mam L42 (jak na moje potrzeby mocy az nad to), coz moge o niej powiedziec? jedynie potwierdzic to co doskonale wiadomo, jest dobra, temp. diod to barwa ciepla, zblizona do tradycyjnej zarowki, nie ma problemu z balansowaniem, czego nie mozna powiedziec o tanich chinczykach. Jesli masz na sali jarzeniowki, dobrze jest zalozyc niebieski filtr (gdyby multicolor nie byla taka droga) i tyle, dziala swieci, maly pobor pradu, kompaktowa. Co do tego czujnika, w teori niby racja, ale ja zawsze staram sie swiecic na minimum, tyle aby geby lekko dopalic, oczywiscie, czasem zdazy sie jakis drobny chwilowy przepal jak ci ktos totalnie przed obiektyw wejdzie, ale moim zdaniem w trakcie dynamicznej zabawy to nie ma wiekszego znaczenia.
Zanim kupilem ta lampke sprawdzilem kilka raczej tanich (bo jeszcze nie wiedzialem o co chodzi) i delikatnie mowic bylem zawiedziny (gowniane diody) pozniej pozyczylem od kolegi Neske i to bylo to.

piątek, 31 stycznia 2014, 03:21
Stały bywalec
Stały bywalec

No,tak, zgadza się z grubsza :D Szukam najlepszego rozwiązania...

Co do ideału to miałem na myśli wyłącznie "CRI" a nie całą lampkę, akurat ten parametr ma dla mnie największe znaczenie.

pzdr Nix

piątek, 31 stycznia 2014, 09:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ale w naszej branży to całe CRI dla LED-ów można potraktować jako marketingowy bełkot:

Cytuj:
Problems have been encountered attempting to use otherwise high CRI LED lighting on film and video sets. The color spectra of LED lighting primary colors does not match the expected color wavelength bandpasses of film emulsions and digital sensors. As a result, color rendition can be completely unpredictable in optical prints, transfers to digital media from film (DI's), and video camera recordings. This phenomenon with respect to motion picture film has been documented in an LED lighting evaluation series of tests produced by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences scientific staff.

Obrazek
Obrazek
Proponowałbym sobie to CRI odpuścić, a zwrócić uwagę na pozostałe istotne cechy lamp.

piątek, 31 stycznia 2014, 11:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pomysł Nixa2 jest całkiem, całkiem - musisz to opatentować :) Chociaż jak jest z automatami - wiemy. W kamerach są "mądrzejsze" a i tak masę ludzi pracuje na manualu. Mam 3 NESKI Multicolor - są OK. Świecę tak jak Jacekxyz - na minimum, ale jak szerszy plan - dalej od obiektów - to świecę jaśniej. Pracuję na Stredy i mam "pod łapą" potencjometr na kabelku. Bardzo dobre rozwiązanie. Brawa dla Pana Waldemara - to chyba jedyne rozwiązanie na rynku. Na kranie też się przydaje - polecam! "Chinolka" leży w plecaku, bo czasami trzeba coś po ciemku znaleźć - do tego jest świetna i niezastąpiona :)

piątek, 31 stycznia 2014, 12:43
Stały bywalec
Stały bywalec

Posiwiały napisał(a):
...Ale w naszej branży to całe CRI dla LED-ów można potraktować jako marketingowy bełkot...

Oj, nie zgodzę się :
Możemy dyskutować o nazwach i terminach ( zresztą CRI to nie dokładnie to samo co Ra) ale są lampki które dają ładne światło i są takie które dają bardzo brzydkie. Przykład? "Sławna" lampka CN-126, której wadą nie jest to że "wchodzi w zieleń"... po korekcji odpowiednim filtrem dalej światło jest jak dla mnie nie do przyjęcia.

Powód : fałszowanie barw, czyli słabe CRI.

PS. Diody LED jednak się rozwijają i to dynamicznie, i ich widmo ( choć ciągle stosunkowo słabe w porównaniu do halogenu) także się poprawia.

pzdr Nix

piątek, 31 stycznia 2014, 13:14
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]